Da se nikad ne zaboravi

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Da se nikad ne zaboravi

#32 Post Postao/la im_ex »

Ispraćeni posmrtni ostaci 534 srebreničana


slika

Pred dženazu žrtvama srebreničkog genocida planiranu za 11. juli - dan obilježavanja 14. godišnjice genocida počinjenog 1995. u Srebrenici, tabuti s posmrtnim ostacima 534 žrtve, ispraćeni su jutros u 10.00 sati iz JKP „GG“Visoko.



Na konačno odredište u memorijalni centar u Potočarima odvezeno je 534 tijela ubijenih Bošnjaka, koji su tokom prošle i ove godine, ekshumirani i identifikovani iz više masovnih i pojedinačnih grobnica u BiH.

Iz Visokog su povorku ispratili brojni građani i srodnici, te na taj način odali počast ubijenima.



Pravac kretanja tri kamiona s pratnjom je autoput prema Sarajevu, Vogošća, Ali-pašina ulica, Vijećnica (zabranom prema Vijećnici), zatim Sokolac, Han pijesak, Vlasenica, Milići, Bratunac i u 16.00 sati dolazak Potočare.



Dženaza i ukop 534 posmrtna ostatka Srebreničana bit će obavljen na 11.jula u memorijalnom centru Potočari, na 14. godišnjicu njihovog stradanja.



11. juli Dan je žalosti u BiH


slika

Nakon što je ispraćena iz Visokog, kolona sa posmrtnim ostacima 534 žrtve genocida u Srebrenici prošla je kroz Sarajevo.
Ispred Predsjedništva BiH okupilo se stotinjak građana kako bi na dostojanstven način ispratili posmrtne ostatke ljudi koji su na najbrutalniji način ubijeni 11. jula u najvećem zločinu u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.

Među 534 žrtve koje će 11. jula ove godine biti ukopane u Memorijalni centar u Potočarima su i Mehrudin Alić, Izudin Malagić i Saudin Muminović koji su imali samo 14 godina kada su ubijeni.

Građanima koji su došli na posljednji ispraćaj pridružili su se i predsjedavajući te član Predsjedništva BiH Željko Komšić i Haris Silajdžić.

Do sada je identificirano 3.737 žrtava, a pretpostavlja se da je u nekoliko dana nakon 11. jula 1995. ubijeno oko 8.000 ljudi.
-------------------------------------------------------------------------------

jako, jako tuzno [huh.gif]
Neka im dragi Allah podari dzenet, a ozaloscenim porodicama snagu da se bore s bolom.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Da se nikad ne zaboravi

#34 Post Postao/la nnejra »

Svi bh građani bi trebali otići u Srebrenicu da vide koliki broj žrtava je sahranjen i da to nikad ne zaborave , zbog budućnosti. Onaj narod koji zaboravi ovakav genocid obično ponovo nako nekog vremena doživi reprizu. Zato Bosnaci i Hercegovci ne zaboravite Srebrenicu, Mostar , Sarajevo, Korićanske stijene i mnoge druge gradove i sela mjesta zločina nad nevinim ljudima.

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Da se nikad ne zaboravi

#35 Post Postao/la sabinax »

Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Crnokosa071
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 643
Pridružen/a: 13 Jun 2009 10:37
Lokacija: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: Da se nikad ne zaboravi

#36 Post Postao/la Crnokosa071 »

I ne čudi me ovako tužan i težak dan.....ali nikad dovoljno tužan i dovoljno težak da osjetimo bar dio bola onih koji su izgubili svoje najdraže...... :cry:

I nebo plače ............ riječi su suvišne.
Neka osmijeh bude vaš kišobran!

slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Da se nikad ne zaboravi

#37 Post Postao/la nella26 »

Ne trebamo nikada zaboravti šta se desilo u BiH, naročito Srebrenici, gdje je danas ukop više od 500 žrtava među kojima ima i troje djece.

Svakog 11. jula kiša pada...
U Sarajevu danas nema muzike skoro u svim objektima (kafićima) i drago mi je da se bar na taj način poštuje bol onih koji danas ukopavaju najmilije.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Da se nikad ne zaboravi

#39 Post Postao/la nella26 »

vidovita_dzemila je napisao/la:ja bih tako voljela otići tamo. ako budem živa i zdrava sljedećeg 11.jula uradiću sve da odem
i ja bih stvarno voljela otići i nadam se da ću moći, moj bivši radni kolega je bio u Srebrenici prije 14 godina, tad je bio dijete i jedva je pobjegao sa majkom, svake godine ide na počasni put, tj. put od ne znam koliko puno kilometara kojim su pobjegli kroz šume, uglavnom par dana se pješači, on kaže da je sad teško ići kad ti ništa ne prijeti a kako je bilo tad.Na tom putu mu je umrlo i poginulo dosta rodbine i sve je to vidio.Užas
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Da se nikad ne zaboravi

#41 Post Postao/la maida_20 »

ma jooooj...bez komentara...sve je to tako tužno i žalosno...evo od jutros gledam na tv-u one videosnimke,pa straaašno...sva se naježim... :(

Naravno da ne treba a i ne može se zaboraviti...

majdanac25
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 59
Pridružen/a: 14 Jun 2009 15:39

Re: Da se nikad ne zaboravi

#42 Post Postao/la majdanac25 »

Netreba se zaboraviti treba cuvati video snimke i pustati im svojoj djeci da znaju sve pa i unucima ako bogda ko dozivi.Moje misljenje patiti pa vratiti istom mjerom nek vide kako boli.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Da se nikad ne zaboravi

#43 Post Postao/la ra-ja »

Netreba se zaboraviti nikada zlodjela koja su se desila na prostorima bilo koje drzave gdje se desio rat...
Da ,,Bosna tj Bosanci su ga odlicno osjetili na svojim ledjima...Ali nevjerovatno oni koji su bili dole za vrijeme buktanja rata ..nepada im na pamet da pomisljaju na rat .visE ikada...
Sada kada bih zeljeli se svetiti..zar nebih bili poistovjeceni sa zlocincima....

Isuvis narod Bosne je ponizen i ojadjen..da bih ikada zaboravili.tako nesto....

majdanac25
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 59
Pridružen/a: 14 Jun 2009 15:39

Re: Da se nikad ne zaboravi

#44 Post Postao/la majdanac25 »

Treba im vratiti sto prije da nebi nasa djeca ratovali sladze je sad osvetiti svog nego da djeca osvecuju.Mogu zamisliti samo sad gdje bi im bio kraj.Bilo bi zestoko ali slatko mislim i kratko.

Avatar
probisvjet
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 297
Pridružen/a: 06 Okt 2008 02:00
Lokacija: tu na njemu

Re: Da se nikad ne zaboravi

#45 Post Postao/la probisvjet »

majdanac25 je napisao/la:Treba im vratiti sto prije da nebi nasa djeca ratovali sladze je sad osvetiti svog nego da djeca osvecuju.Mogu zamisliti samo sad gdje bi im bio kraj.Bilo bi zestoko ali slatko mislim i kratko.

ja ne kontam niti cu kada skontati kako jos uvijek postoje krkani poput tebe covjece ... [wow.gif] ..... sto je kod tebe lijepa zivotna filozofija .... svaki tvoj post navodi na mrznju, osvetu ..... i sve ono negativno u zivotu !

Odgovori