Praksa u srednjim Å¡kolama

Sta nam donosi buduænost?Da li je to nauka i obrazovanje ...
Poruka
Autor/ica
dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

Praksa u srednjim Å¡kolama

#1 Post Postao/la dinko »

Svi znamo da u Bosni i Hercegovini se dosta toga mora strebati tj.sve radimo na nastavama a nista ne radimo na praksi.Smatrate li da bi Srednje Skole trebale imati vise prakticne nastave a manje teoretske nastave.
Zadnja izmjena: Gost, dana/u 17 Jun 2009 12:48, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: naslov teme promijenjen

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#2 Post Postao/la Tourniquet »

eh pa to je problem sa nasim skolama, samo uci uci a nish prakticne nastave.... Eto ja da dam primjer sa informatikom, ucis tamo neke gluposti ovo ono bezveze a u stvari od compa nemas pojma jer prakticnog rada na racunaru skoro da nema i sta ima sam ti da da igras igrice i nish vise... bezveze

dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

#3 Post Postao/la dinko »

HA HA HA ... to jest care ... ja sam srednju skolu zavrsio masinstvo i sto znam iu srednje jest Mehanika i Matematika ukljucujuci i Fiziku ... od strojeva u srednjoj nemam pojma ali sam kod Dajdze u firmi naucio raditi i na tokarskom stroju,flekasaricama,busilicama i ostalim masinama ... nacio sam kod njega profesionalno variti.Sto sam naucio od masinstva jest kod njega sam naucio ...

Pajic
Pocetnik
Postovi: 25
Pridružen/a: 23 Okt 2006 02:00
Lokacija: Bosnia

#4 Post Postao/la Pajic »

pa sva nam je zemlja u k**** pa sta onda reci za skole kad ides na 25.10 u skolu tj. na dan drzavnosti pa onda svi zavrsavaju skolu prije nove godine samo u bosni se zavrsava dvije sedmice poslije

dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

#5 Post Postao/la dinko »

Sto se tice dana drzavnosti Bosne i Hercegovine, tu si u pravu.Sto se tice ovog da se od 25.12. do 07.01 ne radi u svijetu tu nisi u pravu.Sam znas da je vecinsko stanovnistvi u Bosni i Hercegovini muslimani i da ne bi trebali da imamo tad praznike.Imamo za Bajram 3 dana praznika i to je uredu ...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#6 Post Postao/la mrki62 »

linux je napisao/la:Sto se tice dana drzavnosti Bosne i Hercegovine, tu si u pravu.Sto se tice ovog da se od 25.12. do 07.01 ne radi u svijetu tu nisi u pravu.Sam znas da je vecinsko stanovnistvi u Bosni i Hercegovini muslimani i da ne bi trebali da imamo tad praznike.Imamo za Bajram 3 dana praznika i to je uredu ...
Vidi¹ , tu se ne bih s tobom slo¾io u vezi praznika. BiH politièari bi trebali pomoæi gospodarstvu na naèin da dr¾ava normalno funkcionira , pa makar sa prilagaðanjem praznika - prilagoditi Evropi.
Jer kako da neka firma normalno radi ako nema radnih dana kad i druge dr¾ave ili praznike.
BiH treba da se prilagodi Evropi , jer zasigurno se neæe prilagaðati Evropa BiH [-X
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Srednja Skola u BiH

#8 Post Postao/la odysseus »

Ja sam srednju(masinsko tehnicku)zavrsio prije 18 godina u Bosni,i stvarno nismo imali nikakvu prakticnu nastavu,i to mi je ovdje na zapadu(Austrija) stvaralo probleme u pocetku! Medjutim u medjuvremenu sam se "ISPRAKSAO"!Dok zapadnjaci rade samo praksu,ali zato nemaju opsteg obrazovanja(njihovi ljudi sa zanatom ne znaju kako treba citati i pisati,ili ne znaju rijec koju su rekli da kazu slovo po slovo),a da ti ne govorim da ne znaju nabrojati susjedne drzave,cak ni kontinente...Draze je meni ipak nase opste nego njihovo prakticno obrazovanje!Svakako da treba iznaci ravnotezu,ne zapostaviti ni jedno ni drugo! [eusa_think.gif]
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Srednja Skola u BiH

#9 Post Postao/la mrki62 »

odysseus je napisao/la:Ja sam srednju(masinsko tehnicku)zavrsio prije 18 godina u Bosni,i stvarno nismo imali nikakvu prakticnu nastavu,i to mi je ovdje na zapadu(Austrija) stvaralo probleme u pocetku! Medjutim u medjuvremenu sam se "ISPRAKSAO"!Dok zapadnjaci rade samo praksu,ali zato nemaju opsteg obrazovanja(njihovi ljudi sa zanatom ne znaju kako treba citati i pisati,ili ne znaju rijec koju su rekli da kazu slovo po slovo),a da ti ne govorim da ne znaju nabrojati susjedne drzave,cak ni kontinente...Draze je meni ipak nase opste nego njihovo prakticno obrazovanje!Svakako da treba iznaci ravnotezu,ne zapostaviti ni jedno ni drugo! [eusa_think.gif]
Svaka država se zrcali po svojim znanjem .
Austrija je bila i bit će u idućih 200 godina ispred BiH - eto kakvo je u njih školstvo .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Srednja Skola u BiH

#10 Post Postao/la odysseus »

mrki62 je napisao/la:
odysseus je napisao/la:Ja sam srednju(masinsko tehnicku)zavrsio prije 18 godina u Bosni,i stvarno nismo imali nikakvu prakticnu nastavu,i to mi je ovdje na zapadu(Austrija) stvaralo probleme u pocetku! Medjutim u medjuvremenu sam se "ISPRAKSAO"!Dok zapadnjaci rade samo praksu,ali zato nemaju opsteg obrazovanja(njihovi ljudi sa zanatom ne znaju kako treba citati i pisati,ili ne znaju rijec koju su rekli da kazu slovo po slovo),a da ti ne govorim da ne znaju nabrojati susjedne drzave,cak ni kontinente...Draze je meni ipak nase opste nego njihovo prakticno obrazovanje!Svakako da treba iznaci ravnotezu,ne zapostaviti ni jedno ni drugo! [eusa_think.gif]
Svaka država se zrcali po svojim znanjem .
Austrija je bila i bit će u idućih 200 godina ispred BiH - eto kakvo je u njih školstvo .
Bosna je po mnogo cemu specificna ,tako da je tesko praviti poredjenje!Skolstvo je i kod njih(U Austriji) sranje,ali ekonomska politika nije!Nemoj mi reci da su Svicarci ,Danci,Norvezani...pojedinacno pametniji i inteligentniji od nas? Drzavna ekonomija je nesto drugo!
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Srednja Skola u BiH

#11 Post Postao/la mrki62 »

odysseus je napisao/la:
Bosna je po mnogo cemu specificna ,tako da je tesko praviti poredjenje!Skolstvo je i kod njih(U Austriji) sranje,ali ekonomska politika nije!
Gledaj jednu stvar , premalo si ti na zapadu , da bi ti shvatio neke stvari.
Imam dvoje odrasle djece , koji su se rodili uvdje u Sloveniji , u vrtić išli , u osnovnu , srednju a sad na fakultet . Zašto ti ovo pišem ?
Zato da ti dam na znanje da je već ovdje školstvo spram BiH bilo još u vrijeme Yu sasvim ispred u svemu naspram BiH .
Kad su ikad djeca na zapadu imala računar u školama a kakvo je stanje u BiH ?
Nema firme u Sloveniji a da se svi podatki ne memorišu u računar i direktor ili vođa proizvodnje ili najobičniji grupovođa ,.... svi s pomoću računara u svakom trenutku moraju znati specifikaciju svih proizvoda i točno znaju uz pomoć tih unešenih podataka gdje se šta nalazi .
Za ostala Å¡kolska pomagala da ti ne govorim .
U BiH se previše pravi bogomolja a premalo se ulaže u školstvo i to je to .
odysseus je napisao/la: Nemoj mi reci da su Svicarci ,Danci,Norvezani...pojedinacno pametniji i inteligentniji od nas? Drzavna ekonomija je nesto drugo!
Hoću ti reći , jer se ne bojim istine.
Da ja tebi objasnim u vezi Skandinavaca nešto ; bilo ko da zayebe državu , taj gubi sve svoje prijatelje a u BiH se takmiče ko će više zayebati državu a za korupciju da ne govorim ,.................. jedino ako ti to brojiš za pametno.
Pametno je i skontati za koga glasati na izborima a glasanje se izvodi pojedinačno , pa ti sad skontaj odakle nacionalistima tolike godine vlast !
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
odysseus
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 1970
Pridružen/a: 20 Nov 2008 21:29
Lokacija: Medju javom i med snom

Re: Srednja Skola u BiH

#12 Post Postao/la odysseus »

mrki62 je napisao/la:
odysseus je napisao/la:
Bosna je po mnogo cemu specificna ,tako da je tesko praviti poredjenje!Skolstvo je i kod njih(U Austriji) sranje,ali ekonomska politika nije!
Gledaj jednu stvar , premalo si ti na zapadu , da bi ti shvatio neke stvari.
Imam dvoje odrasle djece , koji su se rodili uvdje u Sloveniji , u vrtić išli , u osnovnu , srednju a sad na fakultet . Zašto ti ovo pišem ?
Zato da ti dam na znanje da je već ovdje školstvo spram BiH bilo još u vrijeme Yu sasvim ispred u svemu naspram BiH .
Kad su ikad djeca na zapadu imala računar u školama a kakvo je stanje u BiH ?
Nema firme u Sloveniji a da se svi podatki ne memorišu u računar i direktor ili vođa proizvodnje ili najobičniji grupovođa ,.... svi s pomoću računara u svakom trenutku moraju znati specifikaciju svih proizvoda i točno znaju uz pomoć tih unešenih podataka gdje se šta nalazi .
Za ostala Å¡kolska pomagala da ti ne govorim .
U BiH se previše pravi bogomolja a premalo se ulaže u školstvo i to je to .
odysseus je napisao/la: Nemoj mi reci da su Svicarci ,Danci,Norvezani...pojedinacno pametniji i inteligentniji od nas? Drzavna ekonomija je nesto drugo!
Hoću ti reći , jer se ne bojim istine.
Da ja tebi objasnim u vezi Skandinavaca nešto ; bilo ko da zayebe državu , taj gubi sve svoje prijatelje a u BiH se takmiče ko će više zayebati državu a za korupciju da ne govorim ,.................. jedino ako ti to brojiš za pametno.
Pametno je i skontati za koga glasati na izborima a glasanje se izvodi pojedinačno , pa ti sad skontaj odakle nacionalistima tolike godine vlast !
Ma da!Zar covjek uopste mora biti na zapadu da shvati neke stvari?Poceli smo o skolstvu,a ne o politici!Skolstvo su za mene i profesori koji predaju u tim skolama,a nasi sigurno nisu gori od ovih sa zapada(Iz Dezele)!
Svijet moje maste! I igra moga duha!

Covjece,gospodar si svojih rijeci dok ih ne izgovoris,a kad ih izgovoris postajes njihov rob!

Kakva bi samo tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!

Kakve su ti misli,takav ti je zivot!

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Srednja Skola u BiH

#14 Post Postao/la beca »

Svaka cast Krajisniku [eusa_clap.gif]

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Srednja Skola u BiH

#15 Post Postao/la nella26 »

Slažem se da treba više prakse u srednjim školama. U Bosni imaš bar 5 predmeta u školi koji ti baš ne trebaju.
Evo primjer frizeri na praksi metu , peru prozore idu po ručak gazdama i sl. pa kad završi školu i počne raditi ti dodješ pa te nahakareti [Happy.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori