Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
_ramayana_
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 654
Pridružen/a: 09 Sep 2008 02:00

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#16 Post Postao/la _ramayana_ »

papaya je napisao/la:Mislim, svaka vam cast kad se sjetite citata iz knjige. Da li ste zabiljezili tog trenutka kad ste citali?
Ja to ne radim, al cu ubuduce.
Ja to gotovo uvijek radim kad mi je neki citat dobar,zabiljezim stranicu pa se vratim ponovo da procitam kad zavrsim s knjigom

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#17 Post Postao/la maida_20 »

papaya je napisao/la:Mislim, svaka vam cast kad se sjetite citata iz knjige. Da li ste zabiljezili tog trenutka kad ste citali?
Ja to ne radim, al cu ubuduce.

I ja imam veeliku teku punu razno raznih citata,to sam nekako pocela "skupljati" od prvog razreda srednje skole :lol: prije mi to pomagalo kada bi pisala pismene zadace ali i danas sebi to zapisujem...neka njih,neka se nadu kada zatrebaju!

Avatar
probisvjet
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 297
Pridružen/a: 06 Okt 2008 02:00
Lokacija: tu na njemu

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#18 Post Postao/la probisvjet »

Kad postoji jedan covjek, samo jedan covjek, sam samcat... i drugim je lakse.
(Hamvas - Silentium)


Kad covjek pravilno zivi raste srazmjerno svojim gubicima.
(Hamvas - Tajanstveni zapisnik)


Samo zablude trebaju teoriju, samo nemocan treba vlast.
(Hamvas - Unikorn)

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#21 Post Postao/la maida_20 »

"Čovjek nije stvoren za poraze.Čovjek može biti uništen ali ne i pobjeđen"

Ernest Hemingvej-Starac i more

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#23 Post Postao/la maida_20 »

"Ali bol... čini mi se da to nije dovoljan razlog da se ne prigrli život. Biti mrtav sasvim je bezbolno. Bol, kao i vrijeme, dolazi bez obzira na sve. Pitanje je samo, kakve veličanstvene trenutke, uz bol možeš dobiti od života? "

Lois McMaster Buyold *Barrayar*

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#24 Post Postao/la maida_20 »

Zaljubljen u ljubav

" Kada bih imao jedan komadic zivota, dokazivao bih ljudima koliko grese kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare, a ne znaju da su ostarili kada prestanu da se zaljubljuju .

Kada bi Bog za trenutak zaboravio da sam ja samo krpena marioneta i podario mi komadic zivota, moguce je da je ne bih kazao sve sto mislim , ali nesumnjivo bih mislio sve sto kazem. Stvari bih cenio, ne po onome sto vrede, vec po onome sto znace. Spavao bih manje , sanjao vise, shvatio sam da svaki minut koji provedem zatvorenih ociju gubimo sezdeset sekundi svetlosti.

Hodao bih kad drugi zastanu, budio se dok ostali spavaju. Slusao bih druge kada govore i kako bih uzivao u sladoledu od cokolade.

Kada bi mi Bog poklonio komadic zivota, oblacio bih se jednostavno , izlagao potrbuske suncu, ostavljajuci otkrivenim ne samo telo vec i dusu.

Boze moj, kad bih imao srce, ispisivao bih svoju mrznju na ledu i cekao da izgreje sunce. Slikao bih Van Gogovim snom na zvezdama jednu Benedetijevu poemu, a Seratovu pesmu bih poklanjao kao serenadu u casu svitanja.

Boze moj, kad bih ja imao jedan komadic zivota ... ne bih pustio da prodje ni jedan jedini dan, a da ne kazem ljudima koje volim da ih volim. Uveravao bih svaku zenu i svakog muskarca da su mi najblizi i ziveo bih zaljubljen u ljubav. Dokazivao bih ljudima koliko grese kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare, a ne znaju da su ostarili kada prestanu da se zaljubljuju.

Deci bih darivao krila ali bih prepustio da sama nauce da lete, stare bih poucavao da smrt ne dolazi sa staroscu vec sa zaboravom. Toliko sam stvari naucio od vas ljudi...

Naucio sam da citav svet zeli da zivi na vrhu planine, a da ne zna da je istinska sreca u nacinu savladavanja litica. Shvatio sam da kada tek rodjeno dete stegne svojom malom sakom, po prvi put, prst svoga oca,
da ga je zauvek uhvatilo. Naucio sam da covek ima pravo da gleda grugog odozgo, jedino kada treba da mu pomogne da ustane da se uspravi. Toliko toga sam mogao da naucim od vas, premda mi to nece biti od vece koristi, jer kad me budu spakovali u onaj sanduk, ja cu nazalost poceti da umirem."

Oprostajno pismo Gabrijela Garsije Markesa

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#25 Post Postao/la belly_dancer »

"Teško je biti čovijek kad misliš da si Bog.Pozdravlja te tvoja savijest..."
(neznam ko je autor...)
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#27 Post Postao/la maida_20 »

...pomislio sam: mi, i dalje, ovako, svako za sebe, nastavljamo da živimo svoje živote. Bez obzira na to koliko dubok i fatalan gubitak bio, ma koliko nam važna bila stvar koju nam otmu iz ruku, ili makar se na kraju promenimo u potpuno drugu osobu zadržavajući odranije samo jedan sloj spoljašnje opne, mi možemo ovako da nastavimo da vodimo svoj život u potpunoj tišini. Možemo da ispružimo ruku i da zgrabimo određenu količinu vremena i stalno ga šaljemo iza sebe. U nekim slučajevima veoma vešto, kao svakodnevne rutinske stvari. Razmišljajući tako osetio sam se tako prazno.


Haruki Murakami "Sputnik ljubavi"

Odgovori