Običaji kad neko umre

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Običaji kad neko umre

#167 Post Postao/la Bausstelac »

Reko sam ja da ce myka kad primi Islam biti veliki fundamnetalista ali niko ni mukajet [laugh.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Običaji kad neko umre

#168 Post Postao/la paparaci »

meni je uopsteno, znaci nevezano za vjeru, bezveze trositi se puno na mezar/grob. nisan od superskupog kamena i toliko velik da se sa mjeseca vidi, te obloziti kompletan mezar sa skupocjenim kamenom, itd.
odaj covjeku pocast dok je ziv i kako mu dolikuje, a ne preseravati se tako. izvinjavam se na izrazu.
sasvim je u redu udariti nisan, da se zna ko je gdje ukopan. moze biti od kamena ili drveta, ali umjereno. sto je jos jako vazno, jeste uredjivanje i odrzavanje harema/groblja. meni licno smeta sto u mom mjestu nikakvog reda u haremu nema. covjece, dok dodjes do nekog mezara - gazis po ostalima.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Običaji kad neko umre

#170 Post Postao/la paparaci »

miki,

ja uvazavam svacije misljenje - to bez daljnjeg. ovo sto sam iznio, govorio sam u svoje ime i nisam imao namjeru ikog napasti, uvrijediti ili slicno.

poslije smrti najvecu pocast voljenoj osobi mozes odati s tim sto ces se je redovno sjecati upucivanjem molitve (fatihe i jasina) i tako joj istovremeno uputiti dar! naravno, redovno obici mezar ukoliko je covjek u mogucnosti.

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Običaji kad neko umre

#172 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

Kod nas u Bosni cim neko nema para ili neda za svoga najdrazeg a ga ukopa u lijepom sanduku odmah govori kako je obicaj Tabut
Takodje kada zeli da mu stavi nisan od 400 km onda prica kako zeli da svi budu jednaki(a uzme mu nisan u obliku spomenika..ono sirok bas izgled spomenika i ubaci sliku) i kaze nisan je....jest ali od 500 km...a mogao je biti isti takav od mermera da kosta 4000.00 km...valjda je zaradio
Mislim Myka ti ili ne znas nista od svoje vijere ili namjerno proturijecis .Kao prvo TABUT je strogo odredjeni islamski nacin ukopavanja mrtvih i oko toga uopce nema dvojbe!
Nacin obiljezavanja mezara MORA biti skroman upravo zbog toga jer mejjiti se vise ne razlikuju po bogtstvu i svi su JEDNAKI pred nasim Stvoriteljem.Ono sto je neko zaradio na ovom svijetu nikako nije MATERIJALNO ,vec su to samo dvije stvari:dobra dijela i ahlak (islamski odgoj) njihove dijece i ako to dijete uci Kuran Casni ,klanja,posti itd sve se to pise kao dobro dijelo rahmetlije,koje ce mu pomoci i uljepsati boravak u kaburu,a ne nikakvi velebni skupi spomenici od kojih ama bas niko nema koristi i koje ljudi stavljaju svojim rahmetlijama iz nekih sebicnih (da sebicnih!) razloga jer time kao jednokratno pokazu svijetu svoju ljubav prema rahmetliji.To je potpuno pogresno i uopste nema veze sa islamom.
7 godina Tevhid u kuci njegovoj
Ali valja docekat 50-80 ljudi,valja svaki Ramazan podijelit cokolade ili nesto vec(u narodu se to zove Fatiha),Hatma
Valja mislit na svoje rahmetlije kao da su zivi i postovat ih i mrtve

Ma valja to sve...lakse je fatihu svaki dan proucit...ali hajde neko nema uslova...ali i ne pricamo o takvim ljudima...pricamo o ovim sto znaju za obicaje i sta je pod muslimaski .....ali od 2.00 km
Lijepo se je sijecati svojih rahmetlija,ali jedino materijalno sto moze pomoci njima jeste VAKUF ,znaci zaostavstina rahmetlije koju je ostavio za opce dobro i od koje se ima neka korist.Npr komad zemlje,cesma,most,put,knjiga,humanitarna zaklada i tome slicno.
Ovi obicaji koje nas narod dosta praktikuje,tipa Tevhidi,hatme i slicno, stvarno NISU islamski i opet je to narod izmislio da pokaze svijetu ,a ne Bogu ,svoju ljubav prema rahmetliji i to opet kroz jedan nacin od kojeg nema niko koristi.Iza tih cokoladnih hatmi se krije jedno jos vece bogohuljenje i nepostivanje Kurana Casnog,a to je UCENJE KURANA ZA NOVAC.Svi znamo kako se zavrsavaju te hatme sa plavim kofertama koje se daju ljudima koji uce Kuran "pred dusu rahmetlije" [eusa_wall.gif] ,a ti ljudi uglavnom nemaju ama bas nikakve vezanosti za rahmetliju(da nas Allah sacuva od takvih).
To je jedna poremecena logika po kojoj onaj ko je bio imucan ili cija su dijeca imucna ide direkt u dzennet jer njegovi imaju para eto za takve ceremonije,dok oni koji nemaju na dunjaluku nece imati ni na ahiretu i moraju se jadni osloniti samo na svoja dobra dijela .Islam je cist od toga i to nije njegov put ni smisao,svi smo pred Allahom jednaki i prosijak i bogatas jer imetak nije mijerilo imana(stepena vijere neke osobe).
Samo da kazem da to nije nikakva "vehabijska prica" jer evo ja cu vam prenijeti jednu hikaju(pripovjest)koju je moj djed rahmetli cesto znao pricati,a nije bio vehabija hehe.
Elem,razboli se jednom neki imucan kadija i osjetivsi da mu se blizi Azrail pozove svoju djecu i zaduzi ih da kad ga ukopaju prvu noc u kaburu,ne zeli biti sam i da su oni duzni naci nekoga i platiti mu da bude pored njega tu noc u kaburu jer tad ce ga meleci ispitivati kako je proveo i u sta je potrosio svoj zivot.
I kad je umro kadija,ovi ispostuju ocevu zelju i ponude veliku nagradu onome ko ce provesti noc polaganja racuna s njim.I javi im se neki siromah koji nije imao nigdje nista osim jednog uzeta i mazge kojima je prenosio robu i radio kao nosac cijeli svoj vijek.Kako su se dogovorili tako i bi ,ovi njima dvojici napravise mijesto u kaburu i pripremise pare za tog siromaha koje ga slijeduju nakon te noci.
Kad su ujutro dosli i izvadili siromaha odatle,primjetise da je covjek potpuno sijed i ostario te ga jedva prepoznase.,te ga upitase sta je to s njim bilo.On im onda poce pricati "Kad su dosli meleci Boziji (Munkir i Nekir mislim da se zovu) i vidjeli nas dva u kaburu upitase me sta ja tu radim,a ziv,ja im sve ispricah a oni mi rekose kad sam tako hrabar da ce onda tu noc ispitivati mene za moj zivot i imovinu,a vaseg oca slijedecu.Ja jadan pomislio da cu ja to lahko jer imadem samo uze i mazgu,ali ne bude tako!Odgovarao sam im za svaku sitnicu,za svako zrno zita koje se zadrzalo ili ispalo u samar moje mazge,a nije bilo moje.Toliko sam se briga zbog to malo imetka nadevero da sam eto osijedio.
Djeca od kadije ga saslusase i kao sto je bio dogovor dadose mu nagradu za provedenu noc,medjutim ih siromah odbi i rece :necu wallahi halal vam bilo,kad sam ja toliko odgovarao za ono malo sirotinje kako bi mi tek bilo za tolike pare"
Eto, poucna prica a nije "vehabijska" [laugh.gif] pa oni koji i dalje misle da mogu parama nesto pomoci svojim rahmetlijama neka se malo zamisle. [eusa_think.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Običaji kad neko umre

#173 Post Postao/la mrki62 »

Nišan je u našim balkanskim područjima svakako tradicija al ovo :

slika
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Običaji kad neko umre

#174 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

mrki62 je napisao/la:Nišan je u našim balkanskim područjima svakako tradicija al ovo :
slika
To se uklapa u upravo u tvoj "tradicionalni bosanski islam"..tzv "turbe" nema uopce veze sa Islamom,ali je kod nas itekako zastupljeno.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Običaji kad neko umre

#175 Post Postao/la mrki62 »

Jel ti znaš šta su turbe ?
To je daleko od turbeta !
Rekoj ja već ; on je iznad Boga, jer Boga u BiH se može opsovati i ostat živ al njega, ybt, dosta ih ima, koji bi se pobili [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Običaji kad neko umre

#177 Post Postao/la mrki62 »

E nek si se iskihala [mmmux2.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Običaji kad neko umre

#178 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

Prvo ja dovoljno znam,a ako ne znam imam da kupim knjigu,imam internet ,imam volju imam hodzu nasega starog da mi on objasni
Ti nisi hodza i ne kvartaj se gdje ti nije mjesto,ne drzi meni predavanja o vjeri ziv bio,bori se da taj svoj jezik drzis u toplom jer kao vjernik onda znas da svi mi najvise blebetanjem zgrijesimo

Jesam li ja dirala tebe tamo gdje te boli????
A da zaboravila sam se pohvaliti da mi je moj rahmetli(nec reci ko,da ga ne bi dirali ovuda) dao zemlju i u vakuf za zivota svoga obecao
Nije u pitanju njegovo bogatstvo,mozda ja nisam bogata mozda sam samo zato da se njegovo ime spominje i njegova djela ne zaboravljaju,sta ti znas kad nista ne znas


Najgori su mi ovi sto odu u Kuvajt ili Libiju i nesto slicno tome ...pa pokupe od onih sve i odju mi drzat predavanja,,,a do taa sta je radio ne ulazim u to ne zanima me...SVAKO ZA SEBE

Te price ko sijedi starac to me ne zanima ja to volim slusat od starih ljudi skuham im kafu i napravim ugodjaj da mi pricaju 2 sata te price...mladi neka idu da fataju komade....SIRITE ISLAM kome cete propovijedati sve ste pobrkali

A da za spomenik...nema ga ljepseg i nec ga zadugo biti ljepseg...jer ja najvise volim...sta me briga koliko drugi vole...da sebicna sam...po tom pitanju jesam i umrijet cu bit ce mi krivo sto nie jos koju godinu pozivio

Ti sto mi drzis predavanja i pricas o pravilima...sta je tabut,sta je hatma ,sta je fatiha,sta je halva ,sta je jasin,sta je jos svasta si se zadao da objasnis...ne trudi se dzaba ako ne znam kao ti oko vjere ne znam ni manje
A da jos da ti napomenem da je ta osoba umrla uoci 27-e veceri,necu ti objasnjavat ko je on bio...nisi vrijedan...ali kao opasni znalac vjere znas sta to znaci...jedino ako je nas hodza neznalica i ako sve knjige ne lazu
Sve vi znate rekoh vec ali za 2.00 km skuplje sto god je ne ide...pa sto ne poredaste sve nisane bez oznaka pa bih i ja
Sto ona ogleda ako je sirk,sto onaj Ebu...tam te vam te..... ima sanovnik ako je sirk...de se odlucite vise
Nisu ti u Bosni Arpai ne trudi se dzaba sve ti pod vehabijski
Uzas...on ce meni :evil:
E bas nek si se iskihala hehe ti si vidim shvatila to kao neku uvredu svom rahmetli ocu,a meni to nije ni ni kraj pameti.Znaci ne zelim nikoga uvrijediti a tebe pogotovu.
Dalje ovo sto si pisala necu komentarisati jer ta tvoja prica je mozda dobra za neku mahalsku raspravu ili sto bi rekli kod nas "zna se cura poklati".......al za neku argumentovanu raspravu to je cisto supljiranje. P.S. [laugh.gif] Ebu tam te vam te [laugh.gif] Procitaj suru Jusuf,tumacenje snova nije sirk

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Običaji kad neko umre

#180 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

Eto prosli puta zaboravih napisati
Zasto mrkom odgovaras da je Alije Izetbegovica grob,mezar...mada mi vise lici na sadrvan...da je to turbe...hehehhe steta slike se ne mogu izgooglat...a turbeta u Bosni u svakom gradu barem po jedno heheheh turbe....mrki samo im slike stavljaj toliko o njihovom znanju
I pitate se zasto necu s vama da ozbiljno pricas i poceli me i vrijedjat...a NIKAD ME ne bi povrijedili...ma lol
Eno ih sada i sure poceli kontat i rasparcali ga da objasne...aman zaman rekoh ja dosli nam Arapi...nasa car i jest bila u tome da nam je barem nesto bilo sveto...i postojale su stvari koje se ne smiju i nije se pitalo zasto...ali toga vise nema...jer nema postovanja ni prema koge ,niti prema bilo cemu
Bilo kako bilo,turbe ili nesto drugo,bitno je da niti jedno nije u skladu sa islamskim SKROMNIM i jednostavnim obiljezavanjem mezarja.Ne znam otkud potreba da se bas u svaku temu uplete Alija...to je vec opsesija neka [eusa_think.gif]
Mene ljudi sa Abdicevog kraja(krajsnici) ne mogu povrijediti,to je prosto matematicki nemoguce koliko ste vi svi isti,klonirani jbt
Ko o cemu murva o postenju,vojnik o skracenju,a krajsnik o vjeri....kazes nisi isti...eto dokazao si da jesi
To samo dokazuje onu moju...da opasno prodajes damu pod bubrege ...samo makni taj vise vjerski zid iza kojeg se krijes ...ima jos psiholoskog profila tebe kao tebe,ali necemo se vrijedjat...je li tako,tako je
Svejedno je odakle sam ja ,ti ili neko treci ,bitniji je stav i nacin razmisljanja.Moj stav je npr da mi je drazi Srbin muslimanske vjeroispovjesti koji praktikuje islam,nego 100 bosnjaka koji od islama imaju samo muslimansko ime. [oha.gif] .
Ja jednostavno ne raspravljam o onome o cemu ne znam i ne raspravljam samo da bih bio u pravu,uvijek sam spreman priznati gresku ako mi neko dokaze da grijesim .Toliko o mome psiholoskom profilu [laugh.gif]
Ja ne volim mahalu,ja ti u mahalu ne bih isla kada bi se ubijala od dosade,ali mi je drago sto sam cula kako se krecu mahalske price od dezurne mahaluse..kako u selu tako i na netu:)...Dzuma cini cuda :D
Ja sam samo zena koja ti proturijeci...a zaboga vehabijama proturijecit...!!!! uzasna sam
O kakvom klanju pricas jbt ti haman vuces na mudzahedine
Sta cu ti ja sto dokazujes nesto a nemas vrijednost toga,zato ja kazem mrki ce u Dzennet,prvo obrazuje vas ovuda,drugo bez njega ste kao ovcice izgubljeni...trece iznervirate lika da pocne hulit jer ste svi ISTI...a necete priznati
A da,da ti kazem da ja inace na ovu temu gore ne volim pricati ni sa dragim ljudima,ali mi je doslo da se ispricam...i ispricala sam se kontru udarala i lijepo mi...hebes ga,imam neku tugu u sebi,mori me ljubav za mojim Pavarotijem,ko ce meni sada pEvati

Objasnila bih ti ja jos sto sta ali zalim slucaj poslije prvog posta ovdje ne znam nestao si ,nema te nigdje:)...cak ni na crnoj listi...tako da od sada mozes razgovarat s mojim slikom..
"poklati se" u krajisnika znaci "posvadjati se" ,valjda je to tako ostalo u narodu i mentalitetu krajiskom ,koji je nagal i ratoboran,valjda zbog stoljetnog cuvanja najzapadnijeg bedema islama.To se vidi i iz nasih narodnih pjesmarica gdje se kaze :
"Takva ti je krvava Krajina
S krvlju rucak s krvlju i vecera
Svak krvave zvace zalogaje"
..pa valjda i otud tako grubi izrazi kao "poklati se",a ne od "vehabija"
Meni je drago uvjek nesto nauciti od nekoga ,medjutim od tebe i Mrkya koji nas "obrazuje" sam naucio samo da vi imate viziju islama iz Turskih serija ,gdje svi vicu "insallah " pa onda uspu sebi rakiju.Neka radi sta ko hoce ali pricati kako je TO u biti islam i napadati one koji kazu da nije,je bezobrazluk i granici sa budalestinom.
Razumijem ja tugovanje za dragim osobama i nemam namjeru o tom raspravljati,nase je da saburimo i na kraju cemo im se svi pridruziti.
Svejedno je meni na kakvoj sam listi kod bilo koga i nikad nisam korigirao svoje stavove zbog suknje,pa necu ni sada.Valjda se zato nisam jos ni ozenio [laugh.gif] Boziji hator je najpreci... [smile.gif]

Odgovori