Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

Sve o Bosni i Hercegovini

Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

bosanski
50
28%
bosanski
50
28%
srpski
2
1%
srpski
2
1%
hrvatski
7
4%
hrvatski
7
4%
bosansko-srpsko-hrvatski
30
17%
bosansko-srpsko-hrvatski
30
17%
 
Ukupno glasova: 178

Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#271 Post Postao/la mrki62 »

Zalibo me kako su to komunjare nazivale..
Kome se ne svidja,nek se kune u Dejton..
Hajmo krivu drinu ispravljati ,............. to je bilo službeno u bivšoj državi a i međunarodno priznato , a to u vezi dejtona,............ pa onaj balija Alija najbolje zna, da njega nije, ne bi ni znali za Dejton :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#272 Post Postao/la beba80 »

[quote="mrki62"]Ja sam se već javljao na ovoj temi al mogu još uvijek nešto napisati za one što pišu neke nejasne stvari - pa evo malo da pojednostavim .
U prijeratno vrijeme u BiH je bio Srpsko - Hrvatski jezik , odnosno Hrvatsko - Srpski ,............ zavisi od većinskog stanovništa .
U školama je to bilo i ništa više ( sem stranih jezika ).[/quote
Odlicno znaci vecinsko stanovnistvo je bilo il hrvati il srbi koji je tebe napravio

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#273 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la: Odlicno znaci vecinsko stanovnistvo je bilo il hrvati il srbi koji je tebe napravio
Ja samo iznosim činjenice a ako se neko boji istine i pokušava laži poturati , to je druga priča.
Prije komunističke Yu je postojala kraljevina Yu , ni tamo ništa nije bilo drugačije.
Nemojmo previše y e b a t i jedan drugog , izađite sa argumentima ili se nemojte ni javljati.
Ko je mene napravio , njega više nema , ok ?!
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#274 Post Postao/la beba80 »

Kraljevina bogumila tj tvrdoglavih bosanaca bosnja koji su adaptirali se sa turcima i uzvisenom vjerom jedinom

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#275 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la:Kraljevina bogumila tj tvrdoglavih bosanaca bosnja koji su adaptirali se sa turcima i uzvisenom vjerom jedinom
Postojala je kraljevina Srba , Hrvata i Slovenaca .
To tvoje je samo fantazija .
A šta ćemo sa Hercegovcima ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#276 Post Postao/la beca »

Joj kako pojedini mene ljute time što se prave pametni, ama na svakoj temi...ja politiku samo čitam šta pišete, neću da se miješam jer se ne razumiem dovoljno, ali u domenu jezika i historije jezika zaista imam znanje i vidim veliko lupanje i velike gluposti...

a pojedini neka se raspitaju prvo o terminologiji, drugo, ako se neko zalagao za bosanski jezik, to nema veze sa službenim jezikom, ali nikakve...ni Uskufijin rječnik nema veze sa SLUŽBENIM jezikom, pa šta ako je Bosna bila pod Turskom četiri stoljeća.....književnost i jezik BOSANSKI jesu postojali, ali ni u ludilu nisu bili službeni, nemojte biti smiješni....tek pod Austrougarskom vladavinom, bosanski jezik je bio proglašem službenim, ali nešto malo dana zahvaljujući Benjaminu Kalaju, prva sjednica Slavista i ukinuli su naziv jer se osoba koja se zove Vatroslav Jagić, akoji je bio ključna ličnost, nije pojavio...

Kakve veze ima Ivan Franjo Jukić (basista vidim da se držiš vikipedije, a ne da mi se otvarati, vidiš koja su doba)...Ivan Frano Jujuć je 1850 godine pokrenuo časopis Bosanski prijatelj namijenjen Hrvatima, ne znam da li te buni to što mu je u naslovu bosanski......nikakve apsolutno veze sa bosanskim jezikom, tek će poslije Mehmed beg Kapetanović Ljubušak pokrenuti časopis namijenjem Bošnjacima POD nazivom Sarajevski cvjetnik

i kakve sve ovo veze ima)??? ovo su pokušaji uvođenja bosanskog jezika, a nigdje veze da je bio službeni....službeni je tek od 1992., i ja bih voljela da mogu reći da je bio službeni prije 15 vijekova, ali nije....

istina je da se SPOMINJE prvi put u IX stoljeću, ali eto neka bude da je bosanski jezik bio jezik bogumila, i dalje naovamo.....pa jeste se govorio NIJE BIO SLUŽBENI NIKAD

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#277 Post Postao/la basista »

. . Samo podanickim dusama,moze biti bitno,sta su neki habzburzi,kurodjordjevici i komunisti mislili o njihovom vlastitom jeziku..
Sta drugo reci za ljude koji tek tako zaborave..da su ovi gore navedeni,i jedni, i drugi i treci,pred Bosnjake,stavljali izbor ili da se odreknu svog imena i vjeronauka ili izgon u Tursku.. Bosna je opustjela u tim njihovim pokusajima (1878,1918 i 1945)..
Naravno da je bilo seoba i smanjivanja populacije i u osmanskom periodu,ali ne i nikada toliko.. Nepregledne njive,pasnjake,sume,livade,vocnjake i vinograde,zaposjeli su nomadi "plemenita roda" i odjednom,preko noci,nazvase to svojom svekolikom i vaskolikom otazbinom?? Doveli su i guslare sa sobom da ispjevaju pjesme o svom junastvu i o podlastvu Bosnjaka.. Cak ni Bana Kulina nisu postedjeli svojih seljakluka.
Naravno da i ovo navedeno,ima veze sa temom o jeziku..
Zasto popustiti?? Da nam pored naseg hiljadugodisnjeg jezika,serviraju i svoje nepostojece,u formi bratstva i jedinstva...pa do prve pogodne prilike... jah!
To smo vec vidjeli..i nadao sam se i da smo upamtili..
Ne zabravite,1992.godine,imali smo vise teritorija..kad ponovo nasrnu,gdje onda?
Na koju teritoriju? Tako to ide.. Prvo zele unistiti bitne zasebitosti naroda.
BECA,nesto se ne sjecam da je Jukic pisao za hrvatski narod..??
Covjek je cijelog zivota,tvrdio da je Bosnjak..
Sto se Vikipedije tice,samo sam htio probaci njegovu biografiju i to na brz nacin..
Eeeee moja Beca..Beca.. Ja sam postao Bosnjak po nacionalnosti,upravo zahvaljujuci tom Ivanu Franji Jukicu.. davne 1987 godine (6 godina prije Alije Izetbegovica). Tad nije bilo Vikipedije ali je bila knjiga Todora Krusevca "BH zurnalizam u XIX stoljecu" .
Citala??
Autor je izmedju ostalog,naveo i Jukiceve clanke (u originalu) tako da se ne moras puno truditi oko toga...
Sto se tice Benjamina Kalaja,citao sam knjigu "Kalajev rezim u Bosni i Heregovini" od Tomislava Kraljacica... Citala??
Poznato mi je sve oko tih pokusaja ali mi nije poznat razlog velicanja S-H osovine i razdraganog prihvatanja svega i svacega sa te strane..
Cak je i Vuk Karadzic je na vise mjesta,pisao o tome da je "jezik bosanskih muhamedanaca" najcistiji.. A o Ljudevitu Gaju da i ne govorim.. Tip je jednostavno uzeo sve bosanske glasove i izraze,pa na njih primjenio latinicu (tzv Gajica) i eto suvremenog hrvatskog jezika,dok je tradicionalni izgovor u Hrvatskoj,definitivno napusten..a i bilo je tih nekih izgovora kod njih milion.. pardon! milijun..
Meni je neobicno toda me se tjedra da priznam ta dva jezika,koji su u samoj svojoj genezi,sumnjivi i na svom terenu a kamoli tek u Bosni..
Evo jedan primjer iz historije.. Gledam na TV,neki Hrvati iz okoline Bobovca,za srednjovijekovne vladare te tvardjave i njihove vitezove,tek tako kazu.. da su Hrvati!?? Naravno..nije narod kriv.. Krivi su oni,koji su preko bosanskih katolika,onomad,htjeli protezirati svoje velikodrzavne ambicije na teritoriji BiH..
Narod ko narod.. Na osnovu vjere,identificirao se (zauvijek reklo bi se) sa Hrvatskom i njenim imenom,pa svoju vlastitu historiju ne moze ni nazvati drugacije negoli - hrvatska historija.. Mada svi iz historije znamo da to nije tako,ali eto.. u medjuvremenu,katolici su postali Hrvati..pa u neku ruku i jeste tako..
Tako ce isto biti i sa jezikom.. Svi Hrvati u Bosni,prije rata,govorili su istim jezikom kao i mi.. vec sada,trude se da nam "tisucu" puta na dan,skrenu paznju na to,da oni govore drugim jezikom. Mada ga jos nisu naucili ali eto.. da im se prizna.. Sto vise priznajemo te nepostojece jezike i cinjenice,sve je manje i manje Bosne i Hercegovine.. Ko voli Bosnu i Hercegovinu,najmanji problem ce mu biti da kaze notornu cinjenicu,.,a to je da je jedini pravi jezik na ovim prostorima .. Bosanski jezik.. Ne zanima me kada je i da li je bio sluzben., Niti bilo koja druga odluka koju su drugi donosili u ime naseg naroda..
I na kraju,u vezi onog primjera iz historije,ocito je da Hrvati iz Bosne,imaju problem.. Niko u Hrvatskoj ne voli hrvate koji pored Hrvatske,vole i neku drugu zemlju.. Zato i jesu nastradali.. Posavina 1992 i Srednja Bosna 1993.godine..
Njihov demon se zove Franjo Tudjman.. Mozda ce nekada i shvatiti to.
Ali su zato njihovi ?sunarodnjaci iz Hercegovine,dobili deset puta vise ego sto su ovi izgubili. A nesto ne primjetih da se svadjaju medju sobom i da se dijele na bosance i hercegovce..
A u vezi tih glupih komentara kako hercegovac,moze biti bosnjak,otvoricu zasebnu temu pa izvolite.. dodjite i iznesite jedan jedini valjan argument za te vaserske spike.

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#278 Post Postao/la nella26 »

Basista ti baš na dugo i naširoko ali mislim da malo više veličaš Uskufiju i I.F. Jukića, a eto u drugi plan stavljaš Benjamina Kalaja koji je glavni tvorac ideologije "bosanske nacije" i bosanskog jezika.
Kako bi objasnio Uskufijin ikavski govor? on je govorio ikavicom iako njegovi korjeni apsolutno nemaju veze sa područjima na kojima se ona govori.

Kalaj je jedini koji je tražio podršku tadašnjih istaknutih jugoslovenskih jezičkih stručnjaka i jedino je uspio pridobiti Vatroslava Jagića.
Tražio je njihovu podršku iz razloga jer je znao ako pridobije njihovu naklonost da će Vlada konačno nešto uraditi po tom pitanju.
Zadnji njegov pokušaj da organizuje filološko-etnografski kongres zbog rješavnja jezičke problematike je propao upravo zato što nije imao podršku šireg lingvističkog kruga, pa samim tim i Vlade.
A ako se vratimo tim počecima i reagovanjem Vlade vidi se da se Vlada nije nikad ozbiljno pozabavila tim pitanjem, čak šta više, dvolična je bila jer je 6. juna 1879.g određeno da jezik u školama bude hrvatski a iste te godine samo 26. augusta nazvan je zemaljskim i onda dolazi naredba da se osnuje realna gimnazija u Sarajevu u kojoj će nastavni jezik biti bosanski zemaljski jezik.
A vjerovatno i ovo Vladino dvoličje ima veze sa imenima tadašnjih lingvističara jer pod njihovim utjecajem i pritiscima nije bilo realne šanse da prkosi svima i jezik dobije naziv Bosanski.
Naši leksikografi, među kojima je i Uskufi samo su mogli svoje ideje iznositi u tadašnjim listovima koji su sami pokretali a koji su brzo propadali.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#279 Post Postao/la basista »

nella26 je napisao/la:Basista ti baš na dugo i naširoko ali mislim da malo više veličaš Uskufiju i I.F. Jukića, a eto u drugi plan stavljaš Benjamina Kalaja koji je glavni tvorac ideologije "bosanske nacije" i bosanskog jezika.
Kako bi objasnio Uskufijin ikavski govor? on je govorio ikavicom iako njegovi korjeni apsolutno nemaju veze sa područjima na kojima se ona govori.

Kalaj je jedini koji je tražio podršku tadašnjih istaknutih jugoslovenskih jezičkih stručnjaka i jedino je uspio pridobiti Vatroslava Jagića.
Tražio je njihovu podršku iz razloga jer je znao ako pridobije njihovu naklonost da će Vlada konačno nešto uraditi po tom pitanju.
Zadnji njegov pokušaj da organizuje filološko-etnografski kongres zbog rješavnja jezičke problematike je propao upravo zato što nije imao podršku šireg lingvističkog kruga, pa samim tim i Vlade.
A ako se vratimo tim počecima i reagovanjem Vlade vidi se da se Vlada nije nikad ozbiljno pozabavila tim pitanjem, čak šta više, dvolična je bila jer je 6. juna 1879.g određeno da jezik u školama bude hrvatski a iste te godine samo 26. augusta nazvan je zemaljskim i onda dolazi naredba da se osnuje realna gimnazija u Sarajevu u kojoj će nastavni jezik biti bosanski zemaljski jezik.
A vjerovatno i ovo Vladino dvoličje ima veze sa imenima tadašnjih lingvističara jer pod njihovim utjecajem i pritiscima nije bilo realne šanse da prkosi svima i jezik dobije naziv Bosanski.
Naši leksikografi, među kojima je i Uskufi samo su mogli svoje ideje iznositi u tadašnjim listovima koji su sami pokretali a koji su brzo propadali.
..
Sve sam to vec citao i znam da je tako.. Ali ne vidim niti jedan razlog,zbog kojeg ne bi nastavili putem Benjamina Kalaja (eto neka ti bude) .. Nemam ja protiv njega nista. Mene su te davne 1987 godine nazivali ludakom i cudakom,a jedan jedini upucen u to (bio je diplomirani filozof - SA univerzitet) nazvao me je Kalajevistom.
Jer su moja poimanja bosnjacke nacije vazda bila sira od ovih sadasnjih.
U medjuvremenu,pali su i neki tabui pa se napokon,i domaca historija mogla prostudirati u malo vecoj kolicini.
Kako god okrenem,izgovor iz kojeg su nastali susjedni jezici,u potpunosti je bosanski.. To tvorci tih jezika nisu ni krili.. Samo su po tim svojim uzusima,naveli da smo i mi njihovi i cica-mica gotova prica..
A ja ne zelim da tzo bude gotova prica..
Podrzavam sve sto si navela..ali ikavica je bila rasprostranjena svugdje u Bosni.. i tada i kasnije..pa cak i danas,u nekim mjestima centralne Bosne,mozes cuti nekog dedu kako kaze poneku rijec na ikavici..

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#280 Post Postao/la nella26 »

Poneka riječ jeste možda bila ali kao osnova ikavica nije bila.
Ali riječ je o Uskufiji a kažem ti da njegovo područje nije bilo područje ikavskog govora, on je rođen u Dobrinji kod Tuzle, tadašnji "Zvornički sandžak".
A Uskufijin plan i nije strogo bio borba za bosanski jezik već islamiziranje kršćanskog stanovništva.
I opet ti kažem srpski i hrvatski jezik nisu nastali iz bosanskog, druga je stvar što su oni htjeli svoj jezik, jer kada je Zemaljska vlada naredila da se jezik nazove bosanskim, prvi srbi su ispravljali u školskim listovima taj naziv i stvaljali srpski jezik, a hrvati poučeni primjerom srba, a i samim jačanjem prohrvatskog kursa su počeli isto raditi sve dok vlada nije odlučila da se jezik nazove srpskohrvatski, jer više nije bilo Kalaja da se bori a njegove pristalice su pod pritiskom tadašnjih lingvista od kojih su skoro svi bili srbi i hrvati, posustaju.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#281 Post Postao/la basista »

Ako srpski i hrvatski jezik,ovakav kakav se prezentira u knjizevnoj formi,nije nastao iz bosanskog jezika,zbog cegasu krupne,zaista krupne gramaticke i pravopisne greske puno vece medju stanovnicima Hrvatske i Srbije,nego u BiH??
Ovi u Srbiji,pogotovo.. Cijela Juzna Srbija slabo stoji "sa padezi".
Slovo H ..jedva i da postoji.. Kazu da je to turcizam.. :lol:
Da je to njihov jezik,pa valjda bi znali da ce prije biti,da je to cista glupost.
U istocnoj Srbiji,umjesto ć kazu "tj". Pa tako umjesto kuća,kazu kutja.

To sto s oni i jedni i drugi u K&K periodu,bili jaci sa lingvisticarima,odnijelo je prevagu ali
sada stvari stoje malo drugacije.. Eto NELLA,imamo i tebe i BECU izmedju ostalih
da nam cuvate Bosanski jezik i vjerujem da cete vas dvije,biti dvije sablje bosanske.
A u vezi Hrvatske,ja mislim da oni imaju jako puno tih nekih narodnih narjecja ali niti jedno nije obuhvaceno u knjizevnom izgovoru.. Bar ne u smislu pravopisa.
Izrazi su nesto drugo.. Sjede i izmisljaju izraze koji nisu germanskog porijekla na primjer.. Pa kazu sitnozor umjesto mikroskop..npr.. itd.. Ali to nema veze sa genezom jezika. To mozemo i mi bilo kada..

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#282 Post Postao/la beca »

daj bolan basista ne prosipaj se, lijepo je voljeti i poštovati svoje, ali ponekad treba biti realan

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#283 Post Postao/la basista »

beca_jovi je napisao/la:daj bolan basista ne prosipaj se, lijepo je voljeti i poštovati svoje, ali ponekad treba biti realan

Nesto se ne sjecam,da je naveden ijedan valjan dokaz da ta dva jezika nisu nastala iz bosanskog?? I ko se sad prosipa??

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#284 Post Postao/la nella26 »

Hajd ti meni navedi dokaz da su hrvatski i srpski jezik nastali iz bosanskog.
I odakle ti podatak da ima više pravopisnih i gramatičkih grešaka kod hrvatskog i srpskog jezika?
Pa sad bih ti poslala svoj istraživački rad koji se tiče pravopisnih grešaka u javnom oglašavanju pa da vidiš koliko griješimo.
Počeo bi plakati da vidiš kakvih sve grešaka ima, to je da ne povjeruješ.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Koji je sluzbeni jezik u Bosni i Hercegovini

#285 Post Postao/la basista »

A kaj si ti to zdelala Nella??
Bus mi to zrekla na vrime?
Bre ja nisam radeo sa ti temi. [Happy.gif]
Nemojte da me zajebavate i da se vadite..
Ljudi sjednu i izmisle jezik za nekoliko dana.. Na primjer Esperanto..
Pa cak i ne moraju biti lingvisti.. Ima jedan rock.bend.. mislim da se zove Magma..
Ljudi izmislili svoj jezik,i dogadjaje koje su smjestili na neku svoju planetu pa su samo o tome pjevali.. Odnosno,zelim reci,lahko je njihovim lingvistima,rascereciti tudji jezik i napraviti "svoj". Ali da li to narod prihvata,u kolikoj mjeri i za koliko vremena?? U ovom slucaju (Srbija i Hrvatska) to se nije desilo ni nakon 200 godina.. A vidi se i iz prilozenog. Dakle,nemojte vi tu meni o novinarima jer oni nisu niti su ikada bili mjerilo bilo kakve pameti.. Pricam o narodu Nella.. O narodu koji je stvorio taj jezik.. O tome ti pricam.. A sto se novinara tice.. orilo-gorilo.. [cool.gif]

PS Zar Vuk Karadzic,nije bio ijekavac???

Odgovori