Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

Sve o Bosni i Hercegovini

Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

bosanski
50
28%
bosanski
50
28%
srpski
2
1%
srpski
2
1%
hrvatski
7
4%
hrvatski
7
4%
bosansko-srpsko-hrvatski
30
17%
bosansko-srpsko-hrvatski
30
17%
 
Ukupno glasova: 178

Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#286 Post Postao/la nella26 »

Poslije ovog tvog posta ja stvarno nemam ti šta za reći, ovo što sam ti navela nije rad novinara [eusa_wall.gif] ja sam to radila a na terenu, znaći među narodom ne skidala sa tv i sl.
I ne znam zašto uopšte s tobom polemišem, ti upravio i misliš upravu si, nisi i ne možeš biti.
Navodiš mi tu Uskufiju i slične njemu poturice i pričaš kako su se pitali o jeziku, daj ba ne zbunjuj raju bezveze.
Ja shvatam tvoje nastojanje da daš doprinos ovom forumu svojim postovima ali nemoj lupati bezveze.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#287 Post Postao/la basista »

nella26 je napisao/la:Poslije ovog tvog posta ja stvarno nemam ti šta za reći, ovo što sam ti navela nije rad novinara [eusa_wall.gif] ja sam to radila a na terenu, znaći među narodom ne skidala sa tv i sl.
I ne znam zašto uopšte s tobom polemišem, ti upravio i misliš upravu si, nisi i ne možeš biti.
Navodiš mi tu Uskufiju i slične njemu poturice i pričaš kako su se pitali o jeziku, daj ba ne zbunjuj raju bezveze.
Ja shvatam tvoje nastojanje da daš doprinos ovom forumu svojim postovima ali nemoj lupati bezveze.
..
Zapravo je cijeli tvoj post bezveze..
Nisi navela u prethodnom postu gdje si ti to ispitivala.. A ne znam sada.. ni da li si ikako ispitivala.. Ocito ima neki problem.. negdje.. Na primjer.. NEDOSTATAK DOKAZA. Pa se poseze za "lupanjem", "glupostima" i tomu slicno.. Da se postu da na snazi.. kobiva ono ti pokupila svu pamet svijeta.. A jos niti jedan jedini dokaz o izvornosti tih jezika nisi navela...
Evo mozda nisi dobro vidila pa da ti ponovim ono pitanje iz prethodnog posta..
Zar Vuk Karadzic nije bio ijekavac??
Doseljenik iz Hercegovine i sta ti mislis,kojim je jezikom,on govorio tada??
Hajd reci Nellishka.. Hajd.. Gatibo hajd!
Da nije mozda isao na neki vrlo poznat srpski fakultet?? :lol: :lol:
Navedi mi jedan jedini primjer da je neki bosanac pogrijesio oko padeza??
Ma nisi ti to ni radila.. Uf! pardon.. delala [Happy.gif]
A sto se tice doprinosa za postove,to bih mogao shvatiti i u nipodastavajucem kontekstu,pa onda tog doprinosa nece ni biti.. Jer ja ovo ne pisem tog doprinosa radi. Da sam ja isao na faks iz te struke i da se nadjem u ovakvoj situaciji,ja bih se ubio od bruke..

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#288 Post Postao/la nella26 »

Moj post bezveze :lol: ono što ja pričam stoji u knjigama pa uzmi malo prelistaj, a ono što ti lupaš je postavljeno negdje na nekom forumu a postavio neko jako pametan tako ko i ti.
Stvarno si slučaj za posmatranje šta ba glumiš ti, prosipaš ovuda nešto i kontaš da si neki kuler i faca smiješan si.
Ja sam tebi tražila dokaz da je srpski i bosanski jezik proizašao iz našeg?
Ja ne znam odakle ti ta ideja.
A što se tiče mog istraživanja na tvoju žalost uradila sam ga i bar sam kompetentna osoba da tvrdim o nečijim greškama iz pravopisa za razliku od tebe.

I koji si ti klinac da prosuđuješ nečije fakultete i znanje, i upravo ti zbog nedostatka informacija i neznanja lupaš ovuda gluposti, kako možeš pisati uopšte o nećemu u šta se ne razumiješ.
Samo se čudim kad si tako pametan kako to da nisi doktor nauka.
Znaš šta pravo mi te žao.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#289 Post Postao/la basista »

Iz saazaljenja,necu citirati nista iz tvog posta..
Uostalom,mogla bi reci da sirim dalje tvoju bruku..
Kakva baaaaaa tvoja skola i diploma.. :?:
Neka vrlo ugladjena skola reklo bi se.. damski izrazi i tak to..
Nemas me sta zaliti.. Ti si taj slucaj za zaljenje..
A reklo bi se i da nemas pojma niocemu u vezi ovog..
JA NIKADA NE KUPIM ZNANJE OD DRUGIH.. To upamti..
Evo treci put te pitam:::::
Zar Vuk Karadzic,nije bio ijekavac,doseljenik iz Hercegovine??
Pa ako mogodnes da sidjes sa svojih akademsko-psovackih
visina i zacas me prosvijetlis po tom pitanju.. :lol:
Idi bona prosetaj,trgni koju ljutu i sqliraj se.. sta ti je.. ccc!


PS.. Cak i Englezi kazu da je Potur-sahidija RIJECNIK bosanskog jezika.

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#290 Post Postao/la nella26 »

Stvarno mi je ne moguće spustiti na tvoj nivo i tvoju visinu, jer si toliko nizak i primitivan da mi te baš, baš žao.
Skulirana sam ja itekako a ne bi bilo loše da se i sam malo skuliraš, pa za početak prestaneš da lažeš.
Ti nisi u stanju da pričaš istinu o sebi a ne o Vuku Karadžiću.
Vikipedija nije stručna literatura [wink.gif] pa te zato žalim jer ti misliš da je to vrh odakle možeš pročitati i pametovati [Happy.gif]
Na tvoje žaljenje ja sam školovana i akademski građanin, ono što ti NIKAD nećeš biti.
Hajd uvažavam što neke stvari ne znaš ali ne mogu uvažiti tvoje lupetanje, više gluposti iz jednih usta još čula nisam.
Definitivno kad bi se dijelile Nobelove nagrade za glupost ti bi bio prvi Nobelovac [wink.gif]
Ovo je moj zadnji post upućen tebi jer nisi fakat na tom nivou da bih s tobom raspravljala o jeziku. [wink.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#291 Post Postao/la beca »

ja znam, basista, da ti dobro znaš koji su se jezici govorili u Bosni za vrijeme turske vladavine

turski, arapski i perzijski

turski je bio jezik administracije, perzijski "jezik na kojem se pisala poezija", arapski se učio u školama, i znam, utvrdili smo već šta je matufovača, ili mektebica, pisanje arapskim pismom, a BOSANSKIM jezikom....jel moguće da nas to buni ovdje na ovoj temi??? potur šahidija je sastavljen za one bosance koji su učili arapski, i za one koji su znali arapski, ali ne i bosanski, tako je navedeno u literaturi...

ali mi ovdje pričamo o SLUŽBENIM jezicima

naravno da je Vuk Karadžić bio ijekavac, jel to treba značiti da je njegov jezik bio bosanski???

jel nam hoćeš reći da svi koji govore ijekavicom, implicira da govore bosanskim jezikom???

bosanski, hrvatski i srpski jezik pripadaju grupi južnoslavenskih jezika, vjerujem da i to znaš, a oni su se razvili iz praslavenskog jezika....bosanski je najmlađi jezik, zaista jeste...najmlađi koji je proglašen službenim, a govoriti o afirmaciji, reformama, spomenicima, narodu, dijalektima, jednostavno o jeziku pojedinca je nešto sasvim drugo...opet napominjam da se sve svodi na to koji je službeni jezik..., jel se može napraviti distinkcija između službeni i narodni, pa jel to toliki problem...

i još nešto...vezano za Ivana Franju Jukića...ponovo, i odgovorno tvrdim, da je uređivao časopis bosanski prijatelj koji je bio namijenjen Hrvatima, i to od 1950. godine, a pošto u BiH nije bilo štamparije, štampan je u Zagrebu, a znamo da tek od 1866. godine počinje sa radom Vilajetska štamparija, i tada se tek štampa u BiH.

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#292 Post Postao/la basista »

Odavno ne sretoh prostiju curu od tebe..
Fino sam te pitao...
A sto se te vikipedije tice,ona uopce nije izvor mojih saznanja..
To i ti znas pa navodis neke gluposti samo da se iscupas sa teme.
A u vezi sa Vukom Karadzicem konkretno,ja o njemu nista ne
doznah sa te vikipedije nego iz te tvoje strucne literature..
A bio sam i licno u Trsicu (kod Loznice) gdje je on odrastao.
Naravno,nije to bio moj izbor.. Bile su to ono sto bi Hadzihafizbegovic
rekao "godine prevare".. Potrpali nas osnovce u bus i pravac Loznica..
Naravno,u Dubrave kod TZ,nisu nas vodili..niti u Kraljevu Sutjesku..
U tom Trsicu,fino stoje poslovice ispisane na svakom koraku na
nekim daskama a koje je Vuk prikupljao.. Sve su na ijekavici..
Sjecam se one opce poznate poslovice "cak i crna krava daje bijelo mlijeko"
Pisala je negdje u trsicu.. I sjecam se da im je voda za pice katastrofa!
O kakvoj ti vikipediji pricas bona.. ??
Da mi je znati,kojim je jezikom govorio Vuk i gdje ga je naucio??
Ma ne moras ni pisati.. Ionako nikad ne napises nesto pametno..
Cak sta vise,volio bih da ne pises,kako ne bih imao obavezu da se bavim
sa tobom jer mi postaje dosadno odgovarati na te uvrijede i to bezrazlozne..

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#293 Post Postao/la basista »

[quote="beca_jovi"]ja znam, basista, da ti dobro znaš koji su se jezici govorili u Bosni za vrijeme turske vladavine

turski, arapski i perzijski

turski je bio jezik administracije, perzijski "jezik na kojem se pisala poezija", arapski se učio u školama, i znam, utvrdili smo već šta je matufovača, ili mektebica, pisanje arapskim pismom, a BOSANSKIM jezikom....jel moguće da nas to buni ovdje na ovoj temi??? potur šahidija je sastavljen za one bosance koji su učili arapski, i za one koji su znali arapski, ali ne i bosanski, tako je navedeno u literaturi...

ali mi ovdje pričamo o SLUŽBENIM jezicima

naravno da je Vuk Karadžić bio ijekavac, jel to treba značiti da je njegov jezik bio bosanski???

jel nam hoćeš reći da svi koji govore ijekavicom, implicira da govore bosanskim jezikom???

bosanski, hrvatski i srpski jezik pripadaju grupi južnoslavenskih jezika, vjerujem da i to znaš, a oni su se razvili iz praslavenskog jezika....bosanski je najmlađi jezik, zaista jeste...najmlađi koji je proglašen službenim, a govoriti o afirmaciji, reformama, spomenicima, narodu, dijalektima, jednostavno o jeziku pojedinca je nešto sasvim drugo...opet napominjam da se sve svodi na to koji je službeni jezik..., jel se može napraviti distinkcija između službeni i narodni, pa jel to toliki problem...

i još nešto...vezano za Ivana Franju Jukića...ponovo, i odgovorno tvrdim, da je uređivao časopis bosanski prijatelj koji je bio namijenjen Hrvatima, i to od 1950. godine, a pošto u BiH nije bilo štamparije, štampan je u Zagrebu, a znamo da tek od 1866. godine počinje sa radom Vilajetska štamparija, i tada se tek štampa u BiH.



.. Nigdje u Kruscevcevoj knjizi,ne stoji da je Jukic,pisao za Hrvate..
Ali sam zato procitao originalni clanak,u kojem Jukic licno kaze,da pokrece
casopis "sa grupom vatrenih bosnjaka"
Nemam tu knjigu u posjedu ali clanak je originalni clanak i to iz prvog broja Bosanskog prijatelja.. U ostalim clancima,bilo je rijeci o "slanoj ruci" Omer pase Latasa koju je pruzio krscanskoj raji. Sto se tice Potur-sahidije,to je ipak prijevod bosanskih rijeci na neki strani jezik a ako to nije rijecnik nekog jezika ti mi reci sta jeste.. Jer automatski,dobijamo dvosmjerne prijevode.. Nije li tako??
Ako je sluzbeno neki jezik najmladji (proglasen nakon ostalih) to ne mora znaciti da je to stvarno tako. Razlozi su ti navedeni na ovoj temi.. A imas upravo i text od Alije Isakovica na temi koju sam danas pokrenuo.. Eto,otidji pa vidi..
Fino pise,o pozicijama naseg naroda u proslosti.. I sta sad?? Nismo imali docoljno lingvista da se izbore za "sluzbenost" bosanskog jezika pa automatski treba da ga se i odreknemo??
Ne mora znaciti da svako ko govori ijekavicu koristi bosanski jezik,ali u slucaju Vuka Karadzica,to jeste tako.. To je on i sam navodio u svojim knjigama,, ali je nas u nacionalnom smislu,poistovjecivao sa Srbima..pa i katolike.. I sta sad??
Po tvojim mjerilima,automatski znaci,da to jeste tako jer se drzis nekog slijeda dogadjanja u leksickim i historijskim sferama..
Akjo je neko dosao iz BiH i donio sa sobom jezik,kojeg je naucio u toj zemlji,
pa od njega (po vlastitom priznanju) napravio srpski jezik..uz odredjene izmjene u pravopisu,kako se taj jezik onda zvao?? Misli se na njegov jezik kojeg je govorio od rodjenja do smrti.. Da slucajno nije persijski??

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#294 Post Postao/la mrki62 »

I ?
Dokle se je doguralo , ko šta i kako priča službeno [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#295 Post Postao/la andro »

[wow.gif] ja mislim na se na ovim podrucjima trenutno prelazi na kineski jezik , posto pola Sangaja ima BiH pasos [eusa_think.gif] A mozda i nebi bilo lose da svi govorimo kineski , bolje bi se razumjeli [Happy.gif]
slika
slika

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#296 Post Postao/la grga »

Ima li Bosna i Hercegovina Ustav? Valjda ima,nadam se da ima..I ako ima trebalo bi da piše koji je jezik ili koji su jezici službeni..I tu vam je sva mudrost.A ne ovo prepucavanja i dokazivanja koje tu kome što i kako,zašto,što je bilo ili nije itd.. glede i unatoč... itd itd.. [smile.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#297 Post Postao/la mrki62 »

Ma kad su Ustav kršili u vezi podjele i stvaranju nekakvih entiteta , onda mogu kršiti i kod slamanja jezika [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#298 Post Postao/la andro »

Prikrivanje iza nacionalnih prava ili zloupotreba jezika i vjeronauke

U Ustavu BiH se nigdje ne spominje jezik BiH.
Kako Dejtonski ustav ne regulira pitanje jezika u BiH, u entitetskim i kantonalnim ustavima prisutna je dosta velika raznovrsnost. Ovdje se čini da važi pravilo što je jedna ustavna odredba liberalnije data (ili je nedovoljno precizirana), to je zapažena veća neujednačenost i neusaglašenost u ustavima entiteta i kantona, a potom i u samoj praksi. To je vrlo naglašeno ne samo kod pitanja prava na obrazovanje nego i kod jezika. Uzdržanost Ustava BiH da se uopće bavi ovim pitanjima, otvorila je mogućnost entitetima i kantonima da ih rješavaju kako njima odgovara, određivanjem obrazovnih i jezičkih atara i davanjem naziva obrazovnim kurikulumima i jeziku kako to odgovara dnevno političkim interesima.

Na tabeli je predstavljen pregled ustavnih odredbi o službenom jeziku i pismu u pojedinim entiteima i kantonima.



Ustav, službeni jezik i pismo, u entitetima i kantonima

Entitet / Kanton Službeni jezik i službeno pismo USTAVI… 1999 član, str.
1. Federacija BiH Bosanski i hrvatski jezik; pismo latinica
ÄŒlan 6, str. 62
2. Republika Srpska srpski ijekavskog i ekavskog izgovora a službeni pismo ćirilica Član 7, str. 178).
3. Unsko-sanski ne pominje upotrebu službenog jezika -

4. Posavski Hrvatski i bošnjački jezik; pismo latinica Članak10 str.290

5. Tuzlanski Bosanski i hrvatski jezik; pismo latinica ÄŒlan 6, str. 322

6. Zeničko-dobojski Bosanski i hrvatski jezik; pismo latinica Član 9, str. 382

7. Bosansko-podrinjski Bosanski i hrvatski jezik; pismo latinica ÄŒlan 8, str. 418
8. Srednjobosanski Bosanski i hrvatski j.; pismo latinica ili hrvatski i bosanski jezik; pismo latinica ÄŒlan 8, str. 460
ÄŒlan 8, str. 480
9. Nercegovačko-neretvanski Bosanski i hrvatski jezik; pismo latinica Član 8, str. 523
10 Zapadnohercegovački
Hrvatski i bošnjački jezik; pismo latinica Članak 10, s. 583
11. Sarajevo ne pominje upotrebu službenog jezika -

12. Hercegbosanski Hrvatski i bošnjački jezik; pismo latinica Članak 10, s. 654



Službeni jezici Federacije BiH su bosanski i hrvatski jezik, slušbeno pismo je latinica. Prema Ustavu RS službeni jezik je srpski ijekavskog i ekavskog izgovora, a službeno pismo ćirilica.


Ovakva raznolikost ustavnih rješenja u pogledu službenih jezika mora da kreira bezbroj problema u samoj praksi. Prema ovim odredbama na području Federacije niko ne bi mogao službeno da se koristi srpskim jezikom, niti ćirilicom, kao što je neslužbeno korištenje latinice i bosanskog i hrvatskog jezika na poručju RS. Kad se ovo ima u vidu, onda ne treba da nas zbunjuje zašto u školama ima toliko primjera segregiranja i obespravljivanja povratničke i manjinske djece zbog jezika i pomoću jezika. U međuvremenu se još uvijek veoma dobro razumijemo, jer govorimo, prema tvrdnjama eksperata lingvistike, jedan jezik.


Izgleda da sadašnjoj politici, tj. politici pod dominacijom nacionalnih stranaka upravo odgovara ovakva ustavna nedorečenost pa i nesređenost kako bi se uz pomoć politički obojene indoktrinacije, moglo lakše manipulirati obrazovnim sistemom, učenicima, pa i njihovim roditeljima. Ono, što se, dakle, nije ostvarilo u ratu, ostvaruje se sada mirnim putem, i to prvenstveno pomoću obrazovanja, a ustavi u BiH su tome ostavili širom otvorena vrata



eto to je nasa stvarnost
Zadnja izmjena: andro, dana/u 15 Dec 2009 00:49, ukupno mijenjano 1 put.
slika
slika

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#299 Post Postao/la grga »

BRAVO ANDRO [eusa_clap.gif]

A moj komentar na taj vaš Ustav je "Hebiga!"

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#300 Post Postao/la basista »

Sve je to lijepo,ali ove moje diskusije ne ticu se Ustavnih rjesenja (vidjeli smo eto i kakva su). Vise je rijec o porijeklu jezika.. dakle,jedan ili vise jezika..kad? gdje? kako? itd..itd.. Niko nikome ne osporava pravo na jezik nego pricamo o njegovom porijeklu.. Moze li se to ikako razumjeti????
Naravno da ova tema nije adekvatna.. ali to nije do mene..To je do Administracije..Fino sam trazio od moderatora,za Bosanski jezik,poseban podforum i nije se izaslo u susret.. Pa prema tome.. ova tema i jeste ovakva i sad neki misle svasta.

Odgovori