Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#46 Post Postao/la odysseus »

"Zivim!Da ali kako?Bez tebe kao da sam na velikoj santi leda koja,sivim okeanom pod bezimenim nebom,plovi sve brze u nepoznatom pravcu,i sa svakim danom biva sve uza i tanja." Ivo Andric -Znakovi pored puta-
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#47 Post Postao/la odysseus »

"Dok je covjek plijen svojih strasti,rob cula i igracka maste,dotle su i svaka tajna muka i gorcina razumljive i lakse,jer su zasluzene,kao prirodno nalicje nedostojna zivota.Ali kad se i kasnije,kao gospodar svoje sebicnosti,sav predan radu,ziveci za druge,uvidi da je ta ista gorcina na kraju svakog puta,onda zaista covjek ne zna sta da misli i nema cemu da se nada.Ostaje,ponekad,svijetla nada,ne trajnija od bljeska munje,da sve ovo nije prava stvarnost.Misao-da cemo se probuditi,jecajuci." Ivo Andric -Znakovi pored puta-
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#48 Post Postao/la Bijesanpuz »

zapis o meni... Mesa selimovic

"Počinjem ovu svoju priču, nizašto, bez koristi za sebe i za druge, iz potrebe koja je jača od koristi i od razuma, da ostane zapis moj o meni, zapisana muka razgovora sa sobom, s dalekom nadom da će se naći neko rješenje kad bude račun sveden, ako bude, kad ostavim trag mastila na ovoj hartiji što čeka izazov..."

"Četrdeset mi je godina, ružno doba: čovjek je još mlad da bi imao želja, a već star da ih ostvaruje..."

"Kasno je, sjećanja, uzalud se javljate, beskorisne su vaše nemoćne utjehe i podsjećanja na ono što je moglo da bude, jer to nije bilo, nije ni moglo da bude. A uvijek izgleda lijepo ono što se nije ostvarilo. Vi ste varka koja rađa nezadovoljstvo, varka koju ne mogu i ne želim da otjeram, jer me razoružava i tihom tugom brani od patnje."

"Umuknite, pjetlovi, stani vrijeme!
Da li da vičem u noć, da sazivam ljude, da tražim pomoć?
Uzalud. Pjetlovi su nemilosrdni, već dižu uzbunu.
Sjedim na koljenima, slušam. U tišini sobe, negdje iza zida, iz stropa, iz nevidljivog prostora kuca kudret-sat, nezaustavljiv hod sudbine. Potapa me strah, kao voda. Živi ništa ne znaju. Poučite me mrtvi kako se može umrijeti bez straha, ili bar bez užasa. Jer, smrt je besmisao, kao i život."
M.S.
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#49 Post Postao/la odysseus »

..."Moj zivot se ovdje dijelio,na ono sto je bilo,i na ono sto ne znam sta ce biti.Cekao sam u zasjedi,kao lovac,pazljiv i strpljiv,ali nisam bio siguran da li i mene ne ceka zasjeda,da necu i ja biti ulovljen.Drug pored mene umirio bi mi jezu zbog necujnog koraka koji mi salje sudbina.Bilo je strave u tom osjecanju mraka i tajne iza svega sto ne vidim,tajne sto ce se meni otkriti,ali i tihog likovanja sto ce se desiti ono sto cekam,sto sam ja izabran da budem izvrsilac volje jace od moje.Ali ja nisam orudje samo,ni tudja ruka,i nisam kamen ni drvo;covjek sam,i ponekad se bojim da mi dusa ne bude slabija od zelje,ili da me ne raznese najedrala mrznja,kao zrelo sjeme opnu u kojoj raste."... Mehmed-Mesa Selimovic-Dervis i smrt-
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#50 Post Postao/la odysseus »

..."Svjestan sam da pisem zapleteno,ruka mi drhti zbog otplitanja sto mi predstoji,zbog sudjenja koje otpocinjem,a sve sam ja na tom sudjenju,i sudija i svjedok i tuzeni.Sve ce biti posteno koliko mogu,koliko iko moze,jer pocinjem da sumnjam da su iskrenost i postenje isto,iskrenost je uvjerenost da govorimo istinu(a ko u to moze biti uvjeren?),a postenja ima mnogo,i ne slazu se medju sobom."... Mehmed-Mesa Selimovic -Dervis i smrt-
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#52 Post Postao/la odysseus »

..."I eto od tog serdara Avdage,poceo sam da razmisljam o onome sto niko nije domislio do kraja,a sto niko,kad sazri ne ispusta iz misli:sta je to s nama i sa zivotom,u kakve se konce splicemo,u sta upadamo svojom voljom u sta nevoljom,sta od nas zavisi i sta mozemo sa sobom.Nisam vjest razmisljanju,vise volim zivot nego misaoo njemu,ali kako god sam prevrtao,ispada da nam se vecina stvari desava mimo nas,bez nase odluke.Slucajnost odlucuje o mome zivotnom putu i o mojoj sudbini,i najcesce bivam doveden pred gotov cin,upadam u jedan od mogucih tokova,u drugi ce me ubaciti samo druga slucajnost.Ne vjerujem da mi je unaprijed zapisan put kojim cu proci,jer ne vjerujem u neki narociti red ovoga svijeta,ne odlucujemo,vec se zaticemo.Strmoglavljeni smo u igru,punu nebrojenih izmjena,jednog odredjenog trenutka,kad nas samo ta prilika ceka,jedina koja nas moze sacekati u toku mjesanja.Nemozes je zaobici ni odbiti.Tvoja je,kao voda u koju padnes.Pa plivas,ili potones."... Mehmed-Mesa Selimovic -Tvrdjava-
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#53 Post Postao/la maida_20 »

Samo oni koji se plaše da zauzmu neki stav u životu
prihvataju na sebe ulogu dobre duše.
Uvek je neuporedivo lakse verovati u sopstvenu dobrotu,
nego se sukobiti sa drugima
I boriti se za svoja prava.
Sigurno je lakse otrpeti uvredu ne uzvrativši je,
nego smognuti hrabrost
I upustiti se u borbu sa jačim od sebe;
uvek možemo reći da nas bačeni kamen nije pogodio,
a onda tek noću ,
u samoći,
dok nas sustanar ili supruznik spava,
oplakivati,
u potaji ,
svoj kukavičluk!

Djavo i gospodjica Prim - Paulo Koeljo

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#55 Post Postao/la maida_20 »

vidovita_dzemila je napisao/la:majda jesi li pročitala tu knjigu ja se ne mogu sjetiti kako je završila. ono dođe stranac u jedno mjesto i kaže im ako ubiju nekoga iz njihovog mjesta dat će im zlatne poluge. iapočetka se svi zgražaju, ali onda počnu razmišljati o tome koliko bi im olakšale život te poluge. ako se dobro sjećam. kako završi

Da...stanovnici varoša su bili odlučili da prinesu žrtvu(stara Berta),svako se unaprijed osjećao oslobođen svake odgovornosti,voljni da tim činom promijene život i sredinu"na bolje"!
Ali ljudska dobrota na kraju ipak pobjeđuje(stanovnici varoši su ipak došli do zaključka da bi to zlato bilo njihova propast)
Zlatne poluge su pripale onoj skromnoj konobarici(gospođici Prim,koja je i spriječila tragediju)-postala bogatašica i odselila iz varoši!

Dakle...Happy end! [Happy.gif]
Zadnja izmjena: maida_20, dana/u 25 Dec 2008 16:24, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#57 Post Postao/la sabinax »

ja skoro nikad ne kupujem knjige osim kao poklon nekome, za kucu vise volim strucnu literaturu (to je ono sto uvijek listam i nesto nalazim: vrt, kuharice, odgoj djeteta, enciklopedije, o zdravlju, ljecenje biljem, uradi sam i sl.)
knjige posudujem u biblioteci i ne volim citati istu knjigu dvaput
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#58 Post Postao/la maida_20 »

"Ne postoji dobro:vrlina je samo jedno od naličja straha.I kad čovjek to uvidi,shvata da je ovaj svijet samo jedna Božija šala"

"Čovjeku je potrebno sve ono najgore što se u njemu krije,da bi mogao iz sebe da izvuče ono najbolje"

Đavo i gospođica Prim-Paulo Koeljo

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#60 Post Postao/la odysseus »

"Ljudi su nerazumni,nelogicni i sebicni,ipak ih voli. -Ako cinis dobro,ljudi ce te optuziti da imas sebicne,skrivene motive,ipak cini dobro. -Ako si uspjesan,steci ces lazne prijatelje i prave neprijatelje,ipak tezi uspjehu. -Dobro koje ucinis,sutra ce biti zaboravljeno,ipak cini dobro. -Postenje i iskrenost ucinit ce te ranjivim,budi ipak posten i iskren. -Ono sto godinama stvaras,moze preko noci biti unisteno,ipak stvaraj. -Ljudima je stvarno potrebna pomoc,ali bi te mogli napasti ako im pomognes,ipak pomazi ljudima. -Ako das svijetu najbolje od sebe,zauzvrat ces mozda dobiti samo udarce,ipak daj svijetu najbolje od sebe." S' NATPISA NA ZIDU SHISU BHAVANA;DJECJEG DOMA U KALKUTI,UTEMELJENOG OD MAJKE TEREZE.
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Odgovori