Kultura Kelta

Sta nam donosi buduænost?Da li je to nauka i obrazovanje ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Kultura Kelta

#1 Post Postao/la belly_dancer »

..ev..ja sam neki dan bil ana zanimljivoj parlaonici,pa cu vam malo ispricat sta sam cula..vjerujem da mnogi neznaju mnogo o njihovoj kulturi..zanimljivi ljudi,bar mi se cini.. :biggrin:


U Britaniji tisuæama godina prije dolaska Kelta na megalitskim spomenicima (najpoznatiji je Stonehenge) nalaze se razne spirale, krivudave linije, vitice i slièno. Niti jedan od tih simbola nije se saplitao i preklapao. To su sasvim odvojeni simboli koje su koristili ljudi daleko stariji od Kelta.

dakle,to su sami pocetci,a onda dolaze Kelti...


Moderne keltske grupacije koriste simbole kao ¹to su polumjesec, dva svijeta i druge koji originalno nisu keltski nego su ih u stijene sjeveroistoène ©kotske urezivali Pikti. Pikti su skandinavski narod sa svojom tradicijom. Nisu povezani s keltskim plemenima.


Jo¹ je jedan simbol pridodan Keltima, a to je pentagram. Opæe poznati ¾idovski simbol sa Solomonovih peèata.


Uglavnom,mnogo toga mi u biti znamo sta je,ali recimo ja nisam imala pojma da je pentagram Keltski znak..pa ni da su postojali Pikti..

Dali vi znate sta o tom cudesnom narodu sa predobrim imenima i znakovima..?Bas me interesira ako neko zna nesta vise..zanimljivi su mi nekako.. :biggrin: :wave:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#2 Post Postao/la belly_dancer »

Keltska glazba sve popularnija

No, ni to nije sve. Obo¾avatelji Kelta i keltske kulture oèigledno su nezasitna publika, buduæi da se na ¹estom mjestu nalazi jo¹ jedna kompilacija keltske glazbe "Celtic Favorites", dok se na 15. mjestu nalazi "Celtic Treasure" u izvedbi Hayley Westenra.

Meðu omiljenima nalazi se glazbeni izrièaj blizak keltskom pa su tako Loreena McKennitt i Starlite Singers imali odliènu godinu uhvativ¹i èetvrto i jedanaesto mjesto albumima "An Ancient Muse" i "Irish Favorites".


to sam bas danas citala na javnom nekom portalu..i iznenadila sam se jako..sada cu limewireu probat to skinit.. :biggrin:
dal ima jos neko ko voli taku glazbu?onako pomalo tribal?
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#4 Post Postao/la belly_dancer »

vjerovatno si cula za grupu Era.oni pjevaju i sviraju keltsku muziku,izvornu..imas ih svagdje za skinit..ako te interesira..=)
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#6 Post Postao/la belly_dancer »

imaju u sustini jako ljepe pjesme kao sta su Ameno
Mother..a remixevi su jos bolji!

Kelti su imali neki poseban opus :-k sta se tice muzike,bas su nekako posebni i ekscentricni na svoj nacin..ako procitate neke price o njima dojimat ce vam se jako zanimljivi.. :biggrin:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#8 Post Postao/la belly_dancer »

jasmin031 je napisao/la:Danasnji Velsani, Irci i Skoti su potomci Kelta. To je sve sto znam.
=D> =D> =D>
svaka cast..eto to je glavno za znat..ovo sta sam ja govorila je bilo sa pretpostavkom da svi znaju..

Kelti skupni naziv za plemena i narode koji su zivjeli na sadasnjim podrucjima Velike Britanije, Irske, Belgije, Francuske i Svicarske, a mijesajuci se s ostalim narodima stigli su potom i do Panonije. Na prostoru danasnje Hrvatske susreæu se materijalni tragovi triju skupina Kelta. Istocni su Kelti Skordisci uglavnom u Posavini, a zapadni Taurisci oko slovenske granice i na sjeveru Boji u Medimurju, Prekomurju i Gradiscu. Jezicno Kelti cine posebnu granu indoeuropske etno-lingvisticke porodice. U kopnenom dijelu zapadne Europe bili su poznati pod imenom Gali, a podrucje njihovog naseljavanja Galija.

To za znat je osnova..Mozda niste znali da su bilii na ovim prostorima,ali udzbenik tako kaze...pa onda je valda istina.. :biggrin:

Mozda neko od nas ima keltsko podrjetlo samo nema pojma :biggrin:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Odgovori