Šta je raj/đenet po vašem mišljenju..????

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: STA JE RAJ/DZENET PO VASEM MISLJENJU..????

#32 Post Postao/la beba80 »

vidovita_dzemila je napisao/la:mene odavno ovo zanima


recimo da se ja udam, volim muža itd, ali on umre

udam se drugi put i s novim mužem zaboravim na starog znači više volim novog muža jer je on sada tu, sa mnom, a prvi muž je prošlost

pošto kažu kad umreš na ahiretu se sastaneš sa ljudima koje voliš, supružnici se spoje.......mene zanima po islamu, s kim bih se ja spojila, sa prvim mužem ili sa drugim kojeg volim više nego prvog
sama si dala odgovor vidovita

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: STA JE RAJ/DZENET PO VASEM MISLJENJU..????

#34 Post Postao/la beba80 »

vidovita_dzemila je napisao/la:znači ostajem s drugim mužem a prvi muž ostaje sam
vidovita prvi muz ako udje u dženet ima pravo da trazi huriju

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: STA JE RAJ/DZENET PO VASEM MISLJENJU..????

#35 Post Postao/la paparaci »

IM_ex je napisao/la: To cime si me posebno odusevio je tvoj blagi nastup pun sabura, toliko pun da i na provokacije uspijevas odgovoriti veoma zestoko, blagim rijecima. Na tome ti se samo pozavidjeti moze. Smatram da to moze samo osoba koja ustvari i jeste takva, karakterno, duhovno obogacena, a to sto kazes da tvoje znanje i nije Bog zna posebno veliko, time potvrdjujes to sto upravo rekoh
istina. i ja sam to primijetio. [thumbup.gif]

beba80 je napisao/la: ...al idemo ovako tacno je to i da onaj ko vrijedja nije musliman,odnosno jeste al ne razumije.E moje i tvoje je da mu kazemo sta je musliman i sta smije i ne smije musliman.
ne bih se bas u potpunosti slozio ovdje s tobom. nekome ti mozes objasnjavati do besvijesti, ali ne vrijedi. kome je kopren nabacen, dzaba ti sve. na to ti i Svevisnji ukazuje ;)
Alah naš Gospodar tacno je da je dao dokaze i naredbe i upustva po kojima se moze poznati licemjer munafik nevjernik ovaj il onaj,al mi ne smijemo se zbog koncezusa ljudi od pera uzeti sebi zapravo da su mudriji od Gospodara,i da sudimo po svom nahodjenju jer tako pise.
istina. nisu prijeko potrebni koncenzusi. na takva pitanja nacices odgovore u samom Kur'anu.

pa kako ces ti nazvati osobu koja tvrdi da je nesto, a suprotno tome cini i ponasa se?

a sto se tice teme. Raj definitivno postoji! istina da niko se do sad nije vratio sa one strane. ali da postoji, na tom nam ukazuju svete knjige. dijelom je i opisano kako tamo izgleda. a vezano za ovo kako se niko nije vratio sa one strane - pa jeste, indirektno. sam sam se uvjerio kroz snove u kojima su bile meni bliske ili blize osobe koje vise nisu medju nama. a tako isto i kroz tudja iskustva.

evo par ajeta iz Kur'ana vezana za raj:

"A one koji vjeruju i dobra djela cine obraduj dzennetskim bascama kroz koje ce rijeke teci; svaki put kada im se iz njih da kakav plod, oni ce reci: "Ovo smo i prije jeli", - a bice im davani samo njima slicni. U njima ce ciste zene imati, i u njima ce vjecno boraviti."

(2:25)

"Kad se zemlja jako potrese i brda se u komadice zdrobe, i postanu prasina razasuta, vas ce biti tri vrste:

oni srecni - ko su srecni?!
i oni nesrecni - ko su nesrecni?!
i oni prvi - uvijek prvi!

Oni ce Allahu bliski biti u dzennetskim bascama naslada, -
bice ih mnogo od naroda drevnih, a malo od kasnijih -,
na divanima izvezenim, jedni prema drugima na njima ce naslonjeni biti;
sluzeci ih vjecno mladi mladici, sa casama i ibricima i peharom punim pica iz izvora tekuceg- od koga ih glava nece boljeti i zbog kojeg nece pamet gubiti -
i vocem koji ce sami birati,
i mesom pticijim kakvo budu zeljeli.
U njima ce biti i hurije ociju krupnih, slicne biseru u skoljkama skrivenom, -
kao nagrada za ono sto su cinili.
U njima nece slusati prazne besjede ni govor gresni, nego samo rijeci: "Mir, mir!"

A oni srecni - ko su srecni?!
bice medju lotosovim drvecem bez bodlji,
i medju bananama plodovima nanizanim
i uhladovini prostranoj, pored vode tekuce
i usred voca svakovrsnog kojeg ce uvijek imati
i koje nece zabranjeno biti, i na posteljama uzdignutim.

Stvaranjem novim Mi cemo hurije stvoriti
i djevicama ih uciniti milim muzevima njihovim, i godina istih za one srecne;-

bice ih mnogo od naroda drevnih, a mnogo i od kasnijih."


(56:4 - 56:40)


Sluzice ih vjecno mlada posluga, - da ih vidis, pomislio bi da su biser prosuti.
I kud god pogledas, vidjeces udobnost i carstvo prostrano.
Na njima ce biti odijela od tanke zelene svile, i od teske svile, nakiceni narukvicama od srebra, i dace im Gospodar njihov da piju cisto pice.
"To vam je nagrada; vas trud je dostojan blagodarnosti!"


(76:19 - 76:22)

.....

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: STA JE RAJ/DZENET PO VASEM MISLJENJU..????

#36 Post Postao/la paparaci »

beba, sve to stoji sto si do sad rekao za objasnjavanje, itd. ali ti ocito nisi shvatio sta ti je Mic htio reci. za mene to granici sa gluposcu, pa sad.....

tebi svaka cast na trudu, to bez daljnjeg [evojele9.gif] [thumbup.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Šta je raj/đenet po vašem mišljenju..????

#41 Post Postao/la mrki62 »

papaya je napisao/la: Ljudi su prepotentni da bi prihvatili cinjenicu da jednostavno postojimo i onda vise - JOK. Gotovo.
Onda se prdne u šišu i nema više tuc muc [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Šta je raj/đenet po vašem mišljenju..????

#42 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

Nagrada za vjernike [smile.gif]
slikaslikaslika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Šta je raj/đenet po vašem mišljenju..????

#43 Post Postao/la mrki62 »

PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:Nagrada za vjernike [smile.gif]
Da li je baš tako , jer ne ide svaki vjernik u raj ,........ u stari većina ih ne ide.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Šta je raj/đenet po vašem mišljenju..????

#44 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

mrki62 je napisao/la:
PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:Nagrada za vjernike [smile.gif]
Da li je baš tako , jer ne ide svaki vjernik u raj ,........ u stari većina ih ne ide.
Hvala Allahu pa on odlučuje,A vjernicima je obećan raj/dženet tako Svemogući Gospodar Milostivi kaže [smile.gif]
slikaslikaslika

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Šta je raj/đenet po vašem mišljenju..????

#45 Post Postao/la dadooo_23 »

raj se nalazi u tebi! :wink:

Odgovori