In memoriam - TOSE PROESKI

Sve o muzici, domaæoj i stranoj, pjevaèima, bendovima itd.
Poruka
Autor/ica
Avatar
Mala_selmica_
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 503
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Jamaica

In memoriam - TOSE PROESKI

#1 Post Postao/la Mala_selmica_ »

Biografija

To¹e Proeski rodjen je 25. januara 1981. u makedonskom Kru¹evu, a njegov prvi javni nastup bio na na teen festivalu "Makfest" 1996. godine, gde je osvojio svoju prvu nagradu. Mnogi su veæ tada prepoznali njegove zavidne glasovne moguænosti.

Na festivalu u Stipu 1997. godine nastupao je sa pesmom "Pusti me", a godinu dana posle trijumfovao je na festivalu u Skopju sa pesmom "Ostani do kraja". Slavu medju ex-yu publikom postigao je pesmama "Usni na usni" i "Sonce vo Tvoite Rusi Kosi", za koju je dobio nagradu na "Eurofestu".

To¹e je godine 1999. potpisao ekskluzivan ugovor sa produkcijskom kuæom "Avalon". Njegov prvi album "Nekade vo Nokta" izlazi iste godine, a svoj prvi veliki koncert odr¾ao je u oktobru 2001. godine u beogradskom "Sava centru".

Nedugo nakon toga, otputovao je na australijsku turneju zajedno sa jo¹ nekoliko velikih makedonskih muzièara.

Pobedom na Beoviziji 2003. godine s pesmom "Èija si" To¹e je poèeo graditi medjunarodnu karijeru, a iste godine pobedio je na nacionalnom izboru za pesmu Eurovizije. Godine 2004. u Turskoj predstavlja Makedoniju s pesmom "Life".

To¹e je saradjivao sa nizom uglednih autora i izvodjaèa poput Marine Tucakoviæ, Dine Muharemoviæa, grupe Sintezis ili legendarne Esme Red¾epove, kao i sa Grigorom Koprovom, Fibusom (Phoebus), ®eljkom Joksimoviæem, Leontinom, Borom Djordjeviæem, Miro Buljanom, Antonijom ©olom i dr.

Takodje, dovr¹avao je i studije Muzièke akademije u Skoplju.

"Dan za nas" èetvrti je To¹etov album i prvi za Hrvatsku i Sloveniju. To¹e je hrvatskoj publici poznat i kao izvodjaè pesme Srce nije kamen, najpopularnije pesme hrvatskog radijskog etera za 2006. godinu. Sa pesmom "Ve¾i me za sebe" osvojio Grand Prix 11. Hrvatskog radijskog festivala na Hvaru. Njegov poslednji album "Igra bez granica" objavljen je u avgustu ove godine.

Avatar
Mala_selmica_
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 503
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Jamaica

#2 Post Postao/la Mala_selmica_ »

Poginuo To¹e Proeski
Utorak, 16. oktobar 2007. 18:03


To¹e Proeski, 26-godi¹nji makedonski pevaè, poginuo je u utorak u 6.25 sati u saobraæajnoj nesreæi na autoputu Zagreb - Lipovac na ulazu u Novu Gradi¹ku.

Zvezda makedonske pop scene, Proeski æe biti sahranjen u sredu u 13.00 sa dr¾avnim poèastima u rodnom gradu Kru¹evo, u prisustvu porodice, gradjana Kru¹eva i Makedonije, dr¾avnih zvaniènika i vrha Makedonske pravoslavne crkve (MPC), a opelo æe slu¾iti njen poglavar, arhiepiskop Stefan.

Umor vozaèa, nepo¹tovanje saobraæajnih propisa i neprilagodjena brzina najverovatniji su uzroci nesreæe, koja se dogodila u 6.25 kada je vozaè "folksvagena tuareg" makedonskih tablica Georgij Georgijevski (32) udario u kamion italijanske registracije, koji se kretao ispred njihovog automobila.

Pojedini mediji preneli su i izjavu vozaèa kamiona italijanskih registarskih oznaka, koji je policiji na mestu nesreæe izjavio da je vozaè "tuarega" vozio prebrzo, da se zabio u prikolicu njegovog kamiona, nakon èega je udario u za¹titnu ogradu.

U nesreæi je najte¾e bio povredjen Proeski, koji se nalazio na mestu suvozaèa, i koji je zbog te¾ine povreda umro u 7.20 u bolnici u Novoj Gradi¹ki.

Vozaè je te¹ko povredjen, dok je saputnica u vozilu Ljiljana Petroviæ (4, menad¾er poginulog Proeskog, zadobila lak¹e povrede.

Makedonski pevaè pop i tradicionalne muzike To¹e (Todor) Proeski bio je jedan od najpopularnijih izvodjaèa na celom Balkanu, èije su pesme nedeljama bile na vrhu top lista Makedonije, Srbije, Crne Gore, BiH, a i Hrvatske....



Dan ¾alosti u Makedoniji

To¹e Proeski progla¹en je zaslu¾nim gradjaninom Makedonije, a dan njegove sahrane biæe Dan ¾alosti, odluèila je makedonska vlada.

Na centralnom skopskom trgu Makedonija otvorene su knjige ¾alosti, a gradjani se okupljaju i pale sveæe kako bi odali po¹tu poginulom pevaèu.

U Kru¹evu, gde se gradjani takodje okupljaju ispred rodne kuæe Proeskog, odjekuju zvuci njegovih pesama.

Ambasada Makedonije u Beogradu saop¹tila je da æe u svojim prostorijama otvoriti knjigu ¾alosti, u koju se gradjani mogu upisati 17. i 18. oktobra, od 10 do 19 sati, u Gospodar Jevremovoj ulici broj 34.

Delegacija makedonske vlade otputovala je vojnim helikopterom u Zagreb kako bi preuzela telo Proeskog, a premijer Nikola Guruevski zadu¾io je ministarstva inostranih i unutra¹njih poslova da preduzmu sve mere kako bi se uvrdili detalji tog dogadjaja, saop¹tio je portparol vlade Ivica Bocevski.

Makedonska vlada je ponudila da organizuje ceremoniju sahrane, a premijer Gruevski uputio je porodici pevaèa telegram sauèe¹æa, naveo je Bocevski. ..

Avatar
Mala_selmica_
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 503
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Jamaica

#3 Post Postao/la Mala_selmica_ »

........NE BRZE OD ZIVOTA......


"Cujes li, nocu kad se
svijetla ugase, ovu bol
srce kao da ne dise
spavaj moja ljubavi
samo ne zaboravi
ja cu da te volim zauvijek

Cujes li, rijeci
koje ne izgovorim
cinim sve samo da
te ne probudim
oduvijek i nikad tvoj
vrijedilo je zivjeti za to.... "

"PRATIM TE,SVE U KORAK SVAKU STOPU POLJUBIM
SVAKU SUZU,SVAKI UZDAH OSJETIM
TU SAM DA TI NADU VRATIM
AKO PADNE© DA TE UHVATIM
PRATIM TE
I KAD NE GLEDAM PO KORAKU TE ZNAM
SVAKI DRHTAJ TVOGA TIJELA OSJEÆAM
TU SAM DA TI NADU VRATIM
AKO PADNE© DA TE UHVATIM
PRATIM TE"

"Krajnje vreme je da
neku drugu zavolim
krajnje vreme je da
da mi svane
krajnje vreme je da
stari kompas promjenim
krajnje vreme je da
krenem dalje
u novo svitanje..."

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

#4 Post Postao/la becanka »

:( zalostne i strasne slike od udesa... :huh:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#5 Post Postao/la ra-ja »

Strasno je i star umreti normalnom smrcu,,,a kamoli umreti od saobracajne nesrece,,a posebno ovako mlad idobar.... :( :(

Covjek se cijeni po ostavljenim dobrim djelima,,a njegove pjesme su njegova dobra dijela koje ce dugo da se pamte....... :-k

Avatar
Mala_selmica_
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 503
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Jamaica

#6 Post Postao/la Mala_selmica_ »

nisu samo pjesme njegova dobra djela, pomagao je narodu, citala sam puno o njemu i da je otvorio dom mladih u Sarajevu..
i dan danas se o njemu prica i na tv-u po citav dan su njegove pjesme i pozdravi od njegove publike, milijone na milijonima...
dobar covjek je bio a dragi Bog uzima samo one koji su dobri, dao nam je tako malo vremena sa njim a sebi uzeo ostalo :(
nikad ga zaboraviti necu...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#7 Post Postao/la ra-ja »

DA................ u pravu si @Mala_SeLmIcA......ostavio je mnoga dobra dijela..
Mene je ganula ova gore pjesma koju si ti napisala...... :(
Strasno prezivljavam ovaj saobracajni udes...boze kako
je izgubio zivot.....kako se ugasio jedan mladi zivot...tako perspektivan....
tako reci na pragu mladosti...... :( :(

Odgovori