Bosanske piramide

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#136 Post Postao/la grga »

Pa gdje su vam vi¹e te piramide,tamo su kao i grobnica faraona ispod Zagreba.. :)

Avatar
dare__71
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1286
Pridružen/a: 12 Dec 2007 02:00
Lokacija: tuzla

#137 Post Postao/la dare__71 »

GRGA je napisao/la:Pa gdje su vam vi¹e te piramide,tamo su kao i grobnica faraona ispod Zagreba.. :)
ok Grga nesto si kontam da mozda i nisi odavde iz bosne pa te to i pravda ali mi nikako neide u glavu kako moze tip sa nasih krajeva ciji je interes da se poveca zainteresovanost istim po dobro svih a ta je osoba dobila naglu popularnost sa napadom na njega povodom queer festivala(neki kazu gey festival)i dala izjavu u slusanoj emisiji u bih(mimohod)kako je to farsa .....hajmo skontat koji mu je interes sem da reklamira svoju knjigu o piramidama i poveca joj prodaju i to je jedino sto mi pada na pamet s obzirom na njegov fond rijeci i oratoriku shvatio sam da je tek neko ko pokusava izvuci licnu korist iz svega toga....razumijem cinjenicu da nam je zemlja dotakla dno sa egzistencijom ali sta uraditi a da se to promjeni i toga ce uvijek biti dok nam je politika trula ali ako postoji mala sansa da se dokaze postojanje piramida zasto je ne iskoristiti....
Dali je tu neko dobar u svemu tome i dali se bogati tim cinom,neka to procjene za to predvidzene institucije a ne javnost tek iz pukih nagadzanja.....
Tek moje misljenje 8)

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#139 Post Postao/la vornevljev »

IM_ex je napisao/la:Keramika je pronaðena u utorak 23.09. na lokaciji Donje Mo¹tre. Prema rijeèima radnika na lokaciji, Struèni tim je ovaj nalaz proglasio nalazom sedmice.

Prema rijeèima radnika na lokaciji studenti i struèni radnici komentarisali su da se radi o predmetu starom 3.000 godina, meðutim struènjaci nisu predmet povezivali sa "Visoèkim piramidama". Izgleda i èini se malo èudnim da neko prije 3.000 godina (ako je vjerovati pretpostavci struènjaka) ba¹ u okolini Visokog izraðuje predmete u obliku piramida hiljadama kilometara daleko od njihove prave domovine.

Nije mi jasno kako se neko usudi (pa makar bio student arheologije ili pak "struèni" radnik) da odmah po iskopavanju artefakta i njegovim opipavanjem ili vizuelnom "analizom" odreðuje apsolutnu starost istog.

Apsolutno datiranje arheolo¹kih iskopina ili umjetnièkih vr¹i se najèe¹æe pomoæu dvije metode:
a) Termoluminiscentna metoda (TL)
b) Metoda radioaktivnog izotopa karbona (ugljika) C.

Dakle potrebna je laboratorijska analiza.

I druga stvar koja mi nije jasna pa da mi neko pojasni,koja je to pradomovina piramida,ako se zna da se piramidalni pojas prostire od Centralne preko Ju¾ne Amerike,ovamo do Egipta pa sve do Kine i podmorja oko japanskih otoka?


@Dare uz du¾no po¹tovanje tebe kao èovjeka (jer stvarno vidim da si dobar tip) i tvog mi¹ljenja,ali iæi na fazon turizma nau¹trb nauène istine i nauke uopæe nije ono ¹to treba ovoj zemlji.

Ipak je nauka ne¹to mnogo ozbiljnije nego ¹to nam se ponekad èini.

Ionako nas u svijetu gledaju kao cirkusante i egzotiène "¾ivotinje" zalutale u Evropi,a ovo samo dodatno podstrekava salve i salve smijeha u nauènim krugovima ¹irom svijeta kao ¹to nam se smiju i za Troju koja se,kako navodi meksièki prvak u lupanju k'o otvoren prozor Robert de Salinas Price,nalazi u Gabeli kod Èapljine.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
dare__71
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1286
Pridružen/a: 12 Dec 2007 02:00
Lokacija: tuzla

#140 Post Postao/la dare__71 »

@Dare uz du¾no po¹tovanje tebe kao èovjeka (jer stvarno vidim da si dobar tip) i tvog mi¹ljenja,ali iæi na fazon turizma nau¹trb nauène istine i nauke uopæe nije ono ¹to treba ovoj zemlji.

Ionako nas u svijetu gledaju kao cirkusante i egzotiène "¾ivotinje" zalutale u Evropi,a ovo samo dolijeva vatru na salve i salve smijeha u nauènim krugovima ¹irom svijeta kao ¹to nam se smiju i za Troju koja se,kako navodi meksièki prvak u lupanju k'o otvoren prozor Robert de Salinas Price,nalazi u Gabeli kod Èapljine
isto misljenje imam i o tebi @vorni ali malo pozitive nam treba u svemu ovome jer ok iskopine daju i pokazuju rezultate koje meni imaju smisla o postojanju istih i za sada meni dovoljan dokaz dok to neko ne opovrgne bilo kakvim dokazom a jos niko tako nesto nema a sto nam se smiju ostali to je njihov problem,mozda cu i sam biti jedan od njih mada siguran sam da ce to vise biti razocarenje ali dotle sve to treba pozitivnu podrsku a egzistencija...neznam koliko je adekvatan primjer ali pogledaj panonsko jezero u tuzli a napravljeno je i drugo ...znas li koliko je uticalo na povecanje popularnosti i punjenju budzeta ...mnogo vorni...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#141 Post Postao/la im_ex »

vornevljev je napisao/la:
IM-ex,nadam se da moje postove na ovoj temi ne do¾ivljava¹ kao napad na tebe lièno,jer oni to i nisu.

Ma naravno, Vorni ... i nisam 8)

Sto se donatora tice, zahvalna sam im ... Vorni, niko ih nije silio na donacije.
Pominjes poreske obveznike ... u prenesenom znacenju, novac iz njihovih dzepova (po mnogima) zavrsava na Osmanagicevom kontu sto je netacno ... bosanskohercegovacka sirotinja koja radi na iskopavanju, takodje su poreski obveznici.

Meni je jedno nejasno, obzirom da su celnici Zemaljskog muzeja jos od pocetka iskopavanja PROTIV nastavka radova, kako to da su im one silne Peticije bile zalud ... Kako to da se doticna gospoda usudjuje omalovazavati strucnost egipatskih arheologa, koristeci, pri tom epitete koji ne dolikuju personalu viseobrazovanog ranga?
Kako to da se za ove tri godine nije nasao niko ko bi argumentovano pobio Osmanagicevu tvrdnju da to jesu piramide ?

Citam maloprije Kujundzickino izlaganje o novostima sa arheoloskih lokacija na Visockoj periferiji ... pa se slatko nasmijah .. ev' cemu:

"Posebnu pa¾nju mje¹tana, arheologa i studenata privukao je jedan mali arheolo¹ki objekt koji ima pravougaonu bazu i izgleda kao mala piramida.

-Ali to je samo dio arheolo¹kog objekta. Pretpostavljam da je to dio onoga ¹to su arheolozi ranije nazvali svijeænjak, a da je ovo postament na kojem svijeænjak stoji, dok gornji dio nedostaje. ... bla bla ...

Taj "samo dio" arheoloskog objekta ( :lol: ), Zilka nije dozvolila da vide i zabiljeze znatizeljni mediji ... al, hajd sto njima nije dozvolila, keramicku figuru (piramida)

slika

nisu mogli vidjeti ni kustosi Visockog muzeja, zamisli :baa: :lol: ...


@papaya

To sto te arheologija "nije htjela" ne znaci da moras biti skeptik.
Ako si skeptik, a kazes da jesi ... dal bi mogla objasniti i zasto si ?
Nije moranje i da kazes ... bar razmisli 8)
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#143 Post Postao/la vornevljev »

dare__71 je napisao/la:
@Dare uz du¾no po¹tovanje tebe kao èovjeka (jer stvarno vidim da si dobar tip) i tvog mi¹ljenja,ali iæi na fazon turizma nau¹trb nauène istine i nauke uopæe nije ono ¹to treba ovoj zemlji.

Ionako nas u svijetu gledaju kao cirkusante i egzotiène "¾ivotinje" zalutale u Evropi,a ovo samo dolijeva vatru na salve i salve smijeha u nauènim krugovima ¹irom svijeta kao ¹to nam se smiju i za Troju koja se,kako navodi meksièki prvak u lupanju k'o otvoren prozor Robert de Salinas Price,nalazi u Gabeli kod Èapljine
isto misljenje imam i o tebi @vorni ali malo pozitive nam treba u svemu ovome jer ok iskopine daju i pokazuju rezultate koje meni imaju smisla o postojanju istih i za sada meni dovoljan dokaz dok to neko ne opovrgne bilo kakvim dokazom a jos niko tako nesto nema a sto nam se smiju ostali to je njihov problem,mozda cu i sam biti jedan od njih mada siguran sam da ce to vise biti razocarenje ali dotle sve to treba pozitivnu podrsku a egzistencija...neznam koliko je adekvatan primjer ali pogledaj panonsko jezero u tuzli a napravljeno je i drugo ...znas li koliko je uticalo na povecanje popularnosti i punjenju budzeta ...mnogo vorni...
Znam za Panonsko jezero u Tuzli,ali ono je u poèeku zami¹ljeno kao turistièki projekat dok se ovdje radi o turizmu pod pla¹tom nauke.
IM_ex je napisao/la:Kako to da se za ove tri godine nije nasao niko ko bi argumentovano pobio Osmanagicevu tvrdnju da to jesu piramide ?
Pa samo mi nije jasno koji su to nauèni dokazi koji upuæuju na postojanje piramida,ja kad se popnem na Stari Grad u Bosanskoj Krupi vidim u ¹irem zavièaju najmanje tri brda ili obronka planine Grmeè koji su takoðer piramidalnog oblika sa o¹trim ivicama,hoæemo i to iæi iskopavati i provjeravati da nije sluèajno i to ljudskom rukom izgraðeno.

I sad zamislite kako je moguæe da se èak na satelitskom snimku povuku linije flomasterom izmedju tri brda(piramide),da bi one (linije) onda èinile istostranièni trougao,ako se prije toga nisu odredili matematièki precizno vrhovi tih brda (ili piramida kako tvrdi Semir).
IM_ex je napisao/la:Meni je jedno nejasno, obzirom da su celnici Zemaljskog muzeja jos od pocetka iskopavanja PROTIV nastavka radova, kako to da su im one silne Peticije bile zalud ...
©to se tièe propadanja peticija,evo za¹to su propadale.

Shvatam ja da je osjetljiv momenat u kojem se ovo sve de¹ava,znaèi postratni period u kojem je nacionalizam jedina iznimka koja ima progresivni rast.

Shvatam i da je ovo suvi¹e ukorjenjeno u misao o patriotizmu kao takvom jer do¹li smo do razine u kojoj se patriotizam mjeri prema tome kakav ti je stav o piramidama,tj.svi oni koji su skeptici su ustvari protiv BiH,a oni koji u to èvrsto vjeruju su veliki patrioti (volio bih znati gdje je bio veliki patriota Semir kad je trebalo,ovo je retorièko pitanje,ne treba mi odgovor,znam gdje je bio,ustvari ne znam gdje je bio,to ne zna niko,ali znam da nije bio u BiH).

Kad sam gore rekao osjetljiv period,mislio sam osjetljiv u tom smislu da je ovom narodu potrebno ne¹to ¹to æe ih diæi,nesto u ¹to æe vjerovati,nesto sto ce im podignuti samopouzdanje i "dokazati" im da su oni ipak jedan "veliki" narod (kad veæ islam,katolièanstvo i pravoslavlje nisu uspjeli u duhovnom podizanju tog naroda).

Na neki naèin imam pravo da ovaj piramidalni mit smatram "religijom" jer npr.reæi u Visokom u kafiæu da piramide ne postoje je isto ¹to i reæi u d¾amiji da ne postoji Allah.

IM_ex je napisao/la:Sto se donatora tice, zahvalna sam im ... Vorni, niko ih nije silio na donacije.
Ali otkud tim vladajuæim strukturama pravo da na taj naèin raspola¾u s tim novcima,koga su pitali?
Mislim velike su pare u igri nije to sad par stotina maraka,pa ajd nije va¾no.

Kako neko da uspije svojom karizmom i bajkama podijeliti narod i privuæi na svoju stranu sve one koji su na nekim polozajima.

Pa zar nije sramota Semira da uzima novac od ruskog tajkuna Vladimira Romanova(objavljeno na slu¾benoj stranici fondacije),koji je svojevremeno financirao skrivanje Radovana Karad¾iæa ili da voda autonoma¹e po "piramidama" iste one koji su na èelu sa Fikretom Abdiæem-Babom (osuðenim zloèincem) okrenuli oru¾je zajedno sa èetnicima na Armiju R BiH.

Je li i ovo patriotizam?
Ali naravno ovo neæete naæi objavljeno na stranicama fondacije jer zna Semir da mu ne bi bio opro¹ten ovakav "patriotizam",jer nije on bio ovdje kad su Babini bojovnici uz svesrdnu pomoæ èetnièke ma¹inerije udarili na 5. Korpus ARBiH.

IM_ex je napisao/la: Kako to da se doticna gospoda usudjuje omalovazavati strucnost egipatskih arheologa, koristeci, pri tom epitete koji ne dolikuju personalu viseobrazovanog ranga?
A kako to da ti egipatski arheolozi za jedan ¾ivot uspiju toliko toga postiæi poput Nabila Swelima koji je superarheolog trostruki doktor nauka i jo¹ plus admiral egipatske mornarice u penziji.

Pa budimo realni nosilac admiralskog èina je najvi¹e rangirani oficir jedne mornarice,pa zar se pored obaveza koje ima jedan admiral uspije pronaæi vremena i za ozbiljna arheolo¹ka istra¾ivanja?

Moje jedino logièko obja¹nje ide u smjeru da pomislim da ovaj èovjek ¾ivi van doma¹aja na¹eg vremena te da skokne i u jo¹ neki paralelni svijet uz pomoæ vasionskih energija.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#145 Post Postao/la im_ex »

vornevljev je napisao/la:
Na neki naèin imam pravo da ovaj piramidalni mit smatram "religijom"
Nije mi prvi put da cujem ovakvo razmisljanje.
Moze se reci a i ne mora.




vornevljev je napisao/la:npr.reæi u Visokom u kafiæu da piramide ne postoje je isto ¹to i reæi u d¾amiji da ne postoji Allah.
Pretjerujes.
Ovog ljeta, u po krcate carsije (glavna ulica) sat vremena (min.) je trajao dijalog koji sam vodila sa poznatim prof. matematike, inace, jednim od zescih Osmanagicevih protivnika ... zesci i od Zilke, cak, kome je za zahvaliti da je konacno poceto arheolosko istrazivanje na ostacima Kraljevskog grada Visoki, odnosno, na zastiti od propadanja vec podobro propalog, na zalost i bruku Zemaljskom muzeju.
Odmah po pozdravljanju se predstavih kao piramidas i u istom dahu dodadoh da mi je poznata njegova opredijeljenost ... on svoje, ja svoje ... a carsija krcata ... eT :D
(Ako treba slika kao dokaz tom "susretu", ne bjezim od postavljanja iste)
vornevljev je napisao/la:Ali otkud tim vladajuæim strukturama pravo da na taj naèin raspola¾u s tim novcima,koga su pitali?


Ne znam (ako mene pitas) ... pitanja poput ovih obicno ostanu gladna odgovora ako su postavljena na forumima. 8)
vornevljev je napisao/la:Pa zar nije sramota Semira da uzima novac od ruskog tajkuna Vladimira Romanova(objavljeno na slu¾benoj stranici fondacije),koji je svojevremeno financirao skrivanje Radovana Karad¾iæa ili da voda autonoma¹e po "piramidama" iste one koji su na èelu sa Fikretom Abdiæem-Babom (osuðenim zloèincem) okrenuli oru¾je zajedno sa èetnicima na Armiju R BiH.
AKO je - ne opravdavam.
vornevljev je napisao/la:"]Moje jedino logièko obja¹nje ide u smjeru da pomislim da ovaj èovjek ¾ivi van doma¹aja na¹eg vremena te da skokne i u jo¹ neki paralelni svijet uz pomoæ vasionskih energija.
Jako moguce :D ... gle koja ironija sudbine: on da uspije naci 4 piramide u Egiptu a Zilka je'nu, keramicku ... heeh, mora da su mu svemirci
shapnuli gdje su :D
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#146 Post Postao/la grga »

Sviða mi se komentar od Dareta,jedina bi korist mogla bit od turizma,sve ovo drugo je èista bezvezarija..Èitam,pratim,bez obzira bio iz Bosne il nebio dr¾im da nema ni P.od piramida.Sad ja volim bit direktan,kao ¹to jedan je moj kolega znao reè,nazovi stvar pravim imenom il reco ono ¹to je.Ne ¾elim da ispadne da pametujem al Piramide,¹to je previ¹e,previ¹e je.. :)

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#147 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Sviða mi se komentar od Dareta
a meni od @Vornija nisam znao da je tako stimulativan docarati
sad io piramidama i njenim kulisama imam malo drugaciju sliku pred sobom

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Bosanske Piramide

#149 Post Postao/la sabinax »

jedva nadoh ovu temu....
ajd da jedan laik kao sto sam ja postavi svoje videnje bosanskih piramida iz prve ruke
Na proputovanju kroz Bosnu posto smo bili u Sarajevu odlucismo posjetiti Visoko i bosanske piramide...to je vrlo blizu Sarajeva autoputom se dode za čas...dan je bio prohladan i kisovit, dosli smo u centar Visokog i odmah priupitali za piremide.
Susretljivi gradani su nas odmah uputili ka Piramidi sunca, nakon ostrog uspona dosli smo do mjesta gdje smo ostavili auto...zatim smo poceli ostar uspon, staza je uredena (rekose da prije nije bilo tih stepenica) lako smo se uspeli, smijesno je bilo da su nam vodici bili dva djecaka mali romi (najduhovitija scena je bila kad je jedan djecak otvorio kantu za smece i iz nje izvadio dva mokra prospekta pruzio nam ih i rekao...evo ovo je o piramidama [Happy.gif] )
Kad smo se popeli do sonde malo smo se razocarali tu su bile dvije pukotine razgrnute zemlje a ispod poslozeni kameni blokovi koji nisu previse licili na zidove piramida vise kao ogoljeni izlizani kamen
zatim rece moja pratnja...ajmo do piramide Mjeseca, to je na sasvim drugoj strani na pitomijem terenu...i drago mi je da smo posjetili taj dio jer taj vec lici na piramide ili bar ima neki dah civilizacije i starine
tu je uspon puno, puno blazi i postoje dva nivoa (barem smo mi toliko prosli) koji su oplocani skroz lici na staze...sad dali je to nastalo u rimsko doba ili u prastaro ne znam ali evo postavit cu slike pa prosudite sami
Privitak/ci
Slika0314 [].jpg
Slika0313 [].jpg
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Bosanske Piramide

#150 Post Postao/la sabinax »

ja bih postavila jos koju sliku
Pogled na Visoko s Piramide Sunca
Privitak/ci
Slika0311 [].jpg
Slika0310 [].jpg
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori