Sunnet!!!

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Bausstelac
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 403
Pridružen/a: 01 Apr 2010 01:38

Re: Sunnet!!!

#16 Post Postao/la Bausstelac »

mrki62 je napisao/la:
lisko je napisao/la:sunet je obicaj muslimana uglavnom ali je i dobra stvar i za druge vjernike drugih vjera i naroda
naj bolje vrijeme suneta je oko 40 dana zivota djeteta
jer u mladosti to brze i zaraste a i dijete je manje aktivno
tako da netreba cekati vise
sunecenje je po nasoj vjeri objasnjeno ne kao obicajj vec iz higijenskih razloga
odraz cistoce i svjezine tako da su ga poceli praktikovat i drugi narodi....
Hm,........ sunećenje je običaj ili obaveza ( farz ) ?
Obaveza :!:

Jesi li ti osunecen mrki? [smile.gif]
"Smrt je jedna,pa zato neka bude na Allahovom putu"

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#17 Post Postao/la mrki62 »

Bausstelac je napisao/la:
Obaveza :!:

Jesi li ti osunecen mrki? [smile.gif]
Obaveza, od kada ?
Jel bio Pejgamber a.s. osunećen?
Ja jesam.
Zadnja izmjena: nella26, dana/u 10 Jun 2010 03:07, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: off obrisan
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Sunnet!!!

#18 Post Postao/la kajs »

Potvrdjeni SUNET. I Sunet svih Poslanika od Adema Alejhiselam do Muhammeda Salallahu alejhi ve Alihi vesellem.

A nemoj da razmisljas o tome da pravis kalkulacije sa necim sto je POTVRDJENI SUNET. Donji si sigurno
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#19 Post Postao/la mrki62 »

kajs je napisao/la:Potvrdjeni SUNET. I Sunet svih Poslanika od Adema Alejhiselam do Muhammeda Salallahu alejhi ve Alihi vesellem.

A nemoj da razmisljas o tome da pravis kalkulacije sa necim sto je POTVRDJENI SUNET. Donji si sigurno
Kajs, mani se filozofije, potrudi se jednostavno odgovoriti.
Ne miješaj sunet sa sunećenjem [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Sunnet!!!

#20 Post Postao/la kajs »

A sa cim da ga pomesam, sa kiselom pavlakom [Happy.gif]

Sve igra i zabava kod tebe grebo ga ti. Pa odkuda bas to ima za taj obred da bude "suncnje"?
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
divlja__ruza
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 116
Pridružen/a: 10 Jun 2010 15:54

Re: Sunnet!!!

#21 Post Postao/la divlja__ruza »

Da who to preporucuje svim muskarcima iz higijenskih razloga,a prema nekim istrazivanjima ,ne sjecam se tacno u kojoj zemlji ,uglavnom zene osunecenih muskaraca rjedje obolijevaju od kojekakvih zenskih bolesti.

Koliko to pati ili ne pati dijete ...ajoj,meni to iskreno,lici na mucenje(ako je bez anestezije kao ovdje po selima :) )...pa hajte sebi sada kao odrasli ljudi malo capnite ono dolje pa da vidimo hoce li vas boljeti??

A desavalo se i da dijete umre nakon zahvata zbog nestrucnosti "strucnjaka" (vjerovatno infekcija,trovanje)...narocito u seoskim okruzenjima. Uzas.

Inace podrzavam to i kao obicaj i iz higijenskih razloga...mada je to za mene jako jako okrutno.

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Sunnet!!!

#23 Post Postao/la im_ex »

papaya je napisao/la:Sto se mene tice, to je privatna stvar. I da jesam strogi vjernik ipak ja to ne bih odlucila u ime mog sina, nek lepo sam odluci kad treba i kad zna sta to znaci.
draga papaya
Kazes, i da si vjernik, ti ne bi ...
Mada ti je receno prethodno, ja cu ti samo reci - bi, payo, odlucila i to ZA :D




Tradicionalni obred sunecenja muske djece (obrezivanje) kod Muslimana vezhe za religiju.
Prednosti sunecenja sa higijensko-zdravstvenog aspekta ste dijelom prethodno dotakli, sto je ujedno i razlog da se obrezivanju podvrgao veci procenat krscana u USA, npr.
Sjecam se, kao da je bilo juce (:
Sto na sred sobe, bijeli carsav ... trojica rodjaka koje sam pozvala (neko mi rece da to tako treba) da drze mog sina, bebu od 9 mjeseci, ja, s tremom koja ne popusta, ali, ja, jaka, rijesena ustrajati prisustvovati samom cinu sunecenja, od polijeganja bebe na stol, do samog zavrsetka. Ceka se na berbu (hirurg) ... kisa padaaaaa .. nema ga pa ga nema.
Dodje nakon treceg telefonskog zvanja; obzirom da smo mu, dogovarajuci termin, rekli da su nam ga preporucili roditelji cijeg sina je nedavno sunetio, berbo je upamtio da imamo isto prvo slovo prezimena (kao roditelji osunecenog djeteta), da smo u istoj opcini,
da nam naziv ulice pocinje istim slovom, i gle slucajnosti, i broj zgrade bjese nam isti ... covjek po tom nevremenu 2x isao na pogresnu adresu, gdje je ustvari nedavno bio ... a ni blizu nase ulice hahaha

Kada sam odlucno rekla da zelim prisustvovati tom cinu, u glas su rekli: aferim. Vidno je bilo divljenje.
Polijegajuci ga iz narucja na stol, odmah je zaplakao. Sve je vec bilo spremno, daje mu se lokalna anestezija. Na ubod igle, on u vrisku. Noramala. Berbo saceka par minuta, a onda nacini prvi rez, potece krv. Samo jedan od one trojice rodjaka, najstariji, tu je, uz nas, ona dvojica mladjih nisu smjeli ni prikuciti. Sin vristi, vec mu je i glas promukao od jacine. Vidi berbo da mi se srce cijepa, kaze: on je arsuz (ljut, maza naviknuta da mu se udovalja), njega ovo ne moze boljeti, place sto je arsuz, sto ga ne uzmes.
Insistiram da mu se da jos anestezije (za svaki slucaj), sto je odmah i ucinjeno. Opet cekanje par minuta ... beba ne prestaje plakati ... berbo se vec skoncentrisao na rad, a ja, sada vec sigurna da mi dijete ne osjeti bol, brisem mu svo vrijeme suzice koje su neprestano klizile niz njegove bucmaste obJascice, tepam mu, a ono, placnim okicama kao da mi govori: mama, bona, pa sto me ne uzmes.
Kad je sve zavrseno, kao da mi pade kamen sa srca ... eh, a taj ponos na se, poseban je osjecaj.
Proucena je dova, a onda sam postavila jelo, pa se kahvelenisalo i mubarechlejsalo.
Berbo dobije dar uz novac. Ne kaze on o kojoj sumi je rijec.
Svakoj majci bih posavjetovala da ne propusti tu neponovljivu priliku, da bude hrabra i prisustvuje sunecenju.
Znam da te noci nisam nikako spavala, svu noc sam ga ljuljala na nogama ... samo jesam li stala, a ono u vrisku, onu promuklog glasa.
Sutradan je berbo dosao kontrolisati ga, i promijeniti mu zavoj; prekosutradan takodje, tad se zvanicno otklanja zavoj, s tim da mi dade mast i puder, pojasnivsi kako i sta.
Ta tri dana su kriticna, cetvrti dan vec je podnosljivo ... cim nema krvarenja, nema razloga za zabrinutost.

Vezano za sunecenje, pomenucu i tradicionalni obicaj - dolasci na slatku.
Rodbina, komsiluk, prijatelji, dolaze u posjet s tim da novcano daruju dijete, i da blagosiljaju cin sunecenje.

Mislim da je prerano sunetiti bebu u dobu starosti od 40 dana.
Ove pameti, smatram da je za sunecenje najbolja starosna dob od 3 mjeseca.
Sto je vece dijete, teze je pri oporavku (zamisli hoda, potetura, pa se povrijedi)
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Sunnet!!!

#24 Post Postao/la paparaci »

i ja i buraz smo se sunetili sa nekih 4-5 godina. smatram to normalnim. mozda i sa tri bi bilo okaj. a ovo nakon 40 dana je definitivno prerano, za moj pojam.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#26 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex je napisao/la:Tradicionalni obred sunecenja muske djece (obrezivanje) kod Muslimana vezhe za religiju.
Pišeš o tradiciji i obredu , što nema nikakve veze sa religijom.
Jer , svi su se svojevremeno sunetili u Perziji, čak i Isus i Židovi.
Prije svih vjera i religija i to se je primjenjivalo zbog nehigijenskih uslova i to nema nikakve veze ni sa vjerom ni sa svjetskim prvenstvom [muzikafo1.gif]
Tako su zbog nehigijenskih uslova svojevremeno i Francuzi izmislili razne mirise/parfume i eto, ostade i to tradicija, to se na žalost proširilo po čitavom svijetu - koja također nema nikakve veze ni sa vjerom ni sa religijom a ni sa svjetskim prvenstvom u nogometu [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Sunnet!!!

#27 Post Postao/la beba80 »

mrki62 je napisao/la:
IM_ex je napisao/la:Tradicionalni obred sunecenja muske djece (obrezivanje) kod Muslimana vezhe za religiju.
Pišeš o tradiciji i obredu , što nema nikakve veze sa religijom.
Jer , svi su se svojevremeno sunetili u Perziji, čak i Isus i Židovi.
Prije svih vjera i religija i to se je primjenjivalo zbog nehigijenskih uslova i to nema nikakve veze ni sa vjerom ni sa svjetskim prvenstvom [muzikafo1.gif]
Tako su zbog nehigijenskih uslova svojevremeno i Francuzi izmislili razne mirise/parfume i eto, ostade i to tradicija, to se na žalost proširilo po čitavom svijetu - koja također nema nikakve veze ni sa vjerom ni sa religijom a ni sa svjetskim prvenstvom u nogometu [muzikafo1.gif]
Lazes jevrejima je bilo naredjeno prvo da se sunete ima u tori a i muslimanima po kur'anu.Procitaj pa tumaci.Ne zavodi ljude pogresno Darvinistu

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#28 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la: Lazes jevrejima je bilo naredjeno prvo da se sunete ima u tori a i muslimanima po kur'anu.Procitaj pa tumaci.Ne zavodi ljude pogresno Darvinistu
Jevreji ili nejevreji, to ne igra ulogu u mom izlaganju ( pročitaj još jednom ).
Tora ili Musaf su knjige koje su nastale poslije sunećenja/obrezivanja i mi se samo ovdje možemo prepucavati al ostaje dejstvo da je sunećenje od tradicije, koje ama baš nikakve veze sa vjerom nemaju.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Sunnet!!!

#29 Post Postao/la im_ex »

mrki62 je napisao/la:
IM_ex je napisao/la:Tradicionalni obred sunecenja muske djece (obrezivanje) kod Muslimana vezhe za religiju.
Pišeš o tradiciji i obredu , što nema nikakve veze sa religijom.
[muzikafo1.gif]
tja, niko do sam mrki62, kontras i altenativac hihihi :lol:
"Vazi" tu teoriju idejnim tvorcima tvog sunecenja, ne zaboravivsi, obavezno uz taj mjuzik trans! [laugh.gif]

cak i ocigledno stanje na terenu bi da demantujes


Jedna od roditeljskih duznosti prema djetetu je obrezivanje tj. sunecenje. To je islamski propis koji datira jos od vremena Ibrahima a.s.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Sunnet!!!

#30 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex je napisao/la:
Jedna od roditeljskih duznosti prema djetetu je obrezivanje tj. sunecenje. To je islamski propis koji datira jos od vremena Ibrahima a.s.
Propis ili tradicija - pitanje je sad [muzikafo1.gif]

Link islambosna ima zanimljiv članak, pa pročitaj http://www.islambosna.ba/index.php/vije ... brezivanja
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori