Nikola Tesla

Sta nam donosi buduænost?Da li je to nauka i obrazovanje ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Nikola Tesla

#1 Post Postao/la andro »

Nikola Tesla (Smiljan, 10. srpnja -jula 1856. - New York, 7. siječnja-januar 1943.), znanstvenik i inovator svjetskog glasa. Radio je u području elektrotehnike i radiotehnike, te je izumio okretno magnetsko polje i višefazni sustav izmjeničnih struja.

Životopis

Tesla se rodio u Hrvatskoj, u mjestu Smiljan kod Gospića, u srpskoj obitelji. Otac mu je bio pravoslavni svećenik. Nikola je pohađao gimnaziju u Gospiću i Karlovcu, a elektrotehniku studirao u Grazu i Pragu. Radeći četiri godine kao inženjer u Budimpešti i Parizu izumio je okretno magnetsko polje i napravio prvi praktični motor za izmjeničnu struju. Godine 1884. odlazi u SAD i tri godine kasnije osniva vlastiti laboratorij, u kojem dolazi do svojih najvažnijih izuma - višefazni sustav izmjeničnih struja, koji je ubrzo izazvao velike izmjene u elektroindustriji. Godine 1887. i 1888. zaštićuje patentom jednofazni i višefazni elektromotor, sustav razvođenja, višefazni transformator sa željeznom jezgrom i 18 drugih.

U 1889. godini ostvaruje okretna dinama i transformatore izmjenične struje visokih frekvencija. Iste godine objavljuje i rezultate proučavanja fiziološkog djelovanja struja na čovjekovo tijelo i predlaže njihovu primjenu u liječenju. Od 1891. godine radi na ostvarenju bežičnog prijenosa poruka (radiovalovima) i razvođenju energije bežičnim metodama. U razdoblju 1896.-1914. patentira seriju izuma koji čine osnovu suvremene radiotehnike. Od njegovih 700 izuma nekoliko desetaka je našlo praktičnu upotrebu. U proljeće 1898. godine, na elektrotehničkoj izložbi u New Yorku prikazuje mogućnost daljinskog upravljanja brodom elektromagnetskim valovima. U 1934. proučava mogućnost razbijanja atomske jezgre pomoću elektrostatskih generatora visokog napona.

Bio je nominiran za Nobelovu nagradu, koju nikad nije dobio.

Povodom obljetnice stogodišnjice Teslina rođenja 1956. godine, jedinica za magnetsko polje (fizikalnu veličinu koja se u elektroinženjerskim krugovima naziva gustoća magnetskog toka) nazvana je tesla (T).

Zanimljivosti

* Nalazi se na popisu 100 Greatest Americans Discovery Chanella.
* Dobio među prvih osam Zvijezdu slavnih Hrvata u Hrvatskoj ulici slavnih na šetalištu Slatina u Opatiji 14. ožujka 2006. godine (zajedno s Miroslavom Radmanom, Dragutinom Tadijanovićem, Miroslavom Krležom, Draženom Petrovićem, Janicom Kostelić, Krešimirom Ćosićem, Oliverom Dragojevićem)

Po njemu je nazvana jedinica za mjerenje magnetne indukcije.
T = \mbox{V}\cdot \mbox{s}\cdot \mbox{m}^{-2}
203px-Tesla3.jpg
203px-Tesla3.jpg (8.69 KiB) Pogledano 2473 puta.

Rođenje 10. srpnja 1856.
Smiljan, Hrvatska
Smrt 7. siječnja 1943.
New York, SAD
Prebivalište Austro-Ugarska, Francuska, SAD
Narodnost Srbin
Polje fizika, elektrotehnika
Poznat po generator, indukcijski motor, izmjenična struja
Istaknute nagrade Medalja Edison (1916.), Zlatna medalja Elliott Cresson (1893.), Medalja John Scott (1934.)
Religija pravoslavlje
slika
slika

Avatar
begg
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 35
Pridružen/a: 21 Jun 2009 00:25

Re: NIKOLA TESLA

#3 Post Postao/la begg »

U 1889. godini ostvaruje okretna dinama i transformatore izmjenične struje visokih frekvencija. Iste godine objavljuje i rezultate proučavanja fiziološkog djelovanja struja na čovjekovo tijelo i predlaže njihovu primjenu u liječenju.
(jedina stvar ženskog roda,koja se ne smije dirati [Happy.gif] [mmmux2.gif] )

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: NIKOLA TESLA

#4 Post Postao/la paparaci »

skidam mu kapu i svaka mu cast!

od svega toga meni je najmocniji eksperiment na Nijagarinim vodopadima, gdje je uspio proizvesti bezicnu struju! to do sad jos niko nije uspio, koliko mi je poznato. a njegovih spisa o tome nema (izgubljeno, zapeljeno?! nemam pojma).

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: NIKOLA TESLA

#6 Post Postao/la mrki62 »

Inače je Edison mnoge ideje ukrao od Tesle .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: NIKOLA TESLA

#7 Post Postao/la Bebana_de »

Nekih osamdesetih njegovim imenom se zvala moja Ulica,,,, [oha.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: NIKOLA TESLA

#9 Post Postao/la andro »

759px-Telegram_Macek_Tesla_0108.JPG
776px-Telegram_Tesla_Macek_0108.JPG
slika
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: NIKOLA TESLA

#12 Post Postao/la sabinax »

odlicna je bila televizijska serija o Nikoli Tesli koju sam gledala kao dijete,moglo se puno nauciti o njemu, prosle godine je mislim otvoren muzej i memorijani centar Nikole Tesle u Smiljanu u Lici rodnom mjestu Nikole Tesle
http://www.gospic.hr/info/Mem_centar_Nikola_Tesla.asp

tamo je vecina instalacija i izuma koje je Tesla smislio
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: NIKOLA TESLA

#13 Post Postao/la beba80 »

Nikola Tesla je bio naucnik koji je učinio korisno za čovječanstvo da danas nebi bilo svjetla cim padne mrak nebi fabrike radile itd.Ovo sto ću reči je sa tacke vjerskog pogleda i to islamskog.Krv šehida je ravna peru ucenjaka sto znaci da je Nikola borac.Čovjek koji iza sebe ostavi nesto cime ce se narod koristiti prima sevabe do onog dana do kad to sto je ostavio koristi.RAZMISLITE O OVOM.srpstvo,hrvastvo,muslimanstvo,hinduizamstvo,jevrejstvo i ostali se djele na dvije skupine i to ljudi odziva i ljudi poziva a mi smo svi ljudi.RAZMISLITE O OVOM .molio bih vas da mi postavite pitanje kad razmislite sta vam nije jasno molim vas ljudi.Znamo li zasto smo mi ovdje na zemlji?
Selam alejk i pozdrav

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: NIKOLA TESLA

#15 Post Postao/la mrki62 »

beba80 je napisao/la:Nikola Tesla je bio naucnik koji je učinio korisno za čovječanstvo da danas nebi bilo svjetla cim padne mrak nebi fabrike radile itd.Ovo sto ću reči je sa tacke vjerskog pogleda i to islamskog.Krv šehida je ravna peru ucenjaka sto znaci da je Nikola borac.Čovjek koji iza sebe ostavi nesto cime ce se narod koristiti prima sevabe do onog dana do kad to sto je ostavio koristi.RAZMISLITE O OVOM.srpstvo,hrvastvo,muslimanstvo,hinduizamstvo,jevrejstvo i ostali se djele na dvije skupine i to ljudi odziva i ljudi poziva a mi smo svi ljudi.RAZMISLITE O OVOM .molio bih vas da mi postavite pitanje kad razmislite sta vam nije jasno molim vas ljudi.Znamo li zasto smo mi ovdje na zemlji?
Selam alejk i pozdrav
On nije bio vjernik , govoril ti to Å¡ta [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori