Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

Sve o Bosni i Hercegovini
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#106 Post Postao/la basista »

Ja bi im dozvolio da imaju televiziju na H jeziku.. Razlog je jednostavan.. ne mislim da ce otici cijela ruka ako im se da prst.. Prije ce biti,da ce oni tako otici iz Bosne..odnosno,nece biti opasnosti za intgritet BiH.. Da pojasnim.. Vjerovatno bi i ta televizija,pocinjala sa Lijepom njihovom..pa bi se dosta prostora,ostavljalo za zbivanja u Hrvatskoj i sve sto ima veze sa Hrvatskom i hrvatima.. Gledateljstvo te televizije,posebno mladi narastaji,od ranog jutra pa do fajronta,pratili bi na taj nacin zbivanja u toj zemlji.. U glavama,vec bi bili zitelji Hrvatske.Obzirom na to da BiH nazalost,kaska za Hrvatskomu vezi zivotnog standarda,to bi dodatno podsticalo mladje Hrvate,na ideju da emigriraju u Hrvatsku..sto je i danas svakako slucaj.. Nikakva steta za BiH kao teritorij ali steta za BiH koja bi postupno,ostajala bez jednog od svoja 3 konstitutivna (glupog li izraza-pravi je naziv Autohtona) naroda.. Ili samo u slucaju Bosne (dakle bez Hercegovine) bez jednog od 2 autohtona naroda.. etc..etc,bla,bla,bla

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#107 Post Postao/la Bebana_de »

ne i tacka,,sta sve moraju imati ko i ostali,,, :lol:
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#108 Post Postao/la mrki62 »

basista je napisao/la:J (glupog li izraza-pravi je naziv Autohtona) naroda..
Domicilni [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#109 Post Postao/la venecija »

basista je napisao/la:Ja bi im dozvolio da imaju televiziju na H jeziku.. Razlog je jednostavan.. ne mislim da ce otici cijela ruka ako im se da prst.. Prije ce biti,da ce oni tako otici iz Bosne..odnosno,nece biti opasnosti za intgritet BiH.. Da pojasnim.. Vjerovatno bi i ta televizija,pocinjala sa Lijepom njihovom..pa bi se dosta prostora,ostavljalo za zbivanja u Hrvatskoj i sve sto ima veze sa Hrvatskom i hrvatima.. Gledateljstvo te televizije,posebno mladi narastaji,od ranog jutra pa do fajronta,pratili bi na taj nacin zbivanja u toj zemlji.. U glavama,vec bi bili zitelji Hrvatske.Obzirom na to da BiH nazalost,kaska za Hrvatskomu vezi zivotnog standarda,to bi dodatno podsticalo mladje Hrvate,na ideju da emigriraju u Hrvatsku..sto je i danas svakako slucaj.. Nikakva steta za BiH kao teritorij ali steta za BiH koja bi postupno,ostajala bez jednog od svoja 3 konstitutivna (glupog li izraza-pravi je naziv Autohtona) naroda.. Ili samo u slucaju Bosne (dakle bez Hercegovine) bez jednog od 2 autohtona naroda.. etc..etc,bla,bla,bla
Ma otisli su...emigrirali,92/93 i malo ko se vratio da zivi u BiH..
Samo ratni profiteri su ostali ili oni koji su vidjeli da mogu uloviti u mutnom,,nazalost,/// pa pogledajte srednju Bosnu/ Vitez...sve izgradjeno poslije rata!!!! Imaju sve i zasto bi isli, a naravno zahtijevaju svoju tv..ma luda kuca u Bosni....a spomenu mlade Hrvate ...a gdje su ??,,, Jedino ako starci od 50,,mogu radjati,,eee... [eusa_think.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#110 Post Postao/la basista »

O tome i jeste rijec..kad se govori o TV na hrvatskom jeziku.. Broj bosanskih (ne i hercegovackih) Hrvata,tokom rata je prepolovljen..izmedju ostalog i zaslugom politickog vodjstva Hrvatske i naivno-naivnog vjerovanja "ostroumnog" povjesnicara Tudjmana,da ce Bosna pasti pred nasrtajima srpske vojske..pa da se uchari stogod.
Dok hercegovackim liderima,dobro umrezenim u Hrvatskoj i svugdje,bosanski Hrvati i nisu bili bas najpotrebniji..Bar ne na svojim ognjistima.Stoga se egzodus bosanskih Hrvata i desio..Izgubili su mnogo toga a hercegovacki skoro nista..Cak su i bogatiji nego ikada. Jednostavno,nisu se uklapali u koncepciju "jako velike ljubavi" prema maticnoj domovini i morali su nestati.Ideja za tu TV,bi mogla da ih dokusuri jer bi im na taj nacin,pobjeglo i to malo mladih i perspektivnih ljudi. Pametnije bi im bilo da se fokusiraju na FTV te da te ljude tamo angaziraju i poprave svoje pozicije svugdje unutar drzave..ali to njih ocito i ne zanima.. Ono sto ih zanima,jeste njihova pozicija u hrvatskoj a prvenstveno u Zagrebu.. U HDZ-u,sada su svjesni donekle pogubnosti tog sukoba iz 93' godine ali ne svi.Dok i na bosnjackoj strani ima krivaca cija se krivica uglavnom ocituje u onoj nasoj opcepoznatoj zbunjenosti u kljucnim momentima..pa se svi okrenu prema "lideru".. Bicemo zdrav narod tek kad nam ne bude trebao lider i tek kad me ne budu optuzivali da sam los patriota zato sto ne pjevam pjesme o svom "bezgrjesnom" lideru.. a to ce potrajati.. ili sto bi Josip Pejakovic rekao.." znas ti nas...je*es ti nas"

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#111 Post Postao/la basista »

Mrki,,taj izraz "domicilan" moze se upotrijebiti i zloupotrijebiti na puno nacina pa stoga,koristim izraz "autohtoni".. Mnogi ljudi taj izraz tumace po principu,da su domicilni tamo gdje su se nastanili njihovi preci..ali im nije vazno kad je to bilo..a u bosanskom slucaju,u vezi jednog naroda,to itekako ima veze.. Dakle,mozda je izraz "autohtoni" (u prevodu-izvorni) malko adekvatniji

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#112 Post Postao/la basista »

Kako danas procitah u novinama,uvodjenje hrvatskog TV kanala,putem drzavnog emitera,u potpunosti je izvjesno.. Postoji ideja da za pocetak,emituju po nekoliko sati programa na frekvencijam BHT-a.. Postupno bi formirali cijeli kanal. Tehnicki centar,naravno nece biti ni u Sa ni u ZE a na zalost ni u Varesu,nego u Mostaru.. ne vjerujem,da ce to pomoci ujedinjenju tog grada i mislim da samo naivcine mogu vjerovati u tu glupost.. cak sta vise,dodatno ce podijeliti grad..jer ce zapadna strana,u tom slucaju postati u neku ruku "drzavnija" od istocne strane..
istocna strana,po ko zna koji put,bit ce zrtvovana od strane SDA kao moneta za potkusurivanje sa HDZ-om.. dakle,istocni Mostar,bice jos siromasniji nego sto jeste a zapadnom ce se jos vise dati na vaznosti.. Kako doznajem,kljucni argument ekstremista sa zapadne strane,uvijek je taj da je istocna strana siromasnija zbog lopovluka pa ujedinjenje nije moguce.. zapravo,tog lopovluka,ima i na zapadnoj strani a mozda i vise nego na istocnoj..
Ali da se vratim na temu o ovoj TV.. Ja i dalje mislim da je to kontraproduktivno za bosanske hrvate a nemam nista protiv te TV.. samo ce profitirati hercegovacki biznismeni u toj TV.. I niko vise! Sto se hrvata u bosni tice (bez hercegovine) steta ce biti srazmjerna kolicini nacio-tema na toj TV.. Ili tacnije receno,moze bilo sta ali ako se u te emisije budu trpale svakakve pa cak i najbenignije vijesti iz Hrvatske,bosanski hrvati ce sve vise i vise,biti otudjivani od zemlje u kojoj su i postali i na kraju krajeva - i pripadaju joj.. Logika zar ne??
Nadam se da ce ta TV,svoj program fokusirati na ostanku a ne na odlasku jednog od dva autohtona naroda Bosne.. odnosno,da ne bude neki novi nastavak politike iz 92 i 93. godine jer se on nije dobro zavrsio ni za Bosnu ni za bosanske Hrvate..
Oni sada zive na teritorijama koje se nazivaju "dzepovi" .. dakle,to je nesto sto uzmes i stavis u dzep! Pitam se,.. znaci li ovo da ce ih neko sa tom Tv,takodjer,staviti u dzep ili ce im pomoci da dostignu predratni nivo..Ovo za nivo mislim u svakom smislu pa da ne nabrajam i ne komentarisem jos i jos..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#113 Post Postao/la mrki62 »

Trebaju , jer ostala dva naroda imaju , onda je normalno da i treći ima svoju Tv .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

igla
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 259
Pridružen/a: 03 Dec 2008 12:12

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#116 Post Postao/la igla »

glupo je,ali ce je dobiti.tako sad treba dati i ostalim.srbi imaju,bosnjacima,romima albancima madjarima i svim ostalim.pa da budu svi ravnopravni

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#117 Post Postao/la mrki62 »

igla je napisao/la:glupo je
Da , glupo je to što do sad imaju Srbi i Bošnjaci a samo Hrvati nemaju .
Sve ostalo što ti nabrajaš je nevažno , jer u ustavu BiH su samo tri ravnopravna naroda a da bi bili ravnopravni ; treba ili dati Hrvatima ono što već imaju Srbi i Bošnjaci ili ukinuti i Srbima i Bošnjacima, pa da nema niko i tako bi bili ravnopravni .
Ako Bošnjaci insistiraju da se jezici među sobom razlikuju , onda trebaju insistirati , da se zbog te raznolikosti ugodi onim što trebaju imati a nemaju.
Ili ćemo opet doći u fazu , kad sit gladnom ne vjeruje.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

igla
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 259
Pridružen/a: 03 Dec 2008 12:12

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#118 Post Postao/la igla »

MRKI NE ZNAM GDJE ZIVIS,ALI OVA TELEVIZIJA(FTV)NIJE BOSNJACKA JER NA MOM JEZIKU SE NE KAZE TISUCA,OPCINA,VLAK I MALI MILION DRUGI RIJECI.ILI SAM JA POGRESNOM MJESTU STANOVANJA.A ZIVIM U SARAJEVU.NA KRAJU KRAJEVA TELEVIZIJU U BIH MOZE OTVORITI KO KOD HOCE.IMAJU TV KUCE NA HRVASKOM JEZIKU,A TO SU KISELJAK I U MOSTARU ISTO TAKO TV KUCA(SAMO SAD NE MOGU DA SE SJETIM IMENA).ONI STRAJKUJU JER IM,POLITICARI NECE DA DAJU NOVAC.JER TE TELEVIZIJE IM NE ODGOVARAJU,ZATO STO NE MOGU NJIMA UPRAVLJATI.NASIM POLITICARIMA ODGOVARAJU SAMO PODOBNE TV KUCE.KOJE CE IH STITITI,A ONI RADITI STA HOCE.MRKI AKO SI TI NACIONALISTA JA NISAM. NEGO TREBA DATI NARODU KORU HLJEBA,A NE UZIMATI IM IZ USTA.A TI TO HOCES.JER AKO SE OVE VEC POSTOJECE TV KUCE ZATVORE.

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#119 Post Postao/la basista »

igla je napisao/la:glupo je,ali ce je dobiti.tako sad treba dati i ostalim.srbi imaju,bosnjacima,romima albancima madjarima i svim ostalim.pa da budu svi ravnopravni



.. Da! I to je jos jedan od nasih mnogobrojnih apsurda.. Jer ako Hrvati dobiju svoju TV,onda bi valjda trebalo postaviti pitanje,cija je FTV?? da li to u tom slucaju znaci da je to bosnjacka TV ili nam treba uvesti i bosnjacku Tv a FTV nek bude marsovska TV.. Zasto da stedimo kad mozemo sve da potrosimo na vizionarske projekte nasih politicara.. To ce nas sasvim sigurno,odvesti u Evropu..ako ne i dalje.. Do vec spomenutog Marsa.. Oko te FTV,kako doznajem iz medija,situacija i nije bas najjasnija. Hrvati tvrde da ih ta FTV ugrozava po nacionalnom osnovu a Bosnjaci tvrde to isto?? Ili se ovo odnosi samo na neke Bosnjake i Hrvate? Bilo kako bilo,ovo bi normalni ljudi,trebali doziviti kao potpuni poraz zajednicke Federacije. Jer ako se obadva naroda,osjecaju ugrozeno u istoj televizijskoj kuci,sta je drugo ako nije poraz? Naravno da postoje mnoge mogucnosti za zajednicki razvoj federacije ali ko ce to sve sagledavati i sprovoditi? Na primjer,ljudi koji rade na FTV,ili su postavljeni od strane tih vec poznatih mirotvorackih stranaka pa nista drugo i ne rade,osim sto "mute vodu" ili su totalno-totalni mentalni retardi pa ne znaju kako se pravi dvojezicna TV.. Mislim da su i jedni i drugi u FTV,podjednako zastupljeni. Zaista se odvalim od smijeha kad krenu u informativnim emisijama ... pa cas ova - pa cas ona jezicka forma.. i kontaju valjda,da je to taj nacin sa kojim ce svima pokazati kako je to prava federalna televizija.. Svakog ko misli ovako,trebalo bi protjerati na vec dva puta pomenuti Mars.. Mislim da bi Bosnjacima,puno vise znacilo da na toj TV gledaju emisiju ooo.. na primjer, Mehmedu Spahi ili o bosanskoj alhamijado knjizevnosti,o Umihani,o Kaimiji,o Ilhamiji itd..nego sto nam pustaju gluposti tipa "gradnja ove ili one dzamije u selu jebanusa gornja" Kao da je beton toliko duhovan i zanimljiv.. Za Hrvate,bolje bi bilo,cesce emitovati emisije o postanku i razvoju njihove vjere na ovim prostorima,sa posebnim osvrtom na franjevce i pisce,hronicare kao i novinare,koji su ponikli u franjevcima Bosne srebrene.. A ne da im na dnevniku kazu "mijijun i tisuca" i rijesen problem.. Naravno..ono milijun,odnosi se na politicare i njihove saradnike u FTV a u vidu isplacivanja njihovih skromnih zarada.. a ono "tisuca" odnosi se na broj problema koje imaju Hrvati u Bosni a i Bosnjaci..
Posebnu paznju,trebalo bi posvetiti historijskim temama. A bas tih tema na FTV i nema.. Ne mogu nikako da se dogovore koja je verzija ispravna pa zato i ne pustaju takve emisije u eter.. Odnosno,tiska se problem pod tepih,pa nije ni cudo sto je na kraju,stvar pukla. Dakle,nacionalne televizije,po misljenju nasih vlasti,postaju realnost.. Ovo bi trebalo shvatiti ozbiljno jer to je priznanje,da vladajuce garniture,ne mogu da naprave feeraciju.. Ili ne zele?? Sasvim slucajno,na vlasti su iste one stranke koje su nas 93.godine,odvele u rat..
I sta se desilo nekoliko godina nakon rata? Te iste stranke,su i tada koristile isti metod - gurnule su sve to pod tepih i taj rat nazvase "sukobom ARBiH i HVO koji je nesretan i nepotreban" ??????? Pa ako je tako,zasto se to desilo uopce? Naravno da ih ne smijemo nervirati sa tim pitanjem jer ce nas proglasiti za dosljake sa vec tri puta spomenutog Marsa i reci ce da sijemo mrznju medju narodima..
Ko zna!? Mozda se po glavama nekih jos uvijek vrte neke hajducke republike i Fildzanije.?? Mozda nas pripremaju na to i zele nam poruciti da ne mozemo opstati zajedno u istom entitetu.. A kad smo vec kod tih entiteta,rjesenje je u onom drugom entitetu. Vec sada je jasno da ce Dodik,tesko formirati i manjinsku vladu nakon parlamentarnih izbora a kamoli tek vecinsku.. To je trenutak,kojeg bi pametni politiari,trebali iskoristiti.. Ko god zasjedne na mjesto premijera rs,bice spremniji za dogovore.. Spremnost za dogovore = brze usvajanje zakonskih akata na nivou drzave. A to vodi ka priblizavanju Evropi i ozvaranju granica. Sto ce reci,da cemo mozda,napokon moci udisati zivot punim plucima.. Tada ova tema o uvodjenju hrvatske Tv,nece biti ni bitna.. Niti ce biti bitno hoce li te TV biti ili ne.. Pa cak i ako je bude bilo,to niko nece doziviti kao neko separatisanje Hrvata jer u tim konstelacijama,pruzace nam se prilike za prosirenje poslova i otvaranje novih radnih mjesta,kao i za zivot dostojan covjeka..pa ne vjerujem da cemo trositi vrijeme na takve stvari.. Ali nadam se da ce na toj TV,biti "nazocne" i emisije "iz ostalih naroda" ..Ne kao neka ikebana nego kao sustinsko upoznavanje i trazenje zajednickih puteva,jer ne vjerujem da odavdje do Evrope,postoje tri puta.. Samo je jedan.. A do onog vec dosadsnog Marsa... e to ne znam!! Ali evo,da pokusam izracunati.. hmm! ..mmh...hmm.. E=mc(na kvadrat) Pa ako je nekima stalo da imaju zaseban put, eto bujrum.. Bus polazi iz Lasvanske doline,nekako u jesen..
Ovaj drugi,polazi.. sa Bobovca.. i ima nas mashala! [cool.gif]

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#120 Post Postao/la mrki62 »

igla je napisao/la:MRKI NE ZNAM GDJE ZIVIS,
U Sloveniji .
igla je napisao/la: ALI OVA TELEVIZIJA(FTV)NIJE BOSNJACKA JER NA MOM JEZIKU SE NE KAZE TISUCA,OPCINA,VLAK I MALI MILION DRUGI RIJECI.ILI SAM JA POGRESNOM MJESTU STANOVANJA.A ZIVIM U SARAJEVU.
Pa pošto živim u Sloveniji , onda ja ništa ne znam a ti znaš [muzikafo1.gif]
Jel važno kako se kaže ; tisuća ili hiljada ili je važno ko financira i uređuje tu Tv ?!
Ako Hrvati ne mogu utjecati na samo uređenje i program te iste Tv , onda se ne može reći da je Hrvatska.
Živiš u BiH i sad meni neukom objasni ko uređuje tu Tv ?
igla je napisao/la: NA KRAJU KRAJEVA TELEVIZIJU U BIH MOZE OTVORITI KO KOD HOCE.
Jel baš tako ?
Imal u BiH riječ koncesija svoje značenje ili ta riječ je špansko selo ?
igla je napisao/la: IMAJU TV KUCE NA HRVASKOM JEZIKU,A TO SU KISELJAK I U MOSTARU ISTO TAKO TV KUCA(SAMO SAD NE MOGU DA SE SJETIM IMENA).ONI STRAJKUJU JER IM,POLITICARI NECE DA DAJU NOVAC.JER TE TELEVIZIJE IM NE ODGOVARAJU,ZATO STO NE MOGU NJIMA UPRAVLJATI.NASIM POLITICARIMA ODGOVARAJU SAMO PODOBNE TV KUCE.KOJE CE IH STITITI,A ONI RADITI STA HOCE.
Još samo kad bi se znalo šta je lokalna Tv.
Te Tv kuće , što ih ti nabrajaš , Hrvati npr. iz Posavine ne mogu gledati , jer ne dolazi signal do njih , Podrinje i sl.
igla je napisao/la: MRKI AKO SI TI NACIONALISTA JA NISAM. NEGO TREBA DATI NARODU KORU HLJEBA,A NE UZIMATI IM IZ USTA.A TI TO HOCES.JER AKO SE OVE VEC POSTOJECE TV KUCE ZATVORE.
Ja da sam nacionalista, ne bih nikad rekao da je Alija izdajnik i srpski pijun .
A ako se ne može obezbijediti za sve tri strane jednako , onda se u BiH namjerno dovodi do nemogućih situacija, koje prisiljvaju druge da se odvajaju i postaju samostalni i kad nikne treći entitet , onda će svi krivi biti a samo muslimani/ Bošnjaci NE , jel ?

PS. kad pišeš velikim slovima, to je kao da se dereš , zato nemoj da se dereš - pa bio ti Sarajlija ili ne [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori