Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#91 Post Postao/la nella26 »

tatanka je napisao/la:nit ima bosanski nit hrvatski nit srpski.... ima juznoslovenski il' jugoslovenski, kako god hocete... ali koliko god postojao srpski i hrvatski, postojace i bosanski i crnogorski...
Naravno da postoji i bosanski i hrvatski i srpski, crnogorski još nije priznat i ne zna se da li će uopšte biti.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#95 Post Postao/la srebrni »

ma ni daljinski za TU televiziju......imaju koliko i drugi narodi
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#100 Post Postao/la nella26 »

tatanka je napisao/la:
nella26 je napisao/la:
tatanka je napisao/la:nit ima bosanski nit hrvatski nit srpski.... ima juznoslovenski il' jugoslovenski, kako god hocete... ali koliko god postojao srpski i hrvatski, postojace i bosanski i crnogorski...
Naravno da postoji i bosanski i hrvatski i srpski, crnogorski još nije priznat i ne zna se da li će uopšte biti.
draga nella, sa respektom pisem odgovor.... po cemu se razlikuju dva jezika..?

po cemu..?

prva i osnovna razlika je gramatika.... da li se srpski, hrvatski, bosanski i crnogorski razlikuju u gramatici..?

ne... ne razlikuju se... to su dijalekti jednog jezika a ne jezici... ima jos 5 ili 6 razlika ali mislim da ne trebamo dalje....
S poštovanjem Tatanka moram ti reči da nisi upravu, prvo razlikuju se po pravopisu (pravopis i gramatika su dva različita pojma),
drugo dijalekat je skroz nešto treće, (govor pojedinih krajeva, mjesta ili sredina sa jezičkim osobinama drukčijim od osobina književnog jezika i od jezika drugih sredina) čak i kad je postojao srpskohrvatski ili jugoslovenski kako ga ti nazivaš nikad nisu spomenuti dijalekti bosanski, hrvatski i srpski.
Voljela bih znati još tvojih razlika.
A da ne zaboravim južnoslavenski jezik ne postoji, postoji samo grupa južnoslavenskih jezika u koje spadaju slovenački, bosanski, hrvatski, srpski, bugarski i makedonski.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#103 Post Postao/la mrki62 »

tatanka je napisao/la:
isto toliko, koliko se hrvatski razlikuje od srpskog...
Ima razlike , dosta riječi su različite a najveća je u izgovaranju ( ekavica - ijekavica ).
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#104 Post Postao/la andro »

majdanac25 je napisao/la:Pisac je htjeo da kaze: Nebi im dozvolio tako i pravoslavcima Andro i jedni i drugi ako mogu da gledaju preko satelita i sl.A ako ne mogu neka idu jedni u hrvatsku drugi u srbiju jedna je televizija BiH.Zasto se ti Andro bunis kad ti rece da ni jednoj vjerskoj naciji ne pripadas ti se izda znam sta te boli srce za hrvatskom ali ja samo kazem sto mislim i osjecam.Nemaju ni muslimani u hrvatskoj svoju televiziju

Nisi osoba kojoj bih trebao da se pravdam,ali jednostavno da ti odgovorim da je "andro" a to sam ja zivio-zivi - i zivjece u BiH sto znaci da sam prezivio , prezivljavao i jos uvijek prezivljavam ratove tu gdje sam rodjen , a da me srce boli za Hrvatskom do sada bih pjeske dosao do Hrvatske da sam krenuo prema njoj . A sada da ti kazem nesto po pitanju televizija , iz nekih osobnih razloga ne mogu da pisem o svojoj uskoj vezanosti kada je u pitanju televizija a vjeruj da puno toga o tome znam i kada je u pitanju nazovimo ga patriotizam kada bih ti mogao to pokazati shvatio bi o cemu pisem ili [eusa_think.gif]" ti mozda i ne bi "
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Trebaju li Hrvati u BiH dobiti svoju televiziju?

#105 Post Postao/la nella26 »

tatanka je napisao/la:
nella26 je napisao/la:

S poštovanjem Tatanka moram ti reči da nisi upravu, prvo razlikuju se po pravopisu (pravopis i gramatika su dva različita pojma),
drugo dijalekat je skroz nešto treće, (govor pojedinih krajeva, mjesta ili sredina sa jezičkim osobinama drukčijim od osobina književnog jezika i od jezika drugih sredina) čak i kad je postojao srpskohrvatski ili jugoslovenski kako ga ti nazivaš nikad nisu spomenuti dijalekti bosanski, hrvatski i srpski.
Voljela bih znati još tvojih razlika.
A da ne zaboravim južnoslavenski jezik ne postoji, postoji samo grupa južnoslavenskih jezika u koje spadaju slovenački, bosanski, hrvatski, srpski, bugarski i makedonski.
slusaj nela... nemoj me shvatit' pogresno, al' ti si meni pravo slatka....

haj dobro to.. to je opet moje neko subjektivno misljenje... kako rekoh... imam svoj galon vina i rahat sam... ko je sad u pravu, ti ili ja... s time necemo svakako promijenuti svijet... sve ce i sutra bit' opet tamno i depresivno... u svakom slucaju, u knjigama stoje razne stvari. navescu ti samo par naslova nekih: mein kampf, biblija, kur'an, limeni bubanj.... vjerujes li ti u sve to sto je tu napisano...?

mi ne trebamo "sve" knjige, da bi neke stvari mogli razgraniciti i ocijeniti, nego samo one koje su transparentno napisane... ali najvaznije je ukljuciti i mozak... onako malo spontano, malo dublje o svemu tome razmisliti...
Moj mozak Tatanka je uvijek uključen ali ne moogu ja tebe da shvatim o kakvim knjigama ti pričaš, ne moraš čitati nikakve knjige da bi znao da bosanski, hrvatski srpski jezik postoje.
I ono što si ti već naveo "jugodlovenski"i "južnoslovenski" taj ne postoiji niti je ikad.
Nema ni jedna knjiga na kojoj piše "rječnik jugoslovenskog ili južnoslovenskog jezika" a za tri koja ja navodim ima.
Dalje trpaš nekakav crnogorski to nikad nije bio jezik i nije još uvijek.Zagovaranja ima da ga priznaju kao samostalan jezik, međutim nemaju adekvatne dokaze o univerzalnosti, odnosno ONO O ČEMU TI PRIČAŠ, ne razlikuje se od srpskog.
Uostalom već sam ti pojasnila u postu prije ovog pa se malo zadubi kad čitaš [smile.gif].
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori