Trgovine za siromašne

Sve o Bosni i Hercegovini
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Trgovine za siromašne

#2 Post Postao/la paparaci »

ne zvuci lose. ali je i to opet na neki nacin ponizavajuce. da hajvani rade svoj posao kako treba tj jednostavno to za sta su izabrani, ne bi to bilo ni potrebno! neka podignu privredu i komplet drzavu na noge i s tim pruze ljudima radna mjesta, umjesto tih trgovina!

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Trgovine za siromašne

#4 Post Postao/la beca »

Pa kakva je kruza zavladala i kakva nam tek dolazi, i takve ce trgovine mnogima biti luksuz, nego stedite ono sto imate, ne smijesi nam se bas lijepo vrijeme...ne dao Bog kompjutere i laptope da moramo prodati.... [whatsthat.gif]

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Trgovine za siromašne

#5 Post Postao/la maida_20 »

žalosno ljudi dragi... :roll:

Ljudi se ovako klasificiraju, postoje oni bogati i siromašni a zlatne sredine nigdje [eusa_wall.gif]

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Trgovine za siromašne

#9 Post Postao/la paparaci »

u mom kraju to bi bila kraljevska plata. 1200km su cetiri fabricke plate obicnog radnika. cak ni profesori toliko nemaju. njihova je ako se ne varam oko 700km.
ma ta jaz postaje sve veca.....
majka(baka) moja je niz godina primala pemziju od nekih 150/160 km.
kad smo se mi unucad jednom iskupili, malo se zezali i hajd rekoh majka da vidimo koliki su ti mjesecni izdaci - tj. struja, voda, telefon, smece i koliko ti treba za one osnovne namirnice. ma nije moglo biti da si pita! mi smo to sve izveli na salu i smijali se. ali nikad se nije pozalila da nema, da joj fali i uvijek te doceka i ugosti maksimalno! sta vise, ona od svoje bijede pocne djeliti dzeparac nama unucadima - a nas ko "Hasica"!

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Trgovine za siromašne

#11 Post Postao/la paparaci »

pa vjeruj ni kod nas ne cvjetaju ruze! vece cijene nego na zapadu!

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Trgovine za siromašne

#12 Post Postao/la beca »

ne radi se o tome gdje je sta najskuplje, nego gdje ima vise ljudi kojima je potrebno jeftinije...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Trgovine za siromašne

#13 Post Postao/la paparaci »

beca_jovi je napisao/la:ne radi se o tome gdje je sta najskuplje, nego gdje ima vise ljudi kojima je potrebno jeftinije...

u cijeloj BiH [wink.gif]
i vidis, ne radi se uopste o tome gdje ih ima vise - nego o tome da li je to okaj [wink.gif]

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Trgovine za siromašne

#14 Post Postao/la andro »

Definicija siromaštva
Sve do nedavno, termin “siromaštvo” primjenjivan je u značenju nedovoljnosti prihoda za nabavku minimalne korpe roba i usluga. Danas se smatra da je siromaštvo stanje kada nedostaju osnovne mogućnosti za dostojanstven život. Prepoznatljivo je da se siromaštvo manifestira na razne načine, među kojima su nedostatak prihoda i sredstava, dostatnih da se osigura održiva egzistencija:
• glad i neuhranjenost, slabo zdravlje;
• ograničena ili nikakva dostupnost obrazovanju i ostalim temeljnim uslugama;
• povećana smrtnost, uključujući smrtnost od bolesti;
• beskućništvo i neadekvatni stambeni uvjeti;
• nesigurno okruženje, društvena diskriminacija i izolacija.
Nesudjelovanje u odlučivanju i u građanskom, društvenom i kulturnom životu zajednice također su bitne karakteristike negacije ljudskih prava. Multidimenzionalnost siromaštva kao pojave omogućava nam da o njemu razmišljamo kao o stanju koje karakteriziraju trajna ili kronična uskraćenost resursa, sposobnosti, mogućnosti izbora, sigurnosti i moći koji su potrebni za adekvatan životni standard i ostvarenje drugih građanskih, ekonomskih, političkih, kulturnih i socijalnih prava.


Problem siromastva u BiH je veoma zastupljen, sto kao drzavni problem, sto u medijima, sto medu drzavljanima BiH.

17% bosansko-hercegovackog stanovnistva je siromasno, a svaki treci drzavljanin je nezaposlen. Nazalost, sto dalje odmicemo od kraja rata, broj siromasnih je sve veci. Firme masovno propadaju, ljudi gube posao, plate i penzije kasne ili su pak neredovne. Suprotno ocekivanjima i nekim procjenama, moguce i nerealnim zeljama, u BiH je sve vise siromastva.

Najveci krivci za siromastvo u BiH su domaci politicari, u prethodnim i aktualnom mandatu, a dio krivice snose i predstavnici Europske Unije. Primjer je sef OHRa koji ne koristi sva svoja ovlastenja onako kako bi trebao.

Europa smatra Bosnu i Hercegovinu dobrom praonicom novca. Jer novac od donacija vecinom ne stigne do svog odredista.
slika
slika

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Trgovine za siromašne

#15 Post Postao/la nnejra »

Vidite kada je ova tema otvorena, a ništa se nije desilo u tom pogledu. Mislim da nigdje u BiH ne postoje ovakve trgovine. To je samo bio još jedan tračak nade za najugroženije stanovnike BiH koji se ugasio prije negoli je planuo. Kamo sreće da imamo takav standard da nam ovakve prodavnice ne trebaju, ali nažalost svakim danom je sve gore . Sada se ponovo od 1.januara najavljuju nova poskupljenja.Mislim da je jako puno gladnih, ali bukvalno gladnih u BiH. Samo se nadam da će se konačno nešto učiniti za one ljude koji su najsiromašniji, da će se naći neki model kako bi im se pomoglo. Ideal da ovakve prodavnice ne trebaju građani BiH sebi ne mogu to dozvoliti. Ja se hvala Bogu ne mogu požaliti, ali se često pitam kako žive porodice u kojima nijedan član ne radi. I sama sam u ratu bila korisnik javne kuhinje i znam kako je to kada nemaš šta da jedeš. Tada ne postoji ponos , već samo osjećaj gladi i pitanje kako je utoliti i tada mi je javna kuhinja izgledala i bila spas. Sada od 4 člana moje porodice nas troje ima redovna i ne tako mala primanja i ipak ne možemo sebi baš priuštiti neke silne luksuze, tako da mi je jasno da je jako teško preživjeti od penzije ili neke niske nadnice. Tako da samo molim Boga da podari milost na ovaj naš napaćeni narod i da nam olakšanje.

Odgovori