Mudre Misli Poznatih i Nepoznatih

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#46 Post Postao/la Zahara »

"Pocinjem ovu svoju pricu, nizasto, bez koristi za sebe i za druge, iz potrebe koja je jaca od koristi i razuma, da ostane zapis moj o meni, zapisana muka razgovora sa sobom, s dalekom nadom da ce se naci neko rjesenje kad bude racun sveden, ako bude, kad ostavim trag mastila na ovoj hartiji sto ceka kao izazov. Ne znam sta ce biti zabiljezeno, ali ce u kukama slova ostati nesto od onoga sto je bivalo u meni, pa se vise nece gubiti u kovitlacima magle, kao da nije ni bilo, ili da ne znam sta je bilo. Tako cu moci da vidim sebe kakav postajem, to cudo koje ne poznajem, a cini mi se da je cudo sto uvijek nisam bio ono sto sam sad. Svjestan sam da pisem zapleteno, ruka mi drhti zbog odplitanja sto mi predstoji, zbog sudjenja koje otpocinjem, a sve sam ja na tom sudjenju, i sudija i svjedok i tuzeni. Sve cu biti posteno koliko mogu, koliko iko moze, jer pocinjem da sumnjam da su iskrenost i postenje isto, iskrenost je uvjerenost da govorimo istinu (a ko u to moze biti uvjeren?), a postenja ima mnogo, i ne slazu se medju sobom."


Kad je ovakav pocetak mozete samo da naslutite koliko je celo delo fenomenalno!!! Ovo je pocetak Mesine knjige "Dervis i smrt" po meni jedno od najboljih nasih dela!!!

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#47 Post Postao/la Zahara »

Ako mi zapadne cast da budem zrtva, a budem morao da biram cija cu zrtva biti, voleo bi da budem Srpska zrtva.
Samo Srbi i neki drugi sloveni, koje nisam tako pazljivo kao Srbe proucavao, imaju prema zrtvi ljudski, human i lirski odnos.
Nemci zaboravljaju zrtve, u Francuskoj biti zrtva znaci biti nesretan.
Svedjani smatraju da je biti zrtva znak primitivizma. Englezi su tu stvar obavili u tami srednjeg veka.
Velike sile smatraju da je to nepristojno raditi kod kuce. Svajcarci to odbijaju. Italijanima je to smesno.

...Srbi su moji favoriti...

Zato sto sam i ja Srbin, pa ta stvar ostaje nekako medju nama, postaje prisna, prijateljska i topla.
Kad Srbin Srbinu smesti to se pamti, pripoveda i oplakuje! I dzelat i zrtva ostaju u tamnim prostorima smrti, nekako zbratimljeni, nerazlucni, besmrtni. Kao vozd Milos i vozd Crni Djordje i mnogi od njih manji primeri.
Uvek je tako bivalo: Jedan je Srbin malo mrtav, zato sto ga je drugi Srbin malo ubio!
Laka im je bila Srpska zemlja, vesela im bila Srpska pesma, obojici!
Dusa je Srpska pokajnicka, a oci Srpske bogate suzama.
A biti ozenjen, opevan i oplakan, to je najvise sto jedan mrtav covek moze doziveti.
A ako ne bude imao tu cast?
Nikom nista.
Zivecemo pa ko duze!
I tako ziv i u zivotu, neko manje neko vise i tu se moze biti zrtva!
I tu su Srbi moji favoriti!
Ako budem odbacen, Srbi ce me najdalje odbaciti,
ako budem ponizen, Srbi ce me najvise poniziti!
Moze da se uvredi ko hoce, ja u svoje imam najvise poverenja!

PONEKAD JE TESKO BITI SRBIN, PONEKAD JE CASNO ALI NIKAD DOSADNO... :biggrin:

Avatar
Alma_sa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 350
Pridružen/a: 01 Apr 2006 02:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

#48 Post Postao/la Alma_sa »

"Oni koji nikada ne mijenjaju mi¹ljenje, vole sebe vi¹e nego istinu."
J. Joubert

"Civilizacija je uvijek u opasnosti kad oni koji nisu nauèili slu¹ati dobiju pravo zapovijedati."
W. Churchill

"Strpljenje je moæ. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila."
Kineska poslovica

"Upravo zato ¹to je tako topao, osmijeh je ljep¹i od bilo kojeg cvijeta na svijetu."
H. Wiegeland

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#49 Post Postao/la Zahara »

Znakovi pored puta...


-Kazu da postoji negde mjesto pravog suda i pune istine. Tu se saznaje i objavljuje sve sto je medju ljudima bilo skriveno i tajno, kazuje sve sto je ostalo precutano i nereceno, ispravlja sve sto je ikad bilo naopako i krivo, vraca sve sto je utajeno ili oteto, dosipa onom kome je zakinuto, odasipa tamo gde je presipalo. Tu se pitanje ljudskog postojanja pravo postavlja i - ukoliko to zavisi od covjeka - do kraja rjesava.
To je mjesto gde istina sja kao sunce koje ne zalazi, gde pravda caruje.
Ah, pa to je ljepse od svih snivanih rajeva i utopija! Moze li biti da takvo mjesto zaista postoji?

-Ako postoji, moze li se znati gde je i kako se dolazi do njega?

-Moze. Ono je medju nama, ovdje gde sada stojimo.

-?!?

-Da! Budi hrabar, iskren i postojan, covekoljubiv, razuman i pravedan - i ono ce biti svuda gde tvoja noga stupi i tvoja rijec odjekne!


Ivo Andric :baa: :onfire:

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#50 Post Postao/la Zahara »

KartaginA

Ta ja nisam hteo nista drugo nego da pokusam proziveti ono sto je samo od sebe htelo da izbije iz mene. Zasto je to bilo tako mnogo tesko?

H.Hese

Avatar
Zahara
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 Nov 2006 02:00
Lokacija: SRBIJA

#51 Post Postao/la Zahara »

Sad vidim da je vreme nepomicno. Prolazimo kroz njega
zajedno, a sve stoji. Sve je okolo mrtvo, samo mi i dalje idemo,
jer ulazimo u sebe iz svih mogucih svetova i
izlazimo iz sebe u zivot, u sve pravce.
Mi smo najraspevaniji inat, svemu. Cak i inatu.


Toliko puta, doziveo sam poraze, pa vise i ne osecam
istinski tamjan sumnje. Prejeo sam se pobeda, pa vise
i ne osecam istinsku zvonjavu slave.
Ne umem ni da se uplasim.
Ne umem vise ni da umrem.

"Izdajstvo lirike" - Miroslav Antic


Boj se ovna, boj se govna,
a kad ces da zivis?!

Mesa Selimovic - "Dervis i smrt"

:biggrin:

Avatar
Alma_sa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 350
Pridružen/a: 01 Apr 2006 02:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

#53 Post Postao/la Alma_sa »

...o, zaista lijepo EdeLa67... :satisfied:

"Ne budi nesretan ¹to u ovome svijetu nitko ne zna za tebe. Za¹to misli¹ da si toliko va¾an, da bi mi trebali znati za tebe? A kada bude¹ zaista tako va¾an, a da i ne misli¹ o tome, oni æe znati za tebe."

Odgovori