Da se nikad ne zaboravi

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Da se nikad ne zaboravi

#61 Post Postao/la ra-ja »

Mehinovic Amoru sam upoznala jedne godine ,,prilikom posjete jednoj firmi.Radila je kao sekrertarica..Veoma poslovna,komunikativna ,vesele prirode..Bas taj posao koji je vodila joj je pristajao..
Cesto sam se od tada cula s njom preko telefona..Znala je svasta raditi kuhati kolace pite ..ustvari svo domacinstvo u kuci vodila je ona...jer joj se mama razbolila ..a kako i nebih se razbolila kada joj je snajperista ubio sina u Sarajevu odmah nekako s pocetkom rata....
Tu kobnu noc .je izasla sa svojom dobrom drugaricom Edisom..jer je noc bila bas izmisljena za setnju...
Sanjale su mnoge snove kao i svaka mlada djevojka...i nadale se da ce se ostvariti...
Tu noc se nisu vratile kuci...Amiru je mama isla u bolnicu da identifikuje..kakav je dojam ostavila zena na gledaoce...kada je prepoznala. zajaukala..Pa ljudi ubili su mi sina ,evo i kcerku sam izgubila....To je strasno... [huh.gif] Poslije par mjeseci Amirin tata je umro od zalosti za djecom...
Edisin tata je radio negdje u NJemackoj kazu da je prepoznao svoju kcerku, preko tog prenosa,Tv...Mogu misliti kako se osjecao..nije mogao ni na sahranu doci...
Sta bi njihove porodice dale da su one zive... [eusa_think.gif]

Te sve dane dok je trajala zalost...stalno su me nazivali neki nepoznati ljudi ,zene..izjavljivali su mi saucesce zbog mojih sugradjana koji su poginuli tu noc...

Amira i Edisa ..neka vam je vjecni rahmet....

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Da se nikad ne zaboravi

#63 Post Postao/la nella26 »

Pošto nam je škola bila srušena, nastavu smo pohađali u jednoj privatnoj kući koja je bila 15-20 minuta od mene.Svaki dan je nas ista grupica išla zajedno u školu.
Taj dan su puno padale granate i Amiru mama nije dala u Å¡kolu.
Kad sam se vraćala kući vidjela sam kako njegovi plaču a komšinica je prala terasu.
Izašao je na sekundu pred vrata i baš u tom momentu ga je raspraskavajući metak pogodio u glavu.
Tri godine poslije toga došli smo po svjedočanstva o završenom 8.razredu, bila je priredba u školi.
Na stolici u prvom redu stajala je slika i cvijeće, uspomena na našeg druga koji nije doživio doći :(
Amire neka ti je rahmet duši!
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Da se nikad ne zaboravi

#64 Post Postao/la Bebana_de »

Svaki puta kad citam po ovoj temi,,moram da placem
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

igla
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 259
Pridružen/a: 03 Dec 2008 12:12

Re: Da se nikad ne zaboravi

#65 Post Postao/la igla »

mislio sam da mogu napisati,ali tesko.jer kad pocnem pisati, suze krenu.tako da sam odustao.mozda nekad napisat.ali sad ne mogu.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Da se nikad ne zaboravi

#66 Post Postao/la ra-ja »

majdanac25 je napisao/la:Jesi muton probisvjet normalno da sam takav a da znas ko sam ustvari nebi ni komentariso.Ako nisi povrijedzen i unistitati babovina i pobijeno sve sto se zove tvojim prezimenom neznam kako bi ti komentariso.Ja sam tu i cekam osvetu to je sigurno.Cim pukne krecem pa sta bude ako se ne zavrsi prije.
Moj grad je prezivio Vlasenicu..Bratunac ,Zvornik ;naravno Srebrenicu,cak i na kraju bolesnike iz psihijatriske klinike Popovaca..Zajedno smo zivjeli i prezivjeli zatvoreni kao u logoru ,sve godine rata... :!:
Zivjeti se dalje zajedno mora .jer je to jedino opcija moguca... :!:

Bas im hvala sto mi nedaju da pisem po ovoj temi...a imala bih svasta napisati...probudili mi se osjecaji... [oha.gif]

Samo neznam kako pada napamet nekome da prizeljkuje rat..nekome ko mozda nije osjetio liscno to na svojoj kozi..bio negdje vani cio taj period...
I sada ceka da pukne ..da bas tako...neka drugi ginu za njegove ideale...
Ma dosta vise krvi i mesa ..dostavise tog takvog razmislajnaja .... :!:
Treba Bosni pomoci da stane na svoje sopstvene noge...da se krene ka boljoj ljepsoj buducnosti..ako ne za nas onda praviti taj put za mladi prirastaj.... :!:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Da se nikad ne zaboravi

#67 Post Postao/la ra-ja »

Mali malecki plavokosi slatkis...Kalesic Sandro je imao samo dvije godine...kada ga je jedan mali geler uganjao direkrno u srce u narucju oca Dine koji ga je pokusao zastiti svojim tijelom .i mama je bila tu...znaci porodica na okupu......

I na kraju Ninic Dijana...kcerka mog komsije...isto je tu noc nastradala..trazeci svoje snove zajedno sa svojim drugaricama...
Za njen zivot su se dugo borili. a mi gradjani smo sa strepnjom pratili odvijanje njenog stanja. Bila je cijelo vrijeme u komi...i jednog momenta se probudila....
Okrenula se prema nama i pozdravila nas..Toga momenta je umrla poslednja zrtva
tog masakra na poznatoj Kapiji......
Neka im je vjecan rahmet ,slava i hvala....

A znate da smo i mi bili neka zasticena zona [huh.gif] kruzile su vijesti da imaju namjeru zamjeniti moj grad za Banja Luku.... :!:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Da se nikad ne zaboravi

#68 Post Postao/la ra-ja »

To jutro u pola tri iza pola noci ,uz najuze clanove porodice u tihoj atmosferi ,uz opojnu pjesmu ptica .to je jedini zvuk koji se cuo...
Sahranjena su nasa djeca,tj djeca moga grada .... [huh.gif] .
Niko do tada nije znao, ni kada ce i gdje ce biti sahranjeni...

Ni u tim momenata ljudima sa brda nije bilo nista sveto,,Skoro svaku sahranu su granatirali... :!:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Da se nikad ne zaboravi

#71 Post Postao/la ra-ja »

VAMA ....DA NIKADA NEZABORAVITE..... :!:

Nalazim se na forumu vec skoro trideset mjeseci,,Dosta je prebrojati toliko,iako za mene nije to predstavljalo problem..jer znala sam zasto sam tu...
Sve vrijeme otkako sam ovdje ..svijet se okretao oko ovog chata..ujedno i oko mene...Cijeli narod nas je posmatrao,tj posmatrao Bosance kako se snalaze u datim momentima...
Uporedo pisanjem sa vama ,,gledala sam program ..Skoro u svakoj emisiji nalazila sam sebe tamo ...Kako i sta radim u zivotu .kada nigdje neizlazim...
Hajde sada da ne nabrajam ...i nije to bitno...Bitno i veoma vazno je pracebje ovog foruma od -do...
Ovo pisem zbog onoh dijela bosne koji je meni najblizi,,,tj mojih dragih sugradjana.koji imaju misljenje isto kao ja...
Znam da ih politika kao i vjeronauka bas puno neinteresuje...Da im nepada napamet rat niti bilo kaikva nesuglasica s kojim covjekom ..komsijom pa i dalje....

Vidjete cemo kakav smo umjetnicki dojam ostavili na svijet ........... :!:

Ja volim svoj narod kao i BOSNU I HERCEGOVINU cijelovitu...zar niste primjetili... :!:

Zato vas molim ostavite se vjeronauke koja je za mene strana..neubacuj te je nigdje u zakone..taj zakon neka bude zakon vase kuce tj vaseg domacinstva...to je svacije pravo da radi kako hoce i sta zeli izmedju svojih zidova..... :!:

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Da se nikad ne zaboravi

#72 Post Postao/la paparaci »

Stradanja Bošnjačkog stanovništva MZ Biljani


Prije sedamnaest godina, na jednom mjestu, u jednom danu, ubijeno je 260 ljudi, žena i djece!

Tad sam krenuo sa mamom u Kljuc sa autobusom. Biljani je selo do mog. razdvaja nas rijeka Sanica. na mostu je bio instaliran punkt gdje se svako vozilo kontrolisalo. tako su i autobus zaustavili i bilo nam je receno da svi putnici bez karte(u prevodu svi muslimani) moraju izaci iz autobusa. narod je poceo izlaziti a ja sam mamu pitao sto mi moramo izaci, jer imamo kartu [Happy.gif] "suti sine, p ti m! izlazi i cuti!" :lol:

tako da smo se vratili kuci pjesice. nakon par stotina metara smo primijetili kako prve kuce gore. streljali su par stotina muskaraca. samo je jedan prezivio! poslije je prepricavao sve to kako se zbilo. kad su ih poceli streljati on je pao prije nego ga je metak pogodio i na kraju navukao jednog ili dva mrtva na sebe da se zastiti. kad je streljanje zavrsilo, gazali su po njima i udarali ih puskama da vide da li su svi mrtvi. zatim su otisli po bager da ih "pociste". to je iskoristio da pobjegne i sakrije se. uspio je sve to prezivjeti i nakon rata je isao u Haag da svjedoci.

evo igrom slucaja nadjoh i odgovarajuci clanak :arrow: SPIEGEL-Artikel über das Massaker von Biljani im Jahr 1992
Zadnja izmjena: paparaci, dana/u 09 Apr 2010 22:59, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Da se nikad ne zaboravi

#73 Post Postao/la ra-ja »

Znamo sta je bilo..i kako je bilo...Ali ipak neznamo sta nas ceka....

Da se nebih dogodilo to sto nam se dogodilo..i da bih znali reagovati u datom momentu...da nam rat vise nebude na pameti..zato pisem....

Posto se u mojoj kuci zna i sve sto radim tako i u wc kada idem svijet zna....

1.I nakon toliko mjeseci oglasava se Predstavnik medzunarodne zajednice kaze .ako je ovo tacno sto citam u vijestima tu na forumu,da treba Srbimas pomoci, Pa daju predlog da Srbima treba omoguciti ulazak u evropu bez viza. kao sto imaju isto i Hrvati...Sta je sa ljudima koji nepripadaju tim dvome narodu..znaci muslimanima i onim koji nepripadaju nikome ..takvi je gro stanovnistva koji su i sami sugradjani moga grada..Znaci li to da takve treba izolovati...Kako se treba taj ostatak da osjeca..i o kakvom suzivotu govoriti..uopste... :?:

Ja znam zasto sam tu..ali neznam zasto ste vi tu... :!:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Da se nikad ne zaboravi

#74 Post Postao/la ra-ja »

Posto se zaista zna sva moja desavanja tu kako u kuci tako i na forumu..
Nije mi uopste novo to ..sto je Biljana Plavsic pustena iz zatvora...

Onda nam netreba biti ni strano ni novo sto hoce Karadjica da prepuste na cuvanje u Srbiju...nije mi to niti strasno...
Ali mi je veoma strasno sto jedan od celnika srbskog naroda kaze da se izvinio javno za genocid.nad Bosnjacima a sada ocekuje da se bosanska vlast oglasi sa izvinjenjem po istom ...
Mozete misliti izvinio se za toliko ubijenih nestalih ljudi gradjana BiH... [eusa_think.gif]

Ma kakva drskost.....da nije zalosno , bilo bi zaista smijesno.... :!: :!:

Odgovori