Livanjski divlji konji

Sve o Bosni i Hercegovini
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Betty
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 89
Pridružen/a: 12 Dec 2017 06:24
Lokacija: Costa Rica

Re: livanjski divlji konji

#2 Post Postao/la Betty »

vidovita_dzemila je napisao/la:Prostranstvima visoravni Krug nedaleko od Livna galopira krdo divljih konja, jedno od rijetkih u Evropi. Potomci su to pitomih konja koji oko 4 decenije odolijevaju o¹trim zimama, vjetru, ki¹i, krivolovcima i grabe¾ljivcima.
Divlji konji nastali su od pitomih konja poèetkom ¹ezdesetih godina pro¹log vijeka, kada je jedan od farmera, usljed gladne godine bio prinuðen da u poljane pusti nekoliko svojih konja, koje nije imao èime da prehrani tokom zime.

Iako tada niko nije vjerovao da æe konji u nemilosrdnim vremenskim uslovima, kakvi vladaju u ovim predjelima, bez ¹tale i hrane pre¾ivjeti zimu, oni su se srodili sa divljinom, gdje ih iz godine u godinu ima sve vi¹e
Damjan Mihaljeviæ, penzionisani policajac, roðen u obli¾njem livanjskom selu, kao veliki ljubitelj prirode, tokom svih godi¹njih doba, obilazi divlje konje, koji ga se veæ du¾e vrijeme ne pla¹e. Ka¾e da je nauèio mnogo o njima, kao osnovno da im ne treba naglo i brzo prilaziti, nego oprezno i lagano, jer nisu navikli na prisustvo ljudi, te u samoodbrani mogu da budu nepredvidivi.

"Iako djeluju pitomo, nisu pitomi, jer ljudima prilaze s nepovjerenjem. Tokom ljeta familije divljih konja æete obièno vidjeti razdvojene na vi¹e mjesta, a zimi, kada ova divljina i ima najveæu èar, oni uglavnom zajedno tragaju za ispa¹om i vodom"
Jedinstveni ambijent podruèja Kruga, iskori¹ten je i za snimanje filma "Konjanik", po romanu hrvatskog pisca Ivana Aralice.
(gledala sam film super je)
Stvari su meðutim drukèije tokom ostalih godi¹njih doba, kad se skrivaju od ne¾eljenih pogleda. Ako ne znate gdje su pojili¹ta i ostali tajna mjesta te visoravni, te¹ko da æete imati sreæe vidjeti ih. Iako su divlji konji sa Kruga potekli od pitomih konja, te iako danas ¾ive u blizini urbane sredine, ne postoje zakoni koji ih ¹tite, institucije koje se o njima brinu.

veèeras sam gledala na dnevniku te konje i mogu vam reæi da je sve to stvarno impresivno! gledati ih preko TV-a kako u krdima trèe je do¾ivljaj, a ne u¾ivo. s obzirom da je ova zima jako o¹tra konji nisu imali hrane veæ du¾e vrijeme, pa su im ljubitelji ¾ivotinja donosili sijeno, so i kukuruz koje vjerovali ili ne neko krade! e pa zamislite kakvih ljudi ima! to je jedino krdo divljih konja na balkanu a nisu ni zakonom za¹tiæeni. neki tvrde da to uopæe nisu divlji konji, ¹ta vi mislite o tome? negdje sam proèitala kako im je i prije dono¹eno sijeno, ali je ono ostajalo netaknuto, jer divlji konji samo jedu svje¾u travu koju kopaju zimi ispod snijega ili tra¾e mjesta sa kojih je vjetar smeo snijeg. ka¾u da je Krug prelijepo mjesto, divlje i netaknuto i ba¹ bih voljela otiæi tamo. hoæu jednom ako bog da :) ako ima koji dobrovoljac da me odveze..... :biggrin:


slika[/img][/url]

Draga vidovita_dzemila, ja æu rado biti dobrovoljac koji æe te odvesti u Livno, na Kruge, da vidi¹ krdo slobodnih (mrzim rijeè divljih) konja i sve ljepote mog kraja, a Bog dao da ih ima dosta. Stoga, prvom prilikom (najbolje na proljeæe, jer tad je i najljep¹e) doæi æu u Mostar (grad u kojem sam ¾ivjela i radila skoro godinu i pol dana), popit æemo kaficu na Musali, a onda na klopu u Hindin Han, pa lagano za Livno.

Velim mrzim rijeè divlji, jer su jo¹ samo ljudi ostali divlji, a sve ostalo, sva priroda i konji u njoj su ostali slobodni. Divlji su ljudi koji ih ubijaju kako god stignu, divlji su ljudi koji ih kradu, divlji su ljudi koji im ne pomognu preko zime. Jedne ratne godine, ¹to od zime i nedostatka hrane, ¹to od straha granata, cijelo krdo se spustilo u grad. Prizor je bio stra¹an, voða krda izbezumljeno nji¹ti i propinje se na stra¾nje noge...sav ljut od svoje nemoæi da divljim ljudima doka¾e njihovu (na¹u) glupost i da da svoje krdo odvede u bezbjedno. Vrtjeli su se tu neko vrijeme, a mi postiðeni ¹utke posmatrali taj velièanstveni prizor. I onda on, sva ljutit, nama nepoznatim jezikom, naredi pokret i oni odo¹e. Odo¹e nazad na Kruge.

©ta su nam rekli, mi nismo vidjeli, jer nas je veæina gledala oèima i mozgom, a rijetki srcem i du¹om. Danas sam jako neraspolo¾ena, a sad mi misao na sve ovo tjera suze u oèi i bode mi du¹u. Oh, kako smo slijepi! Samozadovoljni u svojim malim karakterima, svojim la¾ima, svojom okrutno¹æu.

I odvest æu te tamo, jer vidim da ima¹ srce, a jedino takvi kao ti vrijede da sve to i vide.

Hvala ti ¹to si ovo napisala.

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#3 Post Postao/la belly_dancer »

Moj pradjed je imo jedno vrjeme konja dva ali je u Slavoniji taka situacija da je jako skupo to odrzavati..tako da ih je moro prodat..Lena i Malcha..zivot.zivot..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#5 Post Postao/la belly_dancer »

a sta je sa lipicancima koje su srbi hrvatima ukrali?
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#7 Post Postao/la belly_dancer »

vidovita_dzemila je napisao/la:
belly_dancer je napisao/la:a sta je sa lipicancima koje su srbi hrvatima ukrali?

zar su ih ukrali? za njih nema zime jer je ergela dr¾avno vlasni¹tvo i ¹titi ih dr¾ava, mada ni oni nisu u sjajnoj poziciji.

bosonoga i betty takva ti je na¹a draga BiH. puna kulturnih spomenika, prirodnih ljepota, arheolo¹kih nalazi¹ta kojima se nimalo pa¾nje ne posveæuje. biæe bolje....neko vièe. eto nas tri odosmo kad otopli na Kruge pa ako ima jo¹ ko molimo ispunite prijavu koju æemo kasnije razmotriti :)
da i drze ih u vojvodini i izgladnjuju jer su hrvatski..bas sam citala to na netu negdje..a i bilo je na nova tv..navodno da su dogovorili da ih vrate..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#8 Post Postao/la mrki62 »

belly_dancer je napisao/la:da i drze ih u vojvodini i izgladnjuju jer su hrvatski..bas sam citala to na netu negdje..a i bilo je na nova tv..navodno da su dogovorili da ih vrate..
Treba malo objasniti - ne zna svako da su ti konji ukradeni za vrijeme rata u Hrvatskoj.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re:

#9 Post Postao/la vornevljev »

mrki62 je napisao/la:
belly_dancer je napisao/la:da i drze ih u vojvodini i izgladnjuju jer su hrvatski..bas sam citala to na netu negdje..a i bilo je na nova tv..navodno da su dogovorili da ih vrate..
Treba malo objasniti - ne zna svako da su ti konji ukradeni za vrijeme rata u Hrvatskoj.
Lipicaneri su vraćeni u Hrvatsku čini mi se prošle godine,bili su u lošim uvjetima i jako su loše izgledali,ali se lijepo oporavljaju.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Odgovori