Dešavanja u BiH

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Dešavanja u BiH

#361 Post Postao/la andro »

Istrošeni političari koštat će oko 250.000 maraka
Poslanici će primati po 4.100 KM, ministri po 4.382 marke, dok će članovima Predsjedništva BiH godinu biti osigurano čak po 4.980 maraka


Aktuelni ministri, državni poslanici i delegati te članovi Predsjedništva BiH zajedno s novoizabranim predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti u BiH nakon oktobarskih izbora doslovno će ostrugati državni budžet.

Zasluge Komisije

Porezni obveznici, osim novoizabranih poslanika i delegata te imenovanih ministara i državnog premijera, bit će prinuđeni da iz svog džepa plaćaju i istrošene kadrove iz proteklog saziva.

Tako će zaslugom Zajedničke komisije Parlamenta BiH za administrativne poslove oni poslanici i delegati koji se ne budu našli u novom sazivu godinu po isteku mandata primati punu plaću za svoj nerad.

Odlazak starih poslanika i delegata u Državnom parlamentu (ima ih 57) građane BiH, s obzirom na njihovu plaću od 4.183 marke, koštat će više od 200.000. Istovremeno dok bivši poslanici i delegati budu dobivali 12-mjesečnu otpremninu za prethodni mandat, aktuelni, novodolazeći saziv dobivat će iste tolike plaće, što će koštati još oko 200.000 maraka.

Špirić i zamjenici

Isto je i s državnim ministrima i predsjedavajućim Vijeća ministara BiH, ali i članovima Predsjedništva BiH.

Tako će Nikola Špirić, ako ne bude obavljao neku drugi izvršnu ili zakonodavnu funkciju po isteku mandata, primati 4.448 maraka, a ministri 4.233 marke. Najviše će, pak, po isteku mandata primati članovi Predsjedništva BiH, po 4.980 maraka.

S obzirom na to da imamo predsjedavajućeg Vijeća ministara, devet ministara, te tri člana Predsjedništva BiH, istek njihovog mandata koštat će nas 57.783 marke.

Makar im se neće povećavati plaće :lol:

Privilegije poslanicima i delegatima omogućila je Odluka o načinu obračuna plaća i ostalih materijalnih prava poslanika i delegata u Parlamentu BiH. Prema tom aktu, ipak neće imati pravo na povećanje koeficijenta ako do njega dođe.

Pravo na plaću po okončanju mandata neće moći ostvariti poslanici i delegati koji imaju status penzionera, odnosno oni koji su umirili radni odnos.
slika
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#362 Post Postao/la mrki62 »

Muhamed Čengić: SDA je bila i ostala autokratska stranka

slika


SDA je postala autokratska stranka još u vrijeme Alije Izetbegovića. To je živa istina. Alija je o svemu sam odlučivao. Nije bilo nikakvih sastanaka, rasprava, a pogotovo različitih mišljenja i sve što on kaže tako je moralo biti. Tihić se potpuno isto ponaša kao i Alija. Njegov govor na Konveciji bio je isprazan i nije ništa govorio o stranci. On je govorio kao da je predsjednik Predsjedništva BiH i kao da je to Predsjedništvo jedinstveno i da on saopštava što je BiH ovakva i onakva, kaže u intervjuu za Vijesti.ba Muhamed Čengić.



Razgovarao: R. Dautefendić

Muhamed Čengić bivši potpredsjednik Vlade Republike Bosne i Hercegovine na Konvenciji SDA gdje se obilježilo 20 godina postojanja ove stranke napustio je SDA koji je zajedno s rahmetli Alijom Izetbegovićem i napravio. Čengić je kazao ne velikom broju okupljenih na Konvenciji da istupa iz SDA, jer mu ni raniji predsjednici Izetbegović i aktualni Tihić nisu dozvolili ni da bude portir u stranci?

Ovo nije prvi put da ste kada ste god imali priliku upućivali kritike rukovodstvu SDA, a na Konvenciji ste se predali i sami istupili iz stranke. Zašto?

- Tačno prije 20 godina ja sam predsjedavao Osnivačkom skupštinom SDA. Tom prilikom sam aklamacijom izabran i ja sa pet članova rukovodstva SDA i postao sam sekretar stranke. Rekli su mi nećeš biti generalni sekretar to su komunističke titule, već ćeš biti sekretar. Izebegović i ja bilo smo dva glavna čovjeka u osnivanju i formiranju SDA!

Sulejman Tihić je kazao u svom govoru da je bilo više osnivača SDA?

- Potpuno je netačno da je bilo 40 osnivača stranke, kako je rekao Tihić. To je bilo 40 ljudi koji su samo potpisali da treba osnovati stranku. Niko od tih 40 ljudi nije se bavio politikom samo Alija i ja.

Jeste li ikada s Tihićem razgovarali da vas vrati u rukovodstvo SDA?

- Prvo sam poslao Aliji pismo, a kasnije i Tihiću u kojem ih molim da mi odgovore zašto Muhameda Čengića nema u strukturama SDA. Obojica su me jednostavno izbrisali i htjeli su da me zaborave. Jer, nikada mi nisu odgovorili na moja pisma i ne mogu to da shvatim i zato sam istupio iz stranke.

Kazali ste na Konveciji da SDA nije više demokratska stranka?

- SDA je postala autokratska stranka još u vrijeme Alije Izetbegovića. To je živa istina. Alija je o svemu sam odlučivao. Nije bilo nikakvi sastanaka, rasprava, a pogotovo različitih mišljenja i sve što on kaže tako je moralo biti. Tihić se potpuno isto ponaša kao i Alija. Njegov govor na Konveciji bio je isprazan i nije ništa govorio o stranci. On je govorio kao da je predsjednik Predsjedništva BiH i kao da je to Predsjedništvo jedinstveno i da on saopštava što je BiH ovakva i onakva. Krajnje je vrijeme da SDA krene ka demokratskom putu, jer među 360 članova Savjeta SDA nema mjesta za Čengića i onda možete zaključiti kakva je to demokratska stranka.


(Vijesti.ba)
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#363 Post Postao/la mrki62 »

Hadži hafiz Ismet ef. Spahić: Tihić je ubačeni srpski igrač

slika

Nemalo pažnje izazvala je u prošli petak hutba hadži hafiza Ismeta ef. Spahića, zamjenika reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH (IZBiH), u sarajevskoj Carevoj džamiji.

Njemu svojstvene, jednostavne, a duboko iskrene i dostojanstvene poruke o jadnom stanju u kojem se nalaze Bošnjaci, iskušenju "pokvarenih vladara" kod Bošnjaka, među kojima su i neki kojima "zaista ne bi dali ni dvije koze da čuvaju", snažno su odjeknule u javnosti.

Glas naroda

Alim čije je nadahnute riječi narod uvijek volio slušati i koji uživa nepodijeljeno poštovanje među Bošnjacima očito je dobro osluhnuo glas napaćenih i poniženih sunarodnika.

- Nakon hutbe u kojoj sam govorio o kozama i pokvarenim vladarima koji bi čak i njih izgubili, došao mi je jedan džematlija i, dopunjujući me, kaže: "Ne bi oni, hafize, koze izgubili, oni bi njih prodali, jer su naučili da prodaju" - kaže hafiz Spahić.

Ugledni komentatori primijetili su da se još jedino IZBiH brine o tom glasu običnog Bošnjaka. Šta to govori o vremenu u kojem živimo?

- IZBiH uvijek je bila uz narod. Pokazalo se to u ratu. Bili smo s narodom čak i na borbenim linijama. Dovoljno je pogledati ploču s imenima 100 poginulih imama. Zato su imami i IZBiH i danas s narodom. Slušaju njihove osjećaje, otkucaj srca, njihovo bilo. Jer, imam mora čuti kako srce džemata kuca. Nažalost, to su naši predstavnici zaboravili. Zaista, malo je tih ljudi iz naroda. A pravi političar mora niknuti iz naroda, mora osjetiti ono što narod govori i biti uvijek s narodom. U svim situacijama i iskušenjima. Mi imamo malo pravih političara. Kada dođe na kakvo mjesto, on zaboravi narod. A morao bi ga se svaki dan sjećati. Ali, kada ljudi dođu na vlast, ne žele samo sebe obogatiti već i prapraunučad.

Imamo ljude koji su preko noći postali političari. Političar može, recimo, biti onaj koji je s narodom osjetio granate u Sarajevu. Onaj ko to nije osjetio, može narod samo nijemo posmatrati. On nije osjetio snajper, granatu, kako je bez vode i struje... Želim reći, takav ne može biti političar iz naroda i ne može predstavljati svoj narod. Može, ali na svoju ruku.

Nažalost, posljedice takvog političara svi mi trpimo. Mi smo to već osjetili. Znamo mi i takve političare. Prilikom nekih izbora ja sam jednom prijatelju rekao: "Za bošnjački narod manja je šteta da izaberemo kakvog konja nego njega." Konj nam ne bi štetu nanio. Ne bi, možda, ni koristi donio. Ovaj nam neće donijeti koristi, već će nam nanijeti štetu.

Gledajte, ljudi su čudni. Dozvole da ih drugi vode, da mu drugi soli pamet. A naš političar mora biti odvažan. Onaj koji nije sposoban sam donositi odluke, teško će moći biti političar koristan za narod. Nadam se tek da će u bošnjačkom narodu izrasti jedan takav političar. Duboko vjerujem u to. Jer, ovdje je očito još jedino Bosna svima interesantna. Sva je igra oko našeg jorgana. Drugi nisu interesantni. Bošnjaci moraju imati ljude koji su iznikli iz naroda. Recimo, u posljednje vrijeme oduševljavaju me potezi Harisa Silajdžića To su vrlo bitni potezi. Treba uspostaviti veze s Beogradom, a ne veze na relaciji Beograd - Banja Luka. Zato ga i napadaju.

Vi ste prije tačno godinu dana u Bratuncu žestoko kritizirali bošnjačke političare, tvrdeći da ih samo interesiraju fotelje. Zašto?

- Poslanik Muhammed, a. s., kaže: "Onaj koji traži vlast, ne dajte mu je. Onaj koji traži da svoju poziciju sačuva po svaku cijenu, ne daj mu je. Nemoj ga pomagati." Poslanik, također, kaže: "Kada vidiš nevaljalo djelo, makar ga srcem osudi." Dakle, nemoj stajati uz njega. Davno je naš narod rekao: "S kim te vidim, s njim te pišem." Ja bih volio da bošnjački političari manje vode računa o svojoj poziciji, a više o narodu. Nažalost, nekada više vode računa o sebi i svojoj poziciji, a mnogo manje o narodu.

Okružuju se s ljudima koji, nažalost, nisu za te pozicije. Oni im daju pogrešne savjete. Ne mogu ih optužiti što su im loši savjeti, jer oni su birali takve savjetnike i trebaju snositi odgovornost. Ali, neka znaju naši političari, šta god hoće neka rade, ali morat će se Bogu vratiti i odgovarati za urađeno. Taj bošnjački političar mora znati da u njegovoj politici ima i mog haka. Ne može on moje pravo nogom poklopiti. A moji derviši davno su pjevali: "Čuvaj se tuđeg haka, više nego vatre se boj." No, nadam se da će, ipak, ovi izbori pokazati prvo lice Bošnjaka. Gledajući ovu omladinu, nadati se da ćemo izaći na dobro. Oni su manje pohlepni.

Dosta više

Kako komentirate činjenicu da su Bošnjaci u snažnoj političkoj defanzivi i da se stalno nekome za nešto pravdaju, pa i za odbranu BiH?

- Izjava Sulejmana Tihića u vezi s Dobrovoljačkom ulicom je takva da se, kada je čuje, čovjeku krv ledi u žilama! Pa, nismo mi bili na Terazijama, nego u svom gradu i branili se. E, sad da ti priznaš da je to bio zločin, zaista je bez pameti. To sve više potvrđuje tezu naroda, jedno rašireno mišljenje, da je to ubačeni političar. Jer, da smo uradili na Terazijama ovo što je u Sarajevu učinjeno, vjerujte, ja bih to bez ustezanja nazvao zločinom. Ali, zločini su rađeni u Sarajevu, nad ovim narodom. Reći da je to zločin, jednostavno je bez pameti i ne može se ničim opravdati. Narod takvim političarima mora reći: "Dosta više!"

Iznosite ozbiljne optužbe. Na čemu ih temeljite?

- Meni je 1996. godine u Štutgartu prišao čovjek i pita me: "Znaš li tog i tog čovjeka?" Rekao sam da ne znam tog čovjeka, jer ga nije bilo ovdje u ratu. Taj čovjek mi je rekao: "Doći će on vama, bit će vam na čelniku stranke, zapamti. Čuvajte ga se, ubačen je čovjek, srpski je igrač." To mi je kasnije potvrdio jedan poznati doktor iz Zenice, koji je sličnu situaciju imao 1994. godine. Meni je žao tog čovjeka, jer i on je, na kraju, čovjek. Ali, izaći s kravatom iz srpskih kandži i otići Fikretu Abdiću u Rijeku... Volio bih da se varam. Rekao sam jednom velikom funkcioneru SDA prije četiri godine: "To vam je ubačen čovjek da razruši SDA." On se naljutio i nije govorio nekoliko godina sa mnom.

Zapamtite, ubačen je da razruši SDA! Jer, nije nikakva slučajnost da je Mirza Hajrić, recimo, došao za Alijinog savjetnika iz Londona, i to samo s jednim ciljem - da uvjeri rahmetli Izetbegovića da ovoga (Tihića, op. a.) imenuje iza sebe. A zna se šta je London. To je mala Srbija. Mi mislimo da se sve slučajno dešava. Zapamtite, nema ništa slučajno. Sve je isplanirano i ide po planu. Bosna je vrlo interesantna. Bošnjaci su u fokusu. Jer, nema Bosne bez Bošnjaka. Jasno, nema ni bez Srba i Hrvata, ali Bošnjaci su taj osnov Bosne. Ali, neko sa strane vuče koce. Ko to radi, odakle...

Ja sam opet optimista. Kur'an Časni kaže: "Vi pravite spletke i Allah pravi spletke. On je vještiji." Njegova spletka ipak će biti bolja. Optimista sam jer jedan moj hafiz kaže: "Dijete, ako u ovom Sarajevu nema dobrih ljudi na zemlji, dakle koji hodaju, ima ih sigurno pod zemljom." Oni će nas sačuvati. Allah će dozvoliti da ova Bosna opstane i naći će se dobrih ljudi. Pojavit će se ljudi na političkoj sceni. Javit će se.

Još nešto, ja sam bio na 40 osnivačkih skupova SDA. Bio sam vezan uz tu stranku. Moj amidžić mi je pred rat govorio: "Ako, hafize, ovi tvoji ne dobiju izbore, tebi valja u zatvor. Narast će ti brada do zemlje." Neka, rekao sam, ima makaza. Ja SDA u duši volim, jer je to bio pokret mog naroda. Ali, s ovim što se danas dešava ne mogu se složiti.

Mislite li da je SDA kao pokret i stranka izgubila svoju bit, svoj smisao ili završila historijsku ulogu?

- SDA je bio pokret bošnjačkog naroda. Taj pokret prešao je u jednu građansku i multinacionalnu stranku. Nemam ja ništa protiv toga. Ali, SDA je izgubila onaj svoj imidž po kojem je bila prepoznatljiva. Ta stranka potrošila je 50 ministara. Čovjeka dovedu pa ga šutnu. Niko se više do SDA nije obračunavao sa svojim ljudima. Rekao sam jednom svom ahbabu: "Mislim da je ovaj zadnji kongres bio kongres sahrane SDA."

Pa, kome je, recimo, u SDA palo na pamet da borce naziva teroristima?! Ko je još svoje branioce nazvao teroristima?! Zlatko Lagumdžija nazvao ih je četnicima, a ovaj teroristima. I to gospodin Irfan Ajanović u Parlamentu FBiH. Pa, to je da čovjek sjedne i da plače, jer ne zna šta da radi. Zar si, moj Alija, dočekao takvo nešto, da tvoji ljudi tvoje borce nazivaju teroristima! Ko može reći da je sad na Alijinoj strani, da ju nije pogazio? Jer, Alija to sebi nikad ne bi dozvolio.

Izlaz iz krize

Zanimljivo je da u svim pokušajima traženja bošnjačke alternative oni koji već dvije decenije neuspješno vode ovaj narod ustaju s optužbama o tobožnjim podjelama. Šta mislite o tome?

- Ta teza je odbranaška. Njome se neki ljudi služe da bi sebe branili. Jer, svi mi imamo pravo na političko mišljenje. Svi smo ljudi. Ići s tom tezom da se razjedinjujemo samo zato što neki traže izlaz iz krize u koju smo definitivno zapali, predstavlja odbranu ličnih interesa. Pri tome oni koji to govore nisu dovoljno uradili da im se pokloni povjerenje. Pokaži mi šta si uradio.

Ja ću uvijek bili blizak ideji pokreta SDA i braniti je, ali ne mogu podržavati onoga koji moje borce naziva teroristima! To ne može nijedan Bošnjak. A te optužbe nije izrekao obični čovjek. On je donedavno bio predsjednik GO SDA. Svi oni koji se s time slažu, ja se s njima ne slažem. Ma ko to bio. Neka se zove kako hoće, ne slažem se s njim.

Zbog kritičkih stavova naše uleme pojedinci u vrhu SDA počeli su otvoreno napadati Islamsku zajednicu u BiH, što je mnogima bio šok.

- Pa, ti napadi su nešto sasvim normalno. To je ta KOS-ovska linija. KOS, zapamtite, nije ni dirnut u BiH. Sve njegove strukture ostale su netaknute. I pojava famozne "Zelene knjige" je KOS-ovska stvar. To je njihova ujdurma. Da se kaže: "Držite lopova, ono je lopov, a ne mi." Oni tu knjigu stalno vade kada im zatreba. Tako se žele prikriti neki ljudi. Oni to rade. I ta emisija "60 minuta" na Federalnoj televiziji (FTV). Sve je to KOS-ovska stvar. Treba nas udariti u glavu. Jer, kad se zmija bije, bije se u glavu. I bošnjački narod treba lupiti u glavu i to se, evo, radi.

Jer, glava bošnjačkog naroda jeste IZBiH. Ona je ta koja je uz narod i u narodu. Zato je treba napasti. Ali, gledajte, napad je prvo došao iz sadašnje strukture SDA. Sjećate se, Ajanovićevo pismo reisu-l-ulemi prvo je otvorilo te napade. Kada nismo mogli ni sanjati ovo danas.

Tragedija u Hlapčevićima sve nas pogađa

Hafiz Spahić kaže da ga je izuzetno pogodila nedavna tragedija u Hlapčevićima kod Visokog. Tvrdi da smo za nju svi makar malo krivi.

- Zločin u Hlapčevićima pogađa sve nas i ne možemo biti neodgovorni. Psihičko stanje naših ljudi je teško. Ljudi su dovedeni na rub egzistencije, gdje su njihovi nervi zapeti kao žice na gitari. Malo čovjeku fali da eksplodira. A cijelo društvo je odgovorno. Čovjek je interesantna materija. Ako nešto zakaže u njemu, on eksplodira. Niko ne zna na koji će način eksplodirati. Hoće li ubiti sebe ili ljude oko sebe. Sjećam se u ratu jedne žene. Išla je uz harem džamije i pjevala. Pita me jedan hadži hafiz: "Šta je ovoj ženi?" Rekao sam: "Čekaj da stane rat, bit će to hor. Neće biti sama. Bit će mnogo nas koji ćemo s njom pjevati."

Zato se ne može skinuti odgovornost sa škole, džamije, komšiluka... Ovaj zločin otvara mnogo pitanja. Gledajte naše prodavnice. Nema nijedne da nema alkohola. Zašto nemamo zakona da prodavnice mješovite robe ne smiju prodavati piće? Zašto se ne poštuje zakon da birtije i kladionice moraju biti udaljene od škole? Imate slučajeva po muslimanskim selima da su nam birtije i kockarnice uz školu ili džamiju. Također, bolesni ljudi moraju biti sklonjeni u ustanove, što se ne radi. Osim toga, rat je ostavio velike traume i mnogi se teško nose s tim.

Ovdje su na djelu agresivni i borbeni ateisti

- Bošnjaci su glavni cilj neokomunističe priče u BiH, koja je izuzetno živa. Vidite šta radi FTV, koja je direktno pod kontrolom jedne partije. Ja kao imam ne smijem da se izjasnim o svom političkom stavu, a voditelj "60 minuta" Bakir Hadžiomerović na državnoj televiziji kaže: "Ja sam komunista i zastupam SDP." Taj neokomunizam je opasniji od komunizma. Ovo nema veze s izvornom socijaldemokratijom tipa Vilija Branta (Willy Brandt), za koju bih i ja sutra možda glasao.

Ovdje su na djelu agresivni i borbeni ateisti. Njemu smeta što će dijete u vrtiću naučiti bismillu. Tuzla i Sarajevo još žive na staljinističkim osnovama. Tu je neokomunizam jak. Smeta im ako je djevojka pokrivena. Šta će im to smetati, pa to je njeno pravo! Meni ne smeta ako neko hoće kamion da stavi na glavu, ako ga može nositi. Vjernik je za njih građanin drugog reda i otud ovoliki napadi.

Korupcija nas mora koštati

- Korupcija nas mora koštati! Bog će nas kazniti. Korupcija je samo jedan od vidova bolesti našeg društva. Naše društvo, očito, nema mehanizma odbrane od korupcije. Kad bi on bio svjestan da mu džehenemska vatra ne gine ako od tebe zatraži mito, lako bi bilo. A bolje mu je da vatru u ruku uzme nego što će uzeti 100 do 200 maraka od naše sirotinje. Nažalost, takvi o tome ne misle.

Osim toga, među ljudima je zavladala nekakva glad. Ne može se naš poslanik zadovoljiti sa 1.500 KM penzije, jer je njegova duša gladna. Ona će tražiti 3.000 i 5.000 KM. Islam kaže da nisi musliman ako legneš, a komšija ti gladan. E, koliko danas ima gladnih komšija, po kontejnerima, a mi se busamo u prsa da smo muslimani.

Teška porodična tragedija

Ismet ef. Spahić jedan je od bosanskih imama koji je u proteklom ratu doživio veliku porodičnu tragediju. U nedjelju 23. avgusta 1992. godine od jedne granate mučki ispaljene s agresorskih položaja, na Baščaršiji su poginule tri kćerke i unuka hafiza Spahića, Almasa (1971.), studentica Fakulteta islamskih nauka (FIN), Meliha (1961.) i Mahira (1966.), te Melihina sedmogodišnja kćerka Esma.

Tog dana bila je žalost u cijelom Sarajevu. Inače, dva i po mjeseca prije ove tragedije, umrla je i hafizova supruga Hasnija-hanuma.

Kada je klanjao dženazu svojim kćerima i unuci, hafiz Spahić je rekao: "Govorio si, hafize, ne žalimo krv za odbranu napadnute nam domovine. Allah te stavio na iskušenje. Elhamdulillah!"

Link http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme ... igrac.html
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#364 Post Postao/la mrki62 »

slika

Neravnomjerna izgradnja u Mostaru – desna obala Neretve gradi se punom parom, lijeva obiluje ruševinama

Dok se određeni dijelovi ovoga grada, mahom u takozvanome zapadnom dijelu grade punom parom, brojne višemilijunske investicije za izgradnju u takozvanom istočnom dijelu Mostara stoje. Ugledni mostarski arhitekti za takvo stanje krive mostarsku izvršnu vlast.

Link http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp ... 7&ID=28237
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Dešavanja u BiH

#365 Post Postao/la pasa74 »

Na povratku iz Sarajeva sa sastanka Igmanske inicijative u subotu, predsjednik
Josipović i Dodik se klanjanju žrtvama


ZAGREB - Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović će s premijerom Republike Srpske Miloradom Dodikom u nedjelju odati počast žrtvama rata u Sijekovcu kod Bosanskog Broda te Briševu i Kozarcu kod Prijedora.
Josipović u nedjelju će obići Derventu i Banjaluku kako bi podržao povratak tamošnjih Hrvata, potvrđeno je danas u Uredu predsjednika. S njim će biti predstavnici hrvatskog Sabora i svih političkih stranaka iz Hrvatske, čelnici šest najvećih stranaka Hrvata iz BiH, visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko i Sulejman Tihić, predsjednik SDA, i sam rodom iz Posavine.

Svi zajedno će odati počast žrtvama srpske nacionalnosti u Sijekovcu koji su stradali u napadu HOS-a 1992, te Hrvata u Briševu i Bošnjaka u Kozarcu kod Prijedora.

Cilj posjete je promovirati važnost pomirenja i dati podršku održivom povratku i nastojanjima Hrvata da ostvare jednakopravnost u čitavoj BiH, poručuju u Uredu predsjednika, prenio je Jutranji list.
bitno.ba
http://www.bitno.ba/vijesti/bosna-i-her ... ju-zrtvama
xxx...

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Dešavanja u BiH

#366 Post Postao/la pasa74 »

xxx...

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Dešavanja u BiH

#367 Post Postao/la pasa74 »

Nova era suživota na prostorima zapadnog Balkana: Dodik i Josipović odali počast nastradalim Hrvatima
30. 05. 2010. • 18:00 A. K.
Veličina slova:
Milorad Dodik i Ivo Josipović / tportal
24SI - Predsjednik i premijer Republike Srpske (RS) Rajko Kuzmanović i Milorad Dodik i predsjednik Hrvatske Ivo Josipović danas su zajedno položili vijence u Briševu kod Prijedoru...
...ispred spomen-ploče na kojoj su upisana imena 67 Hrvata, koji su stradali krajem jula 1992. godine.

Nakon toga, vijence ispred spomen ploče koja se nalazi u crkvi Svetih apostola Petra i Pavla položili su visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić.

"Ovdje smo da zajedno odamo poštu nevino stradalim. Ovo je jedan dobar početak. Zahvalan sam svima koji su ovdje, jer je to poruka mira i ljubavi koja je zalog budućnosti za mlade generacije", rekao je Josipović.

Premijer Srpske je pozvao sve pravosudne institucije da obave svoj posao onako kako treba kako bi svi počinioci zločina i u Briševu i bilo gdje drugo bili procesuirani.

"Čast mi je i zadovoljstvo da sam sa predsjednikom Hrvatske ovdje. Bili smo u Brodu, a sada ćemo u Kozarac da odamo poštu stradalim civilnim žrtvama rata, ne samo iz pijateta prema njima, nego i da pošaljemo poruku da se više nikada na ovim prostorima ne dešavaju ovakve stvari", rekao je Dodik novinarima.

On je dodao da se sa sigurnošću može reći da je današnja posjeta delegacije Hrvatske Srpskoj i sve što ona podrazumijeva jedna nova era suživota na prostorima zapadnog Balkana i jedan od drastičnih primjera kako se grade suživot i tolerancija.

"Danas smo ovdje da odamo poštu nevinim žrtvama i uputimo poruku prvo nama u BiH, a onda našim susjedima i cijelom svijetu, da se zavjetujemo da se ovakvi zločini ne smiju i neće više ponoviti, jer treba da pokažemo svijetu da je prevladala kultura mira nad nekulturom rata", rekao je predsjednik RS Rajko Kuzmanović.

Visoki predstavnik u BiH je poručio da je važno sjećati se svakog nastradalog pojedinca.

"Ovih dana prisutni smo jednom regionalnom pomirenju. Mislim da je to novi i vrlo važan kvalitet regionalne saradnje, i da će saradnja u regionu u tom duhu donijeti puno plodova za građane, što je najvažnije", poručio je Inzko.

Lider SDA Sulejman Tihić rekao je da žrtve u Briševu, Sijekovcu, Kozarcu i širom BiH obavezuju na odgovornu politiku kako se zlo ne bi ponovilo.

"Drago mi je da čujemo da se odgovorni za zločine moraju privesti pred lice pravde i da se mora učiniti sve kako bi se nestali pronašli i dostojanstveno sahranili. Nema kolektivne krivice, ali ima kolektivne odgovornosti da se odgovorni procesuiraju, a nestali nađu", rekao je Tihić.

Nakon Briševa, delegacije će vijence položiti na spomen obilježje nastradalim Bošnjacima u Kozarcu u opštini Prijedor.

(srna)
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#368 Post Postao/la mrki62 »

Na tržištu uskoro nove vrste paprika: bošnjačke i srpske?

slika
Police s proizvodima iz RS označene su markicom, na kojoj je logo projekta. On izgleda kao dva bumeranga, koji ocrtava granice RS. Uz njega je slogan kampanje i natpis "Proizvedeno u Srpskoj" - kazao je Vladimir Blagojević iz PKRS.

Pitanje je dana kada ćemo na policama tržnih centara u BiH imati nove vrste paprika: bošnjačke i srpske, prokomentirao je jedan Prijedorčanin kada je na policama jednog od tržnih centara ugledao posebne markice na proizvodima iz RS, na kojima je pisalo "Naše je BOLJE, proizvedeno u Srpskoj".

U Privrednoj komori RS kazali su nam da se radi o promociji domaće proizvodnje pod nazivom "Naše je BOLJE". Projekt obuhvata cijelu teritoriju manjeg bh. entiteta.

- Police s proizvodima iz RS označene su markicom, na kojoj je logo projekta. On izgleda kao dva bumeranga, koji ocrtava granice RS. Uz njega je slogan kampanje i natpis "Proizvedeno u Srpskoj" - kazao je Vladimir Blagojević iz PKRS.

On dodaje da su s Federalnom privrednom komorom prije nekoliko godina krenuli u promociju domaće proizvodnje, ali nije išlo kako je zamišljeno, pa su, kako kažu, odlučili samostalno pokrenuti svoj projekt.

U Privrednoj komori FBiH još nisu odgovorili na akciju iz manjeg bh. entiteta.

Iz Udruženja za zaštitu potrošača kažu da su na ovaj način proizvođači iz FBiH dovedeni u podređen položaj i kako bi korisnije bilo da se pokrene slična akcija na nivou BiH.

Mesud Lakota iz Udruženja potrošača KS tvrdi kako je ovo još jedan znak da je bh. tržište definitivno podijeljeno.

- Zbog toga i dolazi do ovakvih nebuloza. Određeni lobiji dijele i državu i tržište. Narod se ovdje ništa ne pita. Pa, godinama smo čekali da proradi Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu i šta smo dobili? - pita se Lakota.

U Privrednoj komori RS pohvalili su se da rezultati akcije nisu izostali. Samo u posljednjih nekoliko mjeseci prodaja robe iz tog entiteta porasla je za skoro deset posto, zbog čega će, kako kažu, nastaviti sa sličnim akcijama.


link http://www.ljiljan.ba/bs/vijesti/na-tr% ... -srpske%3F




PS,............. sad će Haris protestirati ,............ evo ,............... samo što nije [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Dešavanja u BiH

#369 Post Postao/la kajs »

mrki62 je napisao/la:


PS,............. sad će Haris protestirati ,............ evo ,............... samo što nije [muzikafo1.gif]
Ma nije lud da radi isti posao dva puta, evo ti si protestiro mrki dovoljno ne mora on vise [Happy.gif]


E Vallahi su i ovi bosnjacki politicari vise ga i preterase i za paprike treba da protestuju
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#370 Post Postao/la mrki62 »

Ganić: Karakteriziranje Dobrovoljačke kao zločina je pogrešno, pogubno i duboko uvrijedljivo


slika


SARAJEVO - Svako karakteriziranje slučaja Dobrovoljačka kao "zločina" je pravno pogrešno, politički pogubno i duboko uvrijedljivo za sve one koji su se borili da danas postojimo i kao narod i kao država, navedeno je u izjavi kćerke prof. dr. Ejupa Ganića Emine Ganić koja je na ovaj način prokomentirala izjave i saopćenja SDA i njenog predsjednika...

... Sulejmana Tihića.

Ganić ujedno izražava "veliko žaljenje što se u ovim trenucima mora oglašavati po ovakvim pitanjima, a cijeneći vlastito i vrijeme svog oca".

U nastavku podsjeća da su najmanje dvije nezavisne istrage najrelevantijih pravosudnih insitucija, utvrdile da u slučaju Dobrovoljačka "nema elemenata krivičnog djela".

- Niti jedan član moje porodice nikada nije bio u konfliktu s Tihićem niti želimo osporiti njegovo pravo na vlastito mišljenje, ali, budući da se ovdje radi o pravnim pitanjima od velike važnosti za našu zemlju i budući da se ovakvim izjavama za koje nema pravne osnove šteti našem slučaju, molimo da se suzdrži do našeg povratka u BiH kada ćemo sa zadovoljstvom moći da sukobimo naše stavove, navedeno je u izjavi Emine Ganić.

Ipak, navodi, ukoliko to nije moguće, porodica Ganić moli da se prije davanja ocjena o događajima 2. i 3. maja 1992. pažljivo konsultuje barem dokumentacija haškog Tribunala i u izjavama koje uključuju kvalifikaciju "zločin" adresira po kojim osnovama (uz tačno citiranje tekstova, dokaza, izvora isl.) se nalaz ovog Tribunala pobija.

- Što se tiče saopćenja SDA koje drži "da su troškovi dr. Ganića već dosegli iznos od više od dva miliona KM u čijem je nastajanju vjerovatno sudjelovao i Kabinet predsjedavajućeg Predsjedništva" također moram reći da naši troškovi – na sreću – nisu ni blizu navedene cifre te da je o tačnom iznosu informisan premijer FBiH, a uz zahtjev da Vlada FBiH razmotri pokrivanje ovih troškova ukoliko smatra da zbog kontinuiteta naše države, koji je garantovan Daytonskim Ustavom, treba učestvovati u odbrani dr. Ganića, a budući se da se on tereti za državni čin i u svojstvu bivšeg člana Predsjedništva RBiH, stoji u izjavi.

Ganić podsjeća da, upravo zbog istrage i zaključaka Tribunala te istrage međunarodnog tužioca u Tužilaštvu BiH, proces koji se trenutno vodi protiv dr. Ganića predstavlja grubi napad, ne samo na njega kao pojedinca već i nastavak agresije drugim sredstvima na BiH.

- Ukoliko FBiH odluči da je ovaj proces ipak samo naš lični problem, mi ćemo se s njim nositi kao što, uostalom, i činimo do sada, napisala je Ganić.

Ganić tvrdi da Kabinet predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića ni na koji način ne sudjeluje u kreiranju troškova i da im se pomoć koju porodica Ganić dobija kroz angažman Damira Arnauta ne naplaćuje te da Arnaut za svoj rad dobiva samo svoju redovnu savjetničku platu.

- Anganžman Damira Arnauta je upravo značajno smanjio naše troškove jer je on doprinjeo preko stotinu sati kvalitetnog advokatskog rada za koji bi smo inače morali platiti engleske advokate. Šta više, angažman Damira Arnauta, njegovo znanje i konkretni potezi, izrazito su doprinjeli snazi naše odbrane, navedeno je u izjavi.

Ganić, u zaključku, podsjeća da je porodica Ganić u ovom periodu u veoma teškoj situaciji koju "stanje na našoj političkoj sceni čini jos težom".

- Ipak, mogu poručiti svim građanima BiH da ne samo što smo uvjereni u pobjedu nad onima koji bi mijenjali našu istoriju da bi uljepšali svoju, tu pobjedu nećemo izvojevati samo za dr. Ganića već i sve ostale koji su se borili i bili žrtve jedne od najkrvavijih kampanja u evropskoj istoriji koja je za cilj imala nestanak jednog naroda, napisala je Emina Ganić.

Potvrdila je da ovom slučaju pristupaju s integritetom koji "duguju onima koji su branili BiH" te da "neće pristati na bilo kakvu trgovinu istinama o agresiji nad bosanskim narodom".



(vijesti.ba / fena)
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Dešavanja u BiH

#371 Post Postao/la im_ex »

Police s proizvodima iz RS označene su markicom, na kojoj je logo projekta. On izgleda kao dva bumeranga, koji ocrtava granice RS. Uz njega je slogan kampanje i natpis "Proizvedeno u Srpskoj" - kazao je Vladimir Blagojević iz PKRS.
Pod takvim sloganom ce se nacekati trebovanja iz Federacije :lol:
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#372 Post Postao/la mrki62 »

Evropska komisija: Od 175 uslova iz Evropskog partnerstva bh. vlast realizovala samo jedan


BANJALUKA - Od 175 uslova iz Evropskog partnerstva za BiH, domaće vlasti u potpunosti su realizovale samo proces vizne liberalizacije, dok su ostali ispunjeni samo polovično ili nisu ni počeli sa ispunjavanjem, podaci su Delegacije Evropske komisije u BiH. Zora Stanić, portparol Delegacije, kaže da je ispunjavanje obaveza sporo, navodeći da je u ...

... drugoj polovini 2009. godine ispunjeno samo 38 odsto planiranog, pišu sutrašnje "Nezavisne novine".

Evropsko partnerstvo je ključan skup politika koje BiH mora izvršiti da bi postala članica EU, a podijeljeno je u pet oblasti koje se bave socijalnom politikom, antikorupcionim mjerama i vladavinom prava, poljoprivredom i ruralnim razvojem, energetikom i ekologijom, te uspostavljanjem obrazovnih standarda.

Sanel Huskić, predsjednik Alumni centra za interdisciplinarne postdiplomske studije (ACIPS), nevladine organizacije koja se bavi EU i obavezama BiH, kaže da političari u BiH u protekle četiri godine nisu uradili ništa u ispunjavanju obaveza iz Evropskog partnerstva.

"Postavlja se pitanje da li naši političari uopšte žele da mi uđemo u EU. Neke stvari su donesene, ali nije poenta donijeti zakon, nego da li to funkcioniše na terenu", rekao je Huskić.

On smatra da BiH može očekivati da ulazak u EU 2018. godine ukoliko u narednom periodu dođe "do apsolutnog zaokreta u politici prema EU od 180 stepeni".

"Ukoliko se Evropskom partnerstvu posvetimo polovično, ne punim kapacitetima, mogući datum bi bio 2023 - 2025. godina. A ako ovako nastavimo, nećemo ući nikad, i to su nam jasno poručili", dodao je Huskić.

Halid Genjac, predsjedavajući Komisije za evropske integracije parlamenta BiH, kaže da je zabrinjavajuće da je BiH ispunila tako malo obaveza iz Evropskog partnerstva.

"Ispunjavanje obaveza iz Evropskog partnerstva je jako, jako loše i to je nešto što nas stvarno treba brinuti. Razlozi su u tome što je u protekle četiri godine uništen trend dogovaranja i kompromisa koji smo imali ranije. Zbog toga sada imamo stagnaciju", kaže Genjac.

Mladen Ivanić, član delegacije BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, evropske međudržavne organizacije koja se bavi ljudskim pravima, kaže da je sadašnja vladajuća garnitura u BiH pokazala da nije sposobna da riješi pitanje ispunjavanja tih obaveza, te da sve zavisi od garniture koja će biti na vlasti nakon izbora u BiH.



(vijesti.ba / srna)
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#373 Post Postao/la mrki62 »

Pripremite se na novi šok: Građani BiH trebaju mijenjati biometrijski pasoš!?

24SI - Vijeće ministara unutrašnjih poslova EU na jesen bi trebalo donijeti konačnu odluku o ukidanju viznog režima za BiH. Jedan od uslova bio je uvođenje biometrijskih pasoša, a polovinom oktobra 2009. i on je ispunjen.

Koliko je ova vijest dobra, toliko je loša nova - ovi pasoši nisu konačna verzija jer je prva generacija bh. biometrijskih pasoša rađena u skladu sa standardima Međunarodne organizacije za civilni vazdušni saobraćaj, dok je druga u skladu sa evropskom direktivom iz 2009. godine, te sadrži i otisak prsta. Hoće li građani ponovno mijenjati pasoš i druga lična dokumenta?

U Ministarstvu civilnih poslova Bosne i Hercegovine kažu da će, bez obzira na početak izdavanja biometrijskih pasoša nove generacije, svih do sada izdatih 200.000 putnih biometrijskih isprava biti u punoj upotrebi do datuma isteka.

"Riječ je samo o još jednom uslovu koji smo ispunili u smislu evropskih standarda. Zemlje članice EU trebale su, zapravo, negdje do juna 2009. godine da uvedu novu vrstu pasoša koja ima i otisak prsta, međutim, rok je prolongiran za juni 2012. godine. To je napravljeno zbog nove tehnologije koja je vrlo kompleksna i zahtjevna. Možemo se pohvaliti jer još nisu sve evropske države uvele taj novi sistem u pasoše, a BiH je ispunila i taj uslov", kazala je za RSE Zorica Rulj, portparol Ministarstva civilnih poslova BiH.

U Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH kažu da se biometrijski pasoši nove generacije razlikuju od dosadašnjih po tome što sadrže dodatni nivo bezbjednosne zaštite, usklađen sa direktivama o putnim dokumentima Evropske komisije.

"Pasoši koji su do jučer bili štampani su tzv. Basic access control pasoši i oni su sadržavali fotografiju, digitalni potpis i generalne lične podatke, a ovaj pasoš, pored toga, ima još i čip, koji je dodatno zaštićen većim brojem digitalnih certifikata. Na ovom čipu se također nalazi i otisak prsta, i on je posebno zaštićen", navodi portparol Agencije Amila Opardija.

Procedura izdavanja novih biometrijskih pasoša ostaje ista. Cijena izdavanja od 40 KM takođe ostaje nepromijenjena, navodi Opardija:

"Pasoš vizualno izgleda isto, samo je razlika u tehničkim elementima, što za građane i nije toliko bitno jer u podnošenju zahtjeva za izdavanje pasoša i provođenju upravnog postupka oko izdavanja samog pasoša nema nekih razlika".

Na nivou Bosne i Hercegovine vrše se pripreme i za dodatna usaglašavanja sa evropskim direktivama o ličnim dokumentima. Tako je, prema riječima Opardije, predviđeno i da građani Bosne i Hercegovine 2013. godine dobiju nove lične karte sa posebnim čipom. Stare lične karte će važiti do datuma isteka.

Zorica Rulj za RSE navodi da se na nivou države priprema nekoliko novih zakonskih rješenja u oblasti dokumenata i putnih isprava:

"U pripremi je novi zakon o putnim ispravama, radi se na dopunama i izmjenama zakona o ličnoj karti državljana BiH, zatim zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH i o jedinstvenom matičnom broju. Suština svih ovih izmjena je poštovanje standarda EU i otklanjanje nekih nejasnoća koje su u postojećim zakonskim rješenjima".

U Razvojnoj strategiji Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka za period 2010. – 2015. godine koju je usvojilo Vijeće ministara BiH, predviđeno je i uvođenje elektronskih servisa za usluge građanima.

Tako bi već od 2013. godine, najavljuje Amila Opardija, građani BiH trebali moći da putem elektronskih servisa podnesu zahtjev za izdavanje pasoša, vozačke dozvole i zahtjev za registraciju motornog vozila. Elektronske servise moći će koristiti građani sa novim čipovanim ličnim kartama.

(24sata.info)
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Dešavanja u BiH

#374 Post Postao/la paparaci »

kao da je to nesto sokirajuce i novo. neko ne mijenja tako cesto carape, kao mi pasose [Happy.gif] :lol:

cudi me kako ne smanje vaznost licne i pasosa na dvije godine. [eusa_wall.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#375 Post Postao/la mrki62 »

Ko će platiti pola miliona funti za odbranu Ejuba Ganića?


Prema grubim procjenama, troškovi odbrane bivšeg člana ratnog Predsjedništva BiH Ejuba Ganića mogli bi dostići i više od pola miliona funti, odnosno blizu 1, 5 miliona KM. U posljednje vrijeme sve više se spekuliše o mogućnosti da se zvanične institucije, u prvom redu FBiH, uključe u finansiranje odbrane Ejuba Ganića. Prema grubim, nezvaničnim procjenama...

... troškovi odbrane bivšeg člana ratnog Predsjedništva BiH Ejuba Ganića, o čijoj će ekstradiciji Srbiji konačnu odluku donijeti Viši sud Velike Britanije, mogli bi iznositi pola miliona funti, odnosno blizu 1, 5 miliona KM! S obzirom na imovinu koju posjeduje i primanja, za Ejuba Ganića opravdano bi se moglo reći da spada u red bogatijih bh. građana, ali trošak od 1,5 miliona i za finansijski dobrostojećeg Ganića prevelik je izdatak pa su preduzete sve mjere ne bi li se taj trošak podijelio sa poreznim obveznicima, ako ne BiH, ono barem Federacije BiH.

KO ĆE KOME...
Iako realno postoji potreba da država učestvuje u troškovima koje Ganić ima u Londonu, to je obzirom na nemogućnost političkog kompromisa nerealno očekivati. Posebice ako se zna da je, primjerice, nezavisni poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Momčilo Novaković najavljivao pokretanje inicijative za utvrđivanje odgovornosti člana bh. Predsjedništva Harisa Silajdžića jer je djelovao «protivustavno» i samostalno u slučaju Ganić. Podsjećanja radi, timovi iz kabineta Harisa Silajdžića i ministra vanjskih poslova Svena Alkalaja predvođeni Damirom Arnautom učestvovali su u pomoći, prikupljanju dokaza i njihovoj analizi u odbrani Ejuba Ganića. Time je navodno ušteđeno stotinjak sati rada i angažmana britanskih advokata koje bi morao platiti sam Ganić, a troškove Damira Arnauta uključujući i tri putovanja u London u iznosu od oko 5.000 KM plaćeni su iz budžeta člana Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića. Mnogo ranije poslanik Novaković nije postavljao ista pitanja kada je cijela politička elita iz RS-a predvođena Miloradom Dodikom o državnom trošku posjećivala osuđenu ratnu zločinku Biljanu Plavšić. A nakon njenog puštanja na slobodu i sama Plavšićka je putovala o državnom trošku, i to privatnim avionom.
S druge strane, troškovi odbrane Ejuba Ganića su ogromni. Osim troškova stanovanja i življenja u Londonu, koji nisu zanemarljivi, najveći problem Ganiću i njegovoj porodici predstavljaju skupe advokatske usluge. Satnica glavne odvjetnice Claire Montgomery je 850 funti, dok druga dva advokata uključena u odbranu Ganića koštaju između 400 i 450 funti po satu. Troškovi će naravno ovisiti od toga koliko dugo bude trajao proces, ali neke procjene govore da bi advokatski troškovi, koji sada iznose preko 120.000 funti, mogli premašiti cifru od pola miliona funti. Stoga se u posljednje vrijeme sve više spekuliše o mogućnosti da zvanične institucije, u prvom redu FBiH, učestvuju u sufinansiraju Ganićeve odbrane.

PRODAJ KUĆU, PLATI ADVOKATA
U tom smislu, navodno, povučeni su i prvi konkretni potezi. Naime, preme nazveničnim informacijama na ruke predsjednika Vlade FBiH Mustafe Mujezinovića stigao je zahtjev da se Ejubu Ganiću za prinudni boravak u Londonu i troškove odbrane isplati oko 250 hiljada eura. Međutim, Mujezinović nema ni ovlaštenja, a ni odobrenja da se upusti u takav projekat. Svjesni Mujezinovićeve nemoći, članovi Udruženja građana Bošnjaka porijeklom iz Sandžaka predvođeni umirovljenim generalom Ramizom Drekovićem od Mujezinovićevog stranačkog šefa, predsjednika SDA Sulejmana Tihića, zahtijevali su da se nađe način finansijske pomoći Ejubu Ganiću.
Tom prilikom, Tihić je Drekovića i članove Udruženja upoznao sa činjenicom da postoji Fondacija osnovana kako bi se finansirala tužbe BiH protiv Srbije i Crne Gore na čijem je računo ostalo neiskorištenih blizu milion KM, te da bi se ta sredstva eventualno mogla iskoristiti za finansijsku pomoć Ejubu Ganiću, ali i za pomoć osuđenom Iliji Jurišiću. Naime, Fondacija je osnovana u vrijeme kada je Sulejman Tihić obnašao dužnost člana Predsjedništva BiH, a na njeno čelo postavljen je profesor dr. Avdo Sofradžija. Prema riječima Ibrahima Čolakhodžića, predsjednika Upravnog odbora Fondacije, osnivači su Konges bošnjačkih intelektualaca, Hrvatsko narodno vijeće, Udruženja majki Srebrenice i Žepe i Društvo za ugrožene narode BiH. «Na računu Fondacije koja je registrovana pri Ministarstvu pravde BiH trenutno se nalazi 1, 2 miliona KM neiskorištenih sredstava. Do sada nije bilo govora niti je bilo zvaničnih zahtjeva da se taj novac iskoristi za odbranu Ejuba Ganića, pomoć Iliji Jurišiću, niti bilo kome drugom», kaže Ibrahim Čolakhodžić, navodeći da Fondacija ima jasan cilj, te da su sredstva bila isključivo namijenjena za tužbu koju je BiH pred Međunarodnim sudom u Hagu podnijela protiv Srbije za genocid i agresiju. Ukoliko se zvanično zatraže sredstva Fondacije za finansijsku pomoć Ganiću, Jurišiću i drugim eventualnim uhapšenicima, morao bi se mijenjati Statut Findacije i svi drugi dokumenti do čega, mišljenja je Čolakhodžić, vjerovatno neće doći. Dakle, vladajuća bošnjačka stranka SDA po svemu sudeći nema ni želju ni namjeru finansijski podržati porodicu Ganić, pogotovo ako se u obzir uzme činjenica da je Haris Silajdžić odbranu Ganića već iskoristio za skupljanje političkih poena. Stoga će Ganić svoju odbranu morati platiti vlastitim sredstvima i donacijama koje za njagovu odbranu prikupe njegovi zemljaci.


Ciljani zahtjev za ekstradiciju
EJUB GANIĆ BIT ĆE ISPORUČEN SRBIJI?!
Kako nezvanično saznajemo, vrhunski pravni eksperti Srbije, koji su, između ostalog, zaslužni za odbranu te zemlje pred Međunarodnim sudom u Haagu za genocid, vjeruju da će britanski Sud donijeti odluku da se bivši član ratnog Predsjedništva BiH Ejub Ganić isporuči Srbiji. Naime, srbijansko pravosuđe ciljano je zahtjev za hapšenje i ekstradiciju Ganića uputilo Velikoj Britaniji znajući da u toj zemlji imaju najveće šanse da iz pravne bitke izađu kao pobjednici.
(Ne)zakonita pomoć zločincima
VLASTI RS-A BRINU SE ZA SVOJE RATNE ZLOÄŒINCE I NJIHOVE PORODICE
Na osnovu Zakona o saradnji Republike Srpske sa Haškim tribunalom, entitetska Vlada donijela je 2004. godine odluku kojom se određuju vrste i visina pomoći haškim optuženicima i njihovim porodicama. Porodice su dobijale mjesečne naknade koje su varirale zavisno od prosječne plate u RS-u, dok su djeca haških optuženika primala mjesečne stipendije za fakultete i školarine za srednjoškolsko obrazovanje. Vlada je snosila i troškove putovanja porodica u Hag dva puta godišnje, a uvedena je i jednokratna pomoć od 50.000 KM optuženicima koji se sami predaju. Dolaskom na vlast Milorada Dodika, u budžetu RS više se ne planiraju sredstva za pomoć optuženicima, ali prethodna odluka Vlade nikada nije stavljena van snage.

Međutim, Tim za koordinaciju aktivnosti istraživanja ratnih zločina i traženje nestalih lica Vlade RS-a nedavno je najavio pomoć haškim optuženicima i osuđenicima za ratne zločine iz tog entiteta. U timu smatraju da se Srbi osuđeni pred Tribunalom i Sudom BiH, kao i njihove porodice, nalaze u teškoj materijalnoj situaciji, te da bi njihov prioritet trebalo da bude pomoć ovim kategorijama. “Jedan od prioriteta Tima za istraživanje ratnih zločina RS u narednom periodu bit će pronalaženje mogućnosti da se optuženima i osuđenima za ratne zločine, kao i njihovim porodicama, pruži materijalna podrška”, izjavio je Janko Velimirović, vršilac dužnosti direktora Centra za istraživanje ratnih zločina.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori