Ateizam-zasto?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re:

#76 Post Postao/la andro »

ATEIZAM zasto ? evo uopstena definicija vjerovanja , pa svako neka je cita kako mu odgovara



Vjerovanje je mentalno intencionalno stanje koje se temelji na subjektovom uvjerenju o istinitosti njegovog sadržaja. Vjerovanje kao svoj predmet ima neki sud, te ima afirmativan stav prema tom sudu, za razliku od dvojbe, nevjerovanja, sumnje i ostalih sudnih stavova. Ono se, dakle, ujedno odnosi na neko psihološko stanje, te na sadržaj tog stanja. U epistemičkom smislu vjerovanje se ne svodi na vjerovanje u nadnaravne sile, božanstva i sličnu svakodnevnu uporabu te riječi, već na vjerovanje u istinitost i neistinitost određenog suda.
slika
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: ATEIZAM zasto

#78 Post Postao/la ra-ja »

papaya je napisao/la:Eto..neki ljudi VJERUJU da ima Boga, ja VJERUJEM da nema...

prema tome smo svi vjernici [icon_flower.gif]
Ja kada te segrt treba uciti kako se prave djeca...lijenstinjo jedna..!

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: ATEIZAM zasto

#80 Post Postao/la beba80 »

papaya je napisao/la:
beba80 je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:Bila sam ateista..sada sam vjernik...nista se bitno nije promijenilo...

Ostala sam uvijek ista.... :!:

A zasto to kazem...jer sam uvijek zivjela i radila po nacelima ,zakonima ..ili bozojim zapovjestima ...koje bilo koja vjera nalaze ili zahtjeva.... :!:

Mislim da u zivotu ima mali broj klasicnih ateista...ili ako ih ima vremenom sticajem okolnosti . u momentima slabosti..ili negativnih dogadjaja u poriodici ili izvan..samo im se nalaze da pocnu razmisljati o tom duhovnom zivotu...
Zar postoji covjek koji se nije bar nekada zakleo u boga...pa se pitam da li taj covjek vjeruje u boga...Mislim licno da to negdje u posvjesti cucu u njemu... :!:

Moje licno misljenje je da ljudima treba dozvoliti da se opredjeljivaju sto se tice vjere gdje hoce....Ujedno mislim da su ateisti najrealniji ljudi....I sto traze za svaku misao o vjeri realno objasnjenje ...tj. ubijedi me ...da je to stvarno to i tako...za moj pojam su sasvim u pravu... :!:
Da meni i jeste cilj da ti prenesem ono sto sam ja doznao preko dokaza al niko nije postavio pitanje kako cu znati da postoji BOG?A ujedno ako nisi spoznala sta je vjera posto kazes da si vjernik a sam BOG zna jesam li ja vjernik iako i nastojim da budem onda ti nesto ne stima jer vjerniku mislim covjeku koji nastoji da bude vjernik duša je ispunjena on je radostan i zadovoljan na malo ovozemaljskih dobara a kad ima puno on dijeli osjeca radost drugih kad su radosni razumije ih kao sto sam sebe razumije i moli kako za svoj tako i za njihov oprost

pa malo naivno razmisljanje.

To je POZITIVAN RASIZAM, ako razumijes sta hocu da kazem.

Koliko vjernika poznajem koji zele drugima smrt....
Oni nisu vjernici ako tako misle. ISLAM pravi je suprotno tome,al ga mnogi ne razumiju i neznaju da prenesu čovječanstvu kako bi ga razumjeli.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: ATEIZAM zasto

#82 Post Postao/la paparaci »

hypnose je napisao/la: ja se vas vjernika" bojim " jer ste netolerantni prema onima koji ne misle kao v
ne slazem se s ovim, jer te pravi vjernik nikad nece ugroziti itekako je tolerantan!
Koji covjek nije nikad prekrsio? Tvoj zavjet, reci?

Zivot bez grijeha,kakav ukus ima, reci?
sve je to normalno i ljudski. zato postoji pokajanje. bitno je da covjek shvati i prizna svoje grijehe i prestupe, pokaje se i nastoji sto manje ista da cini.
Ako zlim kaznjavas zlo koje pocinih,

kakva je razlika izmedu Tebe i mene reci?
vrlina vjernika jeste da zlo dobrim uzvraca. ali isto tako za sve postoji mjera. kazna mora da postoji.

sto se tice teme. pa ne znam. to su mozda osobe koje nista drugo ne interesuje osim ovog sta je danas i ne razmisljaju o tome - kako, sta, zasto,....

iskreno receno, bilo bi fino cuti nekog od njih da se izjasni o tome i zasto su to sto jesu.

citao sam kako neki tvrde da vjernici nemaju adekvatne dokaze o ispravnosti odnosno osnovanosti njihovog vjerovanja. ja ih licno imam dovoljno. vecina ih je crno na bijelo, a drugi su duhovne prirode tj. licnog iskustva.

dokaza o postojanju Njegovom je vise nego dovoljno, samo sto to kod mnogih ne pije vode. sve da im izvedes neko cudo, kao sto su Poslanici ranije cinili - opet vecina ne bi povjerovala.

nije se rijetko desavalo da su isti kroz historiju trazili da ih snadje ono cime im se prijetilo i cime su bili opomenuti - sto je zaista i uslijedilo. pitam se samo sta tad imaju od tog saznanja kad ih vec snadje istina i ujedno nevolja?!

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: ATEIZAM zasto

#84 Post Postao/la andro »

hypnose je napisao/la:Sve religije, ne vazno koje su i kakve su, stvorene su radi kontrolisanja i manipulisanja sirokim masama ljudi da bi oni prestali da misle svojom glavom

Razumijem zasto je ljudima potreban Bog, Bogovi ovoga-onoga, Bozanstva...

Ali sta ce Bogu ljudi??


Preko 60 miliona ljudi je umrlo zato sto Bog nije ucnio ono sto je svaki od njih ocekivao od njega.
Prije drugog svjetskog rata, prakticno, skoro svako ljudsko bice molilo – Isusu, Bogu Ocu, Mariji Djevici, Alahu, Budi itd., samo da ne bude opet rata.

Sjecanje na Prvi Svjetski Rat bilo je jos uvijek svjeze kod ljudi. Ljudi su, sjecajuci se tog uzasnog pokolja, bili jednoglasni – ne ponovilo se nikad se vise!

Na kraju, poslije te najsnaznije molitve koja se u cijeloj ljudskoj istoriji uputila sa nase planete, trecina svijeta je ostala kompletno opustosena i 65 miliona ljudi je izginulo.

To je bio Bozji odgovor na ovu molitvu.

To je bio rezultat moci molitve i “pozitivnog razmisljanja”.


Covjeka stvarno smeta kad neko pokusava da ignorise ili umanjistinu da je 6 miliona Jevreja sistematicno pobijeno od strane nacistice ratne masinerije. Ali isto tako zaboravljaju da je jos i 59 miliona drugih ljudi takode tada ubijeno.

A isto tako moze da se kaze i da je zbog Jevreja mnogo Hriscana pobijeno.

Iz te Jevrejske religije – izrodilo se HriSCanstvo i Islam ugovoreno sa navodnim Jevrejskim Bogom. Zbog ovog Jevrejskog Boga, prisvojenog od strane Hriscanstva i Islama vodeni su ratovi.
Nebrojeni ljudi su pobijeni i civilizacije zatrte kao rezultat hriscanskih “misionarskih” napora.
Tako na kraju mogu da se kazem da je Yahweh/Jehova istinski uzrok sve patnje i stradanja covjecanstva u zadnja 2 milenijuma.

Ne zelim nikoga uvrijeduti ali to je moje misljenje po pitanju Bog.

I sto je najvaznije nikome ga ne namecem, svi imamo pravo izbora i misljenje.
slika
slika
slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: ATEIZAM zasto

#85 Post Postao/la paparaci »

hypnose je napisao/la:Sve religije, ne vazno koje su i kakve su, stvorene su radi kontrolisanja i manipulisanja sirokim masama ljudi da bi oni prestali da misle svojom glavom
naprotiv. nema tu nikakvog kontrolisanja niti manipulisanja. to je upucivanje i opominjanje. cak sta vise, pozeljno je i potstice se na razmisljanje (svojom glavom)!
Razumijem zasto je ljudima potreban Bog, Bogovi ovoga-onoga, Bozanstva...
zbog cega?
Ali sta ce Bogu ljudi??
to On najbolje zna zasto. On nam je poklonio zivot i sve sto je potrebno za isti. poslao nam uputu. jedino sto od nas trazi jeste zahvalnost, pokornost i poslusnost (za nase dobro).
Preko 60 miliona ljudi je umrlo zato sto Bog nije ucnio ono sto je svaki od njih ocekivao od njega.
umrlo je upravo zbog nepridrzavanja ovog gore navedenog, oholjenja, itd.
prije nas su narodi unisteni bili jer su nered po zemlji cinil, nepravedni bili i sami prema sebi se ogrijesili.



Iz te Jevrejske religije – izrodilo se HriSCanstvo i Islam ugovoreno sa navodnim Jevrejskim Bogom.
:lol: kakav bona ugovor?!

Zbog ovog Jevrejskog Boga, prisvojenog od strane Hriscanstva i Islama vodeni su ratovi.
oprosti, ali nigdje veze.
izgleda da ti nisu poznate razlike izmedju ove tri vjere.

Nebrojeni ljudi su pobijeni i civilizacije zatrte kao rezultat hriscanskih “misionarskih” napora.
Tako na kraju mogu da se kazem da je Yahweh/Jehova istinski uzrok sve patnje i stradanja covjecanstva u zadnja 2 milenijuma.
Jehova nije Allah!
Ne zelim nikoga uvrijeduti ali to je moje misljenje po pitanju Bog.
nema problema. zato i jesmo tu da razmijenimo misljenja.
I sto je najvaznije nikome ga ne namecem, svi imamo pravo izbora i misljenje.
upravo tako [evojele9.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: ATEIZAM zasto

#87 Post Postao/la mrki62 »

umrlo je upravo zbog nepridrzavanja ovog gore navedenog, oholjenja, itd.
prije nas su narodi unisteni bili jer su nered po zemlji cinil, nepravedni bili i sami prema sebi se ogrijesili.
Tvoj karakter je eksplicitni vodič tvog ponašanja i ništa ga ne može promijeniti , niti poljuljati .
Jehova nije Allah!
Šta je prva riječ a šta druga, molim prijevod - može li [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: ATEIZAM zasto

#88 Post Postao/la mrki62 »

Mic_Sokoli je napisao/la:.....ovaj text,tj ovi djelovi texta su uzeti iz raznoraznih textova i opisa situacija,to se uzelo pa nabacalo jedno na drugo........buckuris.......bez uvoda glavnog djela i postavljanja teze.........silne li vam filozofije........... [laugh.gif]

Kada to pročitam , onda jednostavno mogu i ovo tvoje svrstati :
Ateisti koji sebe i svoju ideologiju istovjecuju sa tolerancijom bi trebali to istovjecivanje da preispitaju dobro iz prostog razloga sto je vise napada na destinaciji Ateista-Vjernik nego obrnuto,Ateisti ne akceptiraju vjernike,dok vjernici njih akceptiraju .........kao nevjernike.........hehehe
:lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: ATEIZAM zasto

#90 Post Postao/la paparaci »

mrki62 je napisao/la: Tvoj karakter je eksplicitni vodič tvog ponašanja i ništa ga ne može promijeniti , niti poljuljati .
itekako moze.
Šta je prva riječ a šta druga, molim prijevod - može li [Happy.gif]
nije vazan prijevod - nego znacaj tj. shvatanje :wink:

Odgovori