Zivot u stranoj zemlji

Teme koje nisu vezane za druge podforume ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#136 Post Postao/la vornevljev »

Eh drago mi je da se sla¾emo,eto samo sam pokusao malo da ti to doèaram,pa i onu ratnu perspektivu,jer meni je u ratu bilo jako te¹ko,i sva¹ta sam pro¹ao,pa to na mene jako utjeèe.Evo ti primjer koliko to na mene utjeèe da sam diplomsku radnju radio na ratnoj prozi.

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#138 Post Postao/la vornevljev »

EdeLa67_ je napisao/la:
vornevljev je napisao/la:Eh drago mi je da se sla¾emo,eto samo sam pokusao malo da ti to doèaram,pa i onu ratnu perspektivu,jer meni je u ratu bilo jako te¹ko,i sva¹ta sam pro¹ao,pa to na mene jako utjeèe.Evo ti primjer koliko to na mene utjeèe da sam diplomsku radnju radio na ratnoj prozi.
Ima sigurno i toga sto se tice ove cijeli diskusije.. Vjerujem da oni koji su svasta prosli za vrijeme rata, da njih Bosna manje vuce.
To je tako.
Ma nije da me manje vuèe,nego sam zgro¾en sa stanjem nivoa ljudske svijesti opæenito ovdje,mislim da ne idemo sad na ono "poremeæenost vrijednosti",poremeæene su u cijelom svijetu,ali ovdje ne da su poremeæene,nego su izopaèene totalno.
Zadnja izmjena: vornevljev, dana/u 03 Jul 2008 16:09, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#139 Post Postao/la mrki62 »

EdeLa67_

Opet ponavljam , nisi jedini sluèaj - veæina vas je takva a s obzirom da je iza mene du¾i sta¾ boravka u dijaspori , pa uzimam sebi za pravo da ti malo pojasnim istinu sa terena .
Rekla si u jednom postu da mnogi razmi¹ljaju kad odu u pemziju da æe se vratiti - tako si ne¹to slièno napisala.
Ja ti mogu reæi da oni nesvjesno la¾u :D
Da pojasnim ; ovdje njih svakako ima da su u pemziji a nisu oti¹li dole , niti pod razno ne misle iæi ,.......... a evo i za¹to : rodili su se unuci - mo¾e¹ li ti zamisliti djeda i nanu da napuste unuèe i odu u BiH a u toj BiH ni zdravstvo ne funkcionira a ti pemzioneri imaju malo more bolesti ; nizak pritisak , pa visok , pa ¹eæe¹ , pa bubrezi , srce ,............ i kad ti to sve zbroji¹ i skonta¹ ,.......... ma ti njih ni pi¹toljem ne more¹ vratiti dole .
I sam æu uskoro valjda imati unuke i mogao bi samo ¹enuti s pameti i njih pustiti s jedinim razlogom - da se tobo¾e vratim.

I jo¹ ne¹to , dr¾ava se ne voli na naèin automatizacije , dr¾ava mora da brine za svoje dr¾avljane a ako toga nema - ¹ta æe¹ u toj dr¾avi ?
Misli¹ da æe¹ otkriti Ameriku ?
Neæe¹ du¹o , neæe¹ ,...... meni vjeruj :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#140 Post Postao/la mrki62 »

vornevljev
Tvojim komentarima nemam ¹ta dodati :D
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#144 Post Postao/la vornevljev »

EdeLa67_ je napisao/la:@ mrki

Hvala ti na savjet - ozbiljno-, postujem to :wave:
Mozda da je tako, ali ja imam drugo mishljenje, jednostavno zbog razloga da poznajem mnogo ljudi koji su se vec vratili, ili se misle vratiti za godinu, dvije nazad (u Bosnu)..
Kada budem starija, tvojih godina ( :D ) onda cu (mozda) misliti drugacije nego danas, ali za sada, ne mjenjam tako brzo svoje misljenje. A tako isto sva ova raja ovdje u nl ciji su roditelji iz bosne :chuckel:

Eh ovo je dobar dio reèenice,vi samo samo "MISLITE".........

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#147 Post Postao/la mrki62 »

ekranka1 je napisao/la:..i osjecaj da si stranac ,mene je to najvise uzasavalo..osjeti se to ma koliko god mi necemo to priznati..
Osjeti se to na poèetku ( stranac ) a kad ¾ivi¹ dvadeset i kusur godina ,......... onda nisi stranac - stranac si svugdje onda , pa èak i u rodnom kraju :ballbounce:
Ta zatupljenost je najvi¹e oèita u BiH , Hrvati iz BiH imaju Hrvatsku za svoju domovinu a Srbi ( iz BiH ) Srbiju ,............ jel to normalno ?
Kako æe¹ ti ¾ivjeti niz godina u nekoj dr¾avi a ne biti predan i odan toj dr¾avi ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#149 Post Postao/la mrki62 »

EdeLa67_ je napisao/la:
Ej mrki, to ti je mozda u Sloveniji tako, ali ovdje u holandiji nije, mogu ti reci. Necemo uzimati primjer mojih roditelja, jer oni su odvje samo 20god, ali uzmemo primjer marokanaca i turkisha ovdje, koji su dosli 50'ih godina.. Oni se jos uvijek osjecao kao stranac, iz razloga da su im holandjani dali taj stembilj, koji nemogu tako lahko odbiti.
Jest da imaju holandski nacionalitet, i pricaju jezik, na vjestima je uvijek: stranac. Za njih nikada nece reci: holandjan.
Eh sada, kako cu se ja osjecati kao da sam u svojoj domovini kada oni mene uvijek zovu stranac.
Na meni se mozda ne vidi, jer imam plavu kosu, zelene oci, i pricam dobro holandski, kao holandjanka. Ali opet sam ja taj stranac, i moja djeca ce to ovdje biti..
To manje imam u Bosni, u svojoj sam zemlji, pricam svoj jezik. Ti u sloveniji mozda imas cijela naselja gdje zive sami bosanci, tako kada pozelis bosansku kafu, imas je odmah pred vratima. :wave:

Btw a za to stranac u rodnom kraju ima druga tema, da ne pocnemo sada i ovdje u tome.
Ma neva¾no je to gdje se ko nalazi .
Va¾no je ¹ta politika diktira .
Politièari su ispred nas i oni diktiraju tempo nacionaliteta .
Jasno mi je za Turke a i za ostale , koji se kroz stoljeæa guraju kao stranci - a za to je kriva politika .
Da malo pojasnim : svi smo mi èuli za Hitlera i njegovu genocidnu politiku .
Preko 90 % ljudi njega smatra za Nijemca a ujedno mi svi ka¾emo da Nijemci i Austrijanci nisu jedan narod ,............ èemu sve ovo ?
Pa to pi¹em , da vam dam na znanje da Hitler nije bio NIJEMAC,............. bio je Austrijanac , koji je oti¹ao trbuhom za kruhom u Njemaèku :D

Jaser Arafat ( dugogodi¹nji voða Palestine ) ,.............. ni on nije Palestinac ( a svi smo ga imali za Palestinca ).

To ¹to ti pi¹e¹ , to je sve toèno i to je neoboriva istina , samo ostaje èinjenica da to nije u redu .
Onaj ko je u Ameriki , zna ili je èuo za Nikolu Teslu , njega Amerikanci svojataju - imaju ga za svog a takav je sluèaj i sa Hrvatskom ( jer je rodom iz Hrvatske ), ............... pa i Srbi ga imaju za svog - jer je bio Srbin iz Hrvatske .
Svjetski poredak bi bio jednostavan , kad bi se morali svi identificirati po dr¾avi u kojoj ¾ive, jer bi se samo na taj naèin prisililo narod da osjeæa kakvu taku pripadnost dr¾avi u kojoj ¾ivi .

Jo¹ jednom , ni za tren ne mislim da ti nisi u pravu , samo pitanje je koliko je to ispravno :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#150 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

EdeLa67_ je napisao/la: , ali uzmemo primjer marokanaca i turkisha ovdje, koji su dosli 50'ih godina.. Oni se jos uvijek osjecao kao stranac, iz razloga da su im holandjani dali taj stembilj, koji nemogu tako lahko odbiti.Jest da imaju holandski nacionalitet, i pricaju jezik, na vjestima je uvijek: stranac. Za njih nikada nece reci: holandjan.
Eh sada, kako cu se ja osjecati kao da sam u svojoj domovini kada oni mene uvijek zovu stranac.
Razumio sam ja tebe...
Tacno do slova kako si i napisala
Ali opet sam ja taj stranac, i moja djeca ce to ovdje biti..
Hoce!
ali za to treba nazalost vremena i strpljenja
ali uzmimo primjer tebe priznaj koliko puta si ti prosla kao holadjanka negdje i sasvim akceptirana tako. (samim time bilo ti je dobro)
Absulutno da je... ako se neko postavi kao segment nekog drustva u kojem zivi da ce ga i ostali prihvatati kao takvog
Napominjem: nije moguce 100% ali ipak je bolje nego da se zatvoris u svoju cetvrt i da se drzis te tkz kapsule

Mene sto buni su nacelna i shvatanja i namjerni pogledi ljudi koji to ne zele da akceptiraju integraciju u zemlji kojoj zive.
A vidim iz razlaganja barem ovih zadnjih da to nije kod tebe slucaj...

Tema se razvodnjava na dva voda prvi je rodoljublje a drugi tema o kojoj raspravljamo (i bas iz tog razloga su svi u pravu na svoj nacin)




PS....
Na meni se mozda ne vidi, jer imam plavu kosu, zelene oci,
i pricam dobro holandski, kao holandjanka.

Pored sto dobro pises i pricas...
Dobro i izgledas :)

Odgovori