Da li vi postujete ljude razlicite vjeroispovjesti ?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#46 Post Postao/la Tourniquet »

Eh kao i obicno kad se raspravlja o slicnim temama ide se u neke velike krajnosti.. I ovde se pisu stvari koje uopste nemaju veze sa religijama, prepucavaju se nekim stvarima za koje vecina vas nema pojma.. nego dosta o tome....


DA sad pricam sa islamskog gledista na ovo.. PO islamu je preporucljivo da se cijeni druga vjera i postuju pripadnici druge vjere, po islamu ne treba nikog vrijedjat i slicno. Svi ljudi pred Bogom su isti, svi smo mi grijesnici, svi cemo odgovarat za ono sto smo radili ili nismo radili... Zato svak neka gleda sebe i svoje postupke a pusti druge da radi kako on zeli... Nikom ne treba namecati nesto svoje, svi mi imamo razum da procjenimo sta je dobro a sta nije dobro za nas, vjerujemo onako kako mi zelimo da vjerujemo, i prihvacamo ono sto mislimo da je ispravno...

I jos da kazem da nema nish lose u tome da se cestita nekom bozic ili slicni neki praznik, cak je i preporucljivo da se to radi, takodje i kad pozdravljas nemuslimana pozdravljas ga njegovim pozdravom a ne selamom.. Islam uci da nikog ne treba vrijedjat, ne treba ponizavat bez obzira ko bio i sta vjerovao...

i na kraju da stavim par Kur'anskih ajeta koje bi svaki musliman trebao da zna i da se po njima ocituje...

Bismillahi rahmani rahim


1. Reci: "O vi nevjernici,

2. ja se neæu klanjati onima kojima se vi klanjate,

3. a ni vi se neæete klanjati Onome kome se ja klanjam;

4. ja se nisam klanjao onima kojima ste se vi klanjali,

5. a i vi se niste klanjali Onome kome se ja klanjam,

6. vama - va¹a vjera, a meni - moja!”

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#47 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

ToUrNiQuEt je napisao/la:
DA sad pricam sa islamskog gledista na ovo.. PO islamu je preporucljivo da se cijeni druga vjera i postuju pripadnici druge vjere, po islamu ne treba nikog vrijedjat i slicno. Svi ljudi pred Bogom su isti, svi smo mi grijesnici, svi cemo odgovarat za ono sto smo radili ili nismo radili... Zato svak neka gleda sebe i svoje postupke a pusti druge da radi kako on zeli... Nikom ne treba namecati nesto svoje, svi mi imamo razum da procjenimo sta je dobro a sta nije dobro za nas, vjerujemo onako kako mi zelimo da vjerujemo, i prihvacamo ono sto mislimo da je ispravno...
Intelegentan odgovor
Mogao bi ovo i DinoAT da preporucim

A upravu si meni ova tema mirise na rubliku politike

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#48 Post Postao/la Dino_at »

:) nemogu ja sa vama pricati o vjeri nazlaost kad niste dovoljno upuceni. Pricate o nekoj tradiciji? Kakva bolan tradicija? Stvarno postavljate smjesne komentare sigurno jer niste procitali Kur'an ili nevjerujete u njeg.
Ja cu jos ovaj komentar postaviti jer dalje nevrjedi kad nema skim debatu voditi. U Kur'anu Allah dz.s. (Bog) kaze u suri AZ-ZUHRUF (UKRAS): # 21. Zar smo im prije Kur’ana dali Knjigu pa se nje pridr¾avaju?
# 22. Oni èak govore: "Mi smo zatekli pretke na¹e kako ispovijedaju vjeru i prateæi ih u stopu mi smo na Pravom putu."
# 23. I eto tako, prije tebe, Mi ni u jedan grad nismo poslanika poslali, a da oni koji su rasko¹nim ¾ivotom ¾ivjeli nisu govorili: "Zatekli smo pretke na¹e kako ispovijedaju vjeru i mi ih slijedimo u stopu."
# 24. "Zar i onda" - govorio bi on - "kad vam ja donosim bolju od one koju ste od predaka va¹ih upamtili?" A oni bi odgovarali: "Ne vjerujemo mi u ono ¹to je po vama poslano!"
# 25. I Mi smo ih ka¾njavali, pa vidi kako su skonèali oni koji su poslanike u la¾ ugonili.
# 26. A kad Ibrahim reèe ocu svome i narodu svome: "Nemam ja ni¹ta s onima kojima se vi klanjate,
# 27. ja se klanjam samo Onome koji me je stvorio, jer æe mi On, doista, na Pravi put ukazati"-

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#49 Post Postao/la Dino_at »

Allah nigdje negovori da slijedis svoga djeda (tradicije) ili reisa Cerica vec je rekao Uzivseni: Al-Wakia 60), ali ces biti pitan jesi li vjerovao u Allaha i jesi li izvrsavao Njegove propise....
"....a onoga koji Allahu i Poslaniku ne bude poslusan sigurno ceka vatra dzehennemska, u njoj ce vjecno i zauvijek ostati." (El-Dzinn 23)

Znaci treba biti pokoran Muhamedu sws i raditi po njegovim naredbama i one koji njega slijede u njegovom *sunnetu (nacinom zivota).

Ebu Nudzejh el-`Irbad bin Sarija kaze da je Allahov Poslanik, sallallahu `alejhi we sellem, rekao: "Poucavao nas je Allahov Poslanik, sallallahu `alejhi we sellem, djelotvornim savjetom od koga su srca zadrhtala, a oci zarosile suzama, pa smo mu rekli: "Allahov Poslanice! Kao da je ovo oprostajni savjet, pa oporuci nam!" Rekao je:

"U AMANET VAM OSTAVLJAM: DA SE ALLAHA BOJITE, DA BUDETE POSLUSNI I POKORNI ONOME KO UPRAVLJA PA MAKAR ON I ROB BIO, JER KO BUDE OD VAS POSLIJE MENE ZIVIO BICE SVJESTAN MNOGIH RAZMIMOILAZENJA. DUZNOST VAM JE PRIDRZAVATI SE MOGA SUNNETA I PRAVEDNIH UPUCENIH HALIFA POSLIJE MENE. CVRSTO SE TOGA DRZITE. CUVAJTE SE NOVOTARIJA, JER SVAKA NOVOTARIJA JE SKRETANJE SA PRAVOG PUTA."


(Prenose Ebu Davud, Tirmizi, Ahmed, Ibni Madzdze i Ed-Darimi)

Vjeruj te braco doce opet dan a Allah zna naj bolje da ce opet neprijatelj udariti po bosnjackom narodu, a ocekivat ce te muslimane da pomognu Bosnu. Znam da ce biti tako jer nas narod je izgubio obraz nakon sto je isporucio one koji su svoj zivot rizikovali da bi mi i danas mogli proci svojom mahalom i nasim seher Saray.

Dobro razmislite braco o ovome halalite mi ako sam vas uvrijedio ili dosadan, ja vam zelim svaki hajr, da vas Allah uputi i podari dzennet firdaus. Amin

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#50 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Hvala vam na vasem licnom misljenju postovani@DinoAT

A da mi idemo dalje s temom Postujete li i trebamo li postovat ljude razlicite konfensije druge vjeroispovjesti.

Avatar
danjel
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 605
Pridružen/a: 11 Dec 2006 02:00
Lokacija: Bosnia

#51 Post Postao/la danjel »

Ala se ovdje grudvaju,ma brate mili svako ima svoju Vjeru i neka vjeruje u ¹ta hoce moje je da ga cijenim kao èovjeka,drago mi je ¹to poznam ljude razlièitih nacionalnosti,i ¹to ih imam za prijatelje...Pozdrav!!!

Avatar
Alyssa_
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1199
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: ** U svom svijetu tame,ususkana u kolevci samoce i neostvarenih zelja,izgubljena u sopstvenom zivotu

#52 Post Postao/la Alyssa_ »

linux je napisao/la:E zaboravio sam reci i PETO ... srpkinje se dobro karaju ali ih ne bih za zenu jer govore BRE , LEPO , SLEPO , BELO , itd ...
hahahah, joooj Linux-e... :biggrin: :biggrin: kad ces se vishe opametit, c c c c......

irma26
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 658
Pridružen/a: 13 Mar 2007 02:00

#55 Post Postao/la irma26 »

Svasta ima na forumu ali ovo prvi put cujem da je zabranjeno cestitati drugoj vjeri praznik
Cista glupost brisite moderatori ove prethodne postove od ovih fanatika u frtalj gacama

irma26
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 658
Pridružen/a: 13 Mar 2007 02:00

#57 Post Postao/la irma26 »

Dino_AT je napisao/la:postavljeno pitanje od jednog brata

Pitanje:

Selam alejkum

Da li je dozvoljeno pripadnicima druge vjere cestitati njihove praznike (bozic, uskrs), jer imam prijatelja jednog jos iz srednje skole koji je katolik, a obzirom da sam ja vjernik, da li odstupam od necega, samim tim ako mu cestitam njegove praznike, jer on isti mene nazove i cestita mi kad su Bajrami?

Odgovor:

We alejkumu Selam,

Cestitati krscanima Bozic i druge vjerske praznike zabranjeno je kako nam pojasnjava sejh Ibn Qajjim u knjizi Ahkamu ehli zimme gdje stoji: "Cestitati na necemu sto se usko vezuje za nevjerstvo je haram; takav slucaj je sa cestitanjem nevjernicima njihovih praznika ili njihovog posta i pri tome im reci: Sretan ti praznik ili post, cak i ako onaj koji cestita bude cist od nevjerstva,to se smatra istim haramom kao da cestita nevjerniku na klanjanju pred krstom".

To je veci grijeh i mrze djelo Allahu,nego kada bi se cestitalo pijenje alkohola, ubistvo insana, cinjenje bluda i sl. Onaj ko nekome cestita nesto sto je grijeh,izmisljotina i sl.rizikuje da se na njega izlije Allahova srdzba i mrznja.Samim cinom cestitanja daje se legitimitet simbolima njihovog nevjerstva,bez obzira sto sama osoba koja cestita ne nalazi nikakva zadovoljstva u tom nevjerstvu,jer muslimanu je haram i drugima davati priliku da osjecaju zadovoljstvo u nevjerstvu.

Uzviseni Allah kaze:“Ako vi budete uznevjerovali-pa Allah od vas ne zavisi, ali On nije zadovoljan nevjerovanjem svojih robova, a zadovoljan je vama ako budete zahvalni....(Ez-Zumer,7) „Sada sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera.“ (El-Maida,3)

Treba napomenuti da je cestitanje nevjernickih praznika zabranjeno makar se radilo i o kolegama s posla. Ako bi nam oni cestitali svoje praznike, mi im ne treba da odgovaramo jer to nisu nasi praznici njima nije zadovoljan nas Tvorac. Stavljeni su van vaznosti kada je Allah objavio ajet:“Onaj ko zeli drugu vjeru pored islama, nece mu primljena biti i on ce gubitnik na buducem svijetu biti“ ( Ali Imran, 85 )

Ukoliko bi musliman bio pozvan u goste ovom prilikom,haram mu je da se odazove,jer time direktno ucestvuje u haramu. Muslimanima je zabranjeno oponasati nevjernike,te im je zbog toga zabranjeno slaviti slicne svetkovine,razmjenjivati slatkise,priredjivati gozbe,jer je Vjerovjesnik a.s. rekao:“ Ko oponasa jedan narod, on njemu i pripada“. Ibn Tejmijje u knjizi: "Slijedjenje pravog puta u suprotstavljanju nevjernicima" kaze: "Oponasati nevjernike u njihovim praznovanjima svakako za njih znaci radost koja pociva na zabludi. To ce ih sigurno potpomoci da za sebe pridobiju slabice.“ Znajmo dobro da Allah muslimane uzdize kroz njihovu vjeru, daje im postojanost i pomaze ih protiv neprijatelja. A Allah subhaneh najbolje zna!

Na pitanje odgovorio prof. Jasmin Djanan!
A zasto lonley ne citate u prethodnim postovima
Citajte pomoci ce vam da znate
Evo ko je rekao :baa:
Momcic u frtalj gacama :biggrin:

Avatar
Alyssa_
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1199
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: ** U svom svijetu tame,ususkana u kolevci samoce i neostvarenih zelja,izgubljena u sopstvenom zivotu

#58 Post Postao/la Alyssa_ »

vela havle :baa:

Avatar
Alyssa_
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1199
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: ** U svom svijetu tame,ususkana u kolevci samoce i neostvarenih zelja,izgubljena u sopstvenom zivotu

#59 Post Postao/la Alyssa_ »

ma Lonely necita nisht, on samo odgovara on je samo u kompani :biggrin:



ali........

momchich u frtalj gacama?hahahah...ahh da i to cujem :biggrin: :biggrin:

Avatar
Abu_haqq
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 542
Pridružen/a: 31 Mar 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#60 Post Postao/la Abu_haqq »

hamid_islam je napisao/la:ja postujem sve vere ovoga sveta a svoju veru ISLAM VOLIM!

muslimani svakako mogu cestitati praznike vernicima druge veroispovesti, jer to je u korist islama.
naime tacno je to sto je navedeno da islam brani cestitanje praznika kafirima od strane muslimana.

medjutim tu postoju jedno veliko ALI zasto to muslimani rade? kada je to po kur anu zabranjeno.

zato sto zivimo zajedno i zato sto zivimo u drugom vremenu.
u vreme poslanika muhammeda sws. to nije bilo moguce i nikako se to nije smelo praktikovati.

medjutim ako muslimani sada ne cestitaju drugima praznike to znaci da se nikada vise nece ni jedan kafir pojaviti u dzmamiji niti ce ga ikada zanimati islam a kamoli da primi islam.

a svi jako dobro znamo koliko godisnje nemuslimana uzme islam na ovom svetu. niko nebi uzeo islam da se ne cestitaju praznici i mnogo jos pored toga.

sta je tu sevap a sta je haram?

normalno da je sevap cestitanje praznika nemuslimanima jer ce mozda bas taj nemusliman postati jednog dana musliman zato sto je u tebi video nesto dobro, nesto posebno, nesto jedinstveno.

znaci sve se radi u svoje vreme a KUR AN se ne cita nego se uci iko zna sto se jos krije u toj velikoj objavi samo treba biti bistar i protumaciti a ne sve bukvalno shvatiti.

i jos nesto bih napomenuo oni koi nece cestitati nemuslimanima praznike ja bi im prijateljski savetovao da odu u saudisku arabiu da zive jer tamo vladaju serijatski zakoni.
pa kad islam pokrije celu zemaljsku kuglu onda ce se uvoditi serijat.

prvo islam pa serijat a ne suprotno.

dobro razmislite na ovu moju izjavu ali dobro razmislite pa ce te i sami videti koliko je to dobro za islam.
Nesto sto je haram je haram za sva vremena tu nemoze nista da promjeni Allahov zakon. Po tvom misljenju Allah nije znao za nase vrijeme sto je nevjerstvo. Nekazem da si ga pocino vec da takvo misljenje vrsta nevjerstva. Kao drugo u za vrijeme poslanika Muhameda sws je i te kako bilo hriscana i zidova. Nigdje nema dokaza da je on cestitao nekom od njih praznik. To je cisto jednostavno zasto i nije. Kad cestitas praznik nekoj drugoj vjeri u tom momentu si ucino kufr (porekao si svoje vjerovanje i izasao iz Islama). Reci prvo da je Allah jedan pa onda cestitati nekome praznik na sto se poziva da Allah ima sina ili slicno je licemjerno. To je govoriti jedno a raditi drugo. Opet da bude jasno nekazem da si to ti vec ti objasnjavam kako jeste. I zadnju stvar sto ti zelim reci je da su ashabi poslanika sws ratovali protiv svojih oceva, brace itd. prsa u prsa jer su korili Islam i muslimane. Htjeli su ih iskorijeniti zajedno sa poslanikom sws. Zasto sam ovo naveo jeste upravo zato sto danas ljudi se boje necestitati praznik rodbini koja je druge vjere dok su naj bolje generacije takve pozivali prvo u Islam nakon sto bi odbili napustili bi te roditelje, i ostalu rodbinu jer se nisu tome odazvali.
Allah je naj prije pa onda sve drugo.

Odgovori