Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
_ramayana_
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 654
Pridružen/a: 09 Sep 2008 02:00

Re: Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

#18 Post Postao/la _ramayana_ »

Ajd dobro je da su se ikako i sjetili poslije toliko godina i napraviti spomenik i odati cast i sjecanje na tu poginulu djecu i to je vec nesto, e sad sam izgled spomenika i nije nesto slazem se sa Butterfly nekako je suvise obican,prejednostavan a toliki novac utrosen...opet kazem dobro da su se i sjetili i to je neki pomak.

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

#19 Post Postao/la beca »

Butterfly je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:mislim da niko nije svesno isao na to da spomenik bude zelene boje...ne mora znaciti da sam u pravu...

bitno je da spomenik postoji i nikako mi nije jasno kako neko za takvo nesto, namijenjeno onom cemu jeste, kaze da je ruglo...spomenik za ubijenu djecu, daj molim te....ruglo...svasta cu procitati....

znamo da nicim ne mozemo vratiti vrijeme ni ono sto je bilo, ali mozemo postovati ono sto se uradilo po pitanju toga, a jedna od tih stvari je upravo ovaj spomenik....kao sto je neko napisao, ima dosta simbolike u njemu, a to mogu shvatiti najbolje oni koji su bili tu i koji su prosli ono sto jesu...
Butterfly je napisao/la:Moje misljenje je da su te zrtve i njihove porodice u najmanju ruku zasluzile nesto konvencionalnije i ljepse,a ne ovo ruglo
nikako mi ne ide u glavu da mozes spomenik za ubijenu djecu nazvati ruglom....
e sad beci, vidi ovako ja sam ovdje bila cijelo vrijeme, i prosla masakar na Alipasinom polju u C fazi, isto tako i Markale tako da mi nemas sta pricati po tom pitanju,i imam pravo da za nesto sta je ruzno kazem da je ruglo, jer to sam i gore rekla da ta djeca zasluzuju bolje,a ne ovo [eusa_wall.gif], i u vrijeme rata sam jako puno vremena provodila u Djecijoj ambasadi upravo sa tim roditeljima koji su izgubili svoju djecu,i slusala iz prve ruke svu tu tugu i zalost...i opet ponavljam zasluzili su mnogo ljepse i bolje od ovog
a slijedeci put procitaj molim te lijepo sto sam napisala pa onda pisi ovako nesto.
mislim da nije mjerilo sad da pisemo ko je gdje bio, ali ako vec hoces bila sam na prvoj liniji razgranicenja kod studentskih domova u nedjaricima ti znas gdje je to, a kad je poginula uciteljica fatima gunic sa ucenicima, bila sam nekoliko metara od njih; sta sad?

mijenja li ova cinjenica moje misljenje u vezi sa spomenikom?

ne, to je moje misljenje, tako i ostaje, nemoj se ljutiti ja ne citam misli, samo sam komentarisala sto si napisala

Avatar
diisaaa
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2663
Pridružen/a: 28 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

#21 Post Postao/la diisaaa »

slazem se sa butty mogli su to i ljepse da napravi izgled mu je katastrofa ljudi
najljepše mjesto na svijetu...je biti pored tebe

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

#22 Post Postao/la beca »

Butty [evojele9.gif]

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

#23 Post Postao/la JAS »

Evo...i ja cu opet da dodam ono sto jesam vec.....
boja spomenika i izgled i nije tako bitan....evo ja nisam sam bila tamo dok je bio rat, ni blizu....i sta sad to znaci da ja nemogu da shvatim kakav je to bol, traume, nervoze, tuga, nesreca, patnja, zlo????
Deca su bre u pitanju, zar je toliko vazan taj fakt boja i izgled spomenika.....a zamislite da se uopste nije ni podigao!!!sta onda???
Onda bi bili komentari"eto, sram ih bilo, neznaju kako je bilo onima koi su to preziveli, deca su umrla a niko ni da se seti njih...."....dajte bre, svi pisemo na ovu temu sa istim ciljom i svi smo svesni za sve ono gore navedeno!!!
Bilo je i proslo je i da ne da Bog dragi da se ponovi nikome....
Naklon onima koi su poginuli, i naravno velika je cast pricati i kominicirati sa onima koi su sve to preziveli....
Al da boja i izgled spomenika sad nas ovde prisutnih deli na one za i one protiv....dajte bre....

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

#24 Post Postao/la im_ex »

Butterfly je napisao/la:U centru Sarajeva postavljen je spomenik za tragicno nastradalu djecu ovog grada, koja su stradala u periodu 1992-1995 god.
Spomenik je napravljen od stakla i bakarnog prestena na kojem su otisnute stope rodjaka nastradale djece, a predstavlja majku koja pokusava da zastiti dijete. Projekat je kostao dva miliona maraka.

Moje misljenje je da su te zrtve i njihove porodice u najmanju ruku zasluzile nesto konvencionalnije i ljepse,a ne ovo ruglo :cry:

Da li se vama ovo dopada ili smatrate da je moglo biti uradjeno mnogo ljepse za ovaj novac koji je izdvojen?
Poznato je da umjetnike kao umjetnike nekad bude teze razumjeti, ali, da ih je totalno nemoguce razumjeti, nesto mi nije poznato.
Stoga, autora jedne ovakve zamisli (a na ovakav zadatak) ne smatram umjetnikom.
Njegovo djelo nicim ne simbolizira djecu nastradalu u toku rata ... nicim ne simbolizira ni na djecu uopce, pobogu.
Fol majka i dijete ... pa nek on sebi uradi takav spomenik u avliji i nek mu se divi.
Ovo je ruglo, da, i da sam na mjestu roditelja ciju djecu simbolizira to sto je vec podvaljeno, pokrenula bih akciju za smaknucem postojeceg.
Kad vec nema nekad postojece fontane uz koju je bilo bolje da se postavila mramorna ploca na kojoj bi se mogli naci uklesani cvjetichi i imena stradale djece, bolje onda da nema ni to sto ima.
To sto pomenuh a cega nema, da ima, ne bi nikog ostavljalo ravnodusnim. Nikog normalnog.
Ovako, udovoljilo se nenormalnima.
Kuda idu ljudi kao ja ...

ADMIN_BOL-CHAT.DE

Re: Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

#25 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

De nemojte tako..
Jasno da roditelju niko bas niko nemoze svoje izgubljeno dijete nadomjestiti
Tako da mu napravite cijelo jedno drugo Sarajevo! (stoga njima i ne zamjerim)

Nek vas je sramota svakog onog koji oskrnavljuje simbol posveceno djeci.
Pa makar to bilo jedno obicno slovo sjecanja, tim nevinim pupoljcima vise i nije potrebno.
Njima je vazno da se ih prisjetimo i da pamet u glavu ulijemo DA SE TAKVO NESTO NIKAD NE DOGODI da makar za to nisu uzalud svoje zivote dali.
Stoga poklonite se onom sto je simbol odajte pocast i ne laprdajte [icon_flower.gif] :evil:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

#29 Post Postao/la mrki62 »

LAFF je napisao/la:De nemojte tako..
Jasno da roditelju niko bas niko nemoze svoje izgubljeno dijete nadomjestiti
Tako da mu napravite cijelo jedno drugo Sarajevo! (stoga njima i ne zamjerim)

Nek vas je sramota svakog onog koji oskrnavljuje simbol posveceno djeci.
Pa makar to bilo jedno obicno slovo sjecanja, tim nevinim pupoljcima vise i nije potrebno.
Njima je vazno da se ih prisjetimo i da pamet u glavu ulijemo DA SE TAKVO NESTO NIKAD NE DOGODI da makar za to nisu uzalud svoje zivote dali.
Stoga poklonite se onom sto je simbol odajte pocast i ne laprdajte [icon_flower.gif] :evil:
Ivana Mostarac, koja je i predsjednica "Dječjeg pokreta mira i prijateljstva", odgovara da je spomenik čisto pranje novca, u kojem veliki dio uzima Zimić.

Ističe da su se obistinile njene tvrdnje od prošle godine da će spomenik izazvati užasavanje građana.

"Mene optužuju da sam oportunista, da stičem sebi ime kroz patnju roditelja, a pogledajte šta su Zimić i nekolicina roditelja uradili. Dopustili su jednom kvaziumjetniku da napravi sprdnju od spomenika i za to uzeli 3,5 miliona KM. Otjerali su od sebe roditelje, koji su shvatili da su pogriješili vjerujući tom čovjeku", rekla je Mostarčeva i dodala da više ne želi da komentariše optužbe na svoj račun jer će sam ovaj spomenik dokazati njenu nevinost.

Bit će haman još problema u vezi tog spomenika ,............... više , čitajte OVDJE
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Spomenik za ubijenu djecu Sarajeva

#30 Post Postao/la maida_20 »

_RAMAYANA_ je napisao/la:Ajd dobro je da su se ikako i sjetili poslije toliko godina i napraviti spomenik i odati cast i sjecanje na tu poginulu djecu i to je vec nesto, e sad sam izgled spomenika i nije nesto slazem se sa Butterfly nekako je suvise obican,prejednostavan a toliki novac utrosen...opet kazem dobro da su se i sjetili i to je neki pomak.

da baš Ramayanči slažem se... ali evo opet kažem bolje išta nego ništa!
Djece te više nema...ne znači im to ništa hoće li spomenik biti bolji ili lošji,skroman ili raskošan...zar ne?

Odgovori