Srodne duse, postoje ili ne...

Komentari Diskusije
Poruka
Autor/ica
Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#17 Post Postao/la kajs »

ekranka1 je napisao/la:.. da vjerujem u srodnu dusu...

ali vjerujem i u to da se srodne duse nikad ne pronadju...

:) trazi trazi pa ces naci, jarane, ako je cilj da se nadje srodna du¹a mora se naèi, no ipak mislim da je poenta da se dodje do spoznaje "nalaska" svoje du¹e, kad se ona spozna lahko je naæi ko ti je srodan,

ja sad pa ne¹to napisah, a valjda je tak o :ballbounce:

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#19 Post Postao/la kajs »

:chuckel:

a ti dosljedna u svojim stavovima kao i obicno, :)

ehehehe


vidi, ako se i dodje do spoznaje samog sebe, svoje du¹e, ipak je cilj postignut,

ovo me i potaknu da pi¹em, mislim samo sam ¾elio ukazati na jedan redosljed, nije li, da je nalasku srodne du¹e ipak uvjet spoznaja svoje du¹e.

no darovano nam je i znanje o tome da je sve stvoreno u savr¹enom paru, noc-dan, dobro-lo¹e, ..... tako da

tra¾i tra¾i pa æe¹ naèi, :)

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#20 Post Postao/la belly_dancer »

Mozda postoje srodne duse..bar ja imam svoju,ali nije moguce da smo si blizu..to je problem oko onog predobrog slaganja..
Tesko je srodnu dusu stalno imat sa sobom..ali ni tada nisi potpun.. :-k
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#22 Post Postao/la belly_dancer »

to je sada cisto filozofsko stajaliste:

ako nas je bog razdvojio i poslao na zemlju da se nademo i skupa da mu probamo biti sta slicniji..pa zasto onda neki nenalaze svoje polovice duse?

mozda je jednostavno stvar u tome da bog tako vrsi nekakvu kategorizaciju ljudi,da vidi ko je dostojan njegove blizine,a ko ne..

jer samo ispazne osobe nemogu naci svoju srodnu dusu..ali ona sigurno negdje postoji..

bez uvrede svi,tako pise u jednoj pametnoj knjizi ucenjaka iz vatikana :ballbounce:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#23 Post Postao/la im_ex »

"Srodna dusa" - taj termin tumacim kao *idealna osoba samo za nas*.
To je nasa dopuna, neko s kim se odlicno slazemo, neko ko i kad nije s nama, osjetimo da jeste i da je tako i tamo, na drugoj strani, osoba kojoj ne zelimo nauditi i koja nama nece nauditi, osoba od koje nas nece zaboljeti glava cak.
Savrsenstva/idealnosti su nesto nepostojece pod nebeskim prostranstvima, ali, konstatujem, ta "srodna dusa" je najvisociji "stepenik" zamisljene ideale.

Neko ranije vec rece da pojam "srodne duse" ne treba vezivati iskljucivo za parnera, odnosno, da srodne duse postoje i u familiji, prijateljstvu - naravno da je tako.
Ipak, mislim da je Autor teme mislio na kategoriju srodnih dusa na ljubavnom polju (partner).

Misljenja po ovoj temi su podijeljena:

- jedni tumace da takvo sto postoji, sto navodi na pomisao da su oni upravo ti koji su je nasli (ostali i zive s njom ili su je izgubili nekim nepromisljenim korakom, ili su je pronasli nekad, nesto kasno da bi se s njom vezali u bracnu zajednicu),
- drugi opet smatraju da se uz postivanje i svesrdno zalaganje moze od trenutnog partnera (brak) "izgraditi" srodna dusa (moze ali i ne mora),
- neki, opet, smatraju da ne postoji srodna dusa u samo jednoj vec u vise osoba sa kojima se moze odrzavati duga i sretna veza,
- jedni ce otresito reci da su srodne duse izmisljen pojam itd.

Sve ovo govori da su misljenja o srodnj dusi individualna i da nam se individualno samo moze vjerovati na rijec.

Srodna dusa ne mora znaciti da ce doci sama od sebe ... znaci, i sami se moramo zaloziti da ju pronadjemo. Ovo kazem da bi na neki nacin ujedno dala i odgovor osobama koje na umu imaju mnoge usamljene osobe (bilo da se radi o stidljivim a zdravim ili na bilo koji nacin deformisanim osobama), kojih, znamo svi, ima jako mnogo.

Licno - vjerujem u srodnu dusu

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#24 Post Postao/la belly_dancer »

pa sta nebi srodna dusa moglo biti vlastito djete?dal je to moguce?? :-k
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
kajs
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1575
Pridružen/a: 10 Dec 2007 02:00
Lokacija: Afghanistan

#25 Post Postao/la kajs »

dobro ti ovo tesko imati uvjek sa sobom :),

ma daj ti meni malo pricaj o tome da je kasno, :baa:

nemoze aman, vrijeme je relativitet kad su du¹e u pitanju, nikad nije kasno :)

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#26 Post Postao/la belly_dancer »

nadam se da ce i moje objasnjenje pomoc-npr.sta ce baba od 79 godina ic tragat ko je njoj srodna dusa??a mozak je ostario..dzaba joj svega,sta se nije sjetila ranije..naravno da je nekad kasno..

tako recimo ta navedena baba ostaje isprazna i sama do kraja..nije ispunila svoj zadatak.. [-(
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#28 Post Postao/la belly_dancer »

ali ako nas ta polovica duse cini cjelima,sta cemo mu otic u komadicima?dakle,u tom slucaju nismo ispunili zadatak koji nam je dan..
makar samo upoznali tu osobu,Njemu je bitno to da smo makar na tren bili cjela osoba..

bar ja tako kontam..al jos sam ja mala..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#30 Post Postao/la im_ex »

belly_dancer je napisao/la:
tako recimo ta navedena baba ostaje isprazna i sama do kraja..nije ispunila svoj zadatak.. [-(
Pa, vidis, belly, ako cemo ici i u tu krajnost, mislim da pomenuta generacija (baba) moze nam samo na prvi pogled djelovati isprazno a sto, naravno, nije tako.
U biiti je i osjecati srodnu dusu ... uspomene, npr.
Jeste, ne zivi se od uspomena, ali, osobe koje nemaju bogate uspomene su prazne i svrstavam ih u kategoriju koja smatra da ne postoje srodne duse

Odgovori