Inkvizicija, heretici i vještice

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Inkvizicija, heretici i vještice

#3 Post Postao/la grga »

vidovita_dzemila je napisao/la:inkvizicija je istraga koju su vršili papini "vojnici" s ciljem da pronađu i unište heretike tj nevjernike.

koliko je to zapravo besmisleno, s obzirom da vjera treba da Å¡iri ljubav i spaja ljude.

je li inkvizicija postojala samo zbog interesa

takozvani heretici su brutalno mučeni. mučili su ih toliko da bi jadnici priznali krivnju samo da ih prestanu zlostavljati. posebno su mučeni naučnici koji su na neki način ugrožavali katoličanstvo

oni koji bi se pokajali dobivali bi blažu kaznu npr da javno kažu da se kaju i da su prigrlili vjeru

ovi malo hrabriji koji nisu htjeli popustiti su paljeni na lomači

u španiji su progonili židove, muslimane, ali i protestante. inkvizicija se sprovodila i u hrvatskoj.



vješticama su pretežno proglašavane lijepe žene zbog kojih se muškarcima da oprostite, dizao mali kad bi je ugledali, pa bi je optužili da baca magiju na njih. zatim, inteligentne žene koje su se bavile naukom, žene koje su živjele same, a često i nevjeste koje nisu odgovarale svekrvama
tri najgora metoda za mučenje žena bili su:
-takozvana španska čizma, drvena s bodljama unutra koja se stezala tako dugo dok ženi nisu popucale sve kosti u nozi.
-drveni konja koji je umjesto sedla imao neku vrstu piramide. ženu bi posjeli na tu piramidu sve dok joj se ne bi rastrgali svi unutarnji organi počevši od spolovila
- rastezanje


čitala sam knjigu grička vještica od zagorke koja se time bavi i tad sam prvi put detaljno "upoznala" sprave za mučenje. nevjerovatno koliko je hrvatska spalila ljudi, procjenjuje se oko 7 hiljada

inače u svijetu je spaljeno nekoliko miliona vještica, ne zna se tačno koliko, ali ne manje od 5

Zadnji koji su spaljeni kao vještaci i vještice u HR bili su na području Kastva gradića tik kraj Rijeke i to pred relativno malo vremena 1896... [eusa_wall.gif] [eusa_wall.gif] Živa istina,neki sam dan čitao original presudu iz tog doba..

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Inkvizicija, heretici i vještice

#5 Post Postao/la grga »

vidovita_dzemila je napisao/la:
1896

užasssss
Jeste Boga mi,jedva povjerovah očima svojim.Za takve stvari to isto je kao da je bilo jučer..

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Inkvizicija, heretici i vještice

#7 Post Postao/la grga »

[quote="vidovita_dzemila"]pa jeste na području hrvatske vještice su se prestale spaljivati dolaskom marije terezije na vlast (A-UGARSKA) znači u drugoj polovini 18 stoljeća

a te žene su spaljene poslije više od 100 godin


Kastav je u to doba bio pod Italijom..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Inkvizicija, heretici i vještice

#8 Post Postao/la mrki62 »

A ko je te ženske proglasio vješticama ?
Jel neka osoba, što je tražila nešto a to nešto kad nije dobio , onda je proglašena vješticom .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Inkvizicija, heretici i vještice

#11 Post Postao/la beca »

ja kad čujem ili pročitam riječ vještica, nešto se sva naježim....brrrr

Odgovori