Džihad

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Devilla
Pocetnik
Postovi: 2
Pridružen/a: 01 Jun 2005 02:00

Džihad

#1 Post Postao/la Devilla »

D¾ihad? Znate li ¹to je? Va¹e viðenje? ©to osjeæate pri spomenu te rijeèi...?

P.s. Tema je odabrana èisto iz razloga da vidim va¹ stav o D®AHADU, te da vidim jeste li pod utjecajem medija!!! :)):

Avatar
Juba
Pocetnik
Postovi: 1
Pridružen/a: 24 Nov 2006 02:00
Lokacija: Texas

#2 Post Postao/la Juba »

Devilla, samo tvoje pitanje je dvosjekli mac: potrebno je razluciti izmedju teoloske definicije dzihada i dzihada kao fenomen u javnoj svijesti. Javna svijest je totalno isprana medijskim utjecajima koja predocava slike samoubice koje se dizu u vazduh i OBL, ali i teoloska definicija nije bas u skladu sa izjavom da je Islam religija mira.

Avatar
Devilla
Pocetnik
Postovi: 2
Pridružen/a: 01 Jun 2005 02:00

#3 Post Postao/la Devilla »

U P.s. sam napisala D®AHADU,lapsus...ispravljam se :D
*D®IHADU*...

Iako se ne slazem sa tvojim stavom Juba,hvala na odgovoru...
Isto tako zamolila bi tebe i sve ostale koji su zainteresirani da pogledaju ovu stranicu i da saznaju nesto vise
http://infoz.ffzg.hr/afric/MetodeII/Arh ... ndicLa.htm


:)): :)): :)): :)): :D :D :D :D

Avatar
nbeciro6
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 32
Pridružen/a: 29 Okt 2006 02:00
Lokacija: Croatia
Kontakt:

kometar

#4 Post Postao/la nbeciro6 »

ÐIHAD kao rijeè se koristi dvoznaèajno ,ISLAM kao vjera jeste i mora biti vjera mira ,vjera u kojoj nema mjesta za one koji u ime ALAHA ubijaju druge .BOG stvoritelj svega nama je podario vjeru kao putokaz na ovom svijetu, nikako nam nije podario vjeru da se ubijamo radi nje .Zato nek ÐIHAD bude borba protiv neznanja, samo znanje mo¾e dovesti do mira ,po¹tivanje svakog èovjeka bez obzira ¹to drugaèije misli ili izgleda .
svi smo mi stvoreni da slu¾imo svome stvoritelju.BOGU svemoguèem.

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#5 Post Postao/la Abu_haqq »

Mnogo se prica o cemu se malo ili nista nezna!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#7 Post Postao/la mrki62 »

D¾ihad (po na¹ki to je neki napor usmjeren ka nekom odreðenom cilju) za islamske vjernike osobni napor za moralno in vjersko pobolj¹anje. To pobolj¹anje ne smije ¹tetiti drugim, jer ukljuèuje naèela strpnosti do pripadnika drugih vjera, kkoje su spomenute v Kur`anu: (Kr¹æani , ®idovi,......e).

Poznajemo

Graðevinski d¾ihad
Medicinski d¾ihad

U pravnom (i najbolje poznatom) pogledu , d¾ihad predstavlja vojne akcije za ¹irenje i odbranu islama.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#9 Post Postao/la sabinax »

Nisam namjerno citala druge komentare da vidim dali znam pojam DZihad
Ja mislim da je to poziv nekih muslimana na sveti rat...tj da u ime Boga ubijaju druge ljude (pod izlikom da ubijaju protivnike istih uvjerenja)
Ja mogu reci Dzihad=krizarski ratovi
po meni jedno i drugo cista budalastina i izmisljotina ljudskog roda koji tumacenje vjere i svojih niskih ciljeva pretpostavljaju cistoci vjerovanja i svemu cistom i ispravnom u religioznom
Nadam se da sam blizu
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
zapisnicar
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2167
Pridružen/a: 28 Jul 2008 02:00
Lokacija: Burma

#11 Post Postao/la zapisnicar »

Nisi blizu.


Dzihad je borba na Allahovom putu.

A to moze da znaci i pomoci siromahu, bolesnom, napraviti most, udijeliti sadaku, baviti se naukom, boriti se protiv svojih grijeha i to je Dzihad.

Naravno, dzihad je i odbrana domovine (ovdje to zovu patrioizam), odbrana svoga zivota, casti, odbrana casti svoje supruge...

Avatar
cooma
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 123
Pridružen/a: 15 Apr 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#12 Post Postao/la cooma »

Dzihad je svetinja svakog muslimana a u Kur"anu je lijepo objasnjeno sta znaci... ove Dzihade svakodnevno sto objavljuju arapi za ovo ili ono i za kojekakva podkusurivanja to nije pravi Dzihad......
dobro dobrim

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#13 Post Postao/la sabinax »

sta to znaci podkusurivanje
Jeli taj dihad naslino ili mirnodopsko ponasanje
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#15 Post Postao/la sabinax »

hamid-islam je napisao/la:
zapisnicar je napisao/la:Nisi blizu.
Dzihad je borba na Allahovom putu.
A to moze da znaci i pomoci siromahu, bolesnom, napraviti most, udijeliti sadaku, baviti se naukom, boriti se protiv svojih grijeha i to je Dzihad.
Naravno, dzihad je i odbrana domovine (ovdje to zovu patrioizam), odbrana svoga zivota, casti, odbrana casti svoje supruge...
ja vrlo dobro znam ¹ta znaèi d¾ihad ali isto vrlo dobro znam i ¹ta drugi misle kad ka¾u d¾ihad.
Pa sto nam ne objasnis...ja ne znam sta je to, evo ja sam mislila da je to nasilna borma za ocuvanje nekih islamskih nacela, ali ako je ovo sto kaze zapisnicar, onda dzihad ne smatram losim, ali ako je bezglava borba protiv svega onog sto nije islam onda to ne smatram dobrim.
Ajde ako uhvatis vremena objasniti ces mi to, ili ce to mozda baustelac...prvo sto sama rijec znaci, a drugo kako je ljudi tumace
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori