RAMAZAN

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
begg
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 35
Pridružen/a: 21 Jun 2009 00:25

Re: RAMAZAN

#16 Post Postao/la begg »

Ramazan Å¡erif M.O. svim vjernicima!!
i naravno hvala za vaktiju [thumbup.gif]

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: RAMAZAN

#18 Post Postao/la srebrni »

vidovita_dzemila je napisao/la:znam da je beba ubacio vaktiju ali ja ću staviti isto u prvi post sliku vaktije. puno je preglednija
ne znam vaktije su za svaki grad posebno ili??? a cini mi se da jesu...onda ako jesu treba navest za koji grad
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: RAMAZAN

#19 Post Postao/la mrki62 »

Za Cazinsku regiju imate , ako kliknete OVDJE
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: RAMAZAN

#20 Post Postao/la ra-ja »

Ramazan Serif Mubarek Olsum...svim vjernicima Muslimanske vjeroispovjesti..u sirom svijeta... :!:

Neka Vam prodje u zdravlju i bericetu... :!:

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: RAMAZAN

#22 Post Postao/la andro »

Svim vjernicima i ljudima dobre volje koji poste ramazanski post zelim da im isti protekne u miru i blagostanju, kao i onima koji iz opravdanih razloga isti ne mogu da poste
slika
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: RAMAZAN

#25 Post Postao/la mrki62 »

Administracija
Daj brišite taj post iznad o džihadu , to nikakve veze nema sa Ramazanom , sko uopšte autor posta zna kakvo značenje ima džihad ( sveti rat , rat protiv onih što ne priznaju islam ) !

Autor posta nek postavi to na temu o vehabijama, nek se vidi kakve su vehabije krvoločne !
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: RAMAZAN

#28 Post Postao/la kajs »

U Mjesecu Ramazanu 2. godine po Hidzri je bila Bitka na Bedru. U tih 18. mjeseci od Hidzre Poslanikove Salallahu alejhi ve Alihi veselleme bilo je ukupno 7 pohoda na karavane trgovaca iz Mekke. Povod da muslimani izadju na Bedr je bilo to daje dosla informacija o velikoj karavani koja je pod upravom Ebu Sufijana isla iz Sirije. Lahko naurazni iz Medine je krenuo Hazreti Pejgamber Muhammed Salallahu alejhi ve Alihi veselleme sa 313 boraca (po nekim predajama oko 375). U noci 16. Ramazana vojska muslimanska se nasla na Bedru sa saznajom da se nece sukobiti sa karavanom koja je u pratnji imala oko 100 naoruzanih ljudi vec sa vojskom iz Mekke koja je brojala 1000 za rat naoruzanih boraca koji su izasli da brane karavanu.
Tog dana 17. Ramazana druge godine po Hidzri muslimani su na Bedru izvojevali pobjedu nad musricima (idolopoklonicima) iz Mekke i ako tri puta brojcano slabiji. To je Prva pobjeda muslimana.
O Bitci na Bedru Dragi Allah govori u Kur'anu te samim tim ona poprima nad historijski znacaj za muslimane.

123. Allah vas je pomogao i na Bedru, kada ste bili malobrojni – zato se bojte Allaha, da biste bili zahvalni –

124. kad si ti rekao vjernicima: "Zar vam neće biti dovoljno da vam Gospodar vaš tri hiljade meleka u pomoć pošalje?

125. Hoće! Ako budete izdržljivi i poslušni, i ako vas oni napadnu odmah, Gospodar vaš će vam poslati u pomoć pet hiljada meleka, sve obilježenih."

126. To je Allah učinio da vas obraduje i da time pouzdanje u srca vaša ulije – a pobjeda dolazi samo od Allaha, Silnoga i Mudroga –

127. da jednu skupinu nevjernika uništi ili da ih osramoti, te da se vrate razočarani.

Kur'an: Aal-i-Imraan

Shehidi Bedra su medju najodabranijim Shehidima njih ukupno 14. A ucesnici Bitke na Bedru su posebno bili uvazavani u vremenima iza koja su dolazila.
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: RAMAZAN

#30 Post Postao/la kajs »

Jes brate u pravu si, a birijan, a somuni a hurmasice a nigdje kisela mlijeka.

Istina, žalosna istina, koliko hoces sveden Mjesec Ramazan na somune, Bajrami na baklave i to ti je.

"U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur'ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravoga puta i razlikovanja dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuće, neka ga u postu provede, a ko se razboli ili se na putu zadesi, neka isti broj dana naposti – Allah želi da vam olakša, a ne da poteškoće imate – da određeni broj dana ispunite, i da Allaha veličate zato što vam je ukazao na Pravi put, i da zahvalni budete"

(Al-Baqara: 185)
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Zaključano