Srednjoškolsko obrazovanje

Sta nam donosi buduænost?Da li je to nauka i obrazovanje ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Srednjoškolsko obrazovanje

#1 Post Postao/la andro »

Centri civilnih inicijativa predstavili su studiju "Obavezno srednje obrazovanje u BiH: ambijent i perspektive" koja je pokazala da zabrinjavajuće veliki broj djece, svako peto ili šesto dijete, ne završavaju srednju školu. "Rezultati istraživanja upozoravaju na zabrinjavajuće veliki broj djece koja ne završavaju srednju školu, a njihov broj se kreće i preko 20.000 unutar jedne generacije, što je približno svako peto ili šesto dijete", istakao je projekt menadžer CCI-ja Adis Arapović.

Tako visok postotak djece koja ne upisuju ili ne završavaju srednju školu ima izuzetno negativan utjecaj na obrazovnu strukturu stanovništva, strukturu tržišta radne snage, nisku stopu upisa na fakultete, opterećenja socijalnog sektora, povećanje nivoa kriminaliteta, te svrstava BiH na dno evropske rang liste shodno kvalitetu obrazovnih politika, saopćeno je iz CCI-ja.

"Istraživanje je pokazalo da bi uvođenjem barem dvije godine obaveznog srednjeg obrazovanja, što je evropski prosjek, odnosno investiranjem u obrazovanje na ovaj direktan način, društvo i država BiH imali neuporedivo manje troškove od postojećih koji proizilaze iz obrazovnog sistema koji generiše nezaposlanost, socijalne slučajeve, jeftinu radnu snagu, kriminalitet", rekao je Arapović.

On je napomenuo da će iz tog razloga CCI, ciljano u izbornoj godini, inicirati produženje trajanja obaveznog obrazovanja i na dvije godine srednje škole, te tražiti od političkih stranaka i nadležnih institucija stavljanje ovog problema u vrh njihovih prioriteta.
slika
slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: srednjoškolsko obrazovanje

#2 Post Postao/la andro »

Doista nikada nisam razmisljao o ovom problemu ili ga gledao sa aspekta da bi bio zabrinjavajuci ali kada sam procitao ovaj clanak i gledao i slusao veceras komentare na ovu temu doista sam doveo sebe u razmisljanje da je zaista zalosna i zabrinjavajuca statistika vezana za ovaj problem ne samo te djece vec kompletnog drustva , drzave i na kraju roditelja . Interesuje me sta vi mislite o uvodjenju obaveznog srednjoskolskog obrazovanja u nasoj drzavi .
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Srednjoškolsko obrazovanje

#3 Post Postao/la nella26 »

Ovu informaciju sam baš maloprije čula, žalosno, šta drugo reći.
Živo me interesuje kako će natjerati nekoga da ide u srednju školu.
Na kraju krajeva kakav primjer se daje mlađim naraštajima, kakav podsticaj da se školuju - jednostavno nikakav.
Tv programi su puni nasilja, krenuvši od crtanih filmova do raznih serija, filmova i emisija koji podstiću nasilje i kriminal, ni u jednoj školi nema programa koji pospješuje socijalizaciju mladih, ne postoje društvene aktivnosti poput zajedničkih projekata i sl.
I zašto uopšte tjerati nekoga da se školuje ako to ne želi a ne vode toliku romsku djecu koja bi silno željela ići u školu a nemaju uvjete, tolike porodice na najnižoj ljestvici društva koji nemaju mogućnosti školovati djecu, zašto prvo ne pomognu takvim.
Neku veče sam gledala emisiju "Ispuni mi želju", momak koji završava srednju medicinsku školu, odličnim uspjehom, životni san mu je postati doktor, ali će izgleda samo ostati san, nema uslova za dalje školovanje, pa pametnije im je da se malo osvrnu prvo na takve slučajeve.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Srednjoškolsko obrazovanje

#4 Post Postao/la andro »

Slazem se ja stobom po tom pitanju i zalosno je da oni koji doista zele da se skoluju ne mogu ili drzava im ne omogucava isto sa nekom vrstom podsticaja ali ovde se i namecu upravo i segmenti koje si i sama navela kroz vid tv programa .

Tako visok postotak djece koja ne upisuju ili ne završavaju srednju školu ima izuzetno negativan utjecaj na obrazovnu strukturu stanovništva, strukturu tržišta radne snage, nisku stopu upisa na fakultete, opterećenja socijalnog sektora, povećanje nivoa kriminaliteta, te svrstava BiH na dno evropske rang liste shodno kvalitetu obrazovnih politika, saopćeno je iz CCI-ja.
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Srednjoškolsko obrazovanje

#5 Post Postao/la nella26 »

Bilo bi dobro također, a u sklopu tog istog programa da prvo malo rasterete biro za zapošljavanje, gdje se nalazi na hiljade akadmeskih građana, koji su svoju diplomu o visokoškolskoj spremi uramili, radne snage na biroima ima more, ali isto tako nemaju prilike da rade. Ne mogu sad direktno u srž, mišljenja sam da se u vodu ulazi u plićak pa onda u dubinu, pa tako postupiti i sa ovim problemom.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Srednjoškolsko obrazovanje

#6 Post Postao/la basista »

Tako ce biti sve dok se djeca budu tjerala da se prilagodjuju skoli.. Mora se i skola malo prilagodjavati djeci.. Kad kazem skola,onda mislim na drustvo u cjelosti.. Treba izraziti bar zelju da se ti narastaji razumiju..

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Srednjoškolsko obrazovanje

#7 Post Postao/la andro »

Naravno da se prvo ulazi u plicak ali u ovom slucaju neko je namjerno skocio u duboku vodu iz realne racunice da je jeftinije uloziti u obavezno srednjoskolsko obrazovanje po pojedincu oko 2500 km dok su izdvajanja sa aspekta socijalnog sektora oko 3000 km.

Da apsolutno se slazem da se skole trebaju prilagoditi djeci ali u srednjoskolskom obrazovanju i to sa ukidajem nekih predmeta koje su djeca vec prosla u osnovnom obrazovanju i bazirati se na usavrsavanje i strucno osposobljavanje upravo za izabrana zanimanja.
slika
slika

Sanguine
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1366
Pridružen/a: 21 Feb 2010 01:01

Re: Srednjoškolsko obrazovanje

#8 Post Postao/la Sanguine »

To što je tako veliki broj mladih koji ne završavaju srednju školu je stvarno tužno, mislila sam da su ta vremena iza nas ali očito nisu. Ne znam samo , ako bi se i uvelo obavezno srednješkolsko obrazovanje, koliko bi to popravilo situaciju jer pitanje je , s obzirom u kakvom nam je stanju država, kakav bi kvalitet tih škola bio. Ali svakako bi nešto trebalo učiniti da se to promijeni. Ja stvarno nisam znala da je to toliki problem, mislila sam da je neznatan broj mladih koji nemaju srednju školu

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Srednjoškolsko obrazovanje

#9 Post Postao/la basista »

U skolama se sve moze napraviti.. Nisam slucajno rekao da mislim na drustvo - sistem - drzavu.. kad kazem skola.. Samo ih treba usmjeriti.. Mislim da historiju ne bi ni trebalo izucavati u srednjoj skoli.. Mozda bi trebalo napraviti citav diapazon novih predmeta koji nisu u uskoj vezi sa strukom i prepustiti djacima da od.. na primjer sest predmeta,odaberu tri.. i na taj nacin da popune nastavni plan i program.. Naravno,misli se na neke ozbiljnije predmete..a moze i pominjana historija.. Tako su vece sanse da ce se djacima vise svidjeti skola a i da ce imati bolje ocjene na kraju skolovanja..

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Srednjoškolsko obrazovanje

#10 Post Postao/la nella26 »

Ima i ta mjesta da se Å¡kola malo prilagodi djeci.
Prvo, mišljenja sam da djeca rano sad kreću u školu sa 5 godina je zaista prerano jer im se krade od djetinjstva, i onda ih prva dva razreda ocjenjuju sa zvjezdicama, igra kroz nastavu pa onda bum prave ocjene i učenje, da djeca ne znaju gdje se nalaze, prenatrpan plan i program.
U srednjoj školi kamara nepotrebnih predmeta, ja sam npr. imala tehničko vaspitanje, a moja srednja škola s tim ama baš nema ništa.
A na kraju krajeva djeca nemaju ni podsticaj za Å¡kolu.Isti program sto godina se vrti, bez ikakvih pametnih sekcija i sl.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Srednjoškolsko obrazovanje

#11 Post Postao/la basista »

Mislim da bi srednja skola,trebala prihvatiti izazov zvani moderno doba.. Dakle,uskladiti i na neki nacin iskoristiti to sto najveci dio djaka,visi na netu.
Dakle,nije rijec o glupoj djeci nego o tome da ih nastavni plan ne zanima bas previse.. ne kazem da im treba u svemu ugoditi ali sve sto neki djak posjeduje (misli se na prirodne afinitete) treba procjeniti i bar dio toga,na neki nacin kanalisati unutar nastavnom plana i programa..
Na primjer.. Ja sam uvijek bio najjaci u razredu na jeziku,lektiri,historiji i geografiji a mucio sam se sa matematikom i fizikom.. Dakle,do izrazaja je dolazilo samo to da sam ja nastrojen estetski i da mi je kompletan mentalni sklop takav.. Sa prirodnim naukama nisam imao puno zajednickih stvari.. Hemija i biologija vec nisu predstavljali neki problem..
Dakle,vec u prvom srednje,treba procjeniti i usmjeriti djaka u prirodnom,drustvenom ili estetskom smijeru.. Ili u zanatskom.. Na taj nacin,po potrebi dodavati ili oduzimati predmete koji su u skladu sa smjernicama.. To je sve logicno.. [cool.gif]

Odgovori