Distrikt Brčko

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Distrikt Brčko

#1 Post Postao/la mrki62 »

Otvaram ovu temu u nadi da mi neko objasni zašto Distrikt Brčko , jeste da je to već odavno uspostavljeno al me potaklo na ovu temu nekakva polemisanja na jednom forumu u vezi dešavanja u BiH , pa eto i Inzikova izjava da će ukinuti revizora za Distrikt Brčko .
Pa još jednom , možda provokativno pitanje : Odakle i zašto Distrikt Brčko ?
Ko je to omogućio , ko je to stvorio , zbog čega je nastao taj Distrikt ?
Zahvaljujem unaprijed .



A sad malo za uvod :






Distrikt Brčko
Izvor: Wikipedija
Skoči na: orijentacija, traži

Brčko distrikt, odlukom Međunarodnog arbitražnog tribunala, uspostavljen je 8. ožujka 2000. godine. Prostire se na površini od 493 četvorna kilometra posavske doline, koja seže od rijeke Save do obronaka planine Majevice. U blizini je tromeđe država Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske, te stoga slovi za strateško raskrižje u mnogim pogledima. Prema posljednjim procjenama u distriktu Brčko živi od 95.000 do 100.000 stanovnika, a od toga oko 50.000 u gradu Brčkom.

Distrikt Brčko, po svom Statutu, kojeg je proglasio Robert W. Farrand - prvi supervizor za Brčko, jedinstvena je administrativna jedinica lokalne samouprave pod suverenitetom Bosne i Hercegovine. Ima vlastitu multietničku administraciju, policiju i pravosuđe. Demilitarizirano je područje i pruža sve potrebne slobode svojim građanima. Distrikt nema drugu zastavu ili grb osim zastave i grba Bosne i Hercegovine. Latinično i ćirilično pismo, te srpski, hrvatski i bošnjački jezik ravnopravni su u upotrebi za sve svrhe. Funkcioniranje distrikta nadzire međunarodni supervizor i šef ureda OHR-a Sjever.

Zbog svog zemljopisnog položaja, distrikt ima velike gospodarske prilike u poljoprivrednoj i prehrambenoj industriji te trgovini, pogotovu što posjeduje najveću tržnicu u ovom dijelu Europe – «Arizonu». Mnoge velike državne tvornice prošle su fazu privatizacije, a paralelno s tim povećava se, već sada veliki, broj privatnih poduzeća. Upravo zbog svoga položaja, distrikt Brčko, pored tradicionalnog lovnog, ima dobre mogućnosti za razvijanje kongresnog i seoskog turizma.

U distriktu Brčko, od njegovog osnutka do danas, usvojeno je preko 100 vlastitih zakona, koji pomažu građanima da lakše izgrade sredinu koja će biti ponos cijeloj državi, stvaraju pogodnosti za ulazak zdravih inozemnih investicija i ideja, a ti zakoni postaju i modeli za entitete u BiH.

Osnovno obrazovanje je devetogodišnje, obvezatno i besplatno u distriktu Brčko, koji ima 16 osnovnih škola, 5 srednjih i, za sada, Ekonomski fakultet. Sloboda izražavanja građana i javnost rada je zajamčena. Distrikt ima i svoj javni medij u instituciji J.P. Radio Brčko, a u perspektivi je i njegovo proširenje na pisani i TV segment. Također funkcionira i nekoliko privatnih medija.

Brčaci znaju prepoznati kulturne vrijednosti. Zbog toga i posjeduju bogatu narodnu knjižnicu, gradsku galeriju, amatersko kazalište, dom kulture i nekoliko kulturno-umjetničkih društava. U distriktu su aktivna i tri nacionalna kulturna društva – "Prosveta", "Preporod" i "Napredak". Brčko pohode mnoga poznata imena iz svijeta kulture, ne samo s domaćih, nego i širih svjetskih prostora, a Brčaci ih uvjek rado i srdačno dočekuju.

Link http://hr.wikipedia.org/wiki/Distrikt_Br%C4%8Dko
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
lattemma
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 281
Pridružen/a: 16 Mar 2009 14:53

Re: Distrikt Brčko

#2 Post Postao/la lattemma »

[icon_peace.gif]
svako voli svoj grad pa tako i ja.....


Brcko brcacima [smileyheartbounceqy7.gif]
Thank´s god i´m a women

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Distrikt Brčko

#3 Post Postao/la mrki62 »

lattemma je napisao/la:[icon_peace.gif]
svako voli svoj grad pa tako i ja.....


Brcko brcacima [smileyheartbounceqy7.gif]
Da Brčko Brčacima ili Brčko moje , Brčaci te vole .

A sad malo i ozbiljno .
Brčko je Distrikt zato što se nacionalisti nisu mogli dogovoriti kod podjele BiH.
Brčko Distrikt upravo dokazuje , da je BiH dijeljena i kod dijeljenja se je Brčko sa okolnim selima pokazalo kao problem i nikako se nisu mogli dogovoriti.
Veoma brzo su se dogovorili sa ostalim mjestima, primjer Srebrenica i Podrinje !!!!!!!!!! Tome ja kažem ubojstvo sa predumišljanjem !
Potpisnici su poznati , a da bude apsurd već , ti isti potpisnici su nacionalni junaci !?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: Distrikt Brčko

#4 Post Postao/la string »

Brcko je jedan obicni experiment...
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Distrikt Brčko

#5 Post Postao/la mrki62 »

string je napisao/la:Brcko je jedan obicni experiment...
Zašto nije čitava BiH eksperiment ?
Zašto postoji RS ili Federacija, jel i to eksperiment ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: Distrikt Brčko

#6 Post Postao/la string »

mrki62 je napisao/la:
string je napisao/la:Brcko je jedan obicni experiment...
Zašto nije čitava BiH eksperiment ?
Zašto postoji RS ili Federacija, jel i to eksperiment ?
Zato sto je tema Brcko distrikt a ne RS i Federacija....
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Distrikt Brčko

#7 Post Postao/la mrki62 »

string je napisao/la: Zato sto je tema Brcko distrikt a ne RS i Federacija....
Ili zato što se bojiš pogledati istini u oči !?
Pošto sam autor teme , onda dozvoljavam da se proširi po čitavoj BiH , jer i Brko ( Distrikt ) je dio BiH, koju su dijelili nacionalisti.
Dijelili , dijelili ,...... i kad je došao na red Brčko sa okolnim selima, zataklo se , to je samo dokaz kako su bili svugdje složni a samo na tom području NE:
Inače zahvaljujući ljudima, koji se boje istine , vladajuća struktura vlada i to nonšalantno , yebe se im i za narod i za državu .
Alija je sjebao sa svojim potpisom svu BiH a njegovi puleni mu još uvijek vjeruju i uzdižu ga u božanstvo , ne shvatajući da je on svo vrijeme bio srpski čovjek , ........ ogromno posla je uradio za Srbe a za muslimane samo patnju i nedužne žrtve !
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Distrikt Brčko

#8 Post Postao/la im_ex »

string je napisao/la:Brcko je jedan obicni experiment...
[eusa_clap.gif]
dijelim misljenje [evojele9.gif]

mrki62 je napisao/la:Zašto nije čitava BiH eksperiment ?
A da priupitas politicare?
mrki62 je napisao/la:Zašto postoji RS ili Federacija, jel i to eksperiment ?
Moze biti da je. Moze biti.

Smijesno mi je postavljanje takvih pitanja na forumu, odnosno trazenje odgovora ... politicari nisu u clanstvu bol- Foruma.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Distrikt Brčko

#9 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex je napisao/la:
Smijesno mi je postavljanje takvih pitanja na forumu, odnosno trazenje odgovora ... politicari nisu u clanstvu bol- Foruma.
Smiješno je meni što većina ne može da prihvati činjenicu , da je BiH podijeljena.
Inače sam rodom nedaleko od Brčkog i čitava Posavina mi je poznata, kao i Bos. Šamac , odakle je rodom i Tihić i Izetbegović , koji je čak i svoju babovinu i rodno mjesto prepustio Srbima,.... da ne kažem i Srebrenicu.
Ne trebaju nama političari na forumu , kao ni sportaši ili muzičari ( zavisi na kojoj smo temi ) , jer imam utisak, kad je kakav muslimanski političar okarakteriziran za hoštaplera, da se u vama pojedinim rađa neki prkos ili inat odbrane .
Koga vi u stvari branite , do koga vam je stalo ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Distrikt Brčko

#10 Post Postao/la im_ex »

mrki62 je napisao/la:Ne trebaju nama političari na forumu
Dabome da nam ne trebaju - i da jesu u clanstvu, ionako ne bi dobio odgovore [laugh.gif]



Jedno mogu reci - da je BiH deset puta vise "sjecnuta" no sto jeste, na sta ukazujes, njene granice su ostale nepomjerene i ona zivi, opstaje. Ma kako tebe i tebi slicne bolila ta cinjenica, realna je.

Branim ljudstvo koje voli Bosnu i Hercegovinu. A ima ih, na tvoju zalost.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Distrikt Brčko

#11 Post Postao/la mrki62 »

IM_ex je napisao/la:


Jedno mogu reci - da je BiH deset puta vise "sjecnuta" no sto jeste, na sta ukazujes, njene granice su ostale nepomjerene i ona zivi, opstaje. Ma kako tebe i tebi slicne bolila ta cinjenica, realna je.
Vanjske grenice su ostale iste al se utroba promijenila . Bio sam prošlog i predprošlog mjeseca u Brčkom i okolnim mjestima , prešao sam iz Hrvatske , Županja - Orašje .
Orašje drže Hrvati - čitaj Herceg Bosna , . krećem na Lončare - čitaj RS
Dolazim u Brčko - čitaj Distrikt
krećem u Gornje Humce , koji su u Federaciji al moram proći kroz Pipere , koji su u RS ,........... koliko je vlasti u BiH a krug vožnje je cca 50 - 60 km.
Dalje , ako ne vjeruješ da je Orašje ili Odžak u Herceg Bosni , utipkaj Hećimović na telekom BiH a mjesto Orašje, pa ćeš vidjeti da Posavine uopšte nema .
Posavinu ćeš naći na HT Mostar ( Hrvatski telekom Mostar ) , kao i ostale njihove županije ,........... da ne pametujem previše , evo ti link i uvjeri se http://www.ht.ba/hr/Korisnicka-zona/Telefonski-imenik
IM_ex je napisao/la: Branim ljudstvo koje voli Bosnu i Hercegovinu. A ima ih, na tvoju zalost.
Na žalost ?
odakle ti nešto tako ?
Kad sam ja bilo šta loše napisao o BiH ?
Da imam šta ružno u mislima, ne bih bio ovdje .
Jedno je voljeti BiH a drugo je poistovijetiti jednu qurčevu osobu sa BiH.
Pa zašto postoji opozicija ?
Jesul oni loša ili dobra strana jedne države ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Distrikt Brčko

#12 Post Postao/la im_ex »

mrki, bolan, jel ne vidis da vise niko nema zivaca za ovakve, vec prozvakane teme.
To sto dobra vecina nas ne dijeli misljenje s tobom kad je o licnosti, odnosno o funkciji Predsjednika BiH, rahmetli Aliji Izetbegovicu rijec, ne daje ti za pravo da nas svrstavas u jednu vrecu, a to konstantno cinis ( na to ti ukazivah jos na samom ulasku u clanstvo, al dzaba tebi ukazivati). Ne smatram ga savrsenim, nije to niko od nas, da se razumijemo. Tad je bio na funkciji Predsjednika BiH i da ne znam sta protiv njegove licnosti navedes, ne mozes navesti da je on prouzrokovao rat. Mozes, ustvari, ti i to mozes, to se cita izmedju tvojih redova, no, s tom nebulozom se ne mogu sloziti.

Ne moze biti da smo svi koji ne dijelimo tvoje misljenje potom naivni a ti najpametniji, najupuceniji. Ne mislim iskljucivo na forumase, globalizujem bosansko-hercegovacki narod.
Da je Izetbegovic takav kakvim ga predstavljas, i da je Tihic tek njegova produzena ruka, ne bi bilo logike da upravo Tihic biva treci put zaredom izabran za predsjednika SDA. Zasto ne? Zato sto bi ga "pojeo mrak" ako vec ni od kog drugog a ono od opozicije.
Ili ces sada reci: daaa , narod je taj koji ga gura naprijed da bi dovrsio to sto Izetbegovic nije uspio a bio je naumio ... i tak', u krug ... nigdje kraja shupljoj

Bosna i Hercegovina zivi slika
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Distrikt Brčko

#13 Post Postao/la paparaci »

vezano za pocetno pitanje koje je mrki postavio, pitao sam jednu poznanicu koja je iz Brckog i starija je zena. ona kaze da je jedan od razloga zato sto se Brcko nalazi na tromedji(a je izraza [laugh.gif] ). znaci zbog vec pomenutog neuspjelog dogovora i zbog toga sto je to (bilo) leglo cetnika. nadam se da sad nece usljediti burni komentari. samo sam prenio ono sto sam cuo.

Avatar
lattemma
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 281
Pridružen/a: 16 Mar 2009 14:53

Re: Distrikt Brčko

#14 Post Postao/la lattemma »

Kako vidim mnogi vec iz pocetka nisu skontalii sta znaci District!
Thank´s god i´m a women

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Distrikt Brčko

#15 Post Postao/la im_ex »

e, jest opet mudrost skontati znacenje, aman
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori