Osnove tewhida i akide

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#2 Post Postao/la mrki62 »

Napisao: Šejh Jahja bin Ali el-Hađuri
Zašto šejh , zašto bin ,.......... pojasni Mic malo ta dva pojma ; šta je šejh a šta bin .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#4 Post Postao/la mrki62 »

Mic_Sokoli je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
Napisao: Šejh Jahja bin Ali el-Hađuri
Zašto šejh , zašto bin ,.......... pojasni Mic malo ta dva pojma ; šta je šejh a šta bin .

Izuzetno mi je drago da samo za te dvije stvari pitas.
Ako te smijem uzeti za rjec,a rekao si da se samo javljas u vezi stvari s kojima se ne slazes.
Znaci prevario sam se misleci da napadas Poslanika i Islam.
Al ja ne dobih odgovor [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#7 Post Postao/la mrki62 »

Mic_Sokoli je napisao/la:
Шеик, шеих или шејх (арап. شيخ) је арапска реч за старог оца (по напуњеној 50. години живота), поглавара веће фамилије, заједнице или племена, али и за сваку угледну особу,која има просветни и духовни ауторитет, као што су духовне вође (нпр. улема)[/size]

Haj me prosvijetli na sta si ciljao?
Jelde da za to da treba Hodzu i tradicionalnu islamsku zajednicu,il turski Islam pitati a ne Å¡ejhove? [laugh.gif]
Mic , nemoj me zayebavati , obrati pažnju na boldirano ( po napunjenoj 50. godini života ) ,...... kako yebote , kako kad se je Jusuf Barčić rodio 1967 a umro 2007 - znači 40 godina je bio star a ako se uzme u obzir da je bio šejh i prije smrti ,......... onda ti to sa 50 godina ne pije vode,............ idemo na popravni = šta znači šejh :lol:

A zadnja rečenica, ....... pa hodža i mejtef trebaju , tamo se uči podmladak a ne kao ti , odrasla osoba, vehabije ti ponudile neke verzije svog islama i ti udri po njihovom ,......... sva sreća pa postojim ja, da vas vehabije prepoznam :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#9 Post Postao/la mrki62 »

Mic

Zašto onda pominješ 50 godina starosti ?
A inače šejh je po naški efendija i čemu arapinizam našeg jezika.
Ti ako nisi dobro prokonto Barčića za njegova života, onda ne znači da ga nisam ni ja ,........... uostalom kao i sve vehabije .
Vehabije koriste jezik države u kojoj žive a u taj jezik uvode sleng arapizma, obratite pažnju kako govori Barčić http://www.youtube.com/watch?v=cwdTdQMI ... re=related
A i nošnju prilagađaju Arapima , sa kojima mi ništa nemamo po tom pitanju zajedničkog ( nošnja, govor - naglasak ).
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#11 Post Postao/la mrki62 »

Mic , to što si postavio , bilo bi lijepo kad bi dodao kako je to stav selefija , kao i na početku ove stranice od prošlog mjeseca, gdje između ostalog piše :

19) Ako te neko upita: Odakle musliman uči svoju vjeru?

Reci: Musliman crpi znanje o svojoj vjeri iz tekstova Kur'ana i sunneta, shodno shvatanju naših dobrih predaka (selefa). Dokaz je Kur'anski ajet (u prijevodu značnja): „ A zar im nije dosta to što Mi tebi objavljujemo Knjigu koja im se kazuje; u njoj je, doista, blagodat i pouka narodu koji vjeruje" (El- Ankebut, 51). I drugi ajet (u prijevodu značnja): „O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima vašim. A ako se u nečemu ne slažete, obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas rješenje ljepše" (En-Nisa', 59). I još jedan ajet: „Uputi nas na pravi put, na put onih kojima si milost svoju darovao, a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali!" (El-Fatiha, 5 - 7). I još jedan ajet: „Onoga koji se suprostavi Poslaniku, a poznat mu je pravi put, i koji pođe putem koji nije put vjernika, pustićemo da čini šta hoće, i bacićemo ga u Džehennem, - a užasno je on boravište!" (En-Nisa', 115).


20) Ako te neko upita: Koja je tvoja akida?

Reci: Ja sam sljedbenik sunneta (sunija), i sljedbenik selefa (selefija). Dokaz za to je hadis kojeg prenosi Irbad ibn Sarije, radijAllahu anhu, da je Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, rekao: „Držite se čvrsto moga sunneta i sunneta hulefai rašidina ( upućenih halifa). Uhvatite se za njih čvrsto svojim kutnjacima, i čuvaj te se novina u vjeri, jer, zaista je svaka novina u vjeri novotarija a svaka novotarija je zabluda." (Ebu Davud, hadis je vjerodostojan).

I za kraj , objasni narodu ko su ili ste selefije.
Znaš Mic , ja imam malo više znanja od običnih smrtnika [muzikafo1.gif] pa eto uočim / primijetim sve [mmmux2.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#14 Post Postao/la mrki62 »

Mic, u Kur`anu sigurno nigdje ne piše selefi /selefije ,............. u tome je štos [Happy.gif]
To je ono što ja pišem svo vrijeme , nije naše da tumačimo šta piše u Kur`anu , jer nismo tefsirlije a meni ne trebaju tumači po pitanju selefija, jer selefije nisu ni postojali prilikom objave s tim se ukazuje na to notorno podmetanje ispravnosti ove ili one grupacije,............. u tome je štos Mic.
Vi mene ne kontate , jer se u nekim stvarima ne slažem s vama a ja za razliku od vas se trudim malo biti i pažljiv kod nekih stvari [mmmux2.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori