Osnove tewhida i akide

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#16 Post Postao/la mrki62 »

Mic, nemoj mi poturati negiranje Kur`ana , jer ovo :
Ja sam sljedbenik sunneta (sunija), i sljedbenik selefa (selefija). Dokaz za to je hadis kojeg prenosi Irbad ibn Sarije, radijAllahu anhu, da je Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, rekao: „Držite se čvrsto moga sunneta i sunneta hulefai rašidina ( upućenih halifa). Uhvatite se za njih čvrsto svojim kutnjacima, i čuvaj te se novina u vjeri, jer, zaista je svaka novina u vjeri novotarija a svaka novotarija je zabluda." (Ebu Davud, hadis je vjerodostojan).
To nema nikakve veze ni sa tefsirlijama ni sa ulemom a najmanje sa Kur`anom.
Nešto tako mogu samo vehabije pisati ili objašnjavati.
Mic, ne trebaš meni objašnjavati ( to što si gore pisao ) , već fino objasni ovdje na forumu ko su selefije , jer ja ništa drugo ne osporavam do te riječi selefije.
Po pisanju autora teksta ispada da su samo selefije na ispravnom putu a svi ostali su zalutali .
Jel sad Å¡ta jasnije ?
Haj objasni sad ko i Å¡ta su selefije .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#18 Post Postao/la mrki62 »

Mic_Sokoli je napisao/la:
Samo oni sto se drze Kurana i sunneta su na pravom putu,nema se tu dalje sta objasnjavat.
[Happy.gif] Još uvijek ne kontaš ,............... znači samo se selefije drže toga, jer se samo oni spominju i niko više !
Å ta je sa ostalima ?
Mic , trebaš realno sagledati i uvidjeti koliko je podmuklosti u tome.
Mic_Sokoli je napisao/la:
Nazvati ih selefijama ne znaci nista drugo nego to da se drze izvornog Islama.
Selefije ili vehabije , to je jedno te isto a ti sad možeš uveličavati kako se oni drže izvornog islama a drugi su kao zalutali , jel to misliš ?
Idemo dalje , koliko je procentualno selefija na svijetu ?
Ja znam približno al neću da pišem , jer je jako smiješan postotak i ako bi to uvažavao onda ispada da se jako mali broj muslimana pridržava izvornog Islama šta ćemo sa velikom većinom ? [Happy.gif] hoćemo li njih nazvati slabim vjernicima , koji koriste razno - razne novotarije [mmmux2.gif]
Mic, to je ono Å¡to mene odvaja od tebe, bebe ili paparacija ,.............. volim razmisliti o svemu i ne vjerujem sve ono Å¡to neki poturaju po internetu [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#20 Post Postao/la mrki62 »

Mic , opet pokoravaš svoje misli jednoj grupici ljudi , koji se zovu selefije ili vehabije ,............. ja nisam uopšte opisivao bilo što iz kakvog dijela Kur`ana , ja sam se striktno favorizirao na izjavu o selefijama !

A inače škole mišljenja ili Mezhebi su škole mišljenja, ili pravne škole, ili škole fikha unutar Sunitskog islama. Svaki od ashaba je imao jedinstvenu pravnu školu, ali su se te škole postepeno konsolidovale ili odbacivale, pa su sada vidljive četiri škole mišljenja. To su:

Hanefijski mezheb,
Hanbelijski mezheb,
Malikijski mezheb i
Å afijski mezheb.
Razlike između tih škola manifestuju se u malim razlikama u praktikovanju islama, pa ih mnogi sunitski muslimani smatraju u osnovi istim.
Jel to vi Mic priznajete ?
A ako nisi znao ko i šta su selefije/vehabije, pa evo da te ja malo poučim [muzikafo1.gif]

Selefizam


Selefije propovjedaju islamski monoteizam, odnosno tevhid, i preuzimaju određena učenja od Ibn Tejmije, sirijskog učenjaka iz 14. vijeka. Selefizam je u osnovi u sukobu sa Sufizmom i Šiitskim islamom, koje smatraju hereticima.Zato ja i razumijem tebe Mic , bebu i paparacija [Happy.gif] Selefijska teologija zastupa puritansko i pravno stajalište u stvarima vjere i religijskoj praksi. Oni smatraju da je njihov zadatak da vrate islam u stanje kakvo je bio u doba Poslanika i njegovih Pravednih halifa. Žele da izbace sve novotarije, itolatorije, devijacije i hereze.


Pokreti unutar Selefizma

Nisu poznata veća raslojavanja unutar Selefizma, osim što u novije vrijeme ostale islamske grupacije koristeći naziv reformatora i učenjaka Muhammeda ibn Abdul Vehaba, nazivaju Selefije Vehabijama.


Mic, još jednom , ja mislim svojom glavom , pažljivo sam pročitao šta si postavio na ovu temu i kad sam uočio favoriziranje selefija, onda sam se umiješao.
A umiješao sam se zbog većine u islamu , koju ta tvoja manjina omalovažava , jer sebe uveličavati ( spominjati ) kao jedine prave i ispravne ,.............. ne , neće to kod mene proći [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#23 Post Postao/la mrki62 »

'A mačevi muslimana donose pobjedu ovom Šeri'atu, a to je Kur'an i sunnet, kao što je Džabir ibn 'Abdullah, Allah bio zadovoljan njime, rekao:

'Allahov Poslanik, sallAllahu 'alejhi we sellem, nam je naredio da udarimo ovime (sabljom) svakog onoga ko napusti ovo (Mushaf).' ''
Jel to znači da se je islam širio sabljom ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Osnove tewhida i akide

#25 Post Postao/la mrki62 »

Mic , tvoje mišljenje me atresira, trebao si mi izravno odgovoriti slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Osnove tewhida i akide

#26 Post Postao/la beba80 »

Mrki brate drago mi je da si postavio pitanje odgoviorit cu ti ja koliko znam al da znas postajes mi drazi brate znas zasto postavljas konkretna pitanja i u vecini dajes konkretne odgovore al izvini halali moram ti reci kad nekad pocnes lupetati ja se iskljucim jer ne zelim da sudjelujem u rusenju koje ti ne svjesno uradis a nisi razumio.I ja grijesim normalno al ne u tolikoj mjeri jer ti zalazis i u sitne detalje ja to ne volim.

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Osnove tewhida i akide

#27 Post Postao/la beba80 »

mrki62 je napisao/la:
'A mačevi muslimana donose pobjedu ovom Šeri'atu, a to je Kur'an i sunnet, kao što je Džabir ibn 'Abdullah, Allah bio zadovoljan njime, rekao:

'Allahov Poslanik, sallAllahu 'alejhi we sellem, nam je naredio da udarimo ovime (sabljom) svakog onoga ko napusti ovo (Mushaf).' ''
Jel to znači da se je islam širio sabljom ?
Islam se sirio rjecju Svevisnjeg a i sabljom al ne na nacin kako neko misli tu

Odgovori