Bosanski za neznalice

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Bosanski za neznalice

#166 Post Postao/la beca »

IM_ex je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:jeste li znali da etimologija rijeci udovica potjece od rijeci huda (jadna, sama) zena
tako je kod nas do 18.vijeka bilo hudovica, kada se h gubilo u vecem broju rijeci u svim pozicijama...danas je ustaljeno udovica...

Nisam znala ... zahvaljujem [icon_flower.gif]
hmm ... obzirom da nam je svima znano znacenje rijeci *huda*, po meni, bolje je bilo da je ostalo sa h
i po mom misljenju je bolje, jer upravo to h otkriva etimologiju rijeci....bolje h u "hudovica" nego u hlopta, nase Bosnje malo pretjeruju, a oni sa drugih strana hoce oci iskopati kad cuju h...cim budem imala vremena napisat cu historijski slijed o fonemi h, i primjere politizacije u vezi sa njim...

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Bosanski za neznalice

#167 Post Postao/la vornevljev »

beca_jovi je napisao/la:
IM_ex je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:jeste li znali da etimologija rijeci udovica potjece od rijeci huda (jadna, sama) zena
tako je kod nas do 18.vijeka bilo hudovica, kada se h gubilo u vecem broju rijeci u svim pozicijama...danas je ustaljeno udovica...

Nisam znala ... zahvaljujem [icon_flower.gif]
hmm ... obzirom da nam je svima znano znacenje rijeci *huda*, po meni, bolje je bilo da je ostalo sa h
i po mom misljenju je bolje, jer upravo to h otkriva etimologiju rijeci....bolje h u "hudovica" nego u hlopta, nase Bosnje malo pretjeruju, a oni sa drugih strana hoce oci iskopati kad cuju h...cim budem imala vremena napisat cu historijski slijed o fonemi h, i primjere politizacije u vezi sa njim...
Ovo gore za porijeklo riječi h-udovica je tačno.

A za H @beca etimologoju glasa,eh otkad se ja nakanjujem to uraditi ovdje,ali mi se nije dalo ima mnogo pisati,a na to sve ispao bi kilometarski post jer u dvije recenice se to ne moze objasniti.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Bosanski za neznalice

#168 Post Postao/la beca »

Ovo gore za porijeklo riječi h-udovica je tačno.

A za H @beca etimologoju glasa,eh otkad se ja nakanjujem to uraditi ovdje,ali mi se nije dalo ima mnogo pisati,a na to sve ispao bi kilometarski post jer u dvije recenice se to ne moze objasniti.[/quote]

vorn, smatram da to mogu unijeti u desetak jednostavnih recenica razumljivim svima, ali nema veze, vjerovatno postoji razlog koji ne odgovara umetanju istoga...

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Bosanski za neznalice

#169 Post Postao/la vornevljev »

beca_jovi je napisao/la:Ovo gore za porijeklo riječi h-udovica je tačno.

A za H @beca etimologoju glasa,eh otkad se ja nakanjujem to uraditi ovdje,ali mi se nije dalo ima mnogo pisati,a na to sve ispao bi kilometarski post jer u dvije recenice se to ne moze objasniti.
vorn, smatram da to mogu unijeti u desetak jednostavnih recenica razumljivim svima, ali nema veze, vjerovatno postoji razlog koji ne odgovara umetanju istoga...[/quote]

Ako možeš skraćeno napisati,svakako to uradi.

Umetanju čega,glasa H ili posta,nisam skonto?
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Bosanski za neznalice

#170 Post Postao/la beca »

vornevljev je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:Ovo gore za porijeklo riječi h-udovica je tačno.

A za H @beca etimologoju glasa,eh otkad se ja nakanjujem to uraditi ovdje,ali mi se nije dalo ima mnogo pisati,a na to sve ispao bi kilometarski post jer u dvije recenice se to ne moze objasniti.
vorn, smatram da to mogu unijeti u desetak jednostavnih recenica razumljivim svima, ali nema veze, vjerovatno postoji razlog koji ne odgovara umetanju istoga...
Ako možeš skraćeno napisati,svakako to uradi.

Umetanju čega,glasa H ili posta,nisam skonto?[/quote]

o fonemu h i njegovom gubljenju

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Bosanski za neznalice

#171 Post Postao/la vornevljev »

Aha,napiši ti,nadam se da ćeš koristiti i radove dr.Ismeta Smajlovića koji je to jako lijepo izložio mada su opet ostala neka neriješena pitanja,ali dosta toga je pojašnjeno.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Bosanski za neznalice

#173 Post Postao/la beca »

Necu koristiti nicije radove, samo ono sto mi je ostalo u glavi zahvaljujuci Jahicu, a ostalo je puno toga... Nesto mi se ne da zapocinjati sada, kad budem vise raspolozena onda...
Napisala bih nesto u vezi sa turskim periodom u BiH, kada su se javljali pisci na orijentalnim jezicima (turskom, arapskom i perzijskom), zatim o austrougarskom periodu i o ovom nasen danasnjem najnovijem. upravo primjeri tipa udovica/hudovica pokazuju nepodudarnosti u nasem jeziku...
Papaya, tebi h zvuci grubo, jer ti u upotrebi svoga maternjeg jezika nisi navikla na njegov izgovor, on nije implementiran u tvoj vokabular...Za nase govorno podrucje je to normalno, a to je zato sto se molitve nase izgovaraju na arapskom jeziku koji ima tri vrste slova h..Kako su prije ljudi bili vjernici vecinom, pet puta se dnevno izvodila molitva, ljudi su taj fonem implementirali u svoj vokabular, to nama nije nista strano....
Zanimljiv je primjer, procitala sam negdje, jedne porodice iz Hercegovine i njihovih potomaka. Naime, dio porodice je predao na islam, sa dolaskom Turske, i danas se zna za njihove potomke...Oni sto su presli na islam danas standardno upotrebljavaju h, a ovi drugi ga nemaju u vecini pozicija u rijeci...sad svasta napisah, a nista...vorn, obecavam do sutra o glasu h....

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Bosanski za neznalice

#174 Post Postao/la im_ex »

papaya je napisao/la: (mada, iskreno, meni ubacivanje H nije lijepo, jer to H ide iz grla i zvuci mi jako grubo)
jaooo, payo, kako meni grubo zvuci kad moja kona Luca kaze echim kad pominje doktora u, ono, opustenoj prichi ... starija i ni malo glupa i ni malo nepismena zena, zamisli.

A tek kad cujem ljeb ... dodje mi da zavrishCHim


@beci

svasta nam pricaj, hljeba ti! [mmmux2.gif]

(ccc, ala me tastatura hkhm ...mal ne rekoh ..., sreca ode mi pogled na ovo ispred zareza koji je opet ispred hljeba ... ajjj, sreca, bilo je ispusteno slovo i ... pobijesnila bih da poslah upis u tom izdanju ... dobro je ... pa, ako se desi kad da mi fali koje slovo, molim da me se respektuje .. tastatura me bas ono dobro mastrafi ... a kao da sam se zarekla, ima da joj dushu vadim, eto [mmmux2.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Bosanski za neznalice

#176 Post Postao/la beca »

vidovita_dzemila je napisao/la:ptica je prhnula sa grane

pa hajd izbacite h iz prhnula [cool.gif]



nego, pade mi na pamet. došla mom rođaku Hakiji žuta velika koverta adresirana na njegovu firmu i dole stoji

"ZA AKIJU"

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Bosanski za neznalice

#178 Post Postao/la im_ex »

papaya je napisao/la: pa ko da sam znala....
meni se ne svidja pa sta...zabole mene kako cija kona prica...
vidis, ja ovo, ko, ono, nisam znala ...

Ne rekoh da ju ne volim.
Ovako izgleda nas pozdrav pri susretu nakon duzeg vremena - [smileycrushhx9.gif] prva mi kona.

ah, sad, to pominjanje nevine djecije nemoci pri izgovaranju slova R kako bi trebalo, ili, dobro se sjecam od svojih slova J gdje je Jubjana znacilo Ljubljana, to je posve druga prica, nidje veze s temom.

Sto bi se reklo, dizhesh tenzijOs bRez vezOs - tema je u vezi s gramatikOs [bihbq3.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Bosanski za neznalice

#179 Post Postao/la beca »

Nemojte zene ko Boga vaas molim.... :lol: :lol:

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Bosanski za neznalice

#180 Post Postao/la im_ex »

beca_jovi je napisao/la:Nemojte zene ko Boga vaas molim.... :lol: :lol:
[Happy.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori