Kutak za informaticke neznalice

Savjeti,driveri i ostalo sto se tice software ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#16 Post Postao/la paparaci »

trebate imati jos na umu, da vecina antivirusni programa je tako programirana, da sami skidaju nove definicije i obicno jednom sedmicno pregledavaju komplet sistem. cesto se to desava u pozadini, tako da vi i ne znate za to. tad komp isto radi pod opterecenjem.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Kutak za informaticke neznalice

#20 Post Postao/la paparaci »

sabinaX je napisao/la:
Evo ja sam danas saznala da 1Mb=1000Kb i da 1Gb=1000Mb
ne bas. to je zaokruzeno. tacno je da je 1MB = 1024kb i da je 1GB = 1024MB. to je zbog toga sto se radi o dualnom sistemu (0 i 1) a 2^10(2 vise 10) = 1024.
Sabah je napisao/la:na danasnje vremenu paparaci treba imati na umu tj.
tako nastelovati opcije da svaki dan virusni programi da pregledavaju sistem odnosno pc
i da svaki dan sebi novu definiciju da skidaju automatski,...
jer ne vrijedi mi virusni program ako mu definicija nije na aktuelnom stanju.
pa svaki antivirusni program dnevno cak i po par puta automatski skida nove definicije, a vecina ih je namjestena da jednom sedmicno pregledaju sistem, sto je sasvim dovoljno. svaki dan sistem skenirati je suvisno. ja licno ga jednom mjesecno pregledam. pretpostavljam da vecina korisnika ovdje surfa samo na par stranica, tako da je to suvisno. ja sam jedno vrijeme dosta toga snimao sa neta i bio na stranicama koje su prilicno rizicne i opet nisam svaki dan pregledavao sistem, jer imam dovoljno jak program koji me stiti.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#21 Post Postao/la paparaci »

pipo je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:a kod mene kad ga upalim jedno minut i po-dvije minute jaèe radi i tad mi je spor internet tj ne mogu otvarati stranice plus ¹to se svi programi sporo otvaraju i onda poslije 2min uti¹a se i sve proradi
E to ti je taj Avira antivirusni program, kad se pove¾e¹ na internet avtomatski se update-a program! A taj antivirus je dosta zahtjevan za memoriju i zaradi toga ti sporije radi kad ga upali¹(predpostavljam iz vlastitog izkustva) :)
Uglavnom sve je uredu i treba da se update-a redovno!

hmmm, zar jeste? ja sam prije tog programa imao zone alarm. ali sam ga morao izbrisati, jer jako mnogo "jede" memorije. a komp mi nije najjaci, pa sam ga htio rasteretiti. sa Antivirom sam zadovoljan. cak i dok pregledava sistem, ne zauzima puno memorije.
ako neko zeli vidjeti koji su procesi u toku i sta vam najvise guta memoriju, neka istovremeno pritisne tipke strg+alt+entf (na njemackoj tastaturi) ili ctrl+alt+del(na engleskoj). s tom komandom cete otvori tzv. task manager. on vam daje informacije o tome, koji su programi trenutno aktivni, koliko vam je opterecen sistem, itd. a da, ako vam neki program ne reaguje, pomocu taks manager-a ga mozete zatvoriti.

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#22 Post Postao/la indeks »

Imam ja jedno pitanje...........
ne znam kako bih se `odrazila`,ne baratam bas pojmovima,al pokusacu........ :stupid:
Ogranicena sam mjesecnom potrosnjom od 7168 MB

Zanima me,sta je to sto najvise `jede` te MB?(valjda sam jasna, :stupid: )

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#23 Post Postao/la paparaci »

kako mislis ogranicena- uvezi surfanja tj. snimanja? pa filmovi najvise gutaju, ako ih skidas, a i neki programi. zatim prosjecna pjesma ti je velicine izmedju 3-5MB. pa sama mozes kontrolisati koliko si vec iskoristila. najbolje bi bilo da vodis evidenciju o tome, kad sta skines. samo zapises velicinu i povremeno sracunas, da ne predjes preko tog volumena.

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#24 Post Postao/la indeks »

Ne surfam puno,minimalno,ne skidam nikakve programe,najcesce sam tu... :lol:
slusam pjesme........to da :)

prosli mjesec sam morala platiti veci racun,jer sam premasila taj limit od 7MB

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#25 Post Postao/la paparaci »

hahahaha. cekaj sad. je li 7 ili 7168? nije isto, heb ga :lol: pretpostavljam da mnogo muziku slusas preko youtube-a. to je najvjerovatnije razlog tvog prestupa volumena koji imas, jer ti kad otvoris bilo koji spot na youtube, on njega za izvjesno vrijeme skine u hajd da kazem "kratkotrajnu" memoriju. znaci da ga djelom skine, ne u potpunosti. to mozes i sama provjeriti na lak nacin. pusti nek ti se neka pjesma napuni do kraja. zatim se diskonektuj sa interneta i opet samo stisni na play. vidjet ces da ce ti opet tu pjesmu bez problema pustiti i to koliko god puta hoces, sve dok ne pokusas otvoriti nesto drugo. tad vise neces moci.

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#26 Post Postao/la indeks »

7168....meni je isto,heb ga........ :lol: :lol: :lol: :lol:

znaci,da ne slusam muziku,i manje cu trositi..........

nego znas koji je komentar bio?ispalo da sam manijak koji visi 24 sata na netu,pa uspjela sve to potrositi i premasiti.......... :-k :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#27 Post Postao/la Bijesanpuz »

a zar to nisi :P :P
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#28 Post Postao/la indeks »

BijesanPuz je napisao/la:a zar to nisi :P :P
jesam :P :lol:

hodi i ti `vamo sad,jedan vaspitni........... :mad:

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#30 Post Postao/la paparaci »

jesi. ako imas flat. mozes skidati do mile volje. pa znas kako ti je s tim virusima, spyware-ima, itd. npr. antivirusni programi prvenstveno traze ozbiljne stvari koje bi ili koje ugrozavaju sistem. a dok npr daj ad-aware on ti samo cisti tzv. smece. to su ti npr. kolacici (cookies), koji se uhvate na harddisk prilikom posjete bilo koje stranice. on ti sadrzi podatke da si tu stranicu vec jednom posjetila, itd. meni isto kao i tebi antivirusni program skoro nikad nista ne pokaze, do mozda par upozorenja, ali to je sve. dok npr istovremeno ovaj drugi skener(sto je zaduzen za "smece"), pronadje tovar toga. tako da je to sve normalno.
a sto se tice task manager-a. pa kad ga otvoris. on ima 5 prozora. u prvom su ti izlistani programi ili aplikacije koje su trenutno aktivne. to je ono gdje si rekla da zatvoris neku stranicu ili program ako ti zakoci. na drugom prozoru su ti procesi. tu mozes da vidis koliko ti koji program ili nesto drugo "guta" memorije. a na trecem prozoru ti pokazuje opterecenje sistema uz grafiku.

opterecenje sistema mozes isto procitati u dnu prozora task manager-a, kad ga otvoris, bez obzira na to na kojem se podprozoru nalazila.

Odgovori