Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#1 Post Postao/la beca »

Odnosi se na period od 10. do 15. stoljeća

ovdje možete postavljati slike stećaka i njihovih natpisa, komentarisati iste...

Zajedničko kulturno dobro
Stećci iz BiH, Srbije i Crne Gore na listi UNESCO-a?
Nadgrobni spomenici - stećci iz BiH, Srbije i Crne Gore mogli bi se nađi na UNESCO-voj listi svjetske baštine, ukoliko bude prihvaćen zajednički prijedlog ministarstava kulture Republike Srpske (RS), Federacije BiH (FBiH), Srbije i Crne Gore.
Foto: Panoramio.com
Foto: Panoramio.com
Ministri kulture Srbije i Crne Gore Nebojša Bradić i Branislav Mićunović, ministar kulture i sporta FBiH Gavrilo Grahovac i pomoćnik ministra za kulturu RS Irena Soldat Vujanović najavili su incijativu da se stećci predlože za UNESCO-ovu listu svjetske baštine.

Vujanovićeva, koja u Prijepolju prisustvuje manifestaciji "Dani evropske baštine", pojasnila je da je, na inicijativu BiH, dogovoreno da zemlje regiona rade na tome da se stećci obrade i ponude kao zajedničko kulturno dobro tih država i svjedočanstvo o kulturološkoj nepodijeljivosti prostora.

Bradić je na konferenciji za novinare u Prijepolju rekao da tek treba da uslijede dogovori na kojima će precizno biti definisan taj projekat, ali da vjeruje da će se doći do rješenja koje će omogućiti da se zajedničkim snagama određeni projekti, koji se odnose na kulturno naslijeđe i prezentaciju kulture u regionu, učine vidljivijim u svijetu.

"Vjerujem da će u narednom periodu biti sličnih zajedničkih projekata, što će omogućiti ne samo veći kapacitet svakoj pojedinačnoj kulturi, već će uputiti i važan signal za saradnju u ovom dijelu jugoistočne Evrope", rekao je Bradić u Prijepolju.

Ministri Bradić i Mićunović, te ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović potpisali su juče u okviru manifestacije "Dani evropske baštine" Prijepoljsku poruku, čime su se obavezali na brigu o zajedničkom kulturnom naslijeđu regiona i Evrope.

Stećci su srednjovijekovni kameni nadgrobni spomenici, negdje sa uklesanim slikovnim ukrasima ili natpisima. Nalaze se na prostorima današnje BiH, Srbije Crne Gore i Hrvatske, a javljaju se od 11. do 15. vijeka.

Do sada je pronađeno više od 66 000 stećaka, od čega oko 50 000 na području BiH. U Srbiji se stećci uglavnom nalaze u Raškoj oblasti i u zlatiborskom kraju. Stećci su težine od 100 kilograma do 32 tone.

Najslavniji stećak je Zgošćanski stećak, nađen u okolini Kaknja, i čuva se u Zemaljskom muzeju u Sarajevu. On nema natpis, a zbog izuzetne ljepote neki istraživači smatraju da je riječ o grobu Stefana Drugog Kotromanića.

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#2 Post Postao/la nella26 »

Bca ti nikad nećeš zaboraviti prof. Jahića, al što meni ne daš :( :lol:
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#3 Post Postao/la beca »

nella26 je napisao/la:Bca ti nikad nećeš zaboraviti prof. Jahića, al što meni ne daš :( :lol:

nemoj zezati [laugh.gif]

jedan ovakav forum mora imati ovu temu...Å¡teta bi bilo da je nema...

sad će džemka i ostali Hercegovci jedva dočekati da se pohvale nekropolama u susjedstvu

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#4 Post Postao/la nella26 »

Ma znam, šalim se mislim da se neću oglašavati na ovoj temi neko vrijeme, čisto da zaboravim torturu koju sam preživjela [Happy.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#5 Post Postao/la beca »

nella26 je napisao/la:Ma znam, šalim se mislim da se neću oglašavati na ovoj temi neko vrijeme, čisto da zaboravim torturu koju sam preživjela [Happy.gif]
šteta, a baš sam te htjela zamoliti da nam nabrojiš hronologiju stećaka i administrativno pravnih spisa sa datumima i punim nazivma [Happy.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#7 Post Postao/la beca »

vidovita_dzemila je napisao/la:vidi bece što me proziva da pišem lukavo lukavo

ja sam sestri uradila čitav seminarski na temu stećci aaaaaaaaaaa

čekamo na "te"
[Happy.gif]

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#9 Post Postao/la nella26 »

beca_jovi je napisao/la:
nella26 je napisao/la:Ma znam, šalim se mislim da se neću oglašavati na ovoj temi neko vrijeme, čisto da zaboravim torturu koju sam preživjela [Happy.gif]
šteta, a baš sam te htjela zamoliti da nam nabrojiš hronologiju stećaka i administrativno pravnih spisa sa datumima i punim nazivma [Happy.gif]
:lol: izazivaš me

Hronološki pregled administrativno pravnih spisa:

1.Povelja Kulina bana 1189. - prva bosanskohercegovačka povelja i ugovor o prijateljstvu i trgovini sa Dubrovnikom.

2. Povelja bana Matije Ninoslava 22.03. 1240. - državni ugovor sa Dubrovčanima o trgovačko - pravnim odnosima.

3. Povelja humskog kneza Andrije 1247. - 1249. - ugovor o miru i trgovačkim slobodama Dubrovčana na Humskom području.

4. Povelja Jelisavete Kotromanić - oko 1323. - ona u svoje ime i ime svog sina Stjepana K. izdaje povelju u kojoj obećava pravnu sigurnost.

5. Povelja Stjepana Kotromanića Dubrovčanima 15.08.1332.g. - reguliranje pravnih odnosa između Bosne i Dubrovnika.

6. Povelja Stjepana Kotromanića Vuku Vukosaliću 1351. u kojoj se nabrajaju njegova junačka djela.

7. Povelja Jelene Kotromanić 1354. potvrda ranije Stjepanove povelje Vuku V.

8. Povelja bana Tvrtka Kotromanića 1.06.1367. - potvrđuje se Dubrovčanima prijateljstvo i mir i ostale povlastice.

9. Povelja kralja Tvrtka Kotromanića 10.04.1378. - Tvrtko ponovo, kao kralj, potvrđuje Dubrovčanima sve ranije privilegije i ugovore dobivene od ranijih bosanskih i srpskih vladara.

10. Povelja braće Sankovića Dubrovniku 15.04.1391. - dokument o predaji župe Konavovske i Vatiljanske, te grada Sokola Dubrovniku.

11.Darovnica kralja Dabiše Hrvoju Vukčiću Hrvatiniću 15.04. 1392. Stjepan Dabiša za zasluge u ratu protiv Turaka poklanja dva sela vojvodi Hrvoju

12. Dabišina povelja Dubrovčanima 17.07.1392. - Dabiša potvrđuje Dubrovniku sve privilegije dobivene od Tvrtka i ranijih bosanskih i srpskih vladara.

13. Dabišina darovnica kćeri Stani 26.04.1395. - Dabiša poklanja doživotno kćeri Stani selo Velijake

14. Povelja kralja Ostoje Dubrovniku 20.10.1398. - Ostoja se obavezuje Dubrovčanima da će isplatiti dug kralja Tvrtka u visini od 2.550 dukata.

15. Pismo Jelene Grube Dubrovniku 5.03.1399. - poslovno, vjerovno pismo kojim Jelena traži da joj se pošelju dobra pohranjena u Dubrovniku.

16.Vjerovni list Sandalja Hranića 4.03.1410. - sklopljen s banicom Ankom, majkom Katarine Vukčić, Sandaljeve žene, u njemu se Sandalj obavezuje da će je poštovati, te da do smrti neće uzeti drugu.

17.Testament Jelene, žene Sandaljeve 1442. - oporuka pred dubrovačkim knezom Nikšom Pucićem i svećenicima.

18. Povelja Stjepana Vukčića Kosače 1.04.1443. - priznanica kojom u ime svoje žene Jelene i sina Vladislava potvrđuje Dubrovčanima da je primio naslijeđe Sandaljeve žene Jelene.

19. Povelja Stjepana Tomaša Ostojića braći Dragišićima 22.08.1446. - darovnica u kojoj se poklanja feud za dva grada i 62 sela uz garanciju djeda crkve Bosanske Miloja.

20. Povelja Stjepana Tomaša Dubrovčanima 18.07. 1451. - ugovor o savezu sa Dubrovčanima protiv Hercega Stjepana.

21. Testament Gosta Radina 1466. - oporuka Gosta Radina, pripadnika crkve Bosanske kojom ostavlja svoju znatnu imovinu rođacima, slugama i sirotinji.

22. Testament Herceg Stjepana 20.05.1446 - ostavlja imetak sinovima Vladislavu, Vlatku i Stjepanu, te ženi Ceciliji.

23. Rodoslov Jurja Hvalovića, august 1467. - rješenje spora oko naslijeđa Braila, kojim se utvrđuje krvna veza sa Brailom Jurja Bagišića i Hvalovića.

Hronolški pregled natpisa na kamenu:

1. Humačka ploča, 10-11st.
2. Natpis iz Kijevaca, 10-11st.
3. Natpis iz Police kod Trebinja, 12st.
4. Natpis iz Biskupića - Muhašinovića, 1193.g.
5. Natpis iz Podbežja, poslije 1193.g.
6. Natpis iz Aranđelova, 13st.(prvapolovina).
7. Natpis iz Malog ÄŒajna, 13.st.
8. Natpis iz Ljusića kod Uloga, 1353.-1377.g.
9. Natpis iz Donje Zgošće, prije 1377.g.
10. Natpis iz Veličana, 1377.-1391.g.
11. Natpis iz Milavića, 1391.-1404.g.
12. Natpis iz Vlađevine kod Rogatice, 1399..1415.g.
13. Natpis iz Vlađevine, 1399.-1415.g.
14. Natpis iz Vrpolja, 14st.
15, Natpis iz Cetina, 14st.
16. Natpis iz Humskog, 14.st.
17. Natpis u Podgradinju, 14-15st.
18. Natpis iz Troskota, 14-15st.
19. Natpis iz Kočerina, 1410-1411.g.
20. Natpis iz Gradca, 15st.
21. Natpis iz Ričice, 15st.
22. Natpis iz Slatine kod Banjalike, 1471.g.
23. Natpis iz Boljuna, oko 1477.g.
24. Natpis iz Han Podbrdice, 15st.
25. Natpis iz Vrpolja, 15st.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#10 Post Postao/la basista »

Ehh Hvala Beca,, ovo ce mi biti omiljenija stranica..
Pa da pocnem..
Ne slazem se nikako i nikako,da to kulturno blago,dijelimo sa Srbijom i Crnom Gorom jer u historijskom i kulturoloskom smislu,to moze biti samo bosansko vlasnistvo..preliveno preko granica BiH,onako i tacno na onim podrucjima,na kojima se nekad prostirala kraljevina Bosna.,,
Srbija i Crna Gora..nemaju nikakve veze s tim i ako je neko iz vlade pristao na to,trebalo bi ga smjesta,poslati u Guantamo,sa preporukom dsa ga muce sa potapanjem pod vodu..
Te dvije zemlje,polazu pravo na to samo zbog puke cinjenice,da se na njihovoj teritoriji,nalaze stecci.
Sto se tice hercegovackih nekropola,obavezno je za procitati pjesmu Poruka u mramorje prispjelom" Kameni spavac - naravno..
Mak je tom pjesmom htio reci da je u hercegovini vise stecaka jer je tamo vise i materijala za izradu.. Mada nisam stekao utisak da ih tamo ima vise..
Jer tamo je manje zemlje.. pa ih niko nije mogao zakopati..ili da ih zemlja sama "osvoji" odnosno..prekrije.. Takav je slucaj sa teocanskim steccima.. Kopajuci trasu za novi put,otkrivena je nekropola od osam stecaka na jednom mjestu.
U Bijeljini,na krajnjem sjeveroistoku BiH,u gradu u kojem je do rata bila bosnjacka vecina,stecci su pronadjeni na samom placu Sulejmanija Dzamije.. odnosno ispod njenih temelja.. Dakle cak ih je bilo i u ravnici,gdje 30 kilometara u krug,dsasvim sigurno,nema niti jedne stijene. Ovaj primjer je veoma vazan da bi potvrdio notornu cinjenicu o bosanskoj zasebnosti na tom podrucju vec u srednjem vijeku..Dakle,tik uz obalu Drine koja nije bezveze granica a sto se vidi i iz prilozenog.. Srbi su tu skoro kopali i kopali trazeci bilo kakav trag o svojoj postojanosti natim prostorima u srednjem vijeku ali nisu nista nasli.. Dakle,definitivno stoji da su iz Hercegovine dosli i na te prostore..

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#11 Post Postao/la basista »

Nevjerovatan je zapis sa stecka iz 1094 godine.. Okruglo stotinu godina prije bana Kulina. glasi : "Ti koi tcitas moj kam,mozda si hodio do zvijezda i vratio se.Jer tami nema nista doli ti sam" ..
Danas skoro cijeli milenij,nakon ispisa ovih rijeci,zakljucujem da one imaju veliku umjetnicku vrijednost.. Pola domacih pjesnika (babinih sinova) ni dan-danas,nisu u stanju napisati takav stih.. Stecak je podignut Velikom bosanskom knezu nencu a podigao ga njegov sin knez Muven.. obratite paznju na imena..
Vjerovatno je cesto pominjanje zvijezda na steccima,inspirisalo Maka da napise nekoliko pjesama na tu temu.. Sve su savrsene..
Bosanski duh uvijek moze roditi velikog umjetnika.. za razliku od ostalih "obicnih zemalja"..

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#12 Post Postao/la basista »

ZAPIS SA STECKA IZ 1167 GODINE

A se lezi Didodrag Gojak,na svojini,na plemenitoj u Zahumlju.
Zasto me mati rodi?
Jer,ovdi ima vislje laznog suncevog zlata no snova,vislje vjetra no dobrih rijeci,vislje praznine no ljubavi,vislje lazi no istine,vislje uzimanja no davanja.
Jer,dani ovdi nisu ispunjeni vrimenom vetc morom,notci nisu zdjele pune slatkih sanja vetc burad puna gortcine.
Zasto me mati ti rodi?
Da budnem zedan,da budnem gladan,umoran,tujzan,....i da me ti vode napojis,sirom i hljebom nahranis,cistom posteljom odmoris,osmijehom razveselis.
O mati,sve bi to bilo isto,a potpuno drugatcije,da to hotce da uradi Kosara.Al` ona to netce.Hotce,al` drugomu.A ja hotcu samo nju.
I zbog toga zgiboh.Al`,mati,nije to bilo zalud.Jer,kad ona budne i stara i ruzna i zla,i kad se za njom,mati,nitko ne budne okretao,a onaj njen Juroje je iz kutce istjera,i kad ne budne imala ni gdje ni kud,tad ce se mene mlada sjetiti,mene i moje ljubavi.
Al` ja tad,mati,iz neba nejcu doc.Ozgo tcu sve to samo glidati.
Zbog tog zmreh majko mlad.Al` zbog toga budutceg trena,vridlo me i rodit.
Ti putnice,koji moju patnju sada znas,ne privali mi biljega,a privalis li ga Bog ti jos terzi na tvoje tijelo stavio.
1167 godne,kad bjehu pune vlkova sume.



ZAPIS SA STECKA IZ IZ 1174 GODINE

A sej je kam od Trtise.
Zivjeh mirno,Boga molec i zla ne mislec.
Ovden,gdi mi je kam,ubi me grom.
Zasto Boze?
Da su klete i proklete ruke koje bi ovo preturile dok odgovor ne dobijem.
1174 godne po Gospodu nasem.



ZAPIS SA STECKA IZ 1203 GODINE

A sej lezi pocteni knez Rastudije Prvonjeg na svojoj zemji na plemenitoj.U to doba bjeh junakom, mil bratiji i gospodinu Kulinu. Najbolji muz u Dubravah bih.
Ondak kad sam mogao nisam htio, sada kada hotcu ne mogu ratsiriti krila.Takva mi kob. Nisam otcajavao onda netcu ni sada.
Al vidim da svi koji lete slete i da niko ne osta zauvijek u nebu sa svojom hrabrostcu pa netcu ni ja dovijeka ispod ovog kamena sa svojijem strahom.
Pristupite i zalite me, al ne popirajte me nogami, jer tcete biti vi kako jesam ja,a ja netcu biti kakovi jeste vi.
Usijetce Veseoko Kukulamovic a pisa Gost
1203. oko Velike Gospojine

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#13 Post Postao/la basista »

ZAPIS SA STECKA IZ 1205 GODINE

A se ne lezi junak Bogcin Radinic iz Bosne Srebrne.Tugdje na njegovoj plemenitoj bastini uz kameni biljeg otca mu i djeda i djedovog djede djeda,lezi samo biljeg njegov,jer je on zagibo i zalegho u tudjoj zemlji,tamor gdji je i Sonce drugatcije i vjeter drugatciji i Bog i voda i vazduh i ljudi tudji i dusi mojoj strani.
Kulinu,matchu i kopju bjeh vjerniji no Radaci i ni mi togda stid ni zal.
I kadah bih bil,kakor vi jeste,opeta bih bil isti kakor ja bih.
Vi nikdar necte biti kakor ja,a ja ne mogu biti ko tsto nekdar bi.
Blagosloven ko procita i zmisli se,a lud koji privali.
Ljeta 1205,godnu nakon tsto v zemju leze Veliki Ban Kulin.
ZAPIS SA STECKA IZ 1209 GODINE

A se lezi Stanac Godinov sin,na svojini,na plemenitoj, v Bosni.
Ne ubi me sedam rani od strijela, kopja i sjekre, ne prozdra me ni jena sumska zvijer, ne proguta me rijecni vir, ni oganj ni zima mi ne zmetose trag.
Ubi me Sipara jerbo mi se obecala a za drugog otsla.
Prosto joj bilo sve, al ja tcu naseg sina i dalje da sanjam,makar sada sam.
Ne zvalite mi ovi kami. To su moje otci tkroz koje i daljse zvijezde i Siparu gledam.
1209.ljeto v listopad mjesec lijep, al tujzan, jer nijma vislje onog tso bi, a nijma ni onog tso tce nekad opet bit.



ZAPIS SA STECKA IZ 1273 GODINE

A se lezi Dobri Gost Misljen,prave vjere Bosanske.Biljeg postavi ksci Korija i na mi i na mojim milu kucnicu Badacu.
Ti,koji prolazis,projdi u miru i ne spominji si i ne gonetaj grijehe nase.Zalud ti je taj posao.Nasi su dani izbrojani,nase notci potrosene,nasi grijesi dim.
Svojih koraka se plasi,oni tce ti glave dojci,na putu kojim hodis.
I da znas,vise vrijedi crv koji se sad kretje,no sva dobra djela koja zajedno ucinismo za zivota svojih i Badaca i ja.Kam nam usjecen je godne 1273 po Gospodu u Kocerini,na plemenitoj zemji,a pisa Dabisa..

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#14 Post Postao/la basista »

ZAPIS SA STECKA IZ 1402 GODINE

A se lezi Linil,Gostja Hotjena najstarsi sin.Mlogo sam hotjeo,al sad vidjim da liscem u lisce s` kami nejma razlika izmedju lisca.
I dervo mojze bit ogromno ko hum,al` listje mu pajda uz korijenje.
Kuda ijdes clovjece?Zar ti je vetja pamet u noghami no u glavji?!
Biljeg usjetce najstarsem bratju najmladji Borjen,a pisa dijak Sanko.V Vrhbosni ljeta Gospodina naseg 1402..



ZAPIS SA STECKA IZ 1405 GODINE

A se lezi Ljuben Dragota na svojini na plemenitoj.
Zmreh i ni mi zal.Tersko mi je tsto ne prejskotcih zijd vrejmena, tsto nejmadoh tri sin i tri tscerji pa da se usestostrujcen vrejmenu izrugujem.
Tog mi zal a ni zivljenja.Ne krejti u moj kam,jer ja nikgoh nejmam da ga obaljenog vrejti.
Ispod nisu samo moje kostji vetc moja zla sudba koja nejkog da zjasi vrejba.
1405. po Gospodu godne



ZAPIS SA STECKA IZ 1422 GODINE

A se lezi Asta,Bogcina Zlousica ksci,a ne lezi mi se.
Kako bih rado sad pred vetce s tebom krojz livade projsetala i onaj poljubac sto si isko,a ne dobio,ti dala.
Pa da i nebo pukne.
Ne bi mi bilo zal,ni stid.
Namjernice,ne tici mi kam,nek oni koji netcine utcine tsto ja ne utcinih,jer ja tek sad znam kako dusu perze neispunjena davanja.
1422 ljeta,kad se radovase sretni,a ja zmreh.



ZAPIS SA STECKA IZ 1447 GODINE

A se leze Krksa i Kalija na svojini,na plemenitoj u Kljucu.Voljesmo se i iz ljubavi postasmo muz i zena i Bog nam dade mnogo djece.
A onda dvaest godin poslje naseg prvog zajednickog listopada gledasmo dugu i vidjesmo da je vidimo razlicito i pozeljesmo razlicite zelje.
I zatcudismo se da nas zajednicki zivot utcini razlicitijim nego sto ranije bjesmo.
Kad Krksa zmre,za njim isti dan zmre moje srdce i zmroh i ja.
Ne preturi nam ovi kami,jer nam se i sad na mjesetcini kostji raspravljaju ko je i kolko u pravu,a ko ne,pa i u smerti svojoj postajemo jos i vetci stranci,no sto u zivljenju bjesmo.
Al` ako nam kostji razdvojis jedno bez drugog bi zmreli ponovo i konatcno i u nasoj drugoj smerti.
1447 godine,kad Kraljem Bosne bjese Stjepan Toma(Å¡) Ostojic..





Ne vjerujem da bilo gdje u svijetu,postoje ovakvi stari natpisi..koji su ujedno jos uvijek tako svjezi sa svojim temama ali i umjetnosti..
ne moze se,a da se ne primjeti opci zak za prolaznoscu ljuidskog zivota i nekim neizvrsenim obavezama..Ili nekim nedocekanim zeljama..
Po svojoj lirici,bosanskohercegovacki stecci,vjerovatno su nadmasili sve ostale pisane izvore u Evropi iz tog vremena,,pa i mladje..

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Srednjovjekovna bosanskohercegovačka pismenost

#15 Post Postao/la basista »

OPORUKA GOSTA RADINA IZ 1466 GODINE

5.januara 1466

Neka je svidenje Svemogućega Gospodina Boga i u znanje samovladuštago i bogoljubimago gospodstva Dubrovačkoga:Jere,ja,Gost Radin,budući milostiju Božijom namjestan u mojoj pameti,za mene i kon mene,postavih u Kneza Tadioka Marojevića i u sinovca mu Maroja Naokovića,kako se i šta zdrži i uzdrži u zapisijeh i načinijeh,koja pisma jedna jesu u notariji gospodstva Dubrovačkoga,a druga pisma jesu u mene,u Gosta Radina,za ti,za isti poklad.

Kada bi se što zgodilo mene,Gostu Radinu,smrt li,ali kojim drugim uzrokom,taj pisma ostaju i jesu otajna Bogu,koji se zdrže u imenu,u više rečenijeh pismah i poveljah,za koji poklad sada odlučih i razredih na bolji i na praviji način - nego što se i kako imenuje u prvijeh pismah.

Sada,ovo i posljednje od prvijeh pismo učinismo,da združi sva ina,i po sem pismu mojem,Gosta Radina,da se hoće i ima razrediti i učiniti za moje rečeno imanje...da se svakomu mome surodniku,a ili sluzi,ali prijatelju,na punu i na tvrdo,moje razređenje:

Najprvo,za moju dušu Gosta Radina,šest dukata zlatijeh da se dade na službu Božiju...Trista dukat da se imaju i hoće dat dati u ruke netja mi,Gosta Radina Seoničanina,da on to razdijeli s pravom dušom i dobrijem načinom,krštenijem,koji su prave vjere apostolske,pravijem krstijanom - kmetom i pravijem kmeticam - krstijanicam koji da za moju dušu svaki velik' dan' i svetu nedjelju i svetu petku na zemlju koljena poklečuće govore svetu molitvu Božiju,da bi nas' izbavio Gospod' Bog' od grijehov našijeh i pomilovao na strašnom sudištu vijeku vjekoma;a navlašno da se toj dijeli starijem' kmetom i kmeticam,takoge tko bi bili ubozi dobri muž'je od' koje godije vr`ste,ili krstjane ili krstjanice,koji grijeha ne ljube,da im' ima i hoće dijeliti rečeni net mi Radin,kako koga vidi i zna od' našega zakona,ili slijepa ili hroma ili mlobna ili uboga,kako koga videći,nikomu tri perpere,a nikomu četiri,a nikomu 5,a nikomu 6,a nikomu 7,a nikomu 8.Takođe i mrsnijem ljudem - prokaženijem i slijepim i hromim i gladnijem i žednijem i starcem i staricam - da se ima i hoće davati,kako koga videće,na blage dni...

Toj sve,više pisano i imenovano,kako se i što u sem pismu zdrži...rečenomu Gostu Radinu,svrhu njegove vjere koju vjeruje i posta koji posti,da ne može ni hoće na manje donesti ni učiniti...nego razdijeliti i razrediti pravo i cijelo i istino za moju dušu,kako se i što više imenuje - ako neće biti pričešnik Božijem neposlušnikom,i ako hoće da mu je mirna i pokojna duša prid višnjijem Gospodom Bogom,i prid svetom trojicom nerazdijelimom - tijem pravo da upokoji moju dušu,koliko ushoće Gospodin Bog Svemogući.

Takođere,po ti način,riječ po riječ,slovo po slovo - od tijeh je najprije šest sat dukat ostalo na ufanije Božije druga trista dukat,u oblast i razgledbu Kneza Andruška Sorkočevića i Tadioka Marojevića,da su oni počelo i svrha razrediti i razdijeliti rečeno zadušje moje,Gosta Radina,po pravom pravilu: ništetnijem i ubozijem,slijepijem i hromijem,sirotim udovicam,za sve to povje i ostavih u njih moje rečeno zadušje svrhu vjere i duše i plemenstva njih - da dijele kako koga vide...

Ja,Gost Radin,ne znaje svršenja životu mojemu - kada li,gdje li,u koje li vrijeme - naredih i sredih i raspisah ostalo pravo imanje moje,sve potpuno,meni za mene,na moju volju,po svem,u svem i posve...

Toj sve više pisano i imenovano,na ufanje Božije razdijelismo,da dobar način i razdjelbu čine tomuj svemu više pisani,počteni i više imenovani vlastele,Knez Andruško Sorkočević i Knez Tadioko Marojević,i š njim moja dva sinovca,Vladislav i Tvrtko.

Pisano ljet` gospodneh' na 1466 ljeto,mjeseca ženara 5 dan' u Dubrovniku.

Odgovori