Blogovi & Blogeri

Sve o internetu, smjesne stranice itd.
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Blogovi & Blogeri

#1 Post Postao/la vornevljev »

Evo nešto se mislim,pa da vas priupitam:
Kakvo je vaše mišljenje o najezdi blogova na internetu?

Blog (anglizam, duži naziv weblog) je publikacija na internetu (web-u) koja sadrži prvenstveno periodičke članke u obrnutom vremenskom slijedu - najnoviji članci nalaze se na vrhu stranice.
Blogovi mogu biti individualni i kolaborativni. Terminološki za sada nema dinstinkcije kao u engleskom jeziku gdje se termin weblog češće koristi za kolaborativne, a blog za individualne projekte. Mogu biti u obliku časopisa, tematski, osobni. Mogu biti povezani u skupine, tematski ili vezano uz domenu koju se nalaze - blogosfera.


Šta mislite o ljudima koji ih pišu i da li je to po vama pozitivna ili negativna pojava?

Pratite li neki od blogova?

Pišete li sami blog (pa da vidimo čime se to bavite i o čemu razmišljate)?

Možete li nam preporučiti neki dobar blog?



Naravno kao i u svakom vidu aktivnosti tako i među blogovima ima fekalija i među bloggerima/icama nepismenih ili polupismenih kretena/kretenuša koji/e pišu o ovom ili onom.



Ja lično i personalno sam naletio na neke blogove koji su po mom mišljenju odlični:

Ribafish-hrvatski blogger koji secira sve od umjetnosti,politike,društvenih kretanja,pa sve do svoje intime.

Blogov kolac-odličan,također hrvatski,blogger koji se bavi književnom kritikom.

Asja Ba-bosanskohercegovačka bloggerica,bavi se umjetnošću-prvenstveno književnošću i sklona je feminizmu.

Mada su ovi blogovi vezani za umjetnost i knjizevnost nađe se tu svega po malo,jer ni njih ne zaobilazi zbilja kao osnovni okvir u kojem su uramljeni.
Zadnja izmjena: vornevljev, dana/u 31 Okt 2008 18:03, ukupno mijenjano 2 puta.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: BLOGOVI & BLOGGERI

#2 Post Postao/la Bijesanpuz »

PA mislim da je dobra stvar.. I sam sam pisao blogg i jos uvijek postoji, samo sto bas nisam aktivan sa njim.. .
Moj je bio uglavnom depresivan... I pisao sam ga vecinom kad sam bio lose volje... Posto u zadnje vrijeme rijetko sam lose volje.. zato i ne pisem...

Ali mogu reci da sam upoznao dosta raje upravo preko bloga.. U zadnje vrijeme ne citam skoro nijedan blog pa i nemogu nesto posebno preporuciti.. .

ali eto ako nekoga zanima moj nekadasnji rad... mozete virnuti malo... ali nema puno toga...


http://wdiablo.blogger.ba/
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: BLOGOVI & BLOGGERI

#5 Post Postao/la im_ex »

vornevljev je napisao/la: Evo nešto se mislim,pa da vas priupitam:
Kakvo je vaše mišljenje o najezdi blogova na internetu?
Prave vrijednosti su rijetkost, na zalost.

vornevljev je napisao/la:Šta mislite o ljudima koji ih pišu i da li je to po vama pozitivna ili negativna pojava?
Stara izreka kaze da niciji trud ne treba podcjenjivati ... hmm, u ovom slucaju ne nalazim bas smisao.
Trud pozitivnih blogger-a je popracen drasticno vecom posjetom pa i bogatom diskusijom koju je, uglavnom, dobro citati ako se vec i ne uzima ucesce u istoj.
Pismeni ili polupismeni kreteni tu slabo prolaze ... ako se i kvartaju, donji su, u svakom slucaju.

Ni negativnosti jednog od pozitivnih blogger-a koje sam citala nije iskljucena, s moje tacke gledista.
Neprijatelj nikad ne spava (opet izreka) ... kolko god da je dobro to sto doticni, kog cijenim, ima zelju da isprica uz savrsen, originalan opis (bez pretjerivanja), da bi citalac imao sliku pred sobom kao da gleda dokumentarac, nosi sobom i mogucnost zloupotrebe tih "sitnica" koje zivot znace, od strane neprijatelja.


vornevljev je napisao/la:Pratite li neki od blogova?
Zao mi je sto imam manje vremena za blogger-e no ranije sto sam imala.
Blog Vikicevog specijalca sam citala ... povremeno citam Komsicev blog.
vornevljev je napisao/la:Pišete li sami blog (pa da vidimo čime se to bavite i o čemu razmišljate)?
Da nemam odgovornost prema websajtu, vjerujem da bih pisala blog.

vornevljev je napisao/la:Možete li nam preporučiti neki dobar blog?
Pomenula sam vec gore, dva.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: BLOGOVI & BLOGGERI

#6 Post Postao/la sabinax »

Uh sto ja te blogove ne volim citati...meni to tako dugacko i tako dosadno...moram priznat nekad ukradem kakvu slicicu s kojeg bloga...ali ne volim previse poeziju a i opsirne tekstove koji me ne zanimaju...tako da su oni meni OUT
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Maskirani
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 214
Pridružen/a: 27 Jun 2009 00:12

Re: Blogovi & Blogeri

#8 Post Postao/la Maskirani »

Sve u svemu, ne vidim nista loshe u pisanju bloga.. i ima vrlo zanimljivih blogova, ako izuzmemo neke djecije blogice koji furaju na muziku, slavne licnosti i tako to... Tu se bas i nema sta procitati..

Pisao sam blog i jedno vrijeme redovno azurirao postove.. Uglavnom svoje misli, nesto kao licni dnevnik. Ali eto prestao...
Ne treba mnogo snage da izdržiš, treba mnogo snage da zaboraviš...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Blogovi & Blogeri

#9 Post Postao/la andro »

16 pravila za pisanje bloga
Odgovarajuća podrška za pisanje je neophodna

Postoje mnoge vrste blogova i njihovih namjena. Kako je ta forma sve popularnija, donosimo nekoliko savjeta vezanih za pisanje, marketing i optimizaciju bloga.

1. Izbjegavajte davatelje usluga blog prostora koji ne dozvoljavaju da koristite vlastiti naziv domene. Običnim korisnicima to i nije važno ali ako ćete pisati za firmu obratite pažnju na tu mogućnost.

2. Prilagodite izgled i dojam bloga. Uključite bullet point liste. To su informacije o strukturi bloga. Na taj način dobivate lako prihvatljiv format za snalaženje u sadržajima na blogu. Ne zaboravite i aktivirati RSS pretplatnu opciju.

3. Pišite manje ali nastojite reći što više - Ljudi žele znati što drugi misle o nekoj temi. Recite im tačno što mislite, koristeći što manje riječi.

4. Budite u skladu sa svojim stilom - ljudi također vole znati šta mogu očekivati na pojedinom blogu. Nakon što ste pronašli svoj stil pisanja, zadržite ga, usavršavajte i dotjerujte.

5. Odredite ključne riječi - razmislite ili se informirajte koje najčešće ključne riječi ljudi koriste za pretragu blogova a vezane su uz tematiku vašeg bloga. Uključite ih u tijelo teksta i zaglavlja te koristite kao povezni tekst link na prethodne napisane postove.

6. Povežite post s drugim linkovima - Dodajte odgovarajuće linkove kao podršku vašim postovima na druge web-stranice koje su kontekstualno slične.

7. Uspostavite kontakt s povezanim blogerima i izvan mreže ako je moguće.

8. Izgradite svoju online mrežu putem usluga kao što su Facebook i Twitter i promovirajte ih kao koristan sadržaj na svom blogu.

9. Omogućite praćenje statistika - npr. Google Analytics ClickTracks.

10. Arhivirajte postove prema mjesecima objave.

11. Objavite Blog RSS feed URL za RSS i istaknute blog direktoriji na tražilicama.

12. Ako imate podcast ili videosadržaje, izradite Podcast Vblog i pripadajuće direktorije.

13. Postavite zahtjev za povratne informacije ili pregledavanje vašeg bloga u nekom relevantnom forumu.

14. Uvijek odgovorite na komentare na svom blogu.

15. Uredite svoj post - Dobro pisanje je u uređivanju. Prije nego što ga pošaljete, ponovo pročitajte post.

16. Nabavite i instalirajte prilagodljivu programsku podršku koja će vam olakšati i ubrzati rad.
slika
slika

perhan99
Pocetnik
Postovi: 3
Pridružen/a: 11 Okt 2011 13:39
Kontakt:

Re: Blogovi & Blogeri

#10 Post Postao/la perhan99 »

Ja sam napravio jedan blog za gledanje filmova pa ako ko oce neka ode pogledati koji film ili seriju, a ako imate neki zahtjev za film rado cu ga ubaciti za vas. Pozdrav

http://filmovi-gledanje.blogspot.com/

Odgovori