Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

Sve o Bosni i Hercegovini
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#1 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

Bosansko-Hercegovacka historija od postanka pa do danas.
Materijal sakuplen na javnim informativnim glasilima, radiju, televiziji i Slike.

U srednjovjekovnoj Bosni, Bošnjaci su bili pripadnici heretičkog vjerovanja i nisu priznavali ni katoličku ni pravoslavnu crkvu. Šta više, od ovih crkava im je konstantno prijetila opasnost progona; sam rimski papa je tijekom srednjovjekovne Bosne poslao nekoliko križarskih ratova na našu zemlju sa ciljem uništenja bošnjačke hereze. dr.. Prisilne konverzije heretičkih Bošnjaka na katoličanstvo, odnosno pravoslavlje, su postepeno uzimale svoga maha. Slomom Bosne od strane Turaka 1467 godine i kroz period Otomanske Bosne, Bošnjaci postepeno primaju Islam. Nacionalni identitet Bosanskih Srba, odnosno Bosanskih Hrvata se formira veoma kasno, tek polovinom 19 stoljeća, kada se Bošnjaci pravoslavne, odnosno, katoličke vjeroispovijesti, a pod znatnim lobiranjem srbijanskih i hrvatskih političkih misionara, odrođuju od bošnjačkog nacionalnog korpusa i na temelju zajedničke vjeroispovijesti počinju nacionalno identifikovati sa susjednim pravoslavnim srbima, odnosno katoličkim hrvatima.
Vrijedne su naročite pažnje religiozne i socijalne prilike ove zemlje prije turskog osvajanja. Većina tamošnjeg stanovništva pripadala je kršćanskoj heretičkoj sekti bogumila. Ovi šizmatici su od XIII stoljeća bili izvrgnuti progonima papa. Čak su pape protiv njih nekoliko puta preporučivali krstaški rat (papa Honorus III - 1221. godine, Gregori IX - 1238. godine, Innocent IV - 1246. godine i Benedict XII - 1337. godine. Inkvizicija je osnovana 1291. godine). Papa Ivan XII u jednom pismu bosanskom kralju piše:

"Dragi naš sine, bosanski kneže vrijedni Stevane! Znamo, da si vjeran sin crkve. Zbog toga očekujemo tvoje posredovanje u uništavanju heretika u tvojoj zemlji. Očekujemo da ćeš biti na pomoći našem inkvizitoru Fabiusu, jer otpadnici (heretici) smatraju Bosnu zdravim mjestom. Sakupili su se iz raznih krajeva svijeta i hoće da tamo posiju sjeme odvratne zablude. Ovi ljudi, privikli na spletke starog Lucifera (Iblisa), oboružani otrovom patvorene prostodušnosti (jednostavnosti), pod krinkom kršćanstva nastoje otrovati umove katolika. Njihove se riječi uvlače poput raka. Prividno su čedni, ali su potajno i na ubojstvo spremni. To su vuci u obliku janjadi. Da ulove i prevare prostodušna stada Isusova, prikrivaju svoje zvjerstvo".

Patnje koje su trpjeli bogumili u XV stoljeću postale su tako nesnošljive da su se radi svog spasa obraćali Turcima za samilost, jer su grubi postupci i pritisci bosanskog kralja i svećenstva bili takvi da im nema primjera. Njih četrdeset hiljada pobjeglo je u susjedne zemlje. Oni što nisu pobjegli poslani su u Rim, okovani u lance. Međutim, ove grozne mjere malo su usluge učinile umanjivanju bogumila u Bosni, jer se priča da je ova hereza jednako bila jaka i u 1462. godini. Sljedeće godine, kada je sultan Mehmed II podvrgao Bosnu, tamošnji su katolici napustili svoj kraj. Ključe Bobovca, prijestolnice kraljeve, predao je Turcima njegov namjesnik koji je bio bogumil. Pošto su se i druga mjesta i utvrde povele za njim, za jednu sedmicu palo je sultanu u ruke oko sedamdeset utvrđenih mjesta. Mehmed II priključio je i Bosnu ostalim osvojenim krajevima.

Otada se više ništa ne čuje o bogumilima. Misli se da su po turskom osvajanju u velikom broju prigrlili islam. Većina je katolika iselila u susjednu Austriju i Mađarsku, a za preostale se misli da su se mnogi od njih poveli za primjerom pređašnjih obraćenika. Neki su Evropljani pretpostavili da je mnogobrojno obraćenje bogumila u islam bilo u početku turskog osvajanja s tom namjerom da se povrate u svoju naročitu sektu, čim im se u budućnosti pruži prilika. Kao dokaz za ovu tvrdnju oni navode da su bogumili, zbog gore spomenutog stradanja i pritiska, našli zgodan put kako će namjerno zanijekati svoju staru vjeru (katoličanstvo), te budući da im se kasnije nije pružila očekivana prilika u povratak, to se napokon namjera njihovih pređa zaboravila. Obično je ovakva pretpostavka samo nagađanje, te se na nju, kao nepobitni dokaz, ne može osloniti. Mi smatramo jačim razlogom to što su bogumili pomiješani s muslimanima bili skloni islamu zbog mnogih tačaka u njihovom vjerovanju koje su slične islamskom učenju. Bogumili su odbacivali obožavanje Marije, ustanovu krštenja i sve vrste klera. Krst su, kao znamen vjere, mrzili. Smatrali su idolopoklonstvom upućivanje molitvi slikama i kipovima svetaca i relikvijama (moćima). Protivno katoličkim crkvama, koje su nedostojno ukrašene slikama, njihovi su hramovi bili skromni i jednostavni. Kao i muslimani, imali su hrđavo mišljenje o crkvenim zvonima, koja
su nazivali "satanske trube". Vjerovali su da nije Isus lično razapet, nego da je to bio neki iluzorni lik, te su se u ovom pogledu djelomično slagali s Kur'anom (Njihova je tvrdnja: "Mi smo ubili Mesiju Isaa, sina Merjemina, Božjeg poslanika. Niti su ga ubili niti razapeli, nego im se tako pričinilo." - Sura IV, An Nisa', 157).

Osuđivanje alkohola i sklonost asketskom životu i jednostavnosti spadaju u one sklonosti koje su poslužile zbližavanju bogumila s islamom. I oni su se pet puta dnevno molili. Često su puta padali na koljena i izražavali blagodarnost Bogu. Prema tome, za njihovo sudjelovanje pri molitvi u džamiji izgleda da nije trebalo velike preinake.

Ovdje sam sakupio neke tačke koje su slične sa propisima islama, a koje se nalaze u šizmatičkoj sekti bogumila. Međutim, u bogumilskom vjerovanju ima i takvih tačaka koje sadrže formu kršćanskih propisa da ih pobožni muslimani ne mogu smatrati dostojnim za primanje. Dok su zajedničke tačke ovako nabrojene, može se zaključiti da su se uvjerili u potrebu postepenog napuštanja onih vjerovanja koje islam ne trpi. Njihovo vjerovanje, slično dualizmu manihejaca, nije se moglo izmiriti s vjerovanjem muslimana, ali je islam uvijek bio tolerantan (napisano 1913.!) prema ovakvim religioznim rasuđivanjima, samo pod tim uvjetom da ova svoja šizmatička naziranja ne izjavljuje.

Turci, da omile svoju vjeru Bošnjacima, po svom poznatom običaju nagovarali su ih nuđenjem svih vrsta materijalnih i duhovnih probitaka. Svima onima koji su prigrlili islam osiguravali su vlasništvo svega njihovog posjeda, a spahije su bile oslobođene od poreza. Moguće je da su mnogi od islamiziranih pripadali plemstvu i bili lenski gospodari, te zbog svoje hereze prema katolicima bili prije lišeni tih prava. Napokon, uključivši se pobjedničkoj vjeri, uhvatili su priliku da povrate svoje vlasništvo. Bosanski su muslimani sačuvali svoju narodnost, te do dan-danas nosili prezimena kršćanska i govorili nacionalnim jezikom. Istovremeno su uvijek bili sa revnošću i oduševljenjem privrženi vjeri. Staro viteško držanje muslimana plemića, predana privrženost islamu, pored njihovog upliva i moći uvijek su na njih svraćali naročitu pažnju. Nekima su od njih povjeravana važna zvanična mjesta. Dapače, između 1544. i 1611. godine, zauzimala su devetorica od njih predsjedništvo vlade.
Prof. Dr. Darko Tanasković, najpriznatiji jugoslovenski orijentalist, o bošnjaštvu kao nazivu kojim se označava etnopolitička koncepcija, kaže da je "suština u stavu da u staroj istorijskoj zemlji Bosni, starijoj i od Srbije i od Hrvatske, kao njeno autohtono stanovništvo, s neprekinutim etničkim, kulturnim, psihičkim, pa i državotvornim kontinuitetom od ranog srednjeg vijeka do danas, žive Bošnjaci i da je to jedino njima odgovarajuće narodno i nacionalno ime." (Polje, br. 36).



http://www.facebook.com/video/video.php?v=1121195050696

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1121363774914

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1122345599459

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1125060667334

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1135142119364

http://www.bosnatube.com/video/2062/BIH ... a-opstanak

http://www.bosnatube.com/video/2972/Pri ... akav-jeste

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#2 Post Postao/la mrki62 »

Onaj ko je vodio BiH u samostalnost , taj bi trebao i morao znati tu povijest / historiju i onda BiH kao državu stvarati na tim temeljima i nikako ne dozvoliti stvaranje nekakvih novih nacija i stim omogućiti krvnicima iza zatvorenih vrata da se dogovaraju podjelu BiH po novom nacionalnom ključu.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#3 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

Da Mrky ali po ovim historijskim faktima je vidljivo da narodnost "bosnjaci" uopce nije izmisljena i da su vecinski potomci tih bosnjana danasnji muslimani.Medjutim "muslimani" se u svijetu koristi kao vjerski a ne nacionalni naziv,te se nazivom "bosnjaci" koriste iz tog razloga ali i zelje njihovih susjeda da im prikace svoje porijeklo ili ih nazivaju pogresno "turcima".Vidljivo je i da su pravoslavci iz BiH pod utjecajem Srbije uzeli tek prije 100g naziv "srbi" kao i katolici dolaskom Austro-ugarske "hrvati",a sve zbog nametanja od strane susjeda i iste vjeroispovjesti.
Da bude jasnije npr crnogorci su pravoslavci ali nisu srbi,kao sto ni bosanski muslimani nisu turci.
Dalje ,vidljivo je da je komadanje bosne pocelo upravo tad,otprilike kad je katolicima i pravoslavcima nametnuto ta narodnost.Zanimljiva je stvar da nasi susjedi ne osporavaju vanjske granice BiH,vec uzimaju pravo da se mijesaju u unutrasnje koje do sad nisu postojale,a takvo nesto je u medjunarodnom pravu KAZNJIVO.Medjutim upravo u BiH Mzajednica vec dugo pokazuje dvostruke arsine i licemjerje.Vidio si koliko su se slovenci i hrvati sporili za prevlaku,jedan sicusni dio teritorije i na kraju su pozvali MZ kao arbitra.
Zasto MZ koja je prisutna vec 15g u Bih i ima svog predstavnika jednostavno ne ZABRANI bilo kakvo mijesanje u unutrasnji ustroj BiH?Ne,oni za svaki manji korak po tom pitanju razgovaraju sa Srbijom i Hrvatskom kao da je to nekom cudnom logikom njihova zemlja??!Kunu se u cijelovitost i daju "punu podrsku" BiH kao drzavi,a ujedno joj ne dozvoljavaju njen prirodni ustroj,bez nekih izmisljenih i historijski neutemeljenih granica unutar nje.
Po licno mome misljenju kad se sve to malo proanalizira MZ u BiH su jedini problem upravo bosnjaci (citaj muslimani)i ne zele i nece dopustiti cisto bosnjacku drzavu u srcu Evrope koja bi se izrodila iz te neke unutrasnje podjele,a naravno ne zele je ni bosnjaci jer bi time izgubili veliki dio otete teritorije koja im pripada i tu se "slazu" recimo i bosnjaci i MZ.
Ali jos veci je problem MZ i Evropi napraviti normalno unutrasnje uredjenje nase drzave i normalno demokratsko glasovanje jer imaju STRAH da bi bosnjaci opet bili dominantan narod jer su srbi i hrvati opet tu suprostavljeni jedni drugima zbog historije Srbije i Hrvatske koja u stvari uopce nema veze sa njima.
Imam dojam da su odlucili OSTAVITI sadasnje stanje zabetonirano sve do nekog ulaska BiH u EU gdje bi se bosnjaci u tim otvorenim granicama izgubili i razvodnili konacno pod pritiskom svojih susjeda.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#4 Post Postao/la mrki62 »

Čarobni, meni je to odavno jasno a već sam pisao o tome.
Samo ću tebi na volju malo ponoviti ono što sam već pisao .
Nizvodno rijeke Save od rodnog mjesta A.Izebegovića se nalazi nekad selo a danas opština Bošnjaci i tamo sam ja rođen , graniči sa Županjom i nalazi se u Slavoniji ( Hrvatska.
Bošnjaci su nastali upravo doseljavanjem ljudi iz BiH , tad su bili Bošnjaci katoliki a danas su Hrvati.
Samo prezime na prostoru bivše Yu Bošnjak također ima jasnu poruku.
Meni i tebi to ne treba znati , to su morali znati oni što su UBILI Bosanca i Hercegovca u BiH i umjesto da stvore/vrate Bošnjaka, koji će poistovijetiti svakoga sa državom u kojoj žive, stvorili su podjelu po novonacionalnom ključu.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#5 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

mrki62 je napisao/la:Čarobni, meni je to odavno jasno a već sam pisao o tome.
Samo ću tebi na volju malo ponoviti ono što sam već pisao .
Nizvodno rijeke Save od rodnog mjesta A.Izebegovića se nalazi nekad selo a danas opština Bošnjaci i tamo sam ja rođen , graniči sa Županjom i nalazi se u Slavoniji ( Hrvatska.
Bošnjaci su nastali upravo doseljavanjem ljudi iz BiH , tad su bili Bošnjaci katoliki a danas su Hrvati.
Samo prezime na prostoru bivše Yu Bošnjak također ima jasnu poruku.
Meni i tebi to ne treba znati , to su morali znati oni što su UBILI Bosanca i Hercegovca u BiH i umjesto da stvore/vrate Bošnjaka, koji će poistovijetiti svakoga sa državom u kojoj žive, stvorili su podjelu po novonacionalnom ključu.
Ti kad tako pricas moras biti i svjestan onoga sto ti govorim ,a to je VELIKI PRITISAK OD STRANE KOMSIJA a koji se blagonaklono gleda od strane Evrope i taj pritisak nije poceo 90-ih vec traje punih 100g na BiH i njeno rukovodstvo.
Zar nije razumljivo da su bosnjacki politicari u takvom stanju straha zbog istrebljenja i nestanka pozeljeli se zastiti(a ne nikoga napasti kao njihove komsije) u vidu osnivanja vlastite nacionalne drzave?
Evo jedno pitanje da ti bude jasnije ovo sto ti pricam za MZ. Zasto je MZ ukinula tzvHerceg-Bosnu i stvorila Federaciju,i to vrlo lahko bez puno buke i galame ,a sa rs to isto nisu uopce ni pozeljeli??

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#6 Post Postao/la mrki62 »

Shvatam ja tebe al nemoj mi samo reći da je MZ prisilila npr. Sandžaklije da se izjašnjavaju Bošnjaci, ili nekog ko je u zabačenom dijelu Srbije i koji je za vrijeme Osmanlija preuzeo islam i danas ga je MZ prisilala da bude Bošnjak [Happy.gif]
Politika je qurva a ti voliš da se qurvaš , jel [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#7 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

mrki62 je napisao/la:Shvatam ja tebe al nemoj mi samo reći da je MZ prisilila npr. Sandžaklije da se izjašnjavaju Bošnjaci, ili nekog ko je u zabačenom dijelu Srbije i koji je za vrijeme Osmanlija preuzeo islam i danas ga je MZ prisilala da bude Bošnjak [Happy.gif]
Politika je qurva a ti voliš da se qurvaš , jel [muzikafo1.gif]
Nisi shvatio [eusa_naughty.gif] nije muslimane na balkanu MZ natjerala da se zovu bosnjaci,vec je to prirodna reakcija na to da nas zele svrstati ili kao hrvate ili kao srbe.Bosnjaci nisu potezali pitanje nacionalnosti sve dok im nisu pokusali nametati tudje.A osim toga ako imalo poznajes historiju znaces da sandzaklije i jesu bosnjaci i da je taj dio zemlje BiH Austro-ugarska monarhija po dogovoru dodijelila Srbiji i Crnoj gori,bosnjake se tu nije ama bas nista pitalo.
Nema tu k****,upoznaj se sa svojom prosloscu i onda ce ti i sadasnjost biti jasnija.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#8 Post Postao/la mrki62 »

Samo da se ponovim; ili nekog ko je u zabačenom dijelu Srbije i koji je za vrijeme Osmanlija preuzeo islam i danas ga je MZ prisilala da bude Bošnjak
Dejstvo je da se je politička elita poslije osamostaljenja BiH dogovorila podjelu po etničkom ključu.
Kapiš ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#9 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

mrki62 je napisao/la:Samo da se ponovim; ili nekog ko je u zabačenom dijelu Srbije i koji je za vrijeme Osmanlija preuzeo islam i danas ga je MZ prisilala da bude Bošnjak
Dejstvo je da se je politička elita poslije osamostaljenja BiH dogovorila podjelu po etničkom ključu.
Kapiš ?
Nema se tu sta za kontati.Sandzak je kao sto ti fino pise otet BiH i njegovi gradjani ,ne vijerski,vec po kulturi,tradiciji i svemu drugom sto cini jedan narod su BOSNJACI.
A ta podjela po etnickom kljucu nije pocelo osamostaljenjem BiH vec puno ranije .Jel ti znas da se jos za vrijeme Jugoslavije pravoslavcima i katolicima dat naziv Srbi i Hrvati,a muslimanima nije dozvoljeno da se izjasne kao nacija vec kao vijerska skupina???Ima li igdje na svijetu slican primjer???

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#11 Post Postao/la mrki62 »

carobnjak_iz_voza je napisao/la: Nema se tu sta za kontati.Sandzak je kao sto ti fino pise otet BiH i njegovi gradjani ,ne vijerski,vec po kulturi,tradiciji i svemu drugom sto cini jedan narod su BOSNJACI.
A ta podjela po etnickom kljucu nije pocelo osamostaljenjem BiH vec puno ranije .Jel ti znas da se jos za vrijeme Jugoslavije pravoslavcima i katolicima dat naziv Srbi i Hrvati,a muslimanima nije dozvoljeno da se izjasne kao nacija vec kao vijerska skupina???Ima li igdje na svijetu slican primjer???
Jesi zapeo za Sandžak, pa ja ne pišem o Sandžaku , de pročitaj još jednom [muzikafo1.gif]
Drugo , pa i u Kraljevini SHS su bili Srbi i Hrvati i još Slovenci a drugih nije bilo - kontaj koga sve nije bilo .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
carobnjak_iz_voza
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 316
Pridružen/a: 19 Maj 2010 22:01

Re: Bosanskohercegovacka historija od postanka do danas

#12 Post Postao/la carobnjak_iz_voza »

myka je napisao/la:Molim da mi procitate samo kraj :roll: ...samo vi pricajte kada bude kraj probudite me...
Myka prije samo 100g tvoj i moj narod su sacinjavali 70% stanovnistva BiH,znaci u tako kratkom vremenu (,otprilike negdje dvije generacije su se smijenile )nas narod je smanjen na oko 35% i to ne samo zadnjim ratom.
Hocemo li to prekinuti i osvijestiti se ovisi od nas,hocemo li imati tuzan kraj i potpuno nestati u iducim generacijama isto ovisi od nas,od toga koliko poznajemo svoju proslost i sta zelimo u buducnosti.

Odgovori