Fenomen, zabranjene knjige

Knjizenovst i ostalo ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#3 Post Postao/la paparaci »

hajd sto zabranjene knjige, ali imaju i zabranjene pjesme, zbog kojih su ljudi sebi zivote uzimali. mislim sad prvenstveno na domacu muziku tj. narodna ako ne i sevdah. slusao sam od starijih generacija, pa se eto sjetih citajuci ovu temu. ne znam da li neko od vas pozna takve pjesme?!

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#4 Post Postao/la vornevljev »

vidovita_dzemila je napisao/la:
mislim da knjige mogu utjecati na ljude ali na one koji nemaju èvrst stav o neèemu.
Ne bih se ja slo¾io,mislim da knjige mogu da ti promijenu mi¹ljenje èak i ako ima¹ èvrst stav o neèemu,ali uvidi¹ da si u krivu (naravno osim ako nisi toliki kreten,pa neæe¹ da èuje¹ za mi¹ljenje koje je suprotno tvom dotada¹njem znanju).

Knjige itekako mogu da utjeèu na mi¹ljenje mase,zato su se diktatori i koristili tim metodima uni¹tavanja znanja koje bi moglo da utjeèe na masu.Jer ¹to je masa neobrazovanija lak¹e je sa njom vladati (BiH primjer,kao mnoge dr¾ave u Africi ili Ju¾noj Americi)

Sad se sjetih primjera jedne azijske drzave (mislim da je Laos ili neka od drzava u Indokini) u kojoj je vladao jedan kvazikomunistièki vladar koji je naredio da se sve dotad biblioteke spale u njegovoj zemlji i da nauènici krenu u istrazivanja ispoèetka.
A ja hajvana majko moja mila.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
sanjalica
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 181
Pridružen/a: 30 Aug 2008 02:00

#5 Post Postao/la sanjalica »

Knjige mogu naravno mnogo na ljude da uticu.
Mislim da se mnoge knjige zabranju zato sto su ispred svog vremena.
Nekad su knjige koje su imale bilo sta o sexu bile zabranjene ,a danas
u obicnom casopisu imas takve stvari .Vremena se mjenjaju neke stvari
ljudi sad shvate sto nasi predci nisu mogli ili su shvatili kao los uticaj.

Sto se tice knjiga koje imaju za cilj sirenje mrznje izmedu ljudi ili koje
navode nek krive podatke o istoriji ,nauci itd. to sam za da se zabrane
pogotovo ako se tako sta uci u skolama .
Bolje da me mrze zbog onog sto jesam nego da me vole zbog onog sto nisam.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Fenomen, zabranjene knjige

#7 Post Postao/la ra-ja »

Ja licno citam sve sto mi padne pod ruke...i sama ocijenim da li me ta tematika zanima ili ne... :!:

Mislim da netreba nista staviti pod zabranu , svako je barometar svojih zelja i interesovanja....
Knjige i tekstove na nacionalnoj osnovi ..tj koje razplinjuju nacionalnu mrznju medju ljudima, stavila bih pod strogu zabranu za citanje.....Ima ih dosta koje su pisane i po izmisljenim dogadjajima....

Sve sto god nas djeli..razdvaja ..treba u samim nama da izaziva gubljenje interesa za tim... :!:

Odgovori