Dešavanja u BiH

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#586 Post Postao/la mrki62 »

Pusić: "Hrvati u BiH nisu Hrvati iz Hrvatske... Srbi iz BiH nisu Srbi iz Srbije... Bošnjaci su Bosanci!"

slika

Bosna i Hercegovina je posebna kultura koja se godinama izgrađivala prožimanjem različitih uticaja. Ona nije, kako se to često govori, multikulturalno društvo.

Ovo je samo jedna od teza koja dominira knjigom "BiH - budućnost nedovršenog rata" koju su napisala dvojica od najznačajnijih modernih bh. autora - Ivan Lovrenović i Miljenko Jergović. Bosna i Hercegovina nikada nije bila i ne treba biti multikulturno društvo, navodi Ivan Lovrenović u svom djelu, prenosi "Radio Slobodna Evropa".

Profesorica iz Zagreba Vesna Pusić detaljno je analizirala ovu tezu:

"Hrvati u BiH nisu Hrvati iz Hrvatske. To je jedna druga kultura. Srbi iz BiH nisu Srbi iz Srbije, to je jedna druga kultura. I Bošnjaci nisu dio islamskog identiteta kako ga vidimo danas u suvremenom svijetu, nego naprosto jedna druga kultura. To su Bosanci. I ta kultura nije mješavina različitih kultura, nego i u svojem načinu postojanja i u svojim sadržajima je svoja, autohtona, posebna kultura".

"Dva su rješenja za unutrašnje uređenje BiH - jedno od njih krajnje je opasno. Tertorijalno uređenje , naime, prema mišljenju stručnjaka, značilo bi potvrđivanje Karadžićevog koncepta BiH. Ostaje institucionalizacija zemlje kao jedini mogući spas koji bi ukinuo model dominacije", kaže profesor iz Sarajeva Enver Kazaz. Moguću reformu zemlje dodatno usporavaju izopačeni modeli etničkih identiteta, podsjeća on:

"Da bismo postigli stvarne politike mira, Lovrenović se zalaže za pluralizam. I unutar toga je moguće proizvesti etnoidentitete mira i etnoidentitete suradnje. Ali preduslov je zaista da promijenimo model mišljenja o BiH, da se odreknemo neke metafizičke ili Ur BiH i da zaista uđemo u BiH kao dijalektički proces, koji je, naravno, dugotrajan, koji je bolan, koji je osvješćujući, ali svaka država i svako društvo je proces, svaki čovjek je proces, zašto ne bismo i BiH tako tretirali".

"Supranacionalni ili nadnacionalni identitet nije nužno protivnacionalni, i to je ono što se kroz moderniju historiju BiH razumijevalo. Dakle, imati nadnacionalni identitet, koji može biti državljanski, koji može biti politički, ne potire i suprotstavlja se nužno vašem primarnom identitetu. Međutim, problem ovdje jeste što nama politički sistem ne dozvoljava nadnacionalne identitete koji neće biti u isto vrijeme suprotstavljeni etničkim identitetima, i u tom smislu ja mislim da je ova paradigma dejtonske institucionalizacije etničnosti pogrešna", ocjenjuje profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Dino Abazović.

Pitanje nacionalnog i kulturnog identiteta se ne može riješiti nikakvim dogovorom ili dokumentom. Ova pitanja rješavaju se praksom, kaže direktor Nezavisnog biroa za humanitarna pitanja profesor Žarko Papić.

"Ono što ja mislim da je stvarno važnije ili najvažnije, to je rješavanje socijalnih i ekonomskih pitanja u BiH. Ja sam metaforički govorio o tzv. baršunstim, plišanim, narandžastim socijalnim revolucijama misleći da je moguće da taj pritisak u sva tri naroda konstitutivna može izazvati ozbiljne političke promene i napokon svima reći identitet nije samo moje nacionalno opredjeljenje, identitet je prije svega moja egzistencija", smatra Papić.

U dijelu knjige koji nosi naslov "21 teza", Ivan Lovrenović analizira modernu historiju BiH zemlje u kojoj rat nikada nije završen. "21 teza" ocijenjena je kao svojevrstan model za spas BiH. Lovrenović kaže da naslov knjige nije nikakva metafora već, nažalost, činjenica.

"Rat u BiH se zamrznuo, što je najgore, na onim etničkim, teritorijalnim i mentalnim granicama na kojima je bio zatečen u trenutku kada je zaustavljen višom silom, odnosno stranom silom, i svi politički problemi koji su bili u samim uzrocima rata i u načinu na koji se rat odvijao ostali su zapravo aktualni i akutni do danas. I to je nešto što se, nažalost, ne može drukčije imenovati nego sindrom nezavršenog rata", Lovrenović.

I drugi autor Miljenko Jergović smatra da rješenje za stabilnu BiH postoji samo je pitanje da li postoji volje i energije za konačno okončanje rata u zemlji koji se vodi ne oružjem već politikama.

"BiH već 15 godina se sastoji u tome što ona živi u stanju koje se može beskrajno produžavati. To zaista može trajati 100 godina. To se može iz generacije u generaciju prenositi ako ne postoji volja da se stvar zaista na dobrobit svih promjeni. Jer je naš problem u tome što su ljudi zapravo, i jako pametni ljudi i jako glupi ljudi, lišeni bilo kakve vjere da se ovdje može nešto napraviti", zaključuje Jergović.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#587 Post Postao/la mrki62 »

Josipović p®ozvao Posavce i "neokapitalce"

slika


Predsjednik RH Ivo Josipović večeras u Banja Luci dobiva nagradu od uglednih(?!) „Nezavisnih novina“ za osobu godine.Isti navodi kako to nije priznanje samo njemu nego i širokom krugu ljudi koji su prepoznali da „naše zemlje“ nemogu onako kako su to prije činile i da svojim narodima dugujemo optimizam i europsku budućnost. Da ugođaj bude potpun rekao je to nakon sastanka sa Nebojšom Radmanovićem i Bakirom Izetbegovićem a na dodjeli nagrade nazočili su i Tadić i Vujanović.
Ivo Josipović je usput „prozvao“ i apelirao na dobrostojeće posavce i naveo kako nije samo bit povratka u obnovi kuća u Posavini u kojima borave starije osobe-povratnici.Naglasio je da je vrlo bitno da posavski biznismeni konačno počnu ulagati u voljenu Posavinu i da na taj način pokažu da tu ima perspektive i života za mlade ljude.

Jao nama Josipović i ostali su dobili naputak „da lideri zapadnog Balkana“ povedu narod i odrede kako će se dalje živjeti!!!

Čudan smo mi narod.Treba nam punih 15 godina da naš lider nešto ovako glasno i jasno izgovori i da konačno netko izbije adute lažnih izgovora dobrostojećim posavcima iz „dijaspore“ ma gdje bili.

Da smo čudan i „trendovski“ narod sa čudnim liderima pokazuje i činjenica da smo bez predrasuda izabrali agnostika za predsjednika u 90% katoličkoj zemlji (uklapalo se savršeno u trend Obamizma).

Da je naš agnostik ipak bezrazložno principijelan potkrepljuje činjenica da u predsjedničkim dvorima ovih dana nema Božićnog drvca nego samo forme radi adventski vijenac na stepenicama u prizemlju.

Da je Josipović agnostik od formata kao što to nije skinulu bi mu kapu jer mu zasigurno nebi smetalo Božićno drvce jer bi to činio u čast 90% katolika koji su ga izabrali na tu dužnost.A Božićno drvce je ionako kao i adventski vijenac tako moglo ostati negdje u hodniku predsjedničkih dvora.

Znači nije uvijek onako sa poštivanjem drugoga kao što sebi to netko vrti u glavi, uvijek je zerica i korak ispred sebičnog sampoštivanja.

Onda u skladu sa time a kontradiktorno čudi što naš Ivo nije principijelan i nepoštiva sebe naspram Tadića i ostalih.

Nemože nitko pa ni Josipović izbrisati činjenicu da niti jedan hrvatski tenk nije prešao Drinu i ušao u Srbiju razarajući desetine gradova vršeći brutalnu agresiju.Mnogi su prvenstveno u Europi ostali slijepi na jeftinu Miloševićsku foru opoziva na fašizam da bi u najvećem fašističkom pohodu popravio nezapamćene zločine jednako kao i Titini partizani.

Nemože nitko zatrti činjenicu u zaborav da Hrvati neznaju „servirati“ gorke istine drugima poradi nekakve diplomatske kvazi kulture da je npr.Alija Izetbegović prvenstveno bio za cjelovitu Jugoslaviju u „labavoj“ jugo-federaciji, da nije smio kazati tko je agresor, da je izjavljivao nije to naš rat, pa kad je zbunjen u luatnjima svoga nedefiniranog umnog bespuća svom nepripremljenom i naoružanom narodu praktično priredio klaonicu, kada ništa nije učinio za enklave prvenstveno Srebrenicu i Bihać, da bi nakon smrti a i za života izglorificiran u povijesnog muslimansko-Bošnjačkog vođu.

Pri tome nije se Alija počešao ni za Posavinu iz koje je potekao kao niti njegov sljedbenik Sulejman Tihić.

I slabo ćete čuti da netko od muslimana-Bošnjaka pljuje po Aliji koliko to i u kojem opsegu pljuju pojedini Hrvati (i oni koji sebe zovu fratri) po Franji.

Uz to slabo ćete čuti da je netko Aliju opozvao za izdaju Posavine ili bar Srebrenice.

Danas ćete čuti dosta laži i insinuacija kako je Franjo izdao Posavinu a sad kad ga nema učinit će to tobože Hercegovci kao što su to i u ratu činili.

Gdje su onda bile regionalne posavske snage da odmah osnuju Posavski front i dignu glas unutar Herceg Bosne.Nisu mogli jer nije bilo sloge kao Å¡to je nema niti danas.

Nema u toj šupljoj priči niti Alije niti Sulejmana a niti bogatih posavaca koji kukumaču za rodnim pragom ali se nevraćaju i kojima je teško pfening uložit i pokrenuti povratak u rodni kraj.

Nema niti jednog kukuriku fratra koji bi se zapitao kako to da Alija nije svoje vrle snage okrenuo prema deblokiranju enklava (Srebrenica,Goražde,proboj prema Sarajevu) a ne na srednju Bosnu i pokušaj forsiranja Neretve.

Ako oni nevjeruju što bi alkari kazali „u ništa“ sad kad Franje nema nije moguće da ih u tome moći i snage ima spriječiti tamo neki Čović.Kad nebude Čovića opet će oni pronaći nekoga trećega kao što Srbi nostalgično sa solunskog fronta zapevaše „…tamo daleko, daleko preko mora,tamo je selo moje tamo je je Srbija“.

Hrvati nemaju sreće sa Ivama, jedan ju je ostavio kad joj je bio najpotrebniji, drugi gura pod tepih pitanje ratne odštete, odštete stradalima, povratak kulturnog blaga, povratak okupiranog teritorija (Vukovarska Ada), razjašnjenje sudbine nestalih, kažnjavanje još uvijek slobodnih ratnih zločinaca.

Sreća da Josipović nepije jer su na domjenku sa Tadićem nastupale Severina nacionale i Nina Badrić, a da pije završilo bi to onako po Balkanski u pijanskoj grljenjem, frazama četnik-ustaša, prepričavanjem događaja u ratu koji kao nikad nije ni trebao biti, ljubljenjem i nabacicanjem give my five kao što neku večer pljesnu Dodik Lagumdžiju po leđima onako krajiški za govornicom kao u stilu „.ebo ga ti ajmo se još malo zaje…at što ti fali dobra pinka liježe svakog mjeseca a ima toga i ispod žita, .ebo narod.“

Ovak krajiški hajduk vješto u napetosti drži BiH dok Hrvati prosim lepo glumataju diplomatsku kvazi kulturu.

Da nije sve nimalo diplomatski niti kulturno pokazao je Wiki Leaks i Julian Assange.Zapitate li se ikada dali bi Franjo Tuđman bio toliko moćan držati Sarajevo u okruženju 3 godine granatirajući ga konstanto i pri tome ostvariti Hrvatsku Republiku na gotovo pola BiH?Europa je to gledala pune 3 godine i nakon toga čak dopustila masakr jedne Srebrenice čak i nakon jednog Vukovara.Zbog čega nitko nije pripisao izdaju Aliji Izetbegoviću potpisom u Daytonu kada je legalizirao Republiku Srpsku i učestvovao u stvaranju države u državi-ostaje za neki novi partizanski kviz .

Da smo mi čudan narod u prilog ide i činjenica da neke od nas nije briga za nešto što se vidi dalje od našeg crkvenog tornja.

Tako je npr. Milan Bandić sa milijun kuna godišnje financirao novine Zagreb news čiji je izdavač bio pokojni Ivo Pukanić.Iza toga je dvotjednik Zagreb.hr od 2008.god. financirao 10 milijuna kuna praveći sebi samopromidžbu u tim novinarskim pamfletima, a o opranom novcu i provizijama možemo samo nagađati.

Za čišćenje Jaruna sa roniocima odobrio je milijunske iznose tj. posao je 10X preplaćen. U Zagreb je stigao kao već odrastao dečec a onda prosipa „štel“,“mogel“,“kaj“ kao i naši asimilirani bogatuni koji su zaboravili svoju Posavinu ali su sa drugim brzopromijenjenim naglascima.I čemu onda ograničen um stigmatizirati sve hercegovce ovakvim „neoandrkapitalcem“.

Dali se itko od Hrvata pitao što bi taj novac donio npr. siromašnoj i zapostavljenoj Slavoniji ili jednom Vukovaru.

Danas je Berislav Rončević dobio 4 godine za kupovinu IVECO kamiona kao ministar obrane jer kao eto nije bio upućen (nisu ispunjavali niti jedan standard EU a bili su i skuplji od MAN-ovih).Mada su MAN kamioni bili jeftiniji i ispunjavali 3 EU standarda od 5 on je potpisao ugovor s IVECOM skuplji za 10 milijuna kuna.Nakon afere biva postavljen za ministra MUP-a, znači MUP-a koji bi sad trebao istraživati tu aferu.

Tako se svuda pa i u našoj Posavini uvijek vrte isti neoandrkapitalci skačući s funkcije na funkciju zatvarajući inkriminirane pute i čuvajući leđa suigračima.

I zbog toga i dalje načisto sumnjamo da će Josipovićev dignuti glas naići na odaziv ili barem često odjekujući eho u dijelu tužne i napuštene Posavine.

Zveket kovanica posavskih tajkuna odavno odjekuje negdje gdje se poštuje red i rad a ne tamo gdje se BIH neoandrkapitalci klepću na TV po leđima i gdje se u balkanskoj krčmi u pijanstvu žmiri a proizvode i multipliciraju samo laži.

Naprijed lideri zapadnog Balkana ako nismo ovce u najmanju ruku smo neandrtalci koje vode već spomenuti neoandrkapitalci.

TC/ za „izraz“ neoandrkapitalci all rights is reserved
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#588 Post Postao/la mrki62 »

SDA odbila poziv srpskih i hrvatskih stranaka

slika


SARAJEVO - Stranka demokratske akcije neće prihvatiti poziv na sastanak sa SNSD-om, SDS-om, HDZ-om i HDZ-om 1990, jer se, kako navode, radi o susretu na isključivo etničkim osnovama.Iz SDA navode da su zabrinuti zbog mogućih posljedica sastanaka političkih stranaka okupljenih oko dva etnička bloka Srba i Hrvata, jer takvi susreti, posebno posljednji u Mostaru, kako kažu, podsjećaju na vremena koja su prethodila stradanjima u BiH.

U saopštenju se dodaje da izjave predsjednice Federacije BiH Borjane Krišto o mogućoj disoluciji BiH upućuju na to "da bi se moglo raditi o nastavku projekta iz Karađorđeva".

"SDA je spremna da razgovara o etničkim interesima svih naroda, ali u okviru institucija koje su zadužene za zaštitu etničkih interesa - domovima naroda na nivou entiteta i države", navodi se u saopštenju i dodaje da je implementacija izbornih rezultata zadatak političkih stranaka koje mogu biti i etničkog i multietničkog karaktera.

Iz SDA ističu da u prvoj fazi treba da razgovaraju stranke koje su zainteresovane za uspostavljanje vlasti u Federaciji BiH, a da je u drugoj fazi, nakon uspostavljanja vlasti na nivou entiteta, potrebno otpočeti razgovore o konstituisanju vlasti na nivou BiH.

SDA smatra da je za jedan takav sastanak neophodno obaviti konkretne pripreme u smislu platforme za rad budućeg Savjeta ministara BiH, a tek onda razgovarati o rasporedu pozicija po stranačkim i etničkim kriterijumima.

Ova stranka poziva političke partije da još jednom razmotre platformu koju su usaglasile četiri stranke - SDP, SDA, Narodna stranka "Radom za boljitak" i HSP BiH i napominju da je ova platforma otvorena za razgovore, izmjene i dopune i da su spremni na razmatranje i drugih pisanih dokumenata koji govore o principima uspostave vlasti.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#589 Post Postao/la mrki62 »

Halid Bešlić: Postali smo kolonija, Bosne nema

slika

Legenda. Kralj. Car. Da, sve to je Halid Bešlić, potvrdit će brojni fanovi muzičke legende na svim stranama svijeta. On je čovjek, ustvari ljudina koja uživa nevjerovatnu popularnost. Skoro svaki njegov koncert obara neki rekord i, uz sve to, svijećom se treba tražiti neko ko će reći nešto ružno za Halida... Tačnije, njegova popularnost i utjecaj davno su izašli iz granica muzičke scene. Stoga je raditi intervju s Halidom prava poslastica. On je čovjek koji ima stav, veoma otvoreno govori šta misli, ne podilazi nikome...

Ekipu "Dnevnog avaza" Halid je primio u svojoj kancelariji ili, kako on kaže, na radnom mjestu. Ustvari, radi se o uredu u njegovoj benzinskoj pumpi u Semizovcu, gdje najradije provodi vrijeme. U toku veoma otvorenog intervjua, u kojem je govorio i o do sada nepoznatim stvarima, ljubazni domaćin nam je i zapjevao. I to stari šlager "I proplakat će zora".

Vanredna popularnost

Kraj 2010. obilježili su ogromni uspjesi u Hrvatskoj. U četiri dana u Zagrebu je Halida slušalo više od 30.000 ljudi. To je bio samo nastavak, jer je prošle godine u dvije arene imao više od 50.000 ljudi.

- To traje posljednje tri godine. Uvijek sam bio popularan u Hrvatskoj, ali ovo je, kako ja to zovem, vanredna popularnost. Ne može niko imati turneju i puniti dvorane a da nije ekstrapopularan. Sve ostalo je natezanje. A ovo kod mene ide s lakoćom. Vjerovatno su dobre pjesme. U Hrvatskoj je narodnu muziku slušalo možda pola ljudi, ali u ovoj fazi mene slušaju oni koji nikada nisu slušali narodnu muziku. To je suština mog uspjeha - kaže Halid na početku intervjua.

Kada podvučete crtu ispod 2010., možete li biti zadovoljni?

- Naravno. Najvažnije je da sam se ja stabilizirao. Nisam se još totalno fizički povratio, nisam potpuno zdrav. Dobio sam 20 kilograma, pet sam sletio i imam još 15 viška. Teško mi to pada. Valjda u ovim godinama... Sve me nešto bolucka, malo noga, malo kičma... Malo sada reduciram hranu i još malo fizičke kondicije, da malo kuveta ubacim u pluća. To mi je sad okupacija.

U ovoj godini ste i sina oženili?

- Da, i to. Dobra mi je godina bila. Prošla je bila tragična zbog nesreće. Ustvari, prva polovina, dok je druga bila dobra. 2010. je stabilizacija, a iduće godine ću, vjerovatno, imati nešto novo da kažem.

Je li to novi album?

- Ne znam. Planirao sam da album izađe 8. marta. No, taj se datum već bliži. Neću da pravim album ako neću dobro živjeti od njega. A i ovaj aktuelni se nije potrošio. Još sad kad snimim spot za duet s Fabriciom (Fabrizio) "Ne traži me". To će biti nova pjesma. Imam još dvije-tri dobre pjesme, nepotrošene. Snimio sam duet s "Legendama", sad ću s Viki Miljković... Osim toga, imam gotovih šest novih pjesama. E, sad, hoće li na proljeće biti ploča ili ne? Bit će iduće godine i bitno je da bude u rangu prošle. I da opet nekoliko godina od albuma imam koristi.

Ide li uz novi album i Koševo?

- Koševo neću raditi ako u tom trenutku ne budem imao veliki hit. Hit traje nekoliko mjeseci i ima snagu da privuče 50.000 ljudi.

Zar mislite da Vi bez novog hita ne biste mogli napuniti Koševo?

- Ne bih. Ustvari, bih, ali palo bi to dosta. Neću da radim Koševo ako neće biti dupke puno. Da nema natezanja. Treba da dođe 50.000 ljudi. Kako da ih dovedeš? Treba da bude malo mistike. Samo Koševo i spektakl dovodi 20.000 ljudi. A gdje je ostalih 30.000? Treba dobra pjesma, dobra priča oko koncerta... Baš sam razgovarao sa Mirsadom Purivatrom, možda da to bude uoči Sarajevo Film Festivala. Kako je Čola sad bio zadnji dan SFF-a. Malo smo naglas razmišljali.

Velika priča

Kažu mi neki: "Nemoj Halida pitati za koncert u Beogradu, on ne voli tu temu." Ipak, pitam Vas, hoće li Beograd biti 2011?

- Ne znam kada ću otići pa ne mogu reći ni ovako ni onako. Bit će Beograd sto posto, samo ne znam kad.

Zbog čega toliko odugovlačenje?

- Ima svega pomalo. Oni traže od mene veliku priču. Bio bi mi veliki kiks da ne prođem dobro u Beogradu. Možda čak kiks karijere. To su opasne stvari za mene. Moje se pjesme pjevaju. Ja sam tamo mit. I ako bih išao, morao bih tri-četiri mjeseca zagrijavati teren. Sada smo ubacili "best of" CD i odmah se osjeti. I ide "Miljacka". I zato su ti pozivi jaki. Nisam imao ni vremena, za takve koncerte treba se pripremiti. Barem za prvi. Poslije će, možda, biti lakše.

Jeste li razmišljali kako bi publika, ljudi u Bosni, protumačili Vaš koncert u Beogradu?

- Jesam i to, ali sada me više ne interesira. Jer, Bosna je sve svoje rekla. Mi smo postali kolonija i doviđenja i prijatno. Bosne nema. Postali smo kolonija zahvaljujući ljudima koji su sve to izdavali, prodavali... To nema više veze s patriotizmom. Svačija smo kolonija samo ne bosanska. U svim elementima. Na kraju krajeva, i biznis to zahtijeva. Otiđi u sve radnje u BiH, ako nađeš na 15 posto bh. proizvoda, dajem glavu. Samo 15 posto! Eto, vidiš gdje je Bosna - naravno mislim i na Federaciju i na Republiku Srpsku. Sve je "made in Srbija", "made in Hrvatska", "made in Mađarska"... Jedini pravi naši brendovi i u regiji su pjevači koji dolaze iz BiH. To je jedino naše prepoznatljivo u regiji. Zašto ne bismo pjevali gdje god hoćemo i da na taj način uzdižemo državu.

Ljudi Vaše uspjehe vani doživljavaju kao i svoje. Vi ste bh. ambasador.

- To je uredu. Hvala Bogu, to je tako. No, unutar Bosne podijeljeni smo teritorijalno, etnički i emotivno. Shvataš? Za muziku kojom se ja bavim, Bosna je mala. Meni trebaju Srbija, Hrvatska i Balkan za rezultat koji postižem. Odradim četiri koncerta u BiH i to ti je sve. Onda ideš dalje, treba ti Zagreb, Varaždin, Osijek, Beograd, Podgorica... Malo do Turske, zapada... Onda si interesantan. To su pjevači koji imaju uspjeha. Ne možeš biti popularan u Bosni a da to nema odjeka u Srbiji i Hrvatskoj i kontra. I to je dobro.

No, mi smo ovdje stradalnici. Mi smo nastradali u ratu, onda naše glave ovdje razmišljaju da smo u toru. Još smo ljuti na sve. Tamo je kontra priča, oni svoje pjevače stimuliraju da idu da pjevaju u druge zemlje. A nas ovdje javnost šikanira ako pokušamo otići u Srbiju. Samo što za mene ne postoji ta priča. Ali, ne treba ići glavom kroz zid. U Srbiji trebam napraviti priču, kao što sam u Hrvatskoj. Tada ima smisla i tada ću otići.

Pored muzičke karijere, imate četiri biznisa - benzinsku pumpu, motel, energetsko piće i najnoviji - kafu.

- Ja sam ovdje (bezinska pumpa, op. a) svakog dana. Ovo mi je radno mjesto. Žena mi se smijala. Ustanem i idem iz kuće. "Gdje ćeš, popij kafu", kaže mi. "Moram na posao", odgovorim. Kad se ona počela smijati... Čuj, mora na posao! Ovdje mi se glava odmori, meni je ovdje svakog dana vikend pa malo produžim do Nišića, do Olova, odem malo na selo. Zasitio sam se gradske vreve, gradske raje.

Biznis dobro ide?

- Sad je kriza. Nije to neka pljačka, ali ide solidno. Jednostavno, učim se biznisu. Namjeravam da se bavim biznisom, možda ako muzika ne bude išla. Manje će se pjevati, a ja moram nešto raditi. Neću po gradu ispijati kafe. Da stvorim sebi nešto. Do prije sedam-osam godina ništa nisam imao, sve sam potrošio. Onda sam počeo razmišljati o budućnosti. Uzeo sam ogroman kredit, ušao u veliki rizik, ali eto. Meni je bitno da ga uredno vraćam, ako šta ostane, to je to. I da ovi radnici imaju finu i redovnu plaću. I, evo, pet godina smo uspjeli.

Halidov pravac

Kažu - Halid Bešlić, pjevač narodne muzike. No, u posljednje vrijeme mnogi Vas više ne doživljavaju kao narodnjaka.

- Ovo je, može se slobodno reći, Halidov pravac. Ja sam etno-pop pjevač. A imam dobar rezultat u narodnoj muzici. Volim i sevdah. Težak sam narodnjak pa mi ne daju da pobjegnem. "Dvadesete" su rokerskija pjesma nego ijedna rok pjesma. A ne daj, Bože, da je stave ovamo na top-listu. Ne daju mi da promijenim dres. Šalim se. A ja sam pobijedio na festivalu zabavne muzike. Davno. To je bilo u Bosanskom Novom, čini mi se 1979. godine. Gosti su bili Arsen, Gabi, Zafir Hadžimanov, pokojni Čobi... Pratio me je džez bend iz Zagreba. Onda mi je Zafir rekao: "Ako ćeš mene pitati, napuštaj to. Ti si rođeni zabavnjak." A, ja njemu: "Moj Zafire, ja sam već duboko zagazio."

Nikada se niste upuštali u estradne svađe i prepucavanja?

- Meni je ispod nivoa i časti ogovarati ljude. To je za mene nešto najniže kod ljudi. I kada imam nešto protiv, prešutim, ako ima šta da pohvalim, ja i prefalim. "Vjerovati je da se zloća vraća zlim, ali dobrota nagrađuje svim dobrim." To je stih jedne ilahije koju sam kao dijete učio. Takav sam. I to je od Boga dar. Ima ljudi kojima đavo ne da mira, samo čačkaju... Ima dosta ljudi bolesnih u glavi. Ja, hvala Bogu, nisam. Imaju džini i šejtani. Šejtani su ti koji ti zakuhavaju. Dosta su ušli u narod.

MOJ STAV O...

Dino Melin ide na Evroviziju.

- Dobro je za BiH, ali je za Dinu rizik. On je broj jedan na Balkanu. Možda kroz Evroviziju izađe iz okvira Balkana.

Selektor Safet Sušić.

- Pape je naš najbolji fudbaler svih vremena. Imam osjećaj da će nas on odvesti na Evropsko prvenstvo.

Tadić bi volio da dođem

- Znam da bi Boris Tadić volio da dođem u Beograd. To mi Haris Džinović kaže. On je s njim jaran. Tadić se za mene raspitivao. Želja mu je da okupi raju i da dođu u Sarajevo pa da odemo na kolače u "Egipat". Ako je tako, bujrum!

Imao 20.000 ljudi, a rekao 15.000

Malo je poznato da je nakon Vašeg koncerta u Zetri 2008. policija donijela odluku da u dvoranu ne smije ući više od 15.000 posjetilaca, jer je vladao neviđen haos.

- Kad Halid nešto napuni, to je normalno. A kada neko drugi napuni, dignu galamu... Dovede 10.000 ljudi, stave 20.000. Kod mene bude 20.000, a pišu da je bilo 15.000. U Zetri je tada bilo više od 19.000 i onda je policija došla. Jedini sam koji je imao 20.000 ljudi, a rekao da je 15.000. Nisam smio više. Živa istina.

Prije birtija nego elitni restoran

Od kada ste ostavili piće i cigarete, je li Vam ćeif da sjedite po kafanama?

- Slabije. Prije ćeš me naći u nekoj birtiji s tri stola nego u elitnom restoranu. Draže mi je i u seoskoj kafani sjesti s rajom nego u gradu glumiti džet-set varijantu.

• Halid Bešlić je rođen 20. novembra 1953. godine u zaseoku Vrapci kod Knežine.
• Oženjen je Sejdom i imaju sina Dinu. Žive u Sarajevu.
• Amaterski se počeo baviti pjevanjem još u osnovnoj školi.
• Prvu singl-ploču snimio je 1979.
• Snimio je 17 albuma, koji su prodati u milionskim tiražima.
• U martu 2009. imao je tešku saobraćajnu nesreću, a cijeli region bez daha je pratio tok njegovog oporavka.
• Pjesme po kojima ga pamte: "Neću, neću dijamante", "Ljiljani", "Zlatne strune", "Prvi poljubac", "Miljacka", "I zanesen tom ljepotom"...
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#590 Post Postao/la mrki62 »

Bakir Izetbegović: Obilježavanje Dana Republike Srpske nije uvredljivo za Bošnjake

slika


Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović smatra da obilježavanje 9. siječnja - Dana Republike Srpske nije uvredljivo za Bošnjake, ali da Bošnjaci, kako kaže, ne vole što je BiH podijeljena i da imaju pravo da stvari vide tako kako ih vide.

"Nama osobno nije pri srcu RS, niti podijeljenost BiH, niti to što Bošnjaka nema u tom dijelu BiH kako ih je bilo prije rata. To nas morate razumjeti, ali poštujemo Daytonski sporazum, svoje susjede i ljude koji žive zajedno s nama u ovoj državi, želimo im svako dobro, prije svega mir, stabilnost i više posla", rekao je Izetbegović novinarima na sinoćnjem božićnom prijamu u Sarajevu kod mitropolita dabrobosanskog Nikolaja.

Izetbegović je ocijenio da će 2011. godina biti dobra godina, bolja od prethodne, i pored toga što je počela loše, s određenim tenzijama.

On je poželio svim građanima BiH i Republike Srpske dobru i bolju 2011. godinu, a pravoslavcima u BiH i širom svijeta sretan Božić.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#591 Post Postao/la mrki62 »

Ništa neobično: Među katolicima u Fojnici najbrojniji su - Bošnjaci

slika

Prema podacima dobivenim u popisu stanovništva iz 1991., u Fojnici je prije rata živjelo 6.800 Hrvata. Većina ih se izjašnjavala kao katolici.

Podaci koje su fojnički fratri dobili nakon nedavnog blagoslova kuća, poražavajući su. Broj katolika u župi Fojnica, koja se uglavnom poklapa sa granicima općine, prepolovljen je. Prema riječima fra Nikice Vujice, u župi Fojnica trenutno ima 3.246 vjernika u 1.176 porodica, piše "Večernji".

Da proces iseljavanja Hrvata katolika iz Fojnice i dalje traje, najbolje potvrđuje podatak da je u župa Fojnica prije pet godina brojala 3.700 vjernika, skoro 500 više nego danas.

"Najčešći razlog zbog koga vjernici odlaze, a uglavnom su to mladi, jeste nedostatak posla. Za Hrvate bi posla u Fojnici bilo više da opštinske vlasti pokažu malo zanimanja za ovu temu. Ja sam više puta tražio od načelnika razgovor o povratku Hrvata na posao u Reumal, te druga javna preduzeća u opštini u kojima su radili prije rata. Međutim, naišao sam na zid. Ono malo Hrvata što radi u javnim ustanovama zaposleno je u opštinskim službama", kaže fra Nikica Vujica, fojnički gvardijan.

Sve dok većinska SDA vlast u opštini ne pokaže više razumijevanja za održivi povratak Hrvata u Fojnicu, statistika župe neće se mijenjati nabolje. Lani su ostali bez 56 župljana. Krštene su 33 osobe, 30 djece i jedna odrasla osoba, s tim što troje djece živi van Fojnice, podaci su im matice župe, prenosi "Večernji". Zanimljivo je da su među vjernicima župe Fojnica najbrojniji oni sa prezimenom Bošnjak!
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Dešavanja u BiH

#592 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

"Zaštitnik" Srba zastrašuje demobilisane borce u RS-u
Predsjednik RS-a Milorad Dodik pokazao je koliko mu je stalo do tog entiteta, zaprijetivši demobilisanim borcima u RS-u da će im ukinuti dodatak budu li protestvovali.
Milorad Dodik - strah i trepet
Milorad Dodik - strah i trepet
Dodik je samo jedan od brojnih čuvara nacionalnih interesa u BiH, a ovim je potezom pokazao koliko je umislio da je nedodirljiv. Koliko god je njegov potez negativan, u njemu ima i nota pozitivnog - ugrožene kategorije stanovništva u RS-u sad su i na djelu mogle uvidjeti koliko se mogu osloniti na "zaštitnika" njihovih interesa.

Dodik zaprijetio borcima da će im ukinuti dodatak ako budu protestvovali

Pokazao je Dodik da je kadar štititi svoje sunarodnjake samo od strahova koje im sam nameće, a kad se odluče boriti za svoja prava u krajnjoj nuždi, onda im je kadar ponuditi - samo novi strah.
slikaslikaslika

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Dešavanja u BiH

#593 Post Postao/la nnejra »

Baš me zanima kako će Dodik izaći na kraj sa borcima. Pokazao je da je pravi diktator. Ako se sada povuku nikada više neće dobiti šansu da pregovaraju i da nešto traže za sebe.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#594 Post Postao/la mrki62 »

Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: Dešavanja u BiH

#595 Post Postao/la pasa74 »

mrki62 je napisao/la:Konačno se neko sjetio spomenuti Bosance i Hercegovce !

Zašto se do sada prešućivalo ono što drži temelje BiH - a to su upravo Bosanci i Hercegovci ,............ koje su nacionalisti ( Alija, Slobo i Franjo ) poništili za vrijeme svog života i u BiH stvoriše nekakve Bošnjake , Srbe i Hrvate i većina od tih se nikako ne mogu poistovijetiti sa državom u kojoj žive.
Upravo su političari ti , koji su svojom blesavom politikom doveli do razdvajanja, nepodnošenja , mržnje i kaprica .
de bolan ne bulazni mrki, niti jedan od te trojice nije ubio bosanski nacionalitet,ubio ga je tvoj idol josip(hromo)broz...svi to znaju kao i ti ali treba pljuvati po rahmetli Aliji to te uzbudjuje...
xxx...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#596 Post Postao/la mrki62 »

pasa74 je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Konačno se neko sjetio spomenuti Bosance i Hercegovce !

Zašto se do sada prešućivalo ono što drži temelje BiH - a to su upravo Bosanci i Hercegovci ,............ koje su nacionalisti ( Alija, Slobo i Franjo ) poništili za vrijeme svog života i u BiH stvoriše nekakve Bošnjake , Srbe i Hrvate i većina od tih se nikako ne mogu poistovijetiti sa državom u kojoj žive.
Upravo su političari ti , koji su svojom blesavom politikom doveli do razdvajanja, nepodnošenja , mržnje i kaprica .
de bolan ne bulazni mrki, niti jedan od te trojice nije ubio bosanski nacionalitet,ubio ga je tvoj idol josip(hromo)broz...svi to znaju kao i ti ali treba pljuvati po rahmetli Aliji to te uzbudjuje...
Tebi kad ponestane argumenata, onda počinješ etiketirati - baš kao tito i njegovi titići Franjo,Slobo i sakriveni adut IZMETbegović Halija.

Da malo bolje pojasnim,u narodu je bio u vrijeme tite Bosanac sveopćepoznata identifikacija ; Bijelo dugme je pjevalo o Bosancu, Mitar Mirić , Halid Muslimović i mnogo , mnogi drugi al te pjesme se danas namjerno ne pjevaju.
Ti ultra nacionalisti, koje sam pomenuo su nacionalisti i nikako državnici, prenijet ću ti nešto što sam napisao na jednom drugom forumu :

Od 1992 godine pa do danas niti jedan jedini političar nije bio političar države BiH,već su to bili obični yebivjetrovi,koji su održavali svoju poziciju na račun nacionalnosti i vjerske pripadnosti.
Niti jedan jedini političar nije radio ama baš ništa za dobrobit DRŽAVE, već se svo vrijeme radi o nekakvoj odbrani nacionalnog intergriteta.
Svo vrijeme političari rade u jednom određenom dijelu BiH - tamo gdje je tobože "njihov" narod iliti nacija a na čitavom državnom terenu su izostali i to još od 1992 godine.
BiH nema niti jednog jedinog DRŽAVNIKA , sve su to nekakve nacio ili vjerske vođe.
Uzmite primjer bilo koje zapadne države ............. ima li ijedna država da je uspješna a da političari ne gledaju državne interese ??????
Šta bi npr. bilo u USA, kad bi tamo kojim slučajem gledali na dobrobit nekakvih Engleza ili Nijemaca ( po porijeklu ) a za državu da niko ne gleda - odgovor je valjda jednostavan.

Toliko za ovaj put [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#597 Post Postao/la mrki62 »

Zdravko Grebo: "Prvi mart je dan svih onih koji vole BiH"



slika

Građani BiH izjasnili su se prije 19 godina, 29. februara i 1. marta 1992. na referendumu o nezavisnosti naše države da više ne žele biti dio Jugoslavije, već da su za samostalnu i nezavisnu BiH.

Tadašnja situacija bila je sve, samo ne jednostavna za donošenje takve odluke, ali želja i volja naroda i građana da se BiH odvoji od tadašnje države bila je ogromna. Zbog toga se 1. mart obilježava kao Dan nezavisnosti BiH, jer su nakon održanog referenduma sve velike svjetske sile priznale našu državu kao nezavisnu.

"Bila su to teška vremena u kojima donošenje važnih odluka za budućnost BiH nije bilo nimalo lako. Pritisak iz Beograda na tadašnje rukovodstvo BiH da ostane u državnoj zajednici bio je ogroman. Ipak, unatoč tome donesena je odluka da se građani putem referenduma izjasne o tome žele li ostati dio Jugoslavije", kaže za "San" Mirko Bošković, predsjednik Izborne republičke komisije na referendumu 1992. godine, dodajući da su u rekordnom vremenu izvršene pripreme za referendum.

"Nakon što je Skupština SR BiH 21. januara 1992 godine donijela odluku da se održi referendum, uspjeli smo za mjesec dana izvršiti sve pripreme za održavanje referenduma, iako smo imali veliki broj opstrukcija od strane Srpske demokratske stranke, koja je radila sve kako bi spriječila referendum", kazao je Bošković, naglašavajući da je unatoč tome referendum prošao više nego uspješno.

"Iako je većina srpskog stanovništva bojkotovala referendum, sve je prošlo bez problema te je skoro 100 postotnim procentom glasova za samostalnost odlučeno da BiH postane nezavisna država. Samo u Bosanskom Grahovu i Drvaru, referendum nije održan. Veliki broj posmatrača iz međunarodne zajednice dao je više nego uspješnu ocjenu za organizaciju i provedbu referenduma", rekao je Bošković. On ističe da je ovakav ishod referenduma bio vrlo važan, jer je svijet tražio da se samo putem referenduma može donijeti odluka o budućnosti BiH.

"Svi su osjetili ogromno olakšanje nakon objave rezultata, iako smo znali da tek tada počinju problemi. Unatoč tome svi smo bili sretni, jer smo konačno dobili državu koju smo toliko čekali", rekao je Bošković, prisječajući se da su jutro nakon referenduma, postavljene barikade u Sarajevu.

"Pojedini članovi Skupštine BiH koji su ujutro krenuli u Skupštinu kako bi prisustvovali sjednici na kojoj su trebali biti potvrđeni rezultati referenduma, nisu mogli doći, jer su ih u tome spriječile srpske snage koje su već blokirale Sarajevo. Bio je to uvod u agresiju na BiH koja se desila mjesec nakon referenduma", kazao je Bošković. Zdravko Grebo, profesor na Pravnom fakultetu u Sarajevu kaže za "San" da bi 1. mart trebao biti praznik za sve stanovnike BiH.

"Ovaj datum ima historijsku važnost za sve one koji vole BiH te bi zbog toga trebali slaviti ovaj praznik. Međutim, to nažalost nije tako. Srbi bojkotuju 1. mart, Hrvati su ravnodušni, dok jedino Bošnjaci obilježavaju Dan nezavisnosti", kazao je Grebo, dodajući da je u budućnosti teško očekivati da se Dan nezavisnosti slavi u cijeloj zemlji.

"Kada bih govorio poluozbiljno rekao bi da će se to desiti jednog dana. Međutim govoreći realno, to je teško očekivati. Dolaze generacije koje odrastaju u okruženju gdje su podjele među narodima nepremostive i teško je očekivati da će imati osjećaja prema ovom datumu", rekao je Grebo.

Jedan od važnijih koraka ka održavanju referenduma bilo je mišljenje Arbitražne komisije koju je formirala Evropska zajednica, a na čijem čelu je bio Rober Badinter, predsjednik Ustavnog vijeća Francuske po kojem se ova komisija zvala Badinterova. Komisija je bila zadužena da pomogne u rješavanju situacije u Jugoslaviji te je istakla da će BiH biti priznata jedino ako se za to izjasne građani BiH na referendumu. Badinterova komisija je istakla da je SFRJ u procesu disolucije, dakle da se republike nisu otcjepile, nego da je došlo do raspada države, i da su postojeće granice republika važeće i nepromjenjive. Uspješno provedeni referendum bio je uslov da su Evropska zajednica i njene članice priznale SRBiH u njenim postojećim granicama kao nezavisnu i suverenu državu 6.aprila 1992 godine.

Na referendumu koji je održan 29. februara i 1. marta 1992. godine na kojem je pitanje bilo: Jeste li za suverenu i nezavisnu BiH, državu ravnopravnih građana, naroda BiH, Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive izašlo je 64,31 posto od svih upisanih birača odnosno 2.073.568 građana. Od toga 99,44 posto građana glasalo je za, a protiv svega 6.073 ili 0,29 posto građana.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#598 Post Postao/la mrki62 »

Svim ljudima dobre volje želim sve najbolje povodom tog praznika a nacionalistima šipak [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Dešavanja u BiH

#599 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

Sretan 1.mart dan nezavisnosti BiH [smile.gif] [bihbq3.gif]
slikaslikaslika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Dešavanja u BiH

#600 Post Postao/la mrki62 »

1. mart: Svim građanima Bosne i Hercegovine sretan Dan nezavisnosti



slika

1. marta 1992. godine građani su se opredijelili za nezavisnu Bosnu i Hercegovinu. 19 godina poslije, Dan nezavisnosti BiH obilježava se samo u jednom dijelu ove zemlje.

1. marta 1992. godine bh. građani su se na referendumu opredijelili za nezavisnost BiH. Ovaj datum danas se obilježava samo u Federaciji, dok je u RS-u 1. mart običan radni dan. 1. mart ipak je historijska činjenica. Tog dana 1992. godine 64 posto građana BiH potvrdno je odgovorilo na referendumsko pitanje da li ste zato da BiH bude nezavisna država svih njenih građana i ravnopravnih naroda.

Referendum za nezavisnost BiH održan je na preporuku Arbitražne Komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Kada je Skupština SR BiH usvojila deklaraciju o nezavisnosti, tadašnji lider SDS-a a sada haški bjegunac Radovan Karadžić otvoreno je zaprijetio muslimanskom narodu nestankom: "Nemojte da mislite da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao, a muslimanski narod možda u nestanak, jer muslimanski narod ne može da se odbrani ako bude rata ovdje". Ove riječi nisu bile samo dio neprimjerene skupštinske retorike. U ratu koji je uslijedio stotine hiljada ljudi je ubijeno, više od milion protjerano, a ratnim zločinima i genocidom izmijenjena je demografska struktura BiH.

Nakon rata, nekadašnji predsjednik Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović odgovorio je na pitanje da li je, umjesto referenduma za nezavisnost, bilo drugog rješenja: "1 mart je bio naša sudbina i neumjesno je pa i griješno pitanje da li je išta moglo biti drugačije. Mi ne bismo bili ono što jesmo da smo tada u ime sumnjive sigurnosti izabrali potčinjavanje".

Redakcija portala 24sata.info svim čitaocima i građanima Bosne i Hercegovine čestita Dan nezavisnosti!
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori