Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#16 Post Postao/la beca »

I mene je zaintrigirao sadrzaj knjige....voljela bih je pročitati...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#17 Post Postao/la nella26 »

"Zarobljeni snovi" Marina Nemat
Knjiga koju sam slučajno kupila, a ono zbog čega sam je kupila je razlog što je knjiga istinita, odnosno ispovijest žene koja je preživjela torture najozloglašenijeg logora u Iranu "Evina"

Radnja je smještena u Teheranu osamdesetih godina 20st. za vrijeme revolucije u Iranu između mudžahedina i nove islamske vlade koja je najstrožije kažnjavala sve koji su bili protiv nje, sve one koji su prihvatali zapad, pa čak i nedužne, omladinu koja nije imala veze sa datim dešavanjima.
Među nedužnim koji su se našli privedeni i osuđeni na "Evin je i Marina šesnaestogodišnjakinja kojoj je sve namješteno.
Kada je privedu muče je i osude na smrtnu kaznu ali je izbavlja Ali koji joj puno pomaže i njenu kaznu "ublaži" doživotnom robijom.
Marina priča o mučenjima, ubijanju njenih drugova pa i njene ljubavi Araša.
Prije nego je zatvore zaljubljena je u Andreja kojeg je upoznala u crkvi ali tek shvata da ga voli onda kad je osuđena na Evin.
Ali joj pomaže ali je na kraju tjera na brak, mora se udati za njega kako bi spasila živote svoje porodice (iako nije imla nikad podršku od njih) i Andrejev život.
Udaje se za čovjeka kojeg mrzi, siluje je, mora promijeniti vjeru, ime, i zaboraviti na prethodni život.
Ali je voli, uspijeva joj smanjiti doživotnu kaznu na tri godine, njegova porodica je prihvata i vole je ali i ona njih.
Marina ostaje trudna.
Za njenu ljubav Ali daje otkaz u Evinu ali izvrše atentat na njega, on se baca na Marinu i tako ponovo spašava njen život.
Ona gubi dijete, ali i saznaje da je i Ali bio zatočenik Evina za vrijeme Šahove vladavine.
Ponovo je vraćaju u Evin ali Alijev otac uspijeva da je oslobodi.
Vraća se svojoj porodici koja ni tada nema razumijevanja za nju ali se ona udaje za Andreja iako to znaći njenu smrtnu kaznu, ipak opet je spašava Alijev prijatelj kojeg je Ali zamolio da je zaštiti kad njega ne bude.
Odlazi iz Teherana sa mužem i ima dva sina.
Uz svu ovu priču ona priča o teroru koji je sprovode u Evinu, prijateljima koji su umirali na njene oči, vraća se mislima u djetinjstvo.

Knjiga je fenomenalna, ali me potresla pravo. :(
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#18 Post Postao/la beca »

eh nisam htjela čitati sve da bude zanimljivije kad je ja budem čitala...nella baš si iscrpno uradila fabulu, tako nisi ni na faksu činila [laugh.gif]

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#19 Post Postao/la nella26 »

beca_jovi je napisao/la:eh nisam htjela čitati sve da bude zanimljivije kad je ja budem čitala...nella baš si iscrpno uradila fabulu, tako nisi ni na faksu činila [laugh.gif]
Htjela sam napisati "Beca ne čitaj" :lol: znaš kad mene nešto interesuje da se ja tome skroz posvetim a što me ne interesuje neću da pogledan (rodoslovno stablo :lol: )
Knjiga je fakat fenomenalna, odavno nisam ništa bolje pročitala.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#21 Post Postao/la beca »

čini se zanimljivom...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#23 Post Postao/la beca »

hoćeš mi posuditi

za vikend dolazim u mostar [Happy.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#25 Post Postao/la beca »

ili da se obučeš kao one nindže :lol: :lol:

kakva sam zaskočila bih te i otkrila [To funny.gif]

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#27 Post Postao/la nella26 »

"11 minuta" Paulo Koeljo

Marija, mlada brazilska provincijalka rano gubi nadu da će ikada pronaći pravu ljubav, sanja da ode u Rio de Ženeiro i dvije godine skuplja novac, napokon odlazi, upoznaje biznismena koji joj obećava posao u Ženevi i ne znajući potpiše ugovor da radi u noćnom baru kao plesačica za minimalnu dnevnicu.
Njeni se snovi ruše i postaje prostitutka.
Upoznaje mladog slikara u kojeg se zaljubljuje ali je svjesna da jednog dana odlazi kući i da on ne može biti njena ljubav.
Provlači svoju priču o svijetu prostitutke, njene događaje i doživljaje.
Sanja da se vrati kući i stvori sebi farmu, ne želi se vratiti kući bez novca jer bi je okolina ismijavala.
Kroz čitavu knjigu provlače se odlomci njenog dnevnika.
Slikar je jedini čovjek koji ne želi da je ima samo fizički i sa njim doživljava pravu ljubav ali ga ipak ostavlja i vraća se kući.
Iz Ženeve kreće avionom, presjeda u Parizu ali je on dočeka tu.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#28 Post Postao/la nella26 »

"Hiljadu čudesnih sunaca"
Haled Hoseini

Knjiga počinje pričom o djevojčici Marijam, koja živi sa majkom u trošnoj kolibi a majka je naziva imenom "arami", ne zna značenje riječi ali osjeća da je pogrdno, mnogo kasnije sazna da ta riječ znači kopile.
Radnja je smještena u Avganistanu za vrijeme rata između Sovjeta i Avganistanaca.
Svake sedmice joj u posjet dolazi otac, bogataš koji ima tri žene i devetoro djece.
Sa 15 godina Marijam odluči otići u grad i potražiti oca jer joj je obećao voditi je u pozorište i upoznati svoju braću i sestre.
Kada dolazi pred očevu kuću on neće da je primi i spava na ulici, vraća se kući i zatiće obješenu majku.
Otac tada dolazi po nju i ona neko vrijeme provodi u njegovoj kući ali njegove žene ne žele da ostane i udaju je za 30 godina starijeg čovjeka, obučara.
Kada izgubi dijete on postaje nasilan prema njoj i tuče je stalno, tako da nikad nije imala svoje djece.

Ovdje se ova priča prekida i knjiga se nastavlja pričom o komšinici Lejli, djevojčici koja svoje bezbrižne dječije dane provodi sa Tarikom, komšijom, koji poslije bude njena prva ljubav.
Zbog propisa vjere kada je malo odrasla nije se više smjela šetati sa njim ali se oni kriju.
Rat se zahuktava iako su Sovjeti otišli, mudžahedini međusobno ratuju.
Tarik sa roditeljima odlazi, a nekoliko dana poslije raketa pogađa Lejlinu kuću i ubija joj roditelje.
Brigu o njoj vodi komšija Rašid i njegova žena Marijam.

Kada se malo oporavila dolazi neki čovjek i govori joj da je Tarik poginuo.
Rašid govori Lejli da može ostati samo ako će se i ona udati za njega.
Njemu je sad 65 godina, Marijam ima 35, a Lejla 18. Shvativši da nema drugog izlaza jer je rat i da je ostala trudna sa Tarikom Lejla pristaje.
Lejla i Marijam se svađaju stalno ali kad Rašid počne i Lejlu tuči ujedine se.
Lejla je rodila djevojčicu i Rašid ih ne voli nijednu.
Odluče se pobjeći, ali na autobusoj stanici kad su zamolile jednog putnika da kaže kako je njihov rođak, jer tad žene nisu smjele putovati bez muškarca, on ih odaje i policija ih vraća kući.
Rašid ih tuče sviju, i zaključava u sobe čije prozore zakiva daskama, tri dana ih tako drži.
Lejla je rodila sina.
Pošto je rat buktio, nisu imali šta da jedu Rašid daje Lejlinu kćerku sirotište.
Jedan dan na vrata dolazi Tarik, ipak je živ, čovjek koji je Lejli rekao da je poginuo je ustvari Rašidova namještaljka.
Kad Rašid dolazi sa posla kući sin mu govori kako je dolazio čiko kod Lejle i Rašid tuče opet Lejlu i Marijam, Lejlu davi a Marijam uzima ašov i ubije ga.
Sutradan Lejla odlazi sa Tarikom i djecom a Marijam priznaje ubistvo i ubijaju i nju.

Knjiga je stavrno fantastična, ima još detalja koje nisam mogla da pišem ali je svakako preporučujem svima.

Evo jedan citat kada Marijam čeka da ispucaju na nju rafal i ubiju je:
Marijam je toliko toga željela u tim posljednim trenucima. Ipak dok je sklapala oči, preplavio ju je osjećaj sveobuhvatnog mira, a ne žalosti.
Pomislila je kako je došla na ovaj svijet kao arami jedne bijedne seljanke, neželjen stvor, žalostan, nesrećan, slučaj, korov.
A ipak, odlazi sa svijeta kao žena koja je voljela i koju su voljeli. Ostavlja ga kao prijateljica, pratilja, čuvar. Kao majka. Napokon neko. Ne, nije tako loše.
Ovo je smislen kraj za slučajno začet život.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Kratke fabule i mišljenja o nekim knjigama

#30 Post Postao/la nella26 »

"Rimljanka" Alberto Moravija

Adrijana je sirota osamnaestogodišnjakinja koja živi sa majkom u trošnoj kući, preživljavaju od majčinog šijenja i njenog poziranja kao modela slikarima.
Upoznaje Đina, vozača u kojeg se zaljubljuje i koji joj obečava da će je oženiti.
Njena majka se strogo protivi tome jer smatra da je on siromašan i da Adrijana zaslužuje mnogo više, da može naći bogatog čovjeka koji će ih izdržavati.
Adrijana također upoznaje Đizelu, mladu djevojku koja također pozira slikarima ali radi i kao prostitutka. Savjetuje Adrijanu da je i njoj bolje da da se počne baviti tim poslom jer tako će najlakše zaraditi.
Jedan dan je poziva na izlet i odlaze njih dvije, Đizelin momak i njegov prijatelj Astarita. Đizela nagovara Adrijanu da joj Astarita bude ljubavnik jer ima mnogo para a osim toga jako je utjecajan.
Adrijana odbija ali je Astarita siluje.
Razmišlja da li da kaže svom momku Đinu jer želi osnovati porodicu sa njim čak je i namještaj kupila na kredit, ali odustaje da išta kaže.
Međutim, jedan dan joj Astarita govori kako je provjerio Đina i da je on oženjen već 4 godine i ima kćerkicu ali u drugom gradu.
Očajna, ne želi prekinuti sa njim ali ne želi ni nastaviti ga voljeti.
Počinje i sama tražiti muškarce sa kojima će spavati za novac. Astarita je moli da živi sa njim i daje joj sve ali ga ona odbija jer joj se gadi.
Nakon tri godine upoznaje studenta Đakoma u kojeg se zaljubljuje ali je on stalno ponižava, tip koji mrzi sam sebe.
Sa Đinom je odavno prekinula ali jednom kad su bili u vili u kojoj on radi ona je ukrala kutijicu za nakit i kasnije je vratila Đinu a tada upoznaje Sokonju, Đinovog prijatelja koji joj govori da je Đino njemu dao kutijicu da je proda ali je on umjesto da je proda zlataru ubio zlatara jer mu je davao malo novaca za nju.
I samu Adrijanu tuče i siluje.
Adrijana se sve više zbližila sa studentom Đakomom i saznaje da se on bavi politikom i da će ako zato doznaju zatvoriti ga, što i biva ali ona ga izbavlja pomoću Astarite.
Priznaje Đakomu da ga voli i da će sve za njega uraditi ali je on idalje samo ponižava ali se preseljava kod nje.
Sokonjo dolazi jednu noć ali u isto vrijeme sa Astaritom i potuku se, nekoliko dana kasnije ubiju jedan drugog.
Adrijana saznaje da je trudna i po njenim proračunima sa Sokonjom ali Đakomu govori da je dijete njegovo.
Đakomo je ostavlja ali nakon nekoliko dana dobija pismo od njega da je on voli ali će već biti mrtav kad ona bude to čitala jer će se ubiti, ali svom advokatu nalaže da njegova imovina pređe na to dijete.

Kroz sva ova dešavanja, dok Adrijana dovodi muškarce u svoju kuću majka je ne osuđuje, ne želi da razgovaraju o tome a samo razmišlja o novcu.
Njena teorija je da Adrijana treba da naplati svoju ljepotu na bilo koji način a ne da završi kao ona.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori