Espresso book machine - objavljujmo knjige

Knjizenovst i ostalo ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Espresso book machine - objavljujmo knjige

#1 Post Postao/la basista »

BookMachine1.jpg
BookMachine1.jpg (43.92 KiB) Pogledano 3033 puta.

U komercijalnu upotrebu ušao je naveliko spominjani Espresso Book Machine, najavljen kao najveća inovacija u svijetu knjiga otkako je izumljen Gutenbergov tiskarski stroj…

Espresso Book Machine, koji u samo nekoliko minuta ispisuje i uvezuje željeni naslov, trebao bi zauvijek prekinuti frustraciju nenalaženja rijetkih primjerka književnih djela, kao i nezadovoljstvo pisaca "u usponu" koji nikako ne nalaze izdavača za objavljivanje svojih djela. Svi će oni, za sada, morati "potegnuti" do londonske knjižare Blackwell, u kojoj je krajem travnja u pogon pušten prvi takav stroj u Velikoj Britaniji. Zasad raspolažu s oko pola milijuna primjeraka knjiga, a nadaju se kako će za nekoliko mjeseci stroj imati više od milijun djela u svojoj memoriji. Jedan od prvih otisnutih knjiga je klasik Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, "Zločin i kazna", kojeg je naručio časopis Daily Telegraph.

Espresso Book Machine predstavljen je vodećim svjetskim izdavačima na sajmu knjiga održanom u Londonu. Mnogobrojni posjetitelji ostali su fascinirani strojem koji ispisuje više od sto stranica u minuti, uredno ih uvezuje i ukoričuje, a izgled teksta i kvaliteta papira jednaki su kao kod knjiga na koje smo navikli.


... Dakle,situacija jasna.. Svako ko ima afiniteta za pisanje ili bilo sta sto se objavljuje u knjiznom izdanju,sada skoro besplatno,moze to i da objavi na internetu.. Cak moze i da odabere da li je za zatvoreniji tip prodaje ili je za tip prodaje - svugdje u svijetu.. Knjige se stampaju po narudzbi pa makar to bio samo jedan primjerak i dostavljaju se direktno,na adresu narucioca..

Posjetio sam neki hrvatski sajt..posto to u BiH jos uvijek nema..ili nisam uspio pronaci (sto li nisam iznenadjen?? ) i tamo fino pise,jedini uvjet,da autor za pocetak,naruci pet primjeraka knjige.. Naravno,i ovdje je nacin placanja mastercardom.. [cool.gif]
Autor moze da odredi cijenu knjige,kao i postotak svog prihoda..
takodjer,autor moze i da odredi dizajn naslovne i svake druge stranice,kao i sve ostalo u vezi izgleda knjige.. Pitam se.. da li vrijedi..jer izostaje sva ta pompa..medijsko pracenje,recenzije i slicno.. Ali ipak,vjerujem da vrijedi jer pored ovolike hadzijske djece,mi tu nikada ne bi dosli na red za objavljivanje na klasican nacin.. Odnosno u izdavackim kucama.. te kuce,ionako objavljuju samo neke politicke knjige i knjige kojekakvih nadri-historicara i oceva,sinova i pastoraka nasih nacija..

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#2 Post Postao/la andro »

:arrow: :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=JMFh5axDKWU

:arrow: :arrow: http://www.ondemandbooks.com/img/img_02.gif

Većina knjiga zasad još nema riješeno pitanje autorskih prava, no iz Blackwella tvrde da su reakcije izdavača neobično pozitivne i da će se zakonski sve vrlo brzo urediti.

Najesen će EBM-ovi biti postavljeni u Javnoj knjižnici New Orleansa, na fakultetu University of Alberta u Kanadi, u knjižari Northshire Bookstore u Manchesteru (Vermont) te u središnjici Open Content Alliance-a u San Franciscu. Beta verzije EBM-a već postoje u World Bank Infoshop-u u Washingtonu te u knjižnici Bibliotheca Alexandrina u Egiptu.

Očekuje se da će veliki broj strojeva završiti u knjižarama i hotelima diljem svijeta,
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
U svakom slucaju po meni jedan od izuma koji stvarno zasluzuje veliku pozornost .
sve cestitke tvrtki On Demand Books legendarnog bivšeg urednika Random House-a Jasona Epsteina za čije je patentiranje zaslužna .
slika
slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#3 Post Postao/la basista »

http://www.unibook.com/static/hr/vlastite-knjige.htm



Ovo je taj link iz HR pa nek svako vidi o cemu je rijec..
Moram priznati,odusevila me lakoca mogucnosti objavljivanja knjige.
naravno da je to za autorska prava problem..ali valjda taj stroj,registrira datum objave..pa prema tome... [cool.gif]

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#4 Post Postao/la grga »

basista je napisao/la:http://www.unibook.com/static/hr/vlastite-knjige.htm



Ovo je taj link iz HR pa nek svako vidi o cemu je rijec..
Moram priznati,odusevila me lakoca mogucnosti objavljivanja knjige.
naravno da je to za autorska prava problem..ali valjda taj stroj,registrira datum objave..pa prema tome... [cool.gif]


Pa nije baš da registrira,ako to ne želiš ne trebaš..Možeš ti otiskat sasvim istovjetnu knjigu i sa logotipom pravog izdavača samo je treba imat mogućnost prodat..dakako da je onda to nelegalno,al može se jako lako.Radim u tiskari,pa znam kako to ide!

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#5 Post Postao/la basista »

GRGA je napisao/la:
basista je napisao/la:http://www.unibook.com/static/hr/vlastite-knjige.htm



Ovo je taj link iz HR pa nek svako vidi o cemu je rijec..
Moram priznati,odusevila me lakoca mogucnosti objavljivanja knjige.
naravno da je to za autorska prava problem..ali valjda taj stroj,registrira datum objave..pa prema tome... [cool.gif]


Pa nije baš da registrira,ako to ne želiš ne trebaš..Možeš ti otiskat sasvim istovjetnu knjigu i sa logotipom pravog izdavača samo je treba imat mogućnost prodat..dakako da je onda to nelegalno,al može se jako lako.Radim u tiskari,pa znam kako to ide!




Naravno da postoji mogucnost,za takvo sto.. Mada,ipak mislim da se to moze rijesiti. jedini nacin jeste da se imaoci tog stroja,registriraju kao firma za izdavastvo koja ce i registrirati sve materijale za izdavanje.. Mislim da to ne bi trebao biti problem. Sustina je u tome sto ima ljudi koji jednostavno ne mogu da dodju na red da objave knjigu na klasican nacin a kvalitet im je neosporan..
na primjer.. jedan moj prijatelj je impresionirao svojom poezijom neke vrlo ugledne sarajevske intelektualce ali dzaba kad para za objavljivanje nema! .. I to traje deset godina.. odnosno,ja bih volio da objavim svoju knjigu na ovom stroju pa kako god! nemam ambiciju da postanem neki salonski pjesnik pa me to oko autorskih prava i ne zanima bas puno.. Moja je satisfakcija da sam to objavio i da je to moje djelo.. Kao i da u buducnosti,imam to u svojoj biografiji i naposlijetku,u svom naslijedju.. Mislkim da Espresso book machine,nije i ne moze biti konkurent klasicnim stamparijama (tiskarama ako zelis) jer je njegova prvenstvena namjena,da popuni praznine a u vezi raritetnih izdanja.. Dakle,vlasnik je knjizara i ako neko zeli kupiti neku knjigu koja nije dostupna na policama,onda naruce knjigu iz te masine.. Prednost je ta sto je isplativa i za jako male tiraze i ne stampa nista prije narudzbe tako da niko nije na gubitku.. A i oko te zarade.. pa ja sam covjek rockerske duse i nisam ni mislio da zaradim na tome.. bar u BiH,niko se nije obogatio na taj nacin.. dakle,neko moje vidjenje iz umjetnickog ugla.. [cool.gif]

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#6 Post Postao/la grga »

Samo bi još dodao da i nije neki baš velik trošak želiš li tiskat svoju knjigu u recimo stotinjak primjeraka.Doneseš rukopis i 2 milje eura i to je to!Bar u RH!

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#7 Post Postao/la basista »

GRGA je napisao/la:Samo bi još dodao da i nije neki baš velik trošak želiš li tiskat svoju knjigu u recimo stotinjak primjeraka.Doneseš rukopis i 2 milje eura i to je to!Bar u RH!


Ne znam za tebe.. ali ja ne bih te dvije milje eura davao tako kad mogu na ovom cudesnom stroju,da objavim za 50 eura..
Svakako sad skupljam novac da promijenim auto..

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#8 Post Postao/la nella26 »

Bilo bi krajnje vrijeme da se olakša put do izdavanja knjige, toliko talenata ima koji nemaju prilike objaviti iz razloga što ne može naći sponzora da to isfinansira, jer kao i obično samo babini sinovi mogu biti poznati i uspjeti!
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#9 Post Postao/la basista »

Ma naravno da je tako..
Ljudi iz jedne poznate sarajevske kuce,kazu da oni ni manje ni vise,nego bacaju rukopise u smece posto toboze,nemaju para za objavljivanje.. kazu da im se predaju velike kolicine tih rukopisa.. Vjerujem da su u pitanju uglavnom mladi i nedovoljno afirmisani umjetnici.. sto ne mora znaciti i da nisu kvalitetni.. ono sto ta kuca objavljuje,jesu neke politicke i istorijske literature.. Novac dobijaju uglavnom od stranaka a stranke od drzave.. sto ce reci - od nas! .. zaista od svih vrsta ljudskog smeca,najsmrdljivije su smece,umjetnici i kulturolozi koiji cuce pod politicarskim stolom i kupe mrvice sa poda za koje su u stanju svasta da ucine.. U ovoj drzavi,nemoguce je objaviti knjigu bez jakih stela ili bez puno novca.. pa prema tome,sto da ne.. Ja licno,sacekacu da se napokon i u SA neko sjeti da nabavi taj espresso book machine.. [cool.gif]

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#10 Post Postao/la nella26 »

S obzirom da sam studirala jezik i književnost bila sam u situacijama da vidim i čujem dosta potencijala, odnosno ljudi koji bi zaista mogli ostvariti uspjeh na tom polju, nažalost, nemaju priliku da se dokažu i ono malo što su imali za vrijeme studiranja profesori iskoriste i objave pod svojim imenom.
[huh.gif]
Iskreno se nadam da će doći vrijeme kada ćemo pokazati da smo talentovani, pametni i vrijedni.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Espresso book machine - objavljujmo knjige

#11 Post Postao/la basista »

Sjecam se postratne situacije u oblasti filma.. ne racunajuci "Savrseni krug" A.Kenovica,godine su prosle prije nego sto su se poceli snimati filmovi.. Pa cak i tada,tek tu i tamo poneki film je snimljen.. Tako je bilo sve do Danisovog oskara.. I kad se dokazalo da se i uz malo sredstava moze napraviti dobar film,onda se pocelo sa formiranjem producentskih kuca.. I drzava je izdvojila dosta novca jer opravdanja vise nije bilo.. pa tako isto i za knjizevnost.. Ne bi bilo lose,da se neki ljudi iz kulture,dosjete ovog espresso book machine pa na njemu da printaju one naslove za koje drze da su dobri.. Jer je puno jeftinije. U slucaju da prodju zapazeno na domacoj i svjetskoj sceni,izdavacke kuce,morale bi posvetiti vise paznje neafirmiranim piscima. Kad je Gavrilo Grahovac,svojevremeno skupio pareda objavi 100 (stotinu) naslova,onda se moze znaci.. Potrebna je samo volja. BiH,je zemlja dobre umjetnosti i neiscrpan izvor inspiracija. To je upravo ponovo dokazala i Jasmila Zbanic,ovih dana na Berlinaleu.. Kao sto rekoh,kompletiram neke stvari i cekam.. Vjerijem da ce to biti za koji mjersec.. Pa internetsko izdanje.. internetsko.. sta se tu moze.. [cool.gif]

Odgovori