Å koliski sistemi

Sta nam donosi buduænost?Da li je to nauka i obrazovanje ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Å koliski sistemi

#1 Post Postao/la nella26 »

Andrina tema o obaveznom srednješkolskom obrazovanju me podstakla da otvorim ovu temu.
Naime, zadnjih godina se rade neke promjene u sistemu nastave.
U osnovne škole se ubacio program step by step, gdje učenici kao prvo obavezno ne sjede u klupama već mogu sjesti na pod, ako je čas matematike a njima se ne radi matematika u tom momentu, već priroda ti moraš sa jednom grupom raditi jezik, sa drugom matematiku itd. što te dovede do ludila, prvo jer ne možeš upratiti plan i program i obraditi sve zadate jedinice, a ni posvetiti pažnju jednako svakoj grupi.
Dalje, djeca u školu kreću sa 5 godina što je prerano, prva dva razreda nemaju osjećaja da su u školi jer dobivaju zvjezdice i ne uče nego kroz igru pamte, a onda najednom i ocjene i učenje bez ikakve najave.
Srednja škola je opet priča za sebe. Kamara nepotrebnih predmeta, tako a u 2. srednje imaš po 16-17 predmeta, od kojih ti sigurno 5 ne treba.
Sve manje se pažnje posvećuje praktičnom radu, praktikuje se teorija i samo teorija.
Fakulteti još gora situacija, stari program opterećen nepotrebnim predmetima i gradivom, praksa nikakva, a bolonja tek nigdje veze, ljudi završe i nemaju zvanje.
Bolonja je postala sistem školice gdje svaki dan pratiš nastavu i jednom sedmično imaš test, pa ispit polažeš u 170 dijelova, dok dođeš do kraja zaboravio si šta si prije mjesec dana učio.
I toliko priče o definisanju bolonje i još uvijek ostalo samo na priči, a ljudi se i dalje školuju da budu ništa.
Šta mislite o ovim sistemima školovanja i kakvi bi bili vaši prijedlozi, po kojem sistemu ste vi završili škole?
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Å koliski sistemi

#2 Post Postao/la andro »

Tacno djecu su stavili u "klupe" sa 5 godina , to je sada takozvana mala skola koja je trenutno u toku , znaci period od marta do juna mjeseca , kada ce napraviti pauzu i djeca pocinju opet sa skolom u 9 mjesecu.Da cinjenica je da su ta djeca itekako zbunjena jer pet dana u sedmici imaju nastavu a stvari ne nose kucama vec iste nose tek preko vikenda kuci kada i imaju zadacu koju moraju uraditi preko vikenda. Mislim da je to , moram se dotaci i roditelja , naravno onih koji rade , i koji jedva docekaju taj vikend za nekakav odmor a moraju onda isti provesti uceci sa djecom sa nekakavim crtezima i zadacom koja ni njima nije jasna . I onda se zapitam ko ustvari uci tu djecu , roditelji ili ti prosvjetni radnici .
slika
slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Å koliski sistemi

#3 Post Postao/la basista »

Mislim da je to prerano.. Pravi je zlocin utjerivati dijete od 5 godina u skolu..
Nek se igra dijete baa..!
Takodjer i ja mislim da ti petogodisnjaci,nisu ni svjesni da se nalaze u skoli..
Cista je glupost,ocjenjivati tako malu djecu.. Ili cista podlost mozda??
Neko dijete,koje ce se na nekom casu,zaigrati malo vise od ostalih i smijuljiti onak slatko,kako to samo mala djeca mogu,nece nesto upratiti i dobice neku glupu zvjezdicu manje od ostalih i u startu,ispasce los ili buduci los djak..
kao neki zig da mu stave i na taj nacin,kao kakav tetovirani robijas uci ce u pravu skolu sa sedam godina i to sa losim procjenama.. A ucitelji ko ucitelji.. Ne znam kakvi su ovi sad,ali nekad je to bilo stihijski.. Na primjer,ucitelj ili nastavnik stranog jezika,zeli ocjeniti djaka i prije nego sto to ucini,prvo mu pogleda ocjene iz matematike i jezika.. Zatim i on upise istu ocjenu bez obzira na to koliko je znanja djak pokazao.. Nadam se da sad nije tako.
Sto se srednjih skola tice,vec se ocitovah na toj temi..i samo bih imajuci u vidu uvodni post rekao sljedece.. Ja sam SSS zavrsio po nastavnom planu Usmjerenog obrazovanja..Mnostvo cudnih predmeta,ukljucujuci tu i famozni mar(k)sizam.. Nekad su ga i (ne)popularno zvali i "srednja uzaludna".. I sam sam smatrao da sam u to doba ostecen sto nije bilo klasicne gimnazije na primjer..
Ali kad vidim ove sad sto izlaze iz srednjih skola.. preostaje mi samo da kazem.. long live Stipe Suvar!! Ovi su puno gori od nas.. Na poslu imam mladje pomocnike i svi su zavrsili srednju skolu..a glupi su ko noc.. Kad bih njima ostavio svoj dio posla vezan za evidenciju i proracine,samo na pola sata..zavrsio bih na robiji.. garant.. ne znaju ni da saberu dva broja a kamo li tek nesto drugo.. A o tome da im se povjeri neki stroj..ma nema ni govora!! Pa da izginu budale na strojevima..

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Å koliski sistemi

#4 Post Postao/la nnejra »

Prvo da se izjasnim o devetogodišnjem osnovnom obrazovanju. Za mene je to krivi potez.Naime, dijete od 5 godina kreće u školu i gubi svoju bezbrižnost i počinje da se opterećuje školom. Iako prvih godina imaju samo smješka, ljutka i sl. ocjene djeca ipak počinju da se opterećuju time kako su uradili domaći zadatak, kako njihovi drugovi ima sve smješke , a oni i ponekog ljutka. Drugi problem je što školu ne shvate ozbiljno, naravno prvo iz razloga što su nezreli za tako što, a drugo što ne sjede na klasičan način, šetaju kada žele, nose papuče u učionici i sl.stvari. Naravno da djeci treba dati slobode i da treba poštovati njihovu individualnost, ali ipak bi na neki način morali shvatiti da škola nije igra i da ne mogu u učionici da se ponašaju kao u vrtiću. Mana je i to što , budući da su nezreli, ne stignu da shvate sve što im učitelj govori pa su roditelji prisiljeni da svakog dana rade sa svojom djecom i da preuzmu ulogu učitelja. A visokoškolsko obrazovanje po Bolonji je tek promašaj. Pa i sami začetnici tog sistema odustaju od njega jer se pokazao kao neefikasan. Pukom srećom možete zaokružiti tačne odgovore iz mase ponuđenih i položiti ispit. Bolonja ne uči studente da razmišljaju i da razvijaju mozak kao i svaki drugi mišić. Ja sam završila osnovnu školu još u bivšoj državi i iskreno ne bih mjenjala takav sistem obrazovanja, samo bih ga poboljšala kroz smanjivanje obima gradiva i načina komunikacije nastavnik -đak. Fakultet sam završila takođe kroz klasičan sistem i iako sam više učila od današnjih studenata, ne žalim se i ne bih se mjenjala za Bolonju. Naučila sam da razmišljam, da primjenjujem naučeno i da razvijam svoje vještine.

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Å koliski sistemi

#6 Post Postao/la nella26 »

Definitivno Å¡kola nije ni blizu Å¡to je neka bila.
S obzirom da je osnovna Å¡kola obavezna, ni pod kojim izgovorom Å¡kola ne smije odbiti upisati dijete, i ma Å¡ta to dijete radilo ne smije ga izbaciti iz Å¡kole niti ga premjestiti negdje drugo. Stvarno katastrofa.
Da me ko pogrešno ne shvati, jesam ja za obavezno školovanje ali što je previše, previše je.
Nekidan sam mijenjala kolegicu u njenim odjeljenima i u 6. razredu je dijete sa posebnim potrebama, roditelji neće da čuju da ga prebace u specijalnu školu a ne shvataju da mu samo gore prave, škola, naravno, ne smije ništa na svoju ruku i ti si tu prinuđen da mu poklanjaš ocjene jer on jednostavno nekada ne zna ni pisati, teško govori, muca itd. I nije problem što ćeš mu pokloniti ocjenu već što od njega ne možeš održati čas, ne može sjediti na jednom mjestu, pa hoda po učionici, udara druge učenike i sl.
A roditelji neće da shvate da njemu rade na štetu, da on neće ništa naučiti u toj školi jer mu program nije prilagođen, da je u pubertetu i da stresno doživljava odbijanje društva, svjestan je da je drugačiji, i tu sve staje, škola nema odobrenje ni naložiti pregled djeteta a kamoli šta drugo.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Å koliski sistemi

#8 Post Postao/la nella26 »

papaya je napisao/la:Ima sluucajeva da i djeca sa posebnim potrebama mogu da se uklope u regularnoj skoli.

Samo, sto danasni ucitelji/nastavnici/profesori nisu dovoljno kvalifikovani za to.

Postoji i opcija da se to djete oslobodi ocjena, jer sa poklonjenim ocjenama se ide u kontra za razvoj tog djeteta.
Ne može se, nažalost, takvo dijete nikad uklopiti u regularnoj školi. Ja sam kvalifikovana onoliko koliko trebam biti, ali možeš ti izvesti ne znam šta takvo dijete nikad neće biti dio te okoline. Ponavljam radi se o odbacivanju prijatelja, svjesni su da su drugačiji, ja kao odgajatelj ne mogu natjerati ostalu djecu da se prema njemu ponašaju drugačije, natjeram ih za vrijeme časa ali ne mogu van nastave.
Uostalom da se takva djeca mogu uklopiti ne bi ni postojale specijalne Å¡kole.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori