Realni svijet u kojem živimo

Sve o Bosni i Hercegovini
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Realni svijet u kojem živimo

#1 Post Postao/la beca »

Medicinske sestre se iživljavaju na porodiljama


- Odjel za porodilje u bolnici Koševo je pravi konc-logor za žene i ako se ikad više budem porađala nema šanse da se vratim gore!

Ovako je svoju priču za "San" počela tridesetčetverogodišnja Sarajka N. B., koja je nedavno, nakon rođenja svog drugog djeteta, na ovom odjelu četiri dana ležala u, kako kaže, najgorim mogućim uslovima.

Neljubazno osoblje

- Da ne bude zabune, ja sam se porodila na carski rez i prvi dan sam provela na Odjelu intenzivne njege, gdje su uslovi sjajni, a medicinsko osoblje divno! Tek kada sam prešla kod bebe, na Odjel za porodilje, počela su moja najgora četiri dana u životu - napominje ova majka.

Kako ističe, prvi konflikt je imala sa medicinskim sestrama za koje tvrdi da su „osim što su neljubazne i arogantne, nestručne i nekompetentene u svom poslu".

-Za tih nekoliko dana koliko sam ležala na Odjelu, bebu nisu nijednom okupali! Hajde, pokušala sam da razumijem to, jer nema tople vode na tom odjelu, pa one bebe brišu maramicama. Međutim, kada sam ih zamolila da bebu presvuku jer se ukakila, one su „drvlje i kamenje" na mene sasule. Bebe, zaboga, presvlače samo ujutro i navečer - to im je bilo opravdanje! Kao da bebe biraju kada će kakiti. Ne mogu ja pustiti da mi cijeli dan dijete bude takvo u neredu! Međutim, one su to puštale, a ja zbog poroda na carski rez nisam imala snage da svoje dijete sama presvlačim. Kada sam došla kući i vidjela kako se moje dijete ojelo i kako su joj nogice kao krv crvene, sjedila sam i plakala - priča N. B. i dodaje da joj je prilikom posljednje kućne posjete patronažna sestra rekla da je njena beba "super kakve je ona viđala nakon izlaska iz bolnice Koševo".

- Najnormalnija pojava na tom odjelu je da pedijatrica dođe sa žvakaćom u ustima i da se ophodi prema porodiljama kao da su one došle iz najprimitivnije sredine. Do doktora nema šanse da dođe pacijent, jer glavnu riječ vode medicinske sestre. Nikakve kulture ni odgoja nemaju. Sestre, kada piju kafu, ne daj Bože da ih neko od pacijenata zove, odmah im natrljaju nos! Jedna sestra je čak razbila toplomjer iznad kreveta bebe i pustila da živa curi iznad bebice. Mislite da je nekog bilo briga? Više me bolio taj odnos nego moja rana. Vi ste bespomoćni, jer ste slabi poslije carskog reza, a one se ponašaju kao da ste stoka, a ne porođena žena! Najgora mi je bila sestra koja se, čini mi se, zove Marina - ističe naša sagovornica. Ona je posebno ogorčena zbog prljavštine, „koja je normalna pojava na odjelu gdje leže bebe a gdje bi sve trebalo biti sterilisano".

Carstvo prljavštine

- Kad uđete ujutro u WC, takvog ćete ga zateći i navečer. Ulošci od krvi su tu samo bačeni, sva nečist stoji, i ne samo tu, nego i po hodniku, gdje se kateter probio i curio i to stoji tako danima... Niko to ne sklanja i pacijentice bukvalno moraju preskakati preko toga. Posteljina je prljava, kao i pelene za bebe. Ako prokrvarite na posteljinu, na toj krvi ćete i ležati dok ne izađete iz bolnice, jer niko to neće zamijeniti! Doduše, zamijene posteljinu samo kada im je glavna vizita...

Većina porodilja, iako bi trebala ležati poslije poroda, pogotovo carskog reza, bježi odozgo na svoju ruku i glavom bez obzira - ističe ona i podvlači da je u svojoj torbi iz bolnice donijela žohare kući. Ona napominje da je i prvo dijete rodila na istom odjelu ali je tada, kako tvrdi, plaćala sestrama da se brinu i za nju i za bebu. -Sad nisam htjela da dam ni feninga i eto šta sam sve doživjela. Ko god tvrdi da fol gore nema korupcije i mita, laže - zaključuje ona.

Dž. Busnov

Provjera stanja

U Kliničkom centru Koševo nisu htjeli da komentarišu ovaj problem. Kako nam je rekla glasnogovornica Kliničkog centra Biljana Jandrić, na osnovu naših pitanja o ovoj temi proslijeđenih faksom, „bit će provjereno realno stanje tog odjela".

ÄŒasni izuzeci

- Moram, doduše, istaći da gore ima i nekoliko finih medicinskih sestara, koje, nažalost, kada žele da pomognu porodiljama, dobiju oštre kritike od ostalih, pa se i one povuku. Meni su se bile upalile grudi i kada je jedna sestra, zaista joj ne znam ime, pokušala da mi pomogne, ostale su „zarežale" na nju. Molila sam ih da mi prokuhaju malo tople vode za obloge, ali to nisam dobila. Doktora nisu ni pokušale zvati, iako su meni grudi bukvalno buknule...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Realni svijet u kojem živimo

#2 Post Postao/la beca »

I zaista je takvo realno stanje, ne samo na jednom odjelu, već na cijelom Kliničkom centru, ako ne daš love u džep, niko te i ne gleda.....u Bosni se luksuz razboljeti, jer aj luksuz ne možeš preživjeti....

Iz iskustva znam, kada je mama trebala na operaciju, kako se prave rasporedi operacija....ne po hitnim slučajevima, već prema tome ko da više evra....jadan je naš narod sa ovakvom državom i zdravstvom....

Kao što je gore navedeno, veoma je mali broj izuzetaka...a ovo ostalo....sačuvaj Bože....i ne daj Bože im pasti na ruke....nema te....ali bukvalno te nema

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Realni svijet u kojem živimo

#3 Post Postao/la paparaci »

pa ima li ta nesretna zena covjeka ili rodbine da tim govnarkama yebu znanje?! kako bih ja to postrojio!

stvar je u tome sto je narod naucio doktore i sestrice i sve njih na mito. ako im neces dati najmanje 50km (zavisi o cemu se radi), ne trebas se nicemu dobrom nadati. nece ni da te pogledaju, a kamo li sta drugo. cast izuzecima!

najbolje je uradio jedan tip iz Bihaca cini mi se. doveo je zenu da se porodi, kako li i doktor nije htio da je ni pogleda bez hiljadu, dvije maraka. covjek mu govori, nemam para tu. donijecu. doktor nista. kad covjek - ne budi len - izvadi pistolj i doktoru na celenku! da vidis doktora i promjene. radi, leti. ma nemres ga prepoznati :lol:

a sta je slucajeva bilo gdje su tako zene nastradale zajedno sa djetetom, itd. samo zbog takve stoke. a sve je to zbog neuredjenosti "drzave".

yebo ti divlji zapad, kako je kod nas [huh.gif]

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Realni svijet u kojem živimo

#4 Post Postao/la basista »

Nije samo luksuz razboliti se nego je luksuz i umrijeti.. [Happy.gif]
To se pogotovo odnosi na SA..
Mislim na troskove oko ukopa a za grobno mjesto na Barama da i ne govorim..
Hiljade..
Na kosevskoj klinici,stvarno je los tretman pacijenata..
Sva sreca,pa jos uvijek,dozvoljavaju posjete..tako da pacijentima rodbina donosi hranu,inace bi pocrkali od gladi.. [cool.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Realni svijet u kojem živimo

#6 Post Postao/la beca »

danas ti je džaba sve...jedino onaj ko je na nekoj funkciji ili zahebani tipivi, kao što si ti naveo oslobođeni su takvog plaćanja.....invalidi, šehidske porodice i ostale kategorije jok...

iste prilike, kad je moja mama bila u bolnici, prije nekoliko godina, poslije operacije nam nisu dali da uđemo, niti se moglo doći do doktora da pitamo za stanje, jer su pare već bile date, moj je rođak sa značkom uspio ući do doktora...

kaže on kad mu je rekao da je inspektor, ovaj iskolačio oči, umalo mu nije pozlilo, i kad je rekao da je došao da pita za tetku, ovaj odahnuo, sve mu lijepo objasnio, ponudio ga pićem.....a za nas nije imao minutu....

a drugi primjeri su mi također poznati, supruga jednog poznanika je imala dva spontana i pri trećoj trudnoći opet dobije bolove, suprug je odveze u bolnicu, ono hitan slučaj, ne može biti hitniji...nju prime, a njega pošalju sa zdravstvenom na blagajnu, kad mu je ovaj rekao nešto u smislu novca mimo onog što je obavezno, lik je provukao ruku kroz onaj prozorčić i uposlenika odvalio šakom....bilo mi smiješno kako je to prepričavao, pošto ima veliku ruku, a prozorčić mali, kaže da je samo iz zgloba uspio zamahnuti [laugh.gif]

a medicinske sestre su posebna priča...imala sam nesreću da mi je mama prije dvije godine bila u bolnici otac prije nepunu godinu, pa sam se nagledala svega i svačega, i zaista se osipam na te ljude.....i oni dali zakletvu....koju....ironija je mali izraz za ono što se kod nas dešava....

nisu li to ljudi koji rade najhumaniji posao, opet napominjem čast izuzecima, hvala Bogu neka doktora, koliko samo puta pomognu, ali

jednostavno me srce zaboli, suze mi navru na oči kada pomislim na ljude koji NEMAJU, ali zaista NEMAJU da im plate ono u džep koliko oni traže....

poslije rata je ekspanzirala mnoga boleština, pa tako danas u BiH svaki treći čovjek ima tumor, izraslinu na nekom dijelu tijela...uglavnom su to operacije koje su rutinske, ali ako se urade na vrijeme....eh na takvim stvarima se oni nahapaju parama, žena koja je penzioner i koja je imala samo 100 km i ponudila ih doktoru, bila je odbijena.....MALO MU BILO....crko dabogda! pa i ta žena je nečija majka, zaboga, kakvi smo to mi ljudi postali, pa ako ovako nastavi NEĆE NAS NI BITI....

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Realni svijet u kojem živimo

#7 Post Postao/la basista »

Mozda su polozili zakletvu,,, da im niko i nikada,nece pokvariti raspolozenje na poslu.. :lol: .. Ne znam sad,ali do prije koji mjesec,vec oko 13h,klinika je prazna.. nigdje doktora.. Svi po privatnim praksama.. Na proljece,kad am imao probl sa zelucem,na gastroentereoloskom,radili su neprestano do 13h,bez pauze,pa ko dosao na red,dosao..
Ni doruckovali nisu. Toliko zure na popodnevni rad i cash zaradu..

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Realni svijet u kojem živimo

#8 Post Postao/la paparaci »

beca_jovi je napisao/la: ..nju prime, a njega pošalju sa zdravstvenom na blagajnu, kad mu je ovaj rekao nešto u smislu novca mimo onog što je obavezno, lik je provukao ruku kroz onaj prozorčić i uposlenika odvalio šakom....bilo mi smiješno kako je to prepričavao, pošto ima veliku ruku, a prozorčić mali, kaže da je samo iz zgloba uspio zamahnuti [laugh.gif]

[To funny.gif] [evojele9.gif] [thumbup.gif]

to je jedini jezik koji oni razumiju i samo tako treba postupati!

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: Realni svijet u kojem živimo

#9 Post Postao/la string »

paparaci je napisao/la: stvar je u tome sto je narod naucio doktore i sestrice i sve njih na mito.
to je to...sad im neko drugi kriv.
A sto se tice uslova to ne moze opravdati niko.Veoma je moguce da se i zbog rata takvo stanje samo produzilo jer znamo kroz sta je Sarajevo proslo u ratu i koliko je ista ta bolnica prijema dnevno imala i u kakvim se uslovima radilo,tako da su neke navike jednostavno ostale.Znam da je Nedret Mujkanovic,inace bivsi nacelnik UKC Tuzla, imao obicaj spucati med.sestru glavom ukoliko bi napravila neku vecu gresku [Happy.gif] i da ih je drzao pod kontrolom jako dobro....sve dok se nije objesio....
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Realni svijet u kojem živimo

#10 Post Postao/la mrki62 »

najbolje je uradio jedan tip iz Bihaca cini mi se. doveo je zenu da se porodi, kako li i doktor nije htio da je ni pogleda bez hiljadu, dvije maraka
Problem je što se to još događa,................ al je ipak i jedna olakšavajuća okolnost = "naši" su na vlasti i nek nas yebu do nesvijesti , mi ćemo to stoički podnijeti [eusa_wall.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Realni svijet u kojem živimo

#13 Post Postao/la paparaci »

string je napisao/la: A sto se tice uslova to ne moze opravdati niko.Veoma je moguce da se i zbog rata takvo stanje samo produzilo jer znamo kroz sta je Sarajevo proslo u ratu i koliko je ista ta bolnica prijema dnevno imala i u kakvim se uslovima radilo,tako da su neke navike jednostavno ostale.
to stoji da su mnoge bolnice pretrpjele grozna vremena za vrijeme rata, ali to za mene nije opravdanje! 14 000 000 000! (14 milijardi) maraka je BiH primila u vidu raznih donacija! zar takve stvari nisu na prvom mjestu?!

ma jojjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj [onfire.gif] [onfire.gif] [onfire.gif] [onfire.gif] [Real mad.gif] [Real mad.gif]

...sto nisam TORNADO!!!! [eusa_wall.gif]

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Realni svijet u kojem živimo

#14 Post Postao/la paparaci »

vidovita_dzemila je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
najbolje je uradio jedan tip iz Bihaca cini mi se. doveo je zenu da se porodi, kako li i doktor nije htio da je ni pogleda bez hiljadu, dvije maraka
Problem je što se to još događa,................ al je ipak i jedna olakšavajuća okolnost = "naši" su na vlasti i nek nas yebu do nesvijesti , mi ćemo to stoički podnijeti [eusa_wall.gif]

[To funny.gif]

zar i ova tema, sine Mrki

Alija je kriv za sve :lol:

Odgovori