Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#61 Post Postao/la odysseus »

..."Ni s' kim istorija nije napravila takvu salu kao sa nama.Do juce smo bili ono sto danas zelimo da zaboravimo.Ali nismo postali ni nesto drugo.Stali smo na pola puta,zabezeknuti.Ne mozemo vise nikud."... Mehmed-Mesa Selimovic -Dervis i smrt-
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#62 Post Postao/la odysseus »

..."kakav besmisao!Sta smo mi dobili,a sta su oni izgubili?I nas i njih okruzivao je jedan pobjednik,potpuni mir prastare zemlje,ravnodusne prema ljudskom jadu...Ne znam kako sam te noci uspio da prezivim stravu,u meni i oko mene,i najdublju tugu poraza,poslije pobjede,nejasan sam sebi.U mraku,u magli,u kricima i zvizducima,u ocajanju kojem nisam nalazio razlog,u toj dugoj noci nesna,u crnom strahu koji nije od neprijatelja,vec od necega od mene,rodio sam se ovakav kakav sam,nesiguran u sve svoje i u sve ljudsko!"... Mehmed-Mesa Selimovic -Tvrdjava-
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#64 Post Postao/la odysseus »

"I kad bi u ovakvim nocima covjek mogao bar za trenutak ostati sam,nijemih usta,sklopljenih ociju,zapecacenih usiju,opustenih misica,u tami.Ali ne.Nikakav vasar,nijedna crkva,nijedno pozoriste nisu tako zivi i mnogoljudni kao ti mracni sati u kojima bi trebalo spavati.Tu vrvi i gmize cio jedan narod,pod ostrom svjetloscu savjesti i sjecanja.Jedni prolaze,neumoljivo polagano,i ja se sjecam da sam davno primjetio kako se nesrecnim ljudima ne zuri.Ide,ali ne odmice beskrajna povorka onih koje sam uvrijedio,prezreo,kojima sam bez prava i potrebe ucinio nazao ili kojima nisam ucinio dobro kad sam mogao i morao.Neki jos nose u ruci pismo na koje im nisam odgovorio.Oni koje sam obmanuo i iznevjerio od straha,iz nizih obzira ili zbog svoje gordosti ili udobnosti ne kazuju nista ni rijecima ni pokretom,ali im sa lica ne silazi jedan smijesak,tih i lelujav,kao maska od svjetlosti,strasni smjesak od kojeg njima nije lakse,a moja muka biva veca.Oni na ciju ljubav sam odgovorio sebicnim cutanjem,porugom ili zaboravom,krecu se mnogo brze,jer je ljubav strasna snaga koja nikad i nigdje ne gubi svoju moc,kruze kao planete i kad prodju ispred mene,obasjani,zadrhte jos jednom od udarca koji sam im nekad zadao,i izgube se opet u tami,a ostavljeno mjesto ustupe drugom.I u dalekoj daljini,dokle pogled seze,u dnu vidika,na samim ivicama obzorja,polovinom lika na zemlji a polovinom na nebu,sjede prosjaci kojima nisam udijelio.Da li stoga sto je nebo sumracno ili sto je moj pogled mutan,ali mi se cini da ih ima toliko da ih nikad ne bih mogao sve darivati i skinuti sa moga vidika,pa da se sav rasprodam ili da deset zivota zivim,radim i zaradjujem.Prisjecam se i znam da je bilo i takvih koje sam u zivotu dobrim zaduzio,koje sam pomogao,pridigao i utjesio,znam ali njih nigdje ne mogu da vidim,i uzalud se naprezem da im se sjetim lica i imena.I tako,bez snage da se pravdam i branim i bez mogucnosti da ma sta popravim,gledam bez prestanka i olaksanja groznu pozornicu pred sobom,cekajuci da je dan prekrije bijelim sjajem kao zavjesom." Ivo Andric-Znakovi pored puta-
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#65 Post Postao/la odysseus »

..."A iznad sela su prolazili dani preplicuci se sa nocima,promicale su nedjelje,miljeli mjeseci,duvao vjetar,tutnjala planina pred nepogodu,a Don zastakljen,prozracno-zelenim azurom ravnodusno je isao ka moru." M.SOLOHOV-Tihi Don
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#66 Post Postao/la odysseus »

"Idem a ne znam gdje,svi putevi moji ostadose tamo,kao da noge tudju zemlju gaze,nemocan sam promjeniti staze.Koraci moji,a bat tudjih nogu.Kako li su samo zidine moga grada?Ovdje kamen kao da nije kamen,tamo kamen kao da je cvijet.Nigdje stici,a zurim se.Kako li samo sve brzo zaboravi.Ovo sada i nije sada.Ovo je samo sjenka zaboravljenih vremena.Brzo hodam,a nigdje kraja.Gdje li su ostali kljucevi moga zivota?Zivjeti ovdje i nije strasno,samo je strasno ne zivjeti tamo!"
  • Autor nepoznat(iz moje svastare)!!!
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#68 Post Postao/la beca »

"Nije covjek ono sto misli vec ono sto cini"

Selimovic "Dervis i smrt"

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#71 Post Postao/la maida_20 »

vidovita_dzemila je napisao/la:Dino je pogledao u njene ruke. nije imala duge nokte, ali su joj prsti bili njegovani i bez prstena. počešao se po obrvi tako da ona, ako hoće, vidi kako ne nosi veru.
učinilo mu se da se nasmiješila i da su joj oči zasjale. ispričao joj je da nije oženjen, da mu je brat poginuo, da živi s majkom koja ima malo problema s kretanjem...
četrnaest godina stalo je u manje od deset minuta. Mila je dva puta rekla da joj je žao i jednom-strašno.
đžem iz koje je knjige taj citat?

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#73 Post Postao/la maida_20 »

vidovita_dzemila je napisao/la:ova zadnja što čitam. imaš ovdje

http://www.knjiga.ba/Knjizevnost/Romani ... K3624.html


onaj odlomak je kad se glavni lik sreo sa starom prijateljicom Milom. odnos između njih dvoje mi je fenomenalan [smile.gif]
oki :wink: ,hvala!

Odgovori