Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#316 Post Postao/la ra-ja »

Oboje su bili porijeklom iz najboljih kuca ,odgajani tako da se u njima razvio osjecaj za najfinijim nijansama drustvenih obaveza koje jedva da je moguce definisati,pa je za nju i za njega bilo nezamislivo da bi osobne stvari mogle doci ispred duznosti. U vrijeme kad su se sreli ,rat je bio nametnuo strogo profesionalnu
vrstu odnosa..Poslije rata takvo suzdrzanje nece vise biti potrebno.
Grcevito su se drzali tih perspektiva i iscekivali dolazak tog vremena s necim sto je bilo bolnije od ceznje:

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#317 Post Postao/la nella26 »

Evo još jedan citat iz iste knjige [smile.gif]


Ako bi sad trebalo nekome da ispričam svoj život, mogla bih to da učinim tako da ostavim utisak nezavisne, hrabre i srećne žene. Ali to bi bilo daleko od istine, jer mi je zabranjeno da pomenem jedinu riječ koja je mnogo važnija od onih jedanaest minuta - LJUBAV.
Čitavog života shvatala sam ljubav kao neku vrstu dobrovoljnog ropstva. To je laž: sloboda postoji jedino kad je prisutna ljubav. Onaj ko se potpuno predaje, ko se osjeća slobodnim, taj voli cijelim bićem.
A ko voli cijelim bićem, osjeća se slobodnim.
Upravo zbog toga, uprkos svemu što mogu da iskusim, učinim, otkrijem, ništa nema smisla. Jedino želim da vrijeme što brže prolazi kako bih mogla da se ponovo posvetim traganju za samom sobom - a to znači za čovjekom koji će me razumjeti, koji me neće pozlijeđivati.
Ali o kakvim to glupostima govorim? U ljubavi niko nikoga ne može da povrijedi; svako od nas je odgovoran za ono što osjeća, i ne možemo drugog da krivimo za to.
Već sam iskusila patnju kad sam izgubila osobe u koje sam bila zaljubljena. Danas sam čvrsto ubijeđena da niko nikoga ne gubi, jer niko nikoga ne posjeduje.
To je istinsko iskustvo slobode: imati najvažniju stvar na svijetu a ne posjedovati je.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#318 Post Postao/la basista »

Definitivno cu potraziti tu knjigu.. Hvala Nella-bella.. [icon_flower.gif] [icon_flower.gif]

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#319 Post Postao/la nella26 »

basista je napisao/la:Definitivno cu potraziti tu knjigu.. Hvala Nella-bella.. [icon_flower.gif] [icon_flower.gif]
Nema na čemu, zadovoljstvo mi je [smile.gif] a svakako je preporučujem
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#320 Post Postao/la ra-ja »

Ono o cemu je sanjario bile bi ,u stvari zaokruzenje njegovog zivota,jer je mnogo i iskreno volio.Nije bio tako cvrst kao ona ,ili su strasti u njemu bile jace pokrenute nego u njoj , jer mu je bilo sve teze odrzati te odnose unutar granice koju je ona povukla. Prekoracenja tih granica svodila su se ,doduse , uvijek samo na poneki pogled ili primjedbu- bojao se i same pomisli na to da je intimnije dodirne ili poljubi,

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#321 Post Postao/la nella26 »

Još jedan iz iste knjige [smile.gif]

Mogu ja da biram ili ću postati žrtva svijeta ili avanturistkinja u potrazi za svojim blagom. Sve zavisi od toga kako posmatram život.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#323 Post Postao/la nella26 »

nisam stigla do kraja, počela je jednom čitati i vratila je pa je tek uzela i danas počela čitati ali ću ti reći kad pročitam
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#324 Post Postao/la beca »

" ...Neka moje misli ne remete ni jedan trenutak tvoje sreće..."


Vesna Parun

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#325 Post Postao/la beca »

Moji omiljeni dijelovi iz Kaporove "Une"

- Postali smo jedno. Njegov miris upio mi se u kožu. Počinjem da upotrebljavam njegove reči, uzrečice, konstrukciju rečenice. Postala sam njegov medijum. Može slobodno da me izvede pred, evo, ovu istu publiku, da mi položi potiljak na naslon jedne, a pete - na naslon druge stolice, pa da me pretesteriše ili nešto slično. Izgubila sam sve stvari koje sam pre njega volela...
Uvukao mi se pod kožu. Da li je to ljubav?

- I dok gledamo u tavanicu prateći dim, obećavam Nobelovu nagradu onome ko izmisli lebdeću pepeljaru za ljubavnike.

- Pokuša da spreči nalet drhtavice, trudeći da mu lice ostane spokojno osmehnuto, kao kod gladijatora koga upravo čereče.

- Čoveku se obično dešava ono čega se najviše plaši. Jer, to ne postoji nigde, osim u njegovoj glavi. Onda izadje iz glave, uobliči se, izazove sudbinu i dodje. I to je dobro. Inače bi se čega se čitava stvar pretvorila u rutinu. A navika je, šta? Neka vrsta smrti.

- Je li to sve što ostaje posle ljubavi? I šta, uopšte, ostaje posle nje?
Telefonski broj koji lagano bledi u pamćenju?
Čaše sa ugraviranim monogramima, ukradene u "Esplanadi".
Posle ljubavi ostaj eobičaj da se belo vino sipa u te dve čaše i da crte budu na istoj visini.
Posle ljubavi ostaje jedan sto u kafani kod znaka "?" i začudjen pogled starog kelnera što nas vidi sa drugima.
Posle ljubavi ostaje rečenica: "Divno izgledaš, nisi se ništa promenila..." I: - "Javi se ponekad, još imaš moj broj telefona".
I neki brojevi hotelskih soba u kojima smo spavali, ostaju posle ljubavi.
Posle ljubavi ostaju melodije sa radija koje izlaze iz mode.
Ostaju tajni znaci, ljubavne šifre: "Ako me voliš, započni sutrašnje predavanje sa tri reči koje će imati početna slova mog imena..." Ušao je u amfiteatar i kazao: "U našoj avangardi..." Poslala mu je poljubac.
Posle ljubavi ostaje tvoja strana postelje i strah da će neko iznenada naići. Klak - spuštena slušalica kada se javi tudji gals. Hiljadu i jedna laž.
Posle ljubavi ostaje rečenica koja luta kao duh po sobi: "Ja ću prva u kupatilo!" - i pitanje: "Zar nećemo zajedno?".
Ovaj put, ne.
Posle ljubavi ostaju saučesnici: čuvari tajni koje više nisu n ikakve tajne.
Posle ljubavi ostaje laka uznemirenost,kada u prolazu udahnem "Cabochard" na nekoj nepoznatoj crnomanjastoj devojci.
Prepune pepeljare i prazno srce. Navika da se pale dve cigarete, istovremeno, mada nema nikog u blizini. Fotografije snimljene u automatu; taksisti koji nas nikada nisu voleli ("Hvala što ne pušite!" - a pušili smo), i cvećarke koje jesu.
Posle ljubavi ostaje povredjena sujeta.
Metalni ukus promašenosti na usnama.
Posle ljubavi ostaju drugi ljudi i druge žene.
Posle ljubavi ne ostaje ništa.
Sranje.

- Nije istina da čovek uvek nosi sa sobom i svoje probleme, ma kuda krenuo! To su, kao utehu, izmislili oni što retko izlaze iz soba.

- Naša veza, ma koliko to banalno zvučalo, ipak je jedinstvena po količini bola koji smo naneli jedno drugom. Zar nismo pokušali sve što je u ljudskoj moći, bežeći jedno od drugog? Probali smo druge žene i druge muškarce, da bismo konačno i neopozivo shvatili da moramo biti zajedno, ma šta se dogadjalo.

- U ljubavi, naime, ne postoji nikakva logika. Ljubav je potpuno iracionalna...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#326 Post Postao/la ra-ja »

Namrstena ,sjedila je i zurila preko stolica u njegovo lice ,pitajuci se je li bilo razborito diskretno ga ohrabljivati,kako je to ponekad cinila.Oh ,kad bi bar mogla potpuno odvojiti duznost od svojih osobnih osjecaja !
Da li je ,priblizavajuci mu se ,nanosila vise stete nego sto mu je cinila dobro?Koliko je,na primjer ,u upravo odigranoj predstavi bila svjesna nastojanja da privuce njegovu paznju?Odnositi se s vise osjecaja prema muskarcu nego prema sluzbenom licu ,znacilo je razoriti perspektivu,koja se s vise odnosi na buducnoast nego na sadasnjost...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#327 Post Postao/la nella26 »

Kad te ljubav zove, slijedi je. Premda su joj putovi tvrdi i strmi.
A kad vas krila njena ponesu, predajte joj se. Premda vas mač skriven u njezinim perima može raniti. A kad vam govori, vjerujte joj. Premda njezin glas može razdrmati vaše snove kao što sjeverac pustoši perivoj. Jer, kao što nas ljubav kruni, tako će vas i razapeti. Jer, koliko vam pomaže da rastete, toliko vas i potkresava. Kao što se uspinje na vašu visinu i daje vam najnježnije grane, što drhte na suncu. Tako će vam sići u korijenje i protresti ga dok prijanja uz zemlju. Poput snopova žita ona vas u se skuplja. Ona vas mlati da bi vas razgolitila.Ona vas sije da bi vas vaše lupine oslobodila. Ona vas melje dok ne pobijelite. Ona vas mijesi dok ne budete gipki. A onda vas meće na svoj sveti oganj; da postanete sveti kruh za Božji sveti pir. Sve će vam ovo ljubav učiniti kako biste doznali tajne svoga srca i da biste po tome znanju postali komadić srca samoga Života. Ali ako u svojem strahu budete tražili samo ljubavni mir i ljubavni užitak bolje vam je da pokrijete golotinju svoju i da odete s gumna ljubavi u svijet bez godišnjih doba, gdje ćete se smijati, ali ne punim smijehom, i gdje ćete plakati , ali ne svojim suzama. Ljubav ne daje ništa osim sebe. Ljubav nema ništa niti se ona može imati; Jer ljubav je dovoljna ljubavi. Kad ljubite ne valja da kažete:" Bog mi je u srcu ", nego radije:" Ja sam u Božjem srcu". I ne mislite da možete upravljati putem ljubavi, jer ljubav, vidi li da ste vrijedni toga, upravlja vašim putem. Ljubav ne čezne ni za čim drugim do za tim da se sama ispuni. Ali, ako ljubite i svakako morate imati želja, neka vam ovo budu želje:rastopiti se i biti poput žuborna potoka koji pjeva svoju pjesmu noći. Upoznati bol od prevelike nježnosti. Biti ranjen vlastitim razumijevanjem ljubavi; I krvariti s veseljem i radošću. Probuditi se zovom krilata srca i zahvaliti se za još jedan dan ljubavi; Smiriti se u podnevnoj uri i razmatrati ljubavni zanos; Vratiti se s večeri kući sa zahvalnošću; I onda zaspati s molitvom za ljubljeno u srcu i pjesmom zahvalnicom na usnama.

Kahlil Gibran
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#328 Post Postao/la nella26 »

Roditeljsko pismo

Za vas koji imate roditelje,
Za vas koji ste roditelji,
I za sve koji rade s nečijim roditeljima.

Dragi sine(kćeri),

Sada još nisam ostario, a kada me budeš vidio takvoga, budi strpljiv sa mnom i pokušaj me razumjeti…

…ako se zaprljam u vrijeme ručka, i ako se ne mogu sam odjenuti, budi strpljiv…

Sjeti se sati, koje sam potrošio, dok sam te tome naučio.

I ako u razgovoru ponavljam iste stvari uvijek isponova, nemoj me prekidati…saslušaj me!

Kada si bio malen, morao sam ti istu priču čitati uvijek isponova, prije no što si utonuo u san.

Ako se ne budem želio kupati, ne ismijavaj me i ne vrijeđaj…
Sjeti se kako sam te morao loviti i izmišljati tisuću razloga, da bi ušao u kadu.

Kad opaziš moje nepoznavanje nove tehnologije, daj mi vremena i nemoj me gledati s podsmjehom na licu…

Ja sam tebe naučio mnogo stvari:
pravilno jesti, pravilno se odjenuti, suočiti se sa životom…

Ako nekad u razgovoru zaboravim ili izgubim nit razgovora, daj mi malo vremena, da se prisjetim… i ako mi to ne pođe za rukom, nemoj se uznemiravati.

Nije mi najvažnija stvar na svijetu naš razgovor, već to, da sam s tobom i da me znaš poslušati…

Ako ne budem želio jesti, nemoj me prisiljavati da jedem…
Sam znam najbolje, kada mi je hrana potrebna, a kada ne…

Kada mi umorne noge više neće dozvoljavati da hodam, pruži mi ruku…
…jednako kao što sam je ja pružao tebi, kada si radio prve korake…

I ako ti jednom kažem, da više ne želim živjeti, da želim umrijeti,
ne ljuti se na mene…jednoga dana ćeš razumjeti…
Pokušaj shvatiti da se u starosti ne živi, već se preživljava…

Jednom ćeš spoznati, da sam ti unatoč svim učinjenim pogreškama, želio samo najbolje i pokušao sam te pripremiti na putovanje života.

Ne žalosti se, ne ljuti se i ne osjećaj se bespomoćan, kada me budeš gledao pored sebe takvog. Budi pored mene i pokušaj me razumjeti i pomoći mi…
…tako kao što sam ja pomagao tebi, kada si počeo živjeti…

Budi mi oslonac, pomozi mi zaključiti putovanje s ljubavlju i strpljivošću…
Vratit ću ti osmjehom i neizmjernom ljubavlju, koju sam oduvijek čuvao za tebe…

Volim te sine/kćeri,

Tvoj tata/tvoja mama!
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#329 Post Postao/la ra-ja »

Ubrzo ce uhvatiti sebe kako slijedi misaone pravce koji se odnose vise na tu skorasnju buducnost , a njena je duznost da sve energicno usmjeri upravo na ono sto se dogadja u sadasnjosti .Osjecala je da se u nesluzbenim odnosima s njim kriju mnoge neobicne privlacne mogucnosti ,od dozivljaja prvog poljubca do odlucivanja da li da se uda za njega,ali i da je pogresno baviti se time sada ovdje.Pogresno,pogresno..
Drzala je da je kao muskarac privlacan ,zanimljiv ,uzbudljiv.Njegov svijet je slican njenom svijetu , sto je cinilo njihovo prijateljstvo logicnim...
Svidjao joj se njegov izgled ,njegovo ponasanje,njegovo obrazovanje...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Citati iz knjiga koji se vama dopadaju!

#330 Post Postao/la beca »

" Odlučio sam se za ljubav. Manje je istinito i manje vjerovatno, ali je plemenitije. I ljepše. Tako sve ima više smisla. I život. I smrt. " Selimović

Odgovori