Džihad

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
dare__71
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1286
Pridružen/a: 12 Dec 2007 02:00
Lokacija: tuzla

#31 Post Postao/la dare__71 »

Samo da mi Sabina ne kaze da sam profulao temu i oprostite oni koji misle da mi ovde nije mjesto ali nebih se slozio sa misljenjem BijesanPuz da je rat u bosni bio dzihad....znam to i siguran sam u ono sto sam vidio i dozivio a oni koji me poznaju ce vam to potvrditi...mada mozda je trebao biti jer su svi oteli parce zemlje zasto ga i pripadnici islamske vjere nebi imali i da je bilo tako opet nebih mjenjao stranu jer mi zao ljudi koji ne osjete sevap ,merak i bosanski cevap

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#32 Post Postao/la mrki62 »

dare__71 je napisao/la:Samo da mi Sabina ne kaze da sam profulao temu i oprostite oni koji misle da mi ovde nije mjesto ali nebih se slozio sa misljenjem BijesanPuz da je rat u bosni bio dzihad....znam to i siguran sam u ono sto sam vidio i dozivio a oni koji me poznaju ce vam to potvrditi...mada mozda je trebao biti jer su svi oteli parce zemlje zasto ga i pripadnici islamske vjere nebi imali i da je bilo tako opet nebih mjenjao stranu jer mi zao ljudi koji ne osjete sevap ,merak i bosanski cevap
Onaj ko ka¾e da je u BiH bio d¾ihad , onda je za mene papak nad papcima . Onda samo jasno potvrðuje Srpsku tezu da je u BiH bio vjerski rat a ne agresija .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#33 Post Postao/la Bijesanpuz »

mrki62 je napisao/la:
dare__71 je napisao/la:Samo da mi Sabina ne kaze da sam profulao temu i oprostite oni koji misle da mi ovde nije mjesto ali nebih se slozio sa misljenjem BijesanPuz da je rat u bosni bio dzihad....znam to i siguran sam u ono sto sam vidio i dozivio a oni koji me poznaju ce vam to potvrditi...mada mozda je trebao biti jer su svi oteli parce zemlje zasto ga i pripadnici islamske vjere nebi imali i da je bilo tako opet nebih mjenjao stranu jer mi zao ljudi koji ne osjete sevap ,merak i bosanski cevap
Onaj ko ka¾e da je u BiH bio d¾ihad , onda je za mene papak nad papcima . Onda samo jasno potvrðuje Srpsku tezu da je u BiH bio vjerski rat a ne agresija .
agresija s ciljem da se uniste, protjeraju, istrijebe svi oni koji su islamske vjeroispovijesti... Znaci rat protiv islama... A svaka odbrana islama je dzihad...
Neka sam ja papak ali to je moje misljenje.....
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
dare__71
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1286
Pridružen/a: 12 Dec 2007 02:00
Lokacija: tuzla

#34 Post Postao/la dare__71 »

Heej zao mi je sto sam se umjesao i svako ima svoje pravo na misljenje,nazalost neki to ne tolerisu ali samo sam htjeo reci da ako ljudi sa imenom Dejan,Slobodan,Marko a to su tek neki kojih se sjecam da su poginuli i koje sam gledao dok su izdisali dali zivot za samostalnost BiH nisu bili tih uvjerenja.
Ne smatram puza kao papka kao sto je mrki naveo jer on ima takav pogled na to i postujem zato svaki nastavak razmatranja moga misljenja na tu temu nema smisla ili bilo kakvo vrijedzanje 8)

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#35 Post Postao/la mrki62 »

BijesanPuz je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
dare__71 je napisao/la:Samo da mi Sabina ne kaze da sam profulao temu i oprostite oni koji misle da mi ovde nije mjesto ali nebih se slozio sa misljenjem BijesanPuz da je rat u bosni bio dzihad....znam to i siguran sam u ono sto sam vidio i dozivio a oni koji me poznaju ce vam to potvrditi...mada mozda je trebao biti jer su svi oteli parce zemlje zasto ga i pripadnici islamske vjere nebi imali i da je bilo tako opet nebih mjenjao stranu jer mi zao ljudi koji ne osjete sevap ,merak i bosanski cevap
Onaj ko ka¾e da je u BiH bio d¾ihad , onda je za mene papak nad papcima . Onda samo jasno potvrðuje Srpsku tezu da je u BiH bio vjerski rat a ne agresija .
agresija s ciljem da se uniste, protjeraju, istrijebe svi oni koji su islamske vjeroispovijesti... Znaci rat protiv islama... A svaka odbrana islama je dzihad...
Neka sam ja papak ali to je moje misljenje.....
Jesil ti ono iz Krajine ?
Ko ono nije dao islam da doðe u Krajinu ?
Jel Mujo Hrnjica ?

Gledaj , ono ¹to sam napisao to stoji , jer Srbija se je oprala od tu¾be , nije kriva , nije bio genocid , niko kriv ,............... jer se vodio vjerski rat a kad smo veæ kod rata , rat se je vodio na rati¹tu a papci su se za stolom dogovarali èije æe ¹ta biti i to ba¹ na vjerskoj osnovi .
©ta reæi ?
Papci su i u BiH dovodili d¾ihadlije , mada ljudstva nije trebalo , falilo je oru¾ja a ne ljudstva al ne - papci su dovodili d¾ihadlije, da eto na¹ narod uèe tobo¾e pravoj vjeri .
Pun mi je qurac ljudi vjerom zaslijepljenim , pun mi je iz razloga ¹to nedu¾ni stradaju . Sve se kroz vjeru gleda, nabijem ih na neku stvar .
Da te pitam ovdje ; ko je za tebe ¹ehid ?
Odkud toliko sehida u BiH ?
Ne mo¾e neko biti ¹ehid ako je mobilisan , valjda je na slobodnoj osnovi . A papci su svu Armiju BiH pretvorili u islamsku vojsku i trabunjaju o ¹ehidima, pa jesul zaista svi ¹ehidi ?
To je to, , to su papci nauèili narod , da se sama BiH gleda danas na vjerskoj osnovi a ne na dr¾avnoj , da se zaboravlja ljudsko dostojanstvo a da se vjere uzdi¾u u nebesa - ljudskost gubi svoj smisao .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#36 Post Postao/la Bijesanpuz »

Da su svi ti sehidi (koje ti ne priznajes kao sehidi) ostali kod kuce i da su pustili ruke niza se i ostavili sve da bude kako drugi hoce.. danas nebi imao drzavu koja se zove BOsna i Hercegovina nego bi imao veliku srbiju bez muslimana u njoj..

Posto znam da volis googlat nadji definiciju sehida... i uzivaj..

selam i svako dobro
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
Xzelenookax
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 483
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Svedska
Kontakt:

#37 Post Postao/la Xzelenookax »

Dzihad nekad kad je po prvi put se sastavio iz razloga je bio da odbrani sirenje islama i da mu se nezatire trag..da da islamu mogucnost da se siri i da ljudi shvate sta je prava vijera..Dzihad je tad ratovao u pustinji na poljanama sa sabljama vojsna na vojsku. Taj dzihad je iskrena vijera srcem.
Dzihad danasnjice je totalno nesto drugo koliko mi se cini..danas ima svega, mita korupcije laznih vijernika i onih koji zavode labilne vijernike.

Ja jesam muslimanka..koliki sam vijernik netreba da se tice nikog to je izmedju mene i Allaha dz.s. ostale netreba ni da interesuje. Dzihad i ja sam pripadnik al ja cu uvijek islam braniti dobrim dijelima i dijalogom a ne sabljom i puskom jos nije vrijeme za taj dzihad. Danas je jaca i veca rijec od metka, jer rijecju mozes dalje stici a metkom samo dici veci nemir.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#38 Post Postao/la mrki62 »

BijesanPuz je napisao/la:Da su svi ti sehidi (koje ti ne priznajes kao sehidi) ostali kod kuce i da su pustili ruke niza se i ostavili sve da bude kako drugi hoce.. danas nebi imao drzavu koja se zove BOsna i Hercegovina nego bi imao veliku srbiju bez muslimana u njoj..

Posto znam da volis googlat nadji definiciju sehida... i uzivaj..

selam i svako dobro
De ti svojim rijeèima opi¹i ko je ¹ehid .
Jel ¹ehid neko koga su mobilisovali , neko ko nije htio u rat ?
Jel ¹ehid neko ko je bio zarobljen , pa je morao pucati kasnije na svoju braæu ?
A budi toliko kulturan pa proèitaj sve ¹to napi¹em , vrati se nazad i proèitaj jo¹ jednom ovo : Gledaj , ono ¹to sam napisao to stoji , jer Srbija se je oprala od tu¾be , nije kriva , nije bio genocid , niko kriv ,............... jer se vodio vjerski rat a kad smo veæ kod rata , rat se je vodio na rati¹tu a papci su se za stolom dogovarali èije æe ¹ta biti i to ba¹ na vjerskoj osnovi .

Jel ti jasno da su se za stolom dogovarali , neovisno ko je ¹ta branio a ko ¹ta napadao .
Oni ¹to su iz BiH Posavine, oni najbolje znaju kad i za¹to su dobili komandu u povlaèenju ,.............. povlaèenju a ne gubljenju teritorija.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Dzevad02
Pocetnik
Postovi: 1
Pridružen/a: 04 Sep 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

#39 Post Postao/la Dzevad02 »

XzelenookaX je napisao/la:Dzihad nekad kad je po prvi put se sastavio iz razloga je bio da odbrani sirenje islama i da mu se nezatire trag..da da islamu mogucnost da se siri i da ljudi shvate sta je prava vijera..Dzihad je tad ratovao u pustinji na poljanama sa sabljama vojsna na vojsku. Taj dzihad je iskrena vijera srcem.
Dzihad danasnjice je totalno nesto drugo koliko mi se cini..danas ima svega, mita korupcije laznih vijernika i onih koji zavode labilne vijernike.

Ja jesam muslimanka..koliki sam vijernik netreba da se tice nikog to je izmedju mene i Allaha dz.s. ostale netreba ni da interesuje. Dzihad i ja sam pripadnik al ja cu uvijek islam braniti dobrim dijelima i dijalogom a ne sabljom i puskom jos nije vrijeme za taj dzihad. Danas je jaca i veca rijec od metka, jer rijecju mozes dalje stici a metkom samo dici veci nemir.
slazem se s postom pogotovo s onim rijeè je jaèa al bojim se da æe doæ do rata jer preduboki su o¾iljci ostali da ostane na ovome

Avatar
Xzelenookax
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 483
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Svedska
Kontakt:

#40 Post Postao/la Xzelenookax »

Razumijem to, dozijvela i osjetila na sobstvenoj kozi samo sto po islamu osveta je zabranjena davno...oprosti al nezaboravi...nama je samo preporucen sabur, mi nemamo pravo da zapocinjemo ratove mi imamo pravo da se samo branimo kad smo napadnuti

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#41 Post Postao/la sabinax »

XzelenookaX je napisao/la: Dzihad i ja sam pripadnik al ja cu uvijek islam braniti dobrim dijelima i dijalogom a ne sabljom i puskom jos nije vrijeme za taj dzihad.
Ovo mi se svida zelenooka osim ovog kraja, mislis da ce ipak doci to vrijeme, ja se nadam da nece
XzelenookaX je napisao/la:nama je samo preporucen sabur, mi nemamo pravo da zapocinjemo ratove mi imamo pravo da se samo branimo kad smo napadnuti
I ovo isto mi je OK, ali ipak zelim da zivim u uvjerenju da su dzihad ipak samo dobra djela, a odluku o tome ko ce da zivi ili umre bolje da prepustimo Njemu
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
zapisnicar
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2167
Pridružen/a: 28 Jul 2008 02:00
Lokacija: Burma

#42 Post Postao/la zapisnicar »

sabinaX je napisao/la:
XzelenookaX je napisao/la: Dzihad i ja sam pripadnik al ja cu uvijek islam braniti dobrim dijelima i dijalogom a ne sabljom i puskom jos nije vrijeme za taj dzihad.
Ovo mi se svida zelenooka osim ovog kraja, mislis da ce ipak doci to vrijeme, ja se nadam da nece
XzelenookaX je napisao/la:nama je samo preporucen sabur, mi nemamo pravo da zapocinjemo ratove mi imamo pravo da se samo branimo kad smo napadnuti
I ovo isto mi je OK, ali ipak zelim da zivim u uvjerenju da su dzihad ipak samo dobra djela, a odluku o tome ko ce da zivi ili umre bolje da prepustimo Njemu
dzihad je i odbrana domovine, zivota, casti....

Nekad se to mora i oruzjem, borbom.

Ko zelio rat, u avliji mu bio

Avatar
Xzelenookax
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 483
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Svedska
Kontakt:

#43 Post Postao/la Xzelenookax »

hvala na komentarima draga, ja se jako puno nadam da nikad nece doci do tog al opet nikad se nezna ja licno nebih voljela. A sto se tice odbrane mislila sam na ovaj moderni dzihad verbalno nevjerujem u nasilje

Avatar
sanjalica
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 181
Pridružen/a: 30 Aug 2008 02:00

#44 Post Postao/la sanjalica »

Dzihad je borba protiv samog sebe (losih misli,djela,grijeha u istrajanju da budemo dobri sebi i drugima).
Dzihad je ispraviti nepravdu bilo jezikom ili djelom.
Dzihad je pomoci nekom u nevolji ,a i kad tebi nije bas lako.
Dzihad je ucenje i sirenje svog znanja na druge.
I dzihad je isto tako samoodbrana kad smo napadnuti ,a obaveza ako smo napadnuti samo zato sto smo muslimani.

Ukratko dzihad nije ono sto nam tv svaki dan ponavlja.
Samoubistvo je u Islamu veliki grijeh isto sto je i veliki grijeh ubiti nekog.
Bolje da me mrze zbog onog sto jesam nego da me vole zbog onog sto nisam.

Avatar
ekrankaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 633
Pridružen/a: 20 Okt 2008 03:26

Re: Džihad

#45 Post Postao/la ekrankaa »

Slazem se sa sanjalicom , postoje 4 vrste dzihada , a po meni najvaznija je svakodnevna borba sa samim sobom.
Najveci dzihad , po meni , u svakom slucaju vrlo je vazno istaknuti da danas mediji osim sto salju krivu sliku o Islamu , koriste i izraze negativne u cilju , pravdanja svojih nakana .
Tesko je jednom , nejvjerniku , ili osobi koja nije nikad sjela pa nesto s razumjevanjem procitala o bilo kojem polju islamske tematike ,pojasniti , smisao i cilj dzihada.
Kao i masu drugih stvari.
Negativna konotacija , kao predznak istoga po meni je samo vid nerazumjevanja i povodjenja za masom.
http://www.youtube.com/watch?v=Rdgmzoqc5xc

Postoji jedna tocka u tvom zivotu kada shvatis- tko je vazan, tko nikad nije bio vazan, tko vise nije vazan i tko ce uvijek biti vazan. ...

Odgovori