Da li vi postujete ljude razlicite vjeroispovjesti ?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Eminem-mirc
Pocetnik
Postovi: 26
Pridružen/a: 10 Dec 2006 02:00
Lokacija: Bosnia
Kontakt:

Da li vi postujete ljude razlicite vjeroispovjesti ?

#1 Post Postao/la Eminem-mirc »

Nas je profesor ucio da ih postujemo al se ne slazemo s tim :D

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#2 Post Postao/la Tourniquet »

Nasa i vjera nas uci da postujemo pripadnike drugih vjera i to je uredu .. Mi svi znamo svoje a treba postovat drugo...to je normalno.. ALi ja kao pripadnik islamske vjeroispovijesti treba da se ponasam u skladu stim i da budem u duhu islama a ne da uzimam neke druge stvari iz neke druge vjere.. meni ne smeta da imam prijatelja krscana ili neke druge vjere. I treba postovat, jer ljudi su tu i imaju pravo izbora, svak ima razum da izabere ono sto on smatra da je prava vjera. I ne samo vjera nego inace svak bira ono sto hoce..... TOlerancija treba da bude na prvom mjestu u svemu....

dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

#5 Post Postao/la dinko »

Normalno da treba ... ja sam musliman i postujem sve vjere ali mrzim kad netko kaze nesto za moju vjeru ... Ubio bi ga odmah ... Postujem tudje vjere ...

Avatar
thug
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 136
Pridružen/a: 15 Okt 2005 02:00
Lokacija: Konjic

#6 Post Postao/la thug »

Svaka vjera ako je prava vjera treba da uci svoje vjernike i pripadnike te vjeroispovijesti da nediraju tudju i da tuju postuju pa i ako neko dira u tvoj linux opet mu nemoj uzvracat sjeti se sta tvoja vjera tebi kaze a grijeh ide njemu na dusu jer ako uzvratis i tebi se tefteri...

Trebamo postovat pripadnike drugih vjera i nacionalnosti neznaci da je los covjek samo to je sad malo duza prica o tom po tom... Drzimo se svoje vjere i nedirajmo tudje! Allah sve vidi i sve cuje !
Noli Turbare Circulos Meos - Ne remetite Moje krugove
slika

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#7 Post Postao/la Dino_at »

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!


1. Reci: "O vi nevjernici,

2. ja se neæu klanjati onima kojima se vi klanjate,

3. a ni vi se neæete klanjati Onome kome se ja klanjam;

4. ja se nisam klanjao onima kojima ste se vi klanjali,

5. a i vi se niste klanjali Onome kome se ja klanjam,

6. vama - va¹a vjera, a meni - moja!”

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#8 Post Postao/la mala-plava21 »

Mislim da treba postovat sve vjere i nacionalnosti, ja sam rodena i odgojena u pravoslavnom smislu. Isto tako Bog je mogao odluciti da se rodim na drugom kontinentu i budem katolkimja ili muslimanka. Za one koji ne postuju bilo ciju vjeru-jer svaka vjera je svetinja za onog koji drzi do nje. Na nacin da je mogao biti roden kao neko drugi one vjere po kojoj pljuje.

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#9 Post Postao/la Dino_at »

Jedno je biti rodzen u okolini gdje dominira jedna vjera. Medzutim niko te netjera da prihvatis tu vjeru. Znaci ili to cinis iz straha prema roditeljima ili pradjedovima i tako zvanoj tradiciji neznajuci skoro nista o vjeri o kojoj se radi. Mnogi ljudi mjenjaju svoju vjeru nakon traganja za istinom. Treba se tolerisati bez ugrozivanja ili grijesenja u svojoj vlastitoj vjeri. Recimo kad jedan musliman cestita kriscanu njegov praznik ucinio je "sirk*" sto je naj gori grijeh u Islamu jer u tom slucaju priznaje taj praznik sto je u potpunoj suprotnosti Islamu.
*Sirk znaci uzeti druga bozanstva sa Allahom takodze vjerovati da je Isus (Isa'a alejhi selam) boziji sin. Ovaj grijeh se takodze neprasta ako covjek umre na njemu i gori je od svih drugih grijehova.

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#10 Post Postao/la mala-plava21 »

Ja i zivim u okolini gdje prevladava krscanstvo pa nisam promijenila vjeru. Sto se tice cestitanja nisam znala da je to kod vas grijeh, jer za svaki moj Bozic i uskrs dolaze nam obiteljski prijatelji muslimani kao i mi njima za bajram i nisam nikad pomislila da je to grijeh. Nego samo postovanje naseg kao sto i mi postujemo mjihovo.

dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

#11 Post Postao/la dinko »

To nije grijeh,to je dobro djelo.Zivim s ljudima koji su Katolici i kojima ja svaki Bozic i Uskrs cestitam pa tako i oni meni Bajram ramazanski i Kurban Bajram.To ja shvatam kao dobro djelo i kao postovanje prema meni od njihove strane a i ja postujem njihovu vjeru.Zivio narod, svi smo mi od krvi i mesa ...

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#12 Post Postao/la mala-plava21 »

Drago mi je sto i drugi misle kao i ja.

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#13 Post Postao/la Dino_at »

linux je napisao/la:To nije grijeh,to je dobro djelo.Zivim s ljudima koji su Katolici i kojima ja svaki Bozic i Uskrs cestitam pa tako i oni meni Bajram ramazanski i Kurban Bajram.To ja shvatam kao dobro djelo i kao postovanje prema meni od njihove strane a i ja postujem njihovu vjeru.Zivio narod, svi smo mi od krvi i mesa ...
To je po tvom misljenju, ne po Islamu.

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#14 Post Postao/la Dino_at »

Tekstovi koji zabranjuju opona¹anje nevjernika i njihovo slijepo slijedenje su opceg karaktera i ne prave razliku izmedu stanja snage i slabosti. Allah, s. v. t., poziva nas na ponos ovom vjerom i ka¾e: "Ko to ljep¹e govori od onoga koji poziva Allahu radi dobra djela i ka¾e: Ja sam musliman" (Fussilet, 33.).

Ka¾e imam Ibnu-l-Kajjim: "©to se tice cestitanja paganskih obreda, po jednoglasnom mi¹ljenju svih islamskih ucenjaka, strogo je zabranjeno. Ako se onaj ko to cini i sam spasi nevjerstva, nije se sacuvao harama".

Ka¾e ¹ejh Muhammed ibn-Salih el-Usejmin: "Razlog radi cega je cestitanje nevjernickih praznika zabranjeno i radi cega ga je Ibn-Kajjim digao na ovaj stepen jest taj ¹to cestitanje u sebi sadr¾i priznanje razlicitih nevjernickih obilje¾ja mirenja s njima, iako onaj koji cestita licno nije zadovoljan tim vidom nevjerstva. Muslimanu je za-branjeno da bude zadovoljan nevjernickim obilje¾jima i da ih priznaje i cestita nekome drugome, jer Allah, s. v. t., nije zadovoljan time".

Allah, s. v. t., ka¾e: "Divan uzor za vas je Ibrahim i oni koji su uz njega bili kad su narodu svome rekli: 'Mi sa vama nemamo ni¹ta, a ni sa onima kojima se umjesto Allahu klanjate, mi vas se odricemo i neprijateljstvo i mr¾nja izmedu nas ce ostati, sve dok ne budete u Allaha i Njegovog Poslanika vjerovali'" (Mumtehine, 4.)

Avatar
nbeciro6
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 32
Pridružen/a: 29 Okt 2006 02:00
Lokacija: Croatia
Kontakt:

Dali po¹tujete ljude razliæitih vjeroispovijesti

#15 Post Postao/la nbeciro6 »

Moram na ovu temu da se javim pa dragi moji ljudi dokle æe to trajati i kada æe zapoæeti pravi mir na ovoj planetu. Nemo¾e nitko nepo¹tovati druge ljude samo zato ¹to drugaèije vijeruju,Po¹tovanje je dio kulture ,tko ne po¹tuje druge nepo¹tuje ni sam sebe.Vjera je svaka sliæna kao i ljudi svi smo sliæniji jedni drugima ,Evo ovako pravoslavna crkva uæi vjernike da se krste tri puta , katoliæka isto tri puta ,islam takoðe u svom obraæanju Allahu dragom dok smo na namazu ALLAHU EKBER allah je najveæi isto igovaramo tri puta , tri puta uæimo tespih tri puta peremo ruke , noge usta vrat sav namaz ponavljamo tri puta p.Panije to sluæajno , Bog jeste samo jedan sve vjere tako uæe .Nemoguæe je da se ne po¹tujemo onda nevjerujemo ni u boga . Èovjek jeste Bo¾ije dijelo.

Odgovori