Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#1 Post Postao/la mrki62 »

istim jezikom.

slika

24SI - Lingvistica iz Osijeka Snježana Kordić objavila je knjigu "Jezik i nacionalizam" u kojoj tvrdi da se u Hrvatskoj, Srbiji, BiH i Crnoj Gori govori istim jezikom. Ona navodi da spomenuti narodi imaju zajednički standardni jezik sa različitim varijantama.

Kordić u svojoj knjizi tvrdi i da su svi prigovori nazivu "srpskohrvatski" jezik naučno neutemeljeni.

U intervjuu koji je dala za bosansko-hercegovački magazin Slobodna Bosna rekla je da se svi spomenuti narodi međusobno jako dobro razumiju te napomenula kako je u lingvistici definisano da se o istom jeziku može govoriti ako je najmanje 81 posto osnovnog rječničkog blaga zajedničko, a kod spomenutih naroda zajedničko je 100 posto blaga.

Zbog svojih, za današnje prilike nesvakidašnjih stavova o jeziku, Kordić je bila optužena za "rušenje hrvatske države".

"Čovjek mora biti potpuno neuk, da ne kažem slijep, pa da misli da lingvistički dokazi o postojanju zajedničkog standardnog jezika ugrožavaju postojanje Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore kao četiri zasebne države, ili da ugrožavaju postojanje četiri nacije, kaže Kordić.

Lingvistica smatra i da su lektori u Hrvatskoj postali cenzori jer u inostranstvu ne postoji slučaj da lektori vrše "odstrel" neodgovarajućih riječi koje su navodno na spisku neodgovarajućih.

Knjiga Snježane Kordić ima 430 stranica, a njeno objavljivanje pomoglo je Ministarstvo kulture. Autorica je rođena 1964. godine u Osijeku gdje je i diplomirala, a magistrirala je i doktorirala u Zagrebu. Habilitirala je 2002. u Muensteru u Njemačkoj.

Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#2 Post Postao/la kajs »

Jadan ti je ovaj lingvista nema sta cim nezna da postoji Bosanski jezik.

Cuj molim te bas mu nasla ime a srpskohrvatski, e sad ili je totalno naucno nepisemena, sto nije iskljuceno, ili jednostavno smatra da nema Bosnjaka u Bosni i u Hercegovini pa pise ovakve gluposti.

Mislim ako oduzmes iz srpskog i hrvatskog ono sto su prisvojili iz Bosanskog vjerovatno da taj procenat ide i do 90% onda oduzmes germanizme (ili kako se vec zovu to ce beca ili nela [icon_flower.gif] ) onda ispada da taj njihov jezik zapravo i ne postoji i da je to Bosanski.


Al hajd staces tako to inace ne bi bilo pomognuo i stampano od ministarstav kulture, da mu nije cilj asimilacija i ponistanje.


Dobro je ovu ponekad procitat pa se dobro ismjat. Staces zivot je to ovi croati jedni bi da idu u dzamiju ovo opet da odbrane to 2% rijeci sto imaju napadajuci ostale.

Staces tako ti je to :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#3 Post Postao/la mrki62 »

kajs je napisao/la:Jadan ti je ovaj lingvista nema sta cim nezna da postoji Bosanski jezik.
Gdje si to pročitao, odnosno gdje si našao tu izjavu ?
kajs je napisao/la: Cuj molim te bas mu nasla ime a srpskohrvatski, e sad ili je totalno naucno nepisemena, sto nije iskljuceno, ili jednostavno smatra da nema Bosnjaka u Bosni i u Hercegovini pa pise ovakve gluposti.
Srpskohrvatski je objasnila i to u navodnim znacima a nigdje nije napisano da nema ili da smatra da nema Bošnjaka bilo gdje pa tako i u BiH.
kajs je napisao/la: Mislim ako oduzmes iz srpskog i hrvatskog ono sto su prisvojili iz Bosanskog vjerovatno da taj procenat ide i do 90% onda oduzmes germanizme (ili kako se vec zovu to ce beca ili nela [icon_flower.gif] ) onda ispada da taj njihov jezik zapravo i ne postoji i da je to Bosanski.
To mugu tvrditi svi za sve a po tvom pisanju nema niti jednog jezika sem Bosanskog [muzikafo1.gif]
kajs je napisao/la:
Al hajd staces tako to inace ne bi bilo pomognuo i stampano od ministarstav kulture, da mu nije cilj asimilacija i ponistanje.
Ovo ti ja ama baš nikako ne kontam,................... po tvom je razumno ono što rade Srbi u RS i čak prihvatljivo , jel ?
kajs je napisao/la:
Dobro je ovu ponekad procitat pa se dobro ismjat. Staces zivot je to ovi croati jedni bi da idu u dzamiju ovo opet da odbrane to 2% rijeci sto imaju napadajuci ostale.

Staces tako ti je to :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nju optužiše za rušenje hrvatske države, ti je optužuješ za narušavanje Bosanskog jezika ,.............. imal još šta [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#4 Post Postao/la kajs »

mrki62 je napisao/la: Nju optužiše za rušenje hrvatske države, ti je optužuješ za narušavanje Bosanskog jezika ,.............. imal još šta [muzikafo1.gif]

Neka rusi ona svoje bas me briga al neka ne dira moje [To funny.gif]

Al slabo je nesto rusi kad joj ministarstvo te drzave placa idavanje knjige [Happy.gif] jesmo naivni mrki [laugh.gif]


Ja sam post napisao kao komentar na tvoj preneti clanak. Prema tome gde je jednom pomenula BOSANSKI JEZIK u clanku ja povlacim receno. Prema tome, u BiH i u Srbiji je u sluzbenoj upotrebi Bosanski jezik.

Znaci nismo naivni [laugh.gif]
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#5 Post Postao/la mrki62 »

Naivnost je ipak nečija vrlina [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#6 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

Najstariji jezik na ovim prostorima bivše juge je Bosančica...ako niste znali sad znate :wink:
slikaslikaslika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#7 Post Postao/la mrki62 »

PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:Najstariji jezik na ovim prostorima bivše juge je Bosančica...ako niste znali sad znate :wink:
Jel može kakav dokaz il pišeš onako iz dosade [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#8 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

mrki62 je napisao/la:
PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:Najstariji jezik na ovim prostorima bivše juge je Bosančica...ako niste znali sad znate :wink:
Jel može kakav dokaz il pišeš onako iz dosade [muzikafo1.gif]
nije iz dosade...raspitaj se malo orginal tog pisma je ja mislim u Å vedskoj..nisam ni ja to znao ...saznao ima dvije godine. :!:
slikaslikaslika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#9 Post Postao/la mrki62 »

PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la: nije iz dosade...raspitaj se malo orginal tog pisma je ja mislim u Å vedskoj..nisam ni ja to znao ...saznao ima dvije godine. :!:
Eto, ako imaš dokaz , daj ga postavi jer ja ne nađem.
Jedno je pismo a drugo je priznati jezik.
Priznati u smislu da je u dotičnoj državi obavezni jezik u školama i državnim ustanovama.
Primjer, slovenački jezik se spominje stoljećima al u državnim ustanovama to nije bilo tako sve do nastanka kraljevine SHS, jer se do te kraljevine koristio Njemački jezik.
Austrougari nisu dozvolili upotrebu drugog jezika - tako je bilo i u Hrvatskoj.
Prije austrougara su bili Rimljani i td itd.
Jedna lasta ne čini proljeće, tako ni to pismo koje pominješ.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#11 Post Postao/la beca »

PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:Najstariji jezik na ovim prostorima bivše juge je Bosančica...ako niste znali sad znate :wink:
bosančica nije jezik već pismo, a najstarije je glagoljica, informacije tvoje radi...
a najstariji jezik je indoevropski, iz kojeg su se razvili svi slavenski jezici, pa i naš...

mogu razumjeti i ne reagovati lupetanje na ostalim temama, ali kada se radi o ovakvim, koje su mi jako bliske, ne mogu a da ne reagujem...

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#12 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

mrki62 je napisao/la:
PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la: nije iz dosade...raspitaj se malo orginal tog pisma je ja mislim u Å vedskoj..nisam ni ja to znao ...saznao ima dvije godine. :!:
Eto, ako imaš dokaz , daj ga postavi jer ja ne nađem.
Jedno je pismo a drugo je priznati jezik.
Priznati u smislu da je u dotičnoj državi obavezni jezik u školama i državnim ustanovama.
Primjer, slovenački jezik se spominje stoljećima al u državnim ustanovama to nije bilo tako sve do nastanka kraljevine SHS, jer se do te kraljevine koristio Njemački jezik.
Austrougari nisu dozvolili upotrebu drugog jezika - tako je bilo i u Hrvatskoj.
Prije austrougara su bili Rimljani i td itd.
Jedna lasta ne čini proljeće, tako ni to pismo koje pominješ.
Nebi ja ulazio u raspravu...samo će vrijeme pokazati pravu istinu,dok je svjeta uvjek vlada zakon jačeg,pomoću tog zakona sakrivaju historiju :!:
slikaslikaslika

Avatar
PIRAT_SA_KARIBA
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4009
Pridružen/a: 03 Dec 2008 23:37
Lokacija: Na moru

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#13 Post Postao/la PIRAT_SA_KARIBA »

beca je napisao/la:
PIRAT_SA_KARIBA je napisao/la:Najstariji jezik na ovim prostorima bivše juge je Bosančica...ako niste znali sad znate :wink:
bosančica nije jezik već pismo, a najstarije je glagoljica, informacije tvoje radi...
a najstariji jezik je indoevropski, iz kojeg su se razvili svi slavenski jezici, pa i naš...

mogu razumjeti i ne reagovati lupetanje na ostalim temama, ali kada se radi o ovakvim, koje su mi jako bliske, ne mogu a da ne reagujem...
Bravo Beća ja pobrko lončiće..u pravu si za glagoljicu:D
slikaslikaslika

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#14 Post Postao/la kajs »

Mic_Sokoli je napisao/la:
Prije austrougara su bili Rimljani i td itd.
.....a izmedju?
.....debelo si preskocio izgleda
Ma bili neki austro-rumuni cini mi se [Happy.gif]

Ma staces buraz, hajd mo napadat da bi i to malo nesto "odbranili" ko da nekom zuc puce za tim njihovim. Oni misle uvjek vredi napad najbolja odbrana al jok nije tako nekad ispadnes glup da ti se sav svijet smije :lol:
"Jer su naša mjerila drugačija i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih..."
Musa Ćazim Ćatic ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Lingvistica Kordić: Hrvati, Srbi i Bošnjaci govore ,........

#15 Post Postao/la mrki62 »

Mic_Sokoli je napisao/la:
Prije austrougara su bili Rimljani i td itd.
.....a izmedju?
.....debelo si preskocio izgleda
Zato i postoji ono itd itd. [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori