Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#1 Post Postao/la maida_20 »

"... Kada covek dublje zagleda u dusu sveta
lako shvati da na svetu uvek postoji
jedna osoba koja ceka onu drugu,
bilo to nasred neke pustinje
ili nasred nekog velikog grada...
I kada se te osobe sretnu
i njihovi pogledi se ukrste,
sva proslost i sva buducnost
gube svaki znacaj...
i samo postoji taj trenutak..."

(Paulo Koeljo - Alhemicar)

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#2 Post Postao/la maida_20 »

Meša Selimović:

"Postoje tri velike strasti: alkohol, kocka i vlast. Od prve dve se nekako mogu izlečiti, od treće nikako. Vlast je i najteži porok. Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je kao čarobni kamen, jer pribavlja moć... Čoveka na vlasti podstiču kukavice, bodre laskavci, podržavaju lupeži, i njegova predstava o sebi uvek je ljepša nego istina. Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo mišljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna, i ljudi to prihvataju. Niko na vlasti nije pametan, jer i pametni ubrzo izgube razbor, i niko trpeljiv, jer mrze promjenu. Odmah stvaraju večne zakone, večna načela, večno ustrojstvo, i vežući vlast uz boga, učvršćuju svoju moć. I niko ih ne bi oborio, da ne postaju smetnja i pretnja drugim moćnicima. Ruše ih uvijek na isti način, objašnjavajući to nasiljem prema narodu, a svi su nasilnici, i izdajom prema vladaru, a nikome to ni na um ne pada. I nikoga to nije urazumilo, svi srljaju na vlast, kao noćni leptiri na plamen sveće."

Iz knjige Tvrđava.

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#3 Post Postao/la maida_20 »

"Ako se ozenis, kajaces se; ako se ne ozenis, isto ces se kajati; ako se ozenis ili ne ozenis, kajaces se i zbig jednog i zbog drugog; ili ces se ozeniti ili se neces ozeniti, kajaces se zbog obe stvari. Ako se smejes ludosti sveta , kajaces se ; ako places zbog njega , isto ces se kajati; ako se smejes ili places zbog ludosti sveta, kajaces se zbog obe stvari; ili ces se smejati ludosti sveta ili zbog toga plakati, kajaces se i zbog jednog i zbog drugog. Ako poverujes devojci, kajaces se; ako joj ne poverujes, isto ces se kajati; ako poverujes ili ne poverujes devojci , kajaces se za obe stvari. Ako se obesis, kajaces se; ako se ne obesis , takodje cesse kajati; ako se obesis ili se ne obesis, kajaces se i zbog jednog i zbog drugog. U tome se, godpodo, sastoji sva zivotna mudrost."

Seren Kjerkegor , ili - ili; Diapsalmata - Ekstaticno predavanje

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#5 Post Postao/la maida_20 »

''I tako, vrag je odnio, svako ima svoju istinu i to je baš dobro, samo ne znam zašto se zove istinom, jer bi istina morala biti jedna, pa bismo pomrli od dosade, a najbolje je kad je tuđa istina neistina, zabavnije se živi.''

''... sve će proći... Ali, kakva je to utjeha? Proći će i radost, proći će i ljubav, proći će i život. Zar je nada u tome da sve prođe?''

Meša Selimović "Tvrđava"

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#7 Post Postao/la grga »

Ivan Rukavina,;"Stanje je takvo kakvo je,a nije nikakvo!" :)

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#8 Post Postao/la maida_20 »

"Covjek ide od cilja do cilja i, bez obzira ostvario ih ili ne, dolazi do onog konacnog, iza koga zjapi – nista. Za ljude visokih umnih potencijala opasno je tragati za smislom zivota. To traganje moze ih odvesti u ludilo ili samoubojstvo. Daleko sam i od jednog i od drugog, samo osjecam da je moj brod otisao, da cu se ukrcati u neki drugi koji mi bude sudjen i kao slijepi putnik krenuti ne znajuci kamo vodi. Ne vjerujem da cu nesto otkriti neotkriveno. Prosto, ja sam covjek koji je za svoje godine isuvise vidio, isuvise cuo, isuvise zna, a ostao sam u tunelu vlastite izgubljenosti i suvisnosti. Podsjetnik sam koga treba uklonuti da nikog vise ne podsjeca, budilnik koga treba zaustaviti da nikom vise ne zazvoni."




"Ti si meni, babo, uvijek govorio priče u kojima dobro pobjeđuje zlo, ljubav pobjeđuje mržnju, milosrđe grubost, pamet ludilo. krivo si me ucio, babo. Da si me učio drukčije, možda bi ogrubljela, možda bih sve lakse podnosila. Morao si mi kazati da je život period tmurnog, sivog vremena s iznenadnim a kratkim sunčanim trenutcima. Ja cu tako ucit svoju djecu. Ako pak njima sunčani intervali budu trajali duže, neće biti na gubitku'.

-Nura Bazdulj Hubijar
Zadnja izmjena: maida_20, dana/u 26 Okt 2008 20:45, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#9 Post Postao/la maida_20 »

"Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao."

-Dostojevski

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#12 Post Postao/la badgirl »

papaya je napisao/la:Podmazati pleh, posuti brasnom i peci na 200°. Mlako preliti vrelim spinom.

Ledene kocke
od
Vedrane

joj papaya ...ti is legenda :lol: :lol: :lol:

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#13 Post Postao/la vornevljev »

"Čim sam otvorio oči,sjetio sam se da je Danijel mrtav.Ležao sam u krevetu i navikavao se na to.

Rat je bio skoro gotov.

Od njega su ostali samo dronjci.

Meci su s mukom izlijetali iz cijevi,a granate podbacivale.

Falilo im je snage da dolete do cilja.

Eksplozije su falširale u daljini i rikale u prazno.

Nisu više ubijale,samo su pravile buku.

U toku noći kiša se ispadala,a vjetar ispuhao.

Vrijeme je pokazivalo svoju bolju stranu.

U mislima sam na gomilu mrtvih dodao Danijela i trepnuo."



ŠUMSKI DUH-Goran Samardžić
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
_ramayana_
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 654
Pridružen/a: 09 Sep 2008 02:00

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#14 Post Postao/la _ramayana_ »

Ljudi su poput usiju zakopaju vam se pod kozu i tamo ostaju. Vi se češete i češete,dok ne poteče krv,ali se nikad ne možete trajno rješitit ušiju. Kamo god idem, ljudi prave zbrku od svojih života.Svako ima svoju ličnu tragediju.Svima je to danas u krvi nevolja,umor, bol,samoubistvo. Atmosfera je zasićena,nesrećama,razočerenjimajalovošću.Ćeši se, češi i češi,_dok ne ostaneš bez kože. Ali, ipak,to na mene djeluje uzbudljivo.Umjesto da se obeshrabrim ili da budem potišten,ja u tome uživam.Ja glasno trazim sve više i višenesreća,krupnije nevolje,strašnije propasti.Htio bih da cijeli svijet ispadne iz kolotečine,htio bih da se svi iščešu do smrti.



Henry Miller-Rakova obratnica

Odgovori