Gramatika

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Gramatika

#46 Post Postao/la im_ex »

kristalina je napisao/la:

U pisanju upitnih rečenica , neispravno je koristiti upitnu česticu ,, da li ? ,, . Umijesto nje koristi se ,, je li ? ,, .
Ogromnom greskom smatram ubacivanje slova i.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Gramatika

#48 Post Postao/la mrki62 »

vornevljev je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Srpski , Bosanski , Hrvatski ,.............. sve je to jedno te isto ,...... samo je u pismu razlika = prvi je ćirilica a druga dva latinica - sve ostalo su političari i tobože neki lingvinisti izmislili .
Ako je baš razlika, pa zašto na Tv nema titlovanog ili sinhroniziranog prijevoda, ha :lol:
Mogao si reći slično,ali isto ne.
Uvijek postoje nijanse , pa ma kako se neki jezik zvao ,............ pa haj da se malo poigramo tim Bosanskim jezikom :wink:
Krajišnici nimalo ne spadaju pod Bosanski rječnik , prije bi se reklo Dalmatinski , nego li Bosanski .
Ogromno je ikavice: lipo , bilo , mliko , ............
Dakle te sličnosti ili nijanse su jedno te isto - tvore neku zajednicu , kojoj ne treba prevodioc :mrgreen:
Ja sam namjerno napisao isto jer očigledne razlike nema ,............ kao kod npr Slovenačkog i Bosanskog :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Gramatika

#51 Post Postao/la vornevljev »

mrki62 je napisao/la:
vornevljev je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Srpski , Bosanski , Hrvatski ,.............. sve je to jedno te isto ,...... samo je u pismu razlika = prvi je ćirilica a druga dva latinica - sve ostalo su političari i tobože neki lingvinisti izmislili .
Ako je baš razlika, pa zašto na Tv nema titlovanog ili sinhroniziranog prijevoda, ha :lol:
Mogao si reći slično,ali isto ne.
Uvijek postoje nijanse , pa ma kako se neki jezik zvao ,............ pa haj da se malo poigramo tim Bosanskim jezikom :wink:
Krajišnici nimalo ne spadaju pod Bosanski rječnik , prije bi se reklo Dalmatinski , nego li Bosanski .
Ogromno je ikavice: lipo , bilo , mliko , ............
Dakle te sličnosti ili nijanse su jedno te isto - tvore neku zajednicu , kojoj ne treba prevodioc :mrgreen:
Ja sam namjerno napisao isto jer očigledne razlike nema ,............ kao kod npr Slovenačkog i Bosanskog :lol:

Postoji standardni jezik i narodni govor,upravu si da je na selima u Krajini zamjena jata ikavska,kao u Dalmaciji,ali to su narječja.


A kad smo kod dijalekata,tome se ne može ući u trag tako lako.

Imas primjer u hrvatskom jeziku čini mi se na otocima srednjeg Jadrana,refleks jata ekavski.

Predugo je da ti ja sad dokazujem porijeklo i korijene bosanskog jezika jer se to svodi na čistu gramatiku i jako je zamorno,da ne kažem monotono,ali ako te zanima,ima literature o tome dosta,i nije danas teško nabaviti.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Gramatika

#54 Post Postao/la vornevljev »

Volim_Dugme je napisao/la:ja nekontam voditelje dnevnika nikako koji govore u Banjoj Luci umjesto u Banja Luci...
mozda je i to bolje nego kad neki ljaksan kaze u Banja Luki....al opet nije pravilno
Ispravno je i jedno i drugo,kao i kod prisvojnog pridjeva:banjolučki i banjalučki.

Zavisi Å¡ta ti je u nominativu,da li je spojeno ili odvojeno:

N. Banja Luka G. Banje Luke D. Banjoj Luci

N. Banjaluka G. Banjaluke D. Banjaluci

Da, nekako ljepše zvuči sa a i češće se koristi ova druga varijanta,ali gramatika je ponekad čudna i prepuna pravila i izuzetaka.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Gramatika

#55 Post Postao/la vornevljev »

vidovita_dzemila je napisao/la:
mrki62 je napisao/la: Krajišnici nimalo ne spadaju pod Bosanski rječnik , prije bi se reklo Dalmatinski , nego li Bosanski .
i ja sam to rekla :D

Ovo samo govori o diskriminirajućem odnosu kako politike tako i običnog (da ne kažem neukog) naroda iz ostatka Bosne i Hercegovine prema Krajini i Krajišnicima,u svemu,pa evo dođošmo i do jezika.

Ponašanje prema Krajini kao prema slijepom crijevu Bosne i Hercegovine je više nego žalosno.

A najviše mi ide na ganglije kad ode neki fudbalski klub iz Krajine (Bihać,Bos.Krupa,Bužim,Sanski Most ...) igrati negdje na gostovanje,pa navijači tih klubova iz ostatka BiH skandiraju našim igračima - "Autonomaši",a ko se to borio protiv AP ZB,ko je to doprionio da ovaj dio ostane u sastavu BiH?
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Gramatika

#59 Post Postao/la im_ex »

Mozda i on da kaze, svejedno ...

Ne ... nema *i*
Ima "u narodu", no, nasha gramatika ne zna za izmedju
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Gramatika

#60 Post Postao/la odysseus »

Banalno De Mila! [eusa_wall.gif]
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Odgovori